Sayfa 82/104 İlkİlk ... 3272808182838492 ... SonSon
Arama sonucu : 828 madde; 649 - 656 arası.

Konu: AGESA - Agesa Hayat ve Emeklilik A.Ş.

Alıntı Originally Posted by Sercan2961 Yazıyı Oku
    neye göre bu tahmin bizim beklentimiz 500 ile 600 milyon yalanmı oldu ilk çeyrek için zaten bi numara olduğu belliydi madem böyle bir kar gelecek neden fiyatlamıyor
    Hocam soyle anlatmaya calisayim:

2022 de tahvil faizleri 20% lerden 9% lere geldi. Faiz ile tahvilin fiyati ters orantili oldugu icin, bu fiyat artisi, gelir tablosunda oldukca kar olarak gosterildi. Bankalarda da ayni durumu gorebilirsiniz.

SIrketimiz bu riskleri belritmis:

Piyasa riski
    Piyasa riski, finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlerindeki ya da gelecekteki nakit akışlarındaki dalgalanmalar sonucu finansal zarar oluşması riskini ve piyasa değişkenlerindeki dalgalanmalar sebebiyle (sigorta yükümlülükleri dahil) yükümlülüklerden kaynaklanan nakit akışlarının gerçeğe uygun değerinin değişmesi riskini ifade eder. Piyasa riski, sermaye riski, enflasyon riski, varlık riski, ticari mal riski ve Grup için özellikle önem arz eden faiz oranı riski ile kur riskinden oluşmaktadır.

Faiz Riski:
    Faiz riski, piyasa faizlerindeki dalgalanmalardan kaynaklanan finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlerindeki ya da gelecek nakit akışlarındaki değişiklikleri ifade eder. Grup, piyasa koşullarını ve uygun değerleme yöntemlerini kontrol ederek, faiz riskini dikkatle kontrol etmekte ve yönetmektedir.
    Aşağıdaki tabloda, diğer bütün değişkenlerin sabit kalması koşuluyla, piyasa faiz oranlarında 100 baz puan ve 500 baz puan artış / azalışın, menkul kıymetler üzerindeki etkileri gösterilmektedir.
    Çalışmada temel alınan mantık; menkul kıymetlerin piyasada gerçekleşen ağırlıklı ortalama faiz oranlarında oluşabilecek yukarı-aşağı yönlü değişim kullanılarak, gelecek dönem nakit akışlarının bugünkü değerinin tutarsal olarak ne kadar etkilenebileceğinin hesaplanmasıdır. İlgili hesaplamada, faiz duyarlılığı için piyasada geçerli olan yöntemlere göre hareket edilmektedir.
    Grup, faiz riskine yönelik düzenli olarak stres testi ve senaryo çalışmaları yapmakta ve stratejik varlık dağılımı belirlenirken bu çalışmalar göz önünde bulundurularak aksiyon planı oluşturmaktadır.

31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla:
    Kar ve kar yedekleri üzerindeki etkisi

Piyasa faizi artışı / (azalışı) TL ABD Doları (*) Avro (*)
    %5 Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar (39.273.091) (43.873.317) (23.096)
    (%5) Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar 39.273.091 43.873.317 23.096
    %1 Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar (7.854.618) (87.746.635) (46.193)
    (%1) Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar 7.854.618 87.746.635 46.193
    (*) USD ve EUR Faiz oranlarında 5 puanlık değişim, faiz oranlarının seyri sebebiyle, anlamlı olmadığı için +-0.5 puanlık
    değişime göre faiz riski hesaplanmıştır.

Piyasada olusacak olasi negatif senaryolar, karliligimizi etkilemekte. Unutmayalim biz sigorta sektorunde faaliyet gosteren bir sirkete ortagiz. Varliklarimiz, dukkan, bina, fabrika degil, tahviller, hisse senetleri vs... Piyasada olusacak kotu senaryolar, bu varliklarin degerini dusurecek, dolayisiyla da karliligimizi dusurecektir.

2.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Hocam soyle anlatmaya calisayim:

2022 de tahvil faizleri 20% lerden 9% lere geldi. Faiz ile tahvilin fiyati ters orantili oldugu icin, bu fiyat artisi, gelir tablosunda oldukca kar olarak gosterildi. Bankalarda da ayni durumu gorebilirsiniz.

SIrketimiz bu riskleri belritmis:

Piyasa riski
    Piyasa riski, finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlerindeki ya da gelecekteki nakit akışlarındaki dalgalanmalar sonucu finansal zarar oluşması riskini ve piyasa değişkenlerindeki dalgalanmalar sebebiyle (sigorta yükümlülükleri dahil) yükümlülüklerden kaynaklanan nakit akışlarının gerçeğe uygun değerinin değişmesi riskini ifade eder. Piyasa riski, sermaye riski, enflasyon riski, varlık riski, ticari mal riski ve Grup için özellikle önem arz eden faiz oranı riski ile kur riskinden oluşmaktadır.

Faiz Riski:
    Faiz riski, piyasa faizlerindeki dalgalanmalardan kaynaklanan finansal varlıkların gerçeğe uygun değerlerindeki ya da gelecek nakit akışlarındaki değişiklikleri ifade eder. Grup, piyasa koşullarını ve uygun değerleme yöntemlerini kontrol ederek, faiz riskini dikkatle kontrol etmekte ve yönetmektedir.
    Aşağıdaki tabloda, diğer bütün değişkenlerin sabit kalması koşuluyla, piyasa faiz oranlarında 100 baz puan ve 500 baz puan artış / azalışın, menkul kıymetler üzerindeki etkileri gösterilmektedir.
    Çalışmada temel alınan mantık; menkul kıymetlerin piyasada gerçekleşen ağırlıklı ortalama faiz oranlarında oluşabilecek yukarı-aşağı yönlü değişim kullanılarak, gelecek dönem nakit akışlarının bugünkü değerinin tutarsal olarak ne kadar etkilenebileceğinin hesaplanmasıdır. İlgili hesaplamada, faiz duyarlılığı için piyasada geçerli olan yöntemlere göre hareket edilmektedir.
    Grup, faiz riskine yönelik düzenli olarak stres testi ve senaryo çalışmaları yapmakta ve stratejik varlık dağılımı belirlenirken bu çalışmalar göz önünde bulundurularak aksiyon planı oluşturmaktadır.

31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla:
    Kar ve kar yedekleri üzerindeki etkisi

Piyasa faizi artışı / (azalışı) TL ABD Doları (*) Avro (*)
    %5 Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar (39.273.091) (43.873.317) (23.096)
    (%5) Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar 39.273.091 43.873.317 23.096
    %1 Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar (7.854.618) (87.746.635) (46.193)
    (%1) Alım Satım Amaçlı ve Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar 7.854.618 87.746.635 46.193
    (*) USD ve EUR Faiz oranlarında 5 puanlık değişim, faiz oranlarının seyri sebebiyle, anlamlı olmadığı için +-0.5 puanlık
    değişime göre faiz riski hesaplanmıştır.

Piyasada olusacak olasi negatif senaryolar, karliligimizi etkilemekte. Unutmayalim biz sigorta sektorunde faaliyet gosteren bir sirkete ortagiz. Varliklarimiz, dukkan, bina, fabrika degil, tahviller, hisse senetleri vs... Piyasada olusacak kotu senaryolar, bu varliklarin degerini dusurecek, dolayisiyla da karliligimizi dusurecektir.
    hocam sizin ilk çeyrek beklentiniz nedir keyfimiz kaçtı bu hisse 40 üstü daha zor olacak gibi görüntü var yıllık 2 milyar kar beklentisi biraz hayalcimi oldu

3. Kimse yüzüne bakmıyor bes şirketleri Alım olarak bankaları alıyor

4. Hocam ne kar gelecek beklentinizde bir değişiklik oldumu 500 600 milyon tahminde acaba revize yaptinizmi benim tahminim 300 ile 350 düşürdüm

5.  Alıntı Originally Posted by twilight1517 Yazıyı Oku
    Hocam YKB anhyt için 2025 yılında 1590 milyar kar bekliyoruz diye tahmin etmiş, ama anhyt 2022 yılında 1300 milyar kar acıkladı... Daha 3 yıl var anhyt bu 3 yılda sadece 300 milyon mu karını artıracak...
    hocam sizin hesaplamalarda sapma.varmı durum vahim gibi geliyor bana

6.  Alıntı Originally Posted by Sercan2961 Yazıyı Oku
    Hocam gecen sene ilk 3 aylık prim toplamı 630 milyondu ve gelen kar 240 milyondu...bu sene ocak ayında gelen prim 500 milyon oldu subat ve martta 500 den fazla gelecek ve toplamda 1.600-1.700 milyar prim gelecek...karımız ilk çeyrekte 450-500 arası gelmesi olası... Sürpriz yapıp 500 üstü bile gelebilir düşüncesindeyim...gecen seneye artı 93 bin kişi agesa bese geciş yaptı...

Analistler sigorta şirketlerinin bilanco tahminlerinde ne kadar cuvalladıklarını iyi bilirim... Ansgr İcin 2022 başlarında zarar yazabileceği soylediler, peki ne oldu, karını 2 katı kadar arttırdı... O yüzden ne desek boş... Nisan sonu mayıs başı gibi bilanco gelecek.. O zaman görürüz... Ben hala sürpriz Bi kar getireceğini düşünüyorum... 4 milyar dolar fonu yonetiyor boru değil hani

7.  Alıntı Originally Posted by Sercan2961 Yazıyı Oku
    Dostum durumlar vahim gelmesin karalara bağlamayalım, en kolay hesaplama ile primler %150 artmış ilk aydan... 47 milyar fon büyüklüğü 85 milyara cıkmış... Her şey olumlu bizler için...agesa hiç çıkmasa sonbahar ve kış mevsiminde cıkar tarihsel grafiğe bakarsanız görürsünüz.. O zamana kadar dayanıcaz... Ama olası Bi 450-500 milyon kar gelmesi durumunda 2 sene daha beklimeme sebep olacak...ben olumsuz değilim agesa için....

4.600 milyar TL değerinde eurobondları, 1.500 milyar TL civarında geçmiş yıl karları, 300-400 milyon TL nakitleri olan borcsuz bir şirkete ortağım...

Son 3 günde 1000 kişiye yakın kişi agesa bese geçiş yapmış... Bunlar hep para demek... 2 sene sonra yüksek bedelsiz potansiyeli olan şirket olacak...

8. Yatırımcı sunumunu tekrar dinledim

2022 12 aylık IFRS karımız 1127
    Gözüken kar 875(SFRS)

Karlılık görünenden cok daha iyi

Bu rakamı gözardı etmeyin
    F/k=5.88 Den
    Bir anda F/K= 4.56 düşüyor.

Ve bu karlılık zor geçen bir yılın ardından yakalandı

Negatif faiz verilen bir dönemde Portföy büyüklüğünü bu kadar arttırması büyük başarı.

Seçim sonrasi aklın ve liyakatın geri döndüğü bir ortamda, 4 milyar $ fonu yönetirken 70 milyon $
    Hayat sigortasından da 30 milyon $ yıllık kar gelebilir..

Zaten F/k=5
    F/k=2.5 potansiyel

Bu rakamı Bireysel emekliliğe olan katılımın Avrupa ve dünya ölçeğinde görece çok düşük olduğu bir Ekonomik ortamda yapıyor.

Sayfa 82/104 İlkİlk ... 3272808182838492 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •