Sayfa 1011/2105 İlkİlk ... 1151191196110011009101010111012101310211061111115112011 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 8,081 - 8,088 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. sayın deniz43 üstadım ,nacizane bir soru sorabilir miyim? Dün yani 1 Aralık'ta MB tarafından resmi açıklama ile duyurulan satış ,

Paylaştığınız analitik bilançoya göre ; NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 10,111,279 dan mı yapılmış oluyor ?Yaklaşık 3 milyar dolar azalış var 24 Kasım'a göre...

2.  Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    880 milyon dolar altın hesabı azalış ilginç değil mi en çarpıcı rakam bu geldi bana neden olabilir acaba
    Turkiye ekonomisine dair ilginç olmayan veri kaldı mı artık?
    ytd..

3.  Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    880 milyon dolar altın hesabı azalış ilginç değil mi en çarpıcı rakam bu geldi bana neden olabilir acaba
    Gerçek kişiler diyor hocam. Ayşe Teyze ile Metin Amca bozdurmuş bankadaki altın hesaplarını.

4. Hocam marş basmıyor gibi kuru nereye çekerse çeksin cari fazla veremiyor.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ticaret Bakanlığı geçici verilerine göre:

2021 yılı Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre;

İhracat, % 33,44 artarak 21 milyar 468 milyon dolar,
    İthalat, % 26,73 artarak 26 milyar 794 milyon dolar
    oldu.
    Kasım ayında dış ticaret açığımız 5.326 milyar dolar oldu.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Son düzenleme : HATAKE; 02-12-2021 saat: 21:14.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by y.aras Yazıyı Oku
    sayın deniz43 üstadım ,nacizane bir soru sorabilir miyim? Dün yani 1 Aralık'ta MB tarafından resmi açıklama ile duyurulan satış ,

Paylaştığınız analitik bilançoya göre ; NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 10,111,279 dan mı yapılmış oluyor ?Yaklaşık 3 milyar dolar azalış var 24 Kasım'a göre...
    10,111,279 milyar dolar net rezerv;altın ve swaplar dahil net rezerv,altın satışı yapılmadığını varsayarsak (-)72,532,012 milyar dolar döviz yükümlülük var,değişen kısım bu kalem oluyor.Yerel bankalardan swap yoluyla aldığı dövizlerin tamamını satmış gözüktüğünden,merkez bankasına Kasım ayında reeskont kredilerinden gelen 2799 milyar dolar var,buradan satmış olabilir,zorunlu karşılıklardan da satma seçeneği var.

Sadece rekabetçi döviz kuru ile ihracat odaklı üretim ekonomisine geçilebilir mi.Tabii ki öyle bir şey mümkün değil,bunun için 2001 yılında Kemal Derviş'in "güçlü ekonomiye geçiş" türünden hazırladığı gibi geniş kapsamlı ve yapısal reformlarla desteklenen bir makroekonomik program hazırlamak gerekir.
    Şu anda üretim kapasitesi sınırlı,talep olsa da talebi karşılayacak üretim kapasitesi yok,kapasite arttırım yatırımları yapmak lazım,sıfırdan yeni yatırımlar yapmak lazım.İçeride tasarruflar kısıtlı olduğu için dışarıdan doğrudan yatırım gelmesi lazım ama dışarıdan doğrudan yatırım gelmediği gibi yerliler bile çok sınırlı yeni yatırım yapıyorlar.Çünkü hukuk sistemine güven yok,haksızlığa uğranıldığında sığınılacak bağımsız ve tarafsız bir yargı yok,kurumlar ve kurallar ülkesi değiliz,mevzuat her an keyfi olarak değiştirilebiliyor,idarenin şeffaflığı yok,bürokrasi herkese eşit davranmıyor,vergi idaresi işyerleri üzerinde silah olarak kullanılabiliyor,işyerlerine yargı kararı olmadan idari kararlarla el konulabiliyor...Sonuçta güven yok,güven olmayınca yatırım da yok..Dolayısıyla önce güveni sağlayacak,yetkiyi ilgili kurumlara dağıtacak yapısal reformlar gerekiyor.Sonra da tüm yönleri düşünülmüş uzun vadeli bir makroekonomik program hazırlamak gerekiyor.

Yeni ve tam yetkili bir ekonomi yönetimine öncelikli olarak aşağıdaki şeyleri yapmasını tavsiye ederdim:

-Önce devletin tüm borç ve alacaklarının kapsamlı bir envanterinin çıkarılması,bütçe dışı yapılan harcamalar,kamu-özel sektör yatırımlarından kaynaklanan devletin üstündeki yükümlülükler bunların fotoğrafının çıkarılması,tüm harcamaların bütçe içine alınması,harcamaların şeffaf bir şekilde internet ortamında yayınlanması,tüm kamu ihalelerinin şeffaf biçimde internet ortamında ilan edilmesi ve herkese açık biçimde izlenebilmesi şeklinde bir düzenleme yapılmasını önerirdim.

-Kamuda israfın ,şatafat harcamalarının azaltılması için bir tedbir paketi hazırlanmasını önerirdim.

-18 Yaşını geçen herkesin vergi mükellefi olacak şekilde her yıl beyanname vermesi,diğer ülkelerde olduğu gibi belirli harcamaların vergiden düşülmesi,her yıl mal beyannamesi verilmesi,servetlerdeki artışın kaynağının gösterilmesi aksi takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunulması düzenlemesi getirilmesini ,dolaylı vergilerin oranının azaltılmasını önerirdim.

-Verilerin doğru ve güvenilir olması son derece önemli,bütün makroekonomik planları bu verilere göre hazırlıyorsunuz,matematik modelleme yapıyorsunuz,çıkarılacak yasa ile TUİK'i özerk hale getirip , başına dünyaca tanınan bilinen ,makalelerinden çok sayıda alıntı yapılan saygın bir akademisyeni 5 yıl süreyle getirilmesini ve -dolandırıcılık,zimmetine para geçirme gibi yüz kızartıcı bir suçla- yargı tarafından mahkum edilmedikçe hiç bir şekilde görevden alınamaması ve kendi kuracağı ekibiyle çalışarak piyasaların tüm güvenini kazanmasını önerirdim.

-TUİK için geçerli olacak kanunun merkez bankası,vergi idaresi ve tüm düzenleyici kurulların yönetimleri için de geçerli olması,bu kurumların saygın ve liyakat sahibi,güven veren yöneticiler tarafından yönetilmesini önerirdim.

-Devlet planlama teşkilatını çok etkin ve uzun vadeli makro planları hazırlayan ve diğer devlet kurumlarına talimat veren ekonomi politikalarının beyni,liyakat sahibi yöneticiler tarafından yönetilen bir kurum haline getirilmesinin önerirdim.
    Bu kurum,uzun vadeli olarak Türkiye'nin mukayeseli olarak üstünlük sağlayabileceği,yüksek katma değerli ürün ve hizmet üreten sektörleri tespit ederek ,devletin sınırlı imkanlarını bu sektörlere destek şeklinde planlama yapardı.
    Üretimde gerekecek nitelikli işgücü için eğitim sisteminin yeniden planlanması Almanya örneğinde olduğu gibi orta kademede ara elaman için bu doğrultuda meslek okullarının okullarının açılması,üniversite giriş sınavlarının bir sıralama sınavı olmaktan çıkarılarak başarı sınavı haline getirilmesi,50/100 üzerinde doğru soru cevaplayamayanların üniversitelere alınmaması,öğrencisi olamayacak tabela üniversitelerinin de meslek yüksek okullarına dönüştürülerek,meslek liselerinde okuyanlara ,uygulamaya dönük eğitim yapması için devlet planlama teşkilatının ihtiyaç duyulacak insan kaynağı planlaması yapmasını önerirdim.

https://www.itebs.com.tr/almanyada-egitim-sistemi
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hocam marş basmıyor gibi kuru nereye çekerse çeksin cari fazla veremiyor.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ticaret Bakanlığı geçici verilerine göre:

2021 yılı Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre;

İhracat, % 33,44 artarak 21 milyar 468 milyon dolar,
    İthalat, % 26,73 artarak 26 milyar 794 milyon dolar
    oldu.
    Kasım ayında dış ticaret açığımız 5.326 milyar dolar oldu.
    Ocak-Ekim döneminde yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı sadece %2.9,yaptığımız sanayi ihracatının kg başı fiyatı sadece 1.5 usd,tarım dahil tüm ihracatımızda ise 1.2 usd.
    Dış ticaret fazlası vermemiz için innovasyona dayalı yüksek katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor.Bunun için de endüstri 4.0,yapay zeka,nesnelerin interneti gibi alanlara yatırım yapılması,verimlilik artışı sağlanması gerekiyor.Ama bu yatırımları yapmaya arzulu bir iş dünyası yok,nedeni yukarıdaki alıntı yazılarda
    https://www.amerikaninsesi.com/a/ame...r/6334007.html

Amerikalı Yatırımcılar Neden Türkiye'ye Gitmiyor?

Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası (TACCI) Başkanı Ali Koçak "Amerikalı yatırımcılar bize Türkiye'ye yatırım yapmalarını önerdiğimizde, 'Biz ticaret yapıyoruz. Tamam Türkiye'de yatırım yapalım. Ticaret neticesinde kazanırız da kaybederiz. Ancak oradaki hukuk siteminin doğru işlemediği yönünde endişelerimiz var. İşlerimiz Türkiye'de ters giderse Türkiye'de hakkımızı nasıl ararız. Yatırım yapmamamızın en büyük sebebi hukuk sistemidir' diye endişelerini dile getiriyorlar. Aşırı bürokrasi, yavaş ilerleyen yargı sistemi, tutarsız bir şekilde uygulanan vergiler ve yasal ve düzenleyici ortamda yapılan sık sık değişiklikler yabancı yatırımcıları ürkütüyor. Daha şeffaf, eşit, adil ve modern bir yatırım ve iş ortamı yaratacak yapısal reformlar düzenlenmesini bekliyorlar. Böyle bir uzun vadeli modele geçilecekse şimdiye kadar yapılan hatalardan ders çıkartmalıyız. Liyakate, şeffaflığa ve adalete daha fazla önem vermeliyiz. Önemli görevlere liyakatli insanlar getirilmeli. İşi bilen işin ehli olan insanların görevlendirilmesi gerekir. "

Biz de yıllardır bunları yazıyoruz,ama duyan yok...
    .Bu yatırımlar yapılsa bile ,bu alanda çalışacak nitelikli işgücü çok sınırlı.
    Bunun için uzun vadeli bir planlama yapılarak eğitim sistemi kökten değiştirilmeli.Üniversite giriş sınavlarında ilk 1000 kişi arasına gireceklere,cazip imkanlar sunularak temel bilimler alanlarını tercih etmesi sağlanması,burada lisans eğitimlerinden sonra,-Çin,Güney Kore gibi ülkelerin yaptıkları gibi- temel bilimler ve mühendislikte dünyanın en iyi üniversiteleri MIT,CALTECH,Stanford,Princeton gibi üniversitelerde doktora eğitimi almaları sağlanarak burada araştırma üniversitesi olarak seçilecek 5 üniversitede görevlendirilmesi,ve sanayi-üniversite işbirliği sağlanması,üniversite sınavlarında ilk 5 bine girenlere de yine cazip imkanlar sağlanmalı,bunlar temel bilimler alanında eğitim aldıktan sonra ülkenin her tarafına açılacak fen liselerinde(ortaokul dahil) nitelikli öğretmen olarak görevlendirilmeli.Sanayide çok ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman için mesleki orta eğitim sistemi Almanya eğitim sistemine benzer yeniden düzenlenmeli,bu alanda çok sayıda orta öğretim meslek okulu açılmalı,buralarda eğitmen olarak ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarının insan gücünden de yararlanmak için iş dünyası ile koordinasyon oluşturulmalı.
    Çin ve Güney Kore'nin innovasyona dayalı üretimle yüksek katma değerli,yüksek teknolojili ürünler üretmesi ve ihracat şampiyonları olması,dış ticaret fazlası vermeleri bir anda olmuş bir olay değil,uzun vadeli bir planlamanın sonucu.Eğer amaç bizde de üretim,ihracat,istihdam merkezli bir ekonomik programsa bunun uzun vadeli bir planlaması yapılması ,finansman,işgücü,yatırım,üretim ayaklarının planlanması gerekiyor.
    Şimdi "yeni bir modele geçtik deniyor" da;bunun nasıl bir matematik modellemesi var,bu modellemeye göre önümüzdeki yıllarda gsyih'mız,dış ticaret rakamlarımız,istihdam sayımız,yatırımlar,bütçe dengesi,enflasyon ne olacak,bunların açıkça ortaya konulması gerekiyor.Ama "orta vadeli planlar" gibi sadece rakamların yayınlanması değil, nasıl hesaplandıklarının açıklanması,varsayımlarının izah edilmesi ve olabilirliğinin ve tutarlılığının ekonomistler arasında tartışılması gerekiyor.Şu anda oluşturulmuş bir matematiksel modelleme çerçevesinde
    uygulan bir program var mı,hiç zannetmiyorum.Sadece ülke ekonomisi üzerinde "deneme tahtası" gibi yakın çevreden getirilen fikirler deneniyor düşüncesindeyim.
    Son düzenleme : deniz43; 03-12-2021 saat: 05:26.

Friday December 03 2021 Actual Previous Consensus
    03:30 AM
    JP
    Jibun Bank Services PMI Final NOV 53
    50.7
    03:30 AM
    JP
    Jibun Bank Composite PMI Final NOV 53.3
    50.7

04:45 AM
    CN
    Caixin Services PMI NOV 52.1
    53.8
    04:45 AM
    CN
    Caixin Composite PMI NOV 51.2
    51.5

Sayfa 1011/2105 İlkİlk ... 1151191196110011009101010111012101310211061111115112011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •