Sayfa 1004/2123 İlkİlk ... 45049049549941002100310041005100610141054110415042004 ... SonSon
Arama sonucu : 16981 madde; 8,025 - 8,032 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Deniz Bey ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim, sanırım tam sorumu doğru soramadım.

Biz neticede TL satıp eurobond alıyoruz, sürecin sonunda veya sattıktan sonra da TL ye döneceğiz veya TL kadar dolar alacağız.

Grafiğe baktığımızda; nasıl oluyor da, kupon faizi, dönem sonu faiz, getiriye göre hesaplanan vergiler düşüldükten sonra (bir veya birden fazla eurobonda yatırım yapıldığı halde) , gerçek getiri (fonun getiri eğrisi) USDTRY getirisiyle aynı oluyor, CDS yüksekse getiri yüksek ama zaten kur yükseldiği için CDS yüksek veya CDS yükseldiği için kur yüksek, en tepeden dolar almak=ilave getiri gibi sanki, yani birbirini hedge etmiş iki enstrüman, CDS shortlayıp USD longlamak gibi..

Özetle, bu piyasa fiyatlanmış gibi geliyor bana bir şekilde, muhtemelen (bilmiyorum) eurobond piyasasındaki bütün gerçek arbitraj fırsatları kurumsallar tarafından kullanılmış, fona da bu piyasanın 20 (50-100?) günlük ortalaması kalmış gibi. Niye hemen hemen getirileri aynı çıkabiliyor tüm bu hesaplamalar sonucunda?

Meşgul ettim kusura bakmayın, ama bu soru hep kafamdaydı sırası gelmişken bahsi geçince öğrenmek istedim. Saygılar.
    Dolar alıp tuttuğunuzda,doların TL'ye değer kazancının vergisi yok ama eurobond alıp sattığımızda doların değer kazanmasının da vergisi var,fon yöneticileri fona eurobond aldıkları zaman vade sonuna kadar beklemiyorlar genellikle, ileride değer kaybedeceğini düşünürlerse eldekini satıp daha sonra düşük değerden yeniden satın alıyorlar ama bu beklentileri bazen doğru çıkıyor,bazen yanlış.Bu da fon getirilerini etkiliyor

2. Nasıl olmuş da bu doğru ve yanlış kararlar toplamı (ortalaması) fon getirisini=USDTRY getirisiyle hizalamış hocam

Bu son yazacaklarıma cevap vermezseniz de saygı duyarım.

Ya 500 CDS ve 12.8 USDTRY kurundan alınan eurobond (içinde ilave getirisi var.)= düştükten sonra kur, 300 CDS ve 10 USDTRY kurundan alınan eurobond (miktarca kurla orantılı olarak fazla) olacak şekilde piyasa bunu arbitre ediyor.

Ya da fon, kendisini çıkaran kurumun menfaatlerini, arbitraj fırsatlarını sağlayacak şekilde karşı pozisyon açıyor, müşteriye sadece kur getirisi kadar getiri veriyor.

Yine de, 'mı acaba' diyelim, açık kapımız kalsın, çok teşekkürler.

3.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Deniz Bey ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim, sanırım tam sorumu doğru soramadım.

Biz neticede TL satıp eurobond alıyoruz, sürecin sonunda veya sattıktan sonra da TL ye döneceğiz veya TL kadar dolar alacağız.

Grafiğe baktığımızda; nasıl oluyor da, kupon faizi, dönem sonu faiz, getiriye göre hesaplanan vergiler düşüldükten sonra (bir veya birden fazla eurobonda yatırım yapıldığı halde) , gerçek getiri (fonun getiri eğrisi) USDTRY getirisiyle aynı oluyor, CDS yüksekse getiri yüksek ama zaten kur yükseldiği için CDS yüksek veya CDS yükseldiği için kur yüksek, en tepeden dolar almak=ilave getiri gibi sanki, yani birbirini hedge etmiş iki enstrüman, CDS shortlayıp USD longlamak gibi..

Özetle, bu piyasa fiyatlanmış gibi geliyor bana bir şekilde, muhtemelen (bilmiyorum) eurobond piyasasındaki bütün gerçek arbitraj fırsatları kurumsallar tarafından kullanılmış, fona da bu piyasanın 20 (50-100?) günlük ortalaması kalmış gibi. Niye hemen hemen getirileri aynı çıkabiliyor tüm bu hesaplamalar sonucunda?

Meşgul ettim kusura bakmayın, ama bu soru hep kafamdaydı sırası gelmişken bahsi geçince öğrenmek istedim. Saygılar.
    Deniz beyin cevabına ek yapayım.
    Eurobond fonlarında yüksek yönetim ücreti var, onu da düşünce getirileri eurobondun kendisini almanın getirisinin (vergisiz) altında kalıyor, düz dolar almanın getirisiyle aynı veya altında oluyor. Bilirsiniz bazı hisse fonlarında da kar edilmesi istenen hesaplardaki kötü hisseler fonlara "itelenir", burada da başka hesapları artırabilmek için fonun performansını düşürecek tarzda alım satım virman vb. işlemleri yapılıyor olabilir (bu kısım benim şüphem, dayanağım yok).
    Son olarak eurobond fon fiyatı (çoğu diyelim) TL ile ilan ediliyor, şu an doları olan için eurobond almak yükselen CDS nedeniyle cazip iken TL'si olan için yükselen kur nedeniyle fonu almak cazip değil, mevcut seviyeden dolar alırım iyi yatırım diyorsanız fonu da alabilirsiniz ama dolar çok yükseldi buradan alınmaz diyorsanız fonu da almamalısınız. Eğer dolarınız varsa dolar üzerinden fiyatı belirlenen eurobond fonu bulursanız alabilirsiniz ya da dolarınızı satıp eurobond fonunu TL ile alabilirsiniz.
    Son olarak geçen haftadan beri eurobond almaya uğraşıyorum ama uzun vadeli yüksek faizli olanları satmıyor bankam (ziraat), bu şekilde fırsat oluşunca hep kapatıyorlar satışa ya da ellerinde bitiyor ya da başkalarına ayırıyorlar. Sordum bunu, eurobond stok durumu ara ara güncelleniyor gibi yuvarlak bir cevap verdiler. Kısacası büyük portföyünüz yoksa özel müşteri değilseniz evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Ustad cok guzel anlatmissiniz elinize saglik .
    .... Anladigim kadariyla ortalik süt limanken dolar biriktirmek lazim bu vadeli de tutulabilir veya coinlerde stake yapiyor bazıları... ortalik karışınca da ucuzdan toplanan dolarlar ile yuksek faizde eurobonda girme seklinde bir strateji yapilabilir sanki
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Ustad cok guzel anlatmissiniz elinize saglik .
    .... Anladigim kadariyla ortalik süt limanken dolar biriktirmek lazim bu vadeli de tutulabilir veya coinlerde stake yapiyor bazıları... ortalik karışınca da ucuzdan toplanan dolarlar ile yuksek faizde eurobonda girme seklinde bir strateji yapilabilir sanki
    Aslında eurobond stratejisi tamda bu dediğiniz gibi. Hele elinde döviz olup da büyük bir krize denk gelen eurobond dan emekli bile olabilir. 2001 krizinde sanırım 30 yıl vadeli eurobondlar %17 leri görmüştü. Elinde döviz olup da o an o eurobondları alabilen kişi 30 yıl boyunca %17 ile ödeme alır.
    Ama öte yandan vadesi de çok önemlidir. Şimdi 15 yıl vadeli bir eurobondu almak demek 15 yıl boyunca sabit faizi kabullenmek demek. Bu süre zarfında TR de ve ABD de faizler ne olacak gibi bir sürü konu olacak. Örneğin siz şimdi %5 ile aldığınız eurobondun ileride faizinin %10 a çıkması durumunda satmanız gerekirse zarar edersiniz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Nasıl olmuş da bu doğru ve yanlış kararlar toplamı (ortalaması) fon getirisini=USDTRY getirisiyle hizalamış hocam

Bu son yazacaklarıma cevap vermezseniz de saygı duyarım.

Ya 500 CDS ve 12.8 USDTRY kurundan alınan eurobond (içinde ilave getirisi var.)= düştükten sonra kur, 300 CDS ve 10 USDTRY kurundan alınan eurobond (miktarca kurla orantılı olarak fazla) olacak şekilde piyasa bunu arbitre ediyor.

Ya da fon, kendisini çıkaran kurumun menfaatlerini, arbitraj fırsatlarını sağlayacak şekilde karşı pozisyon açıyor, müşteriye sadece kur getirisi kadar getiri veriyor.

Yine de, 'mı acaba' diyelim, açık kapımız kalsın, çok teşekkürler.
    Fonun kötü yönetildiğini gösteriyor.Bu yüzden fon almak yerine doğrudan eurobond almak çok daha avantajlı,bu durumda vade sonuna kadar beklerseniz piyasadaki fiyat değişimlerinden etkilenmiyorsunuz ,eurobondu aldığınız zamanki getiriyi vade sonuna kadar alıyorsunuz,ama onun için de belirli bir tutarın üzerinde (satan aracı kuruma göre değişiyor ama en az 200 bin dolar gibi) yatırım yapmak gerekiyor,küçük yatırımcılar için fon alımı seçeneği kalıyor.

7. Teşekkürler

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Aslında eurobond stratejisi tamda bu dediğiniz gibi. Hele elinde döviz olup da büyük bir krize denk gelen eurobond dan emekli bile olabilir. 2001 krizinde sanırım 30 yıl vadeli eurobondlar %17 leri görmüştü. Elinde döviz olup da o an o eurobondları alabilen kişi 30 yıl boyunca %17 ile ödeme alır.
    Ama öte yandan vadesi de çok önemlidir. Şimdi 15 yıl vadeli bir eurobondu almak demek 15 yıl boyunca sabit faizi kabullenmek demek. Bu süre zarfında TR de ve ABD de faizler ne olacak gibi bir sürü konu olacak. Örneğin siz şimdi %5 ile aldığınız eurobondun ileride faizinin %10 a çıkması durumunda satmanız gerekirse zarar edersiniz.
    çok haklısınız üstad ... ben eurobondu da temettü yatırımcılığı gibi düşünüyorum .. faiz oranını kabullenip satmamak üzere alınırsa dolar bazında mutlu edebilecek bir faizle yıllarca tutulabilir... sonuçta küçük yatırımcının sermaye piyasalarında çok bir beklentisi de olmamalı.. ekmek köfte ilişkisi gibi... ortalamanın üstü bir getiriyi sürekli elde etsek yeter ki uzun vadede katlanan bir gelir olur... çok uçuk getirileri yakalamak hem büyük şans işi hem riskine değmiyor tek atımlık kurşunu varsa insanın en garanti yoldan gitmeli...
    yapıkredinin uygulamasından devlet eurobondları alınabiliyor... onlar daha az tutarlarla da alınabilir tabi ama özel sektör eurobondları 100bin - 200bin dolar gerektiriyor malesef
    forumda bu hususu tartıştığımız çok güzel oldu gerçekten emek veren tüm forumdaşlara çok teşekkürler iyi günler dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 1004/2123 İlkİlk ... 45049049549941002100310041005100610141054110415042004 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •