Sayfa 1123/2105 İlkİlk ... 123623102310731113112111221123112411251133117312231623 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 8,977 - 8,984 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez bankası haftalık istatistikleri(14 Ocak haftası)

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 287 milyon dolar azaldı.

-Yabancılar 55.1 milyon dolarlık hisse senedi sattılar , 76.3 milyon dolar hazine tahvili sattılar.

-Yerlilerin Döviz tevdiat hesapları,parite etkisinden arındırılmış olarak(altın ve kıymetli maden hesapları dahil) ;

-GERÇEK KİŞİLER:829 milyon dolar döviz hesabı azalış.

-ŞİRKETLER: 568 milyon dolar azalış

Merkez Bankası Net Döviz Rezervleri

*BİN 19.01.2022 Çarşamba
    Dış varlıklar 1,543,388,991
    Dış yükümlülükler 197,462,138
    Bankalar döviz mevduatı 1,213,646,338
    Kamu döviz mevduatı 147,215,296
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) -14,934,781
    1USD 13.5703
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) -1,100,549
    Altın rezervi 24,515,227
    Swap ile merkez bankasına 63,988,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -65,088,549
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -89,603,776

(+)24.515,227 milyar dolar altın varlık;(-)89.603,776 milyar dolar döviz yükümlülük=(-)65.088,549 milyar dolar merkez bankası net döviz rezervi

1 hafta önceye göre, merkez bankasının net döviz rezervi 575.7 milyon dolar azalmış.
     Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Demek ki 3 milyar dolar dönüşüm 40 kuruş dolarda düşüş yapmış. Tabi ilave müdahale var mı onu bilemem.

Fed toplantısı, Ukrayna durumu vs derken dolarda dalgalanma devam edecek diye düşünüyorum

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Döviz tevdiat hesabından kur korumalı TL mevduata geçen miktar merkez bankasının net döviz rezervini artırmamış,aksine azalma devam ediyor.Üstelik ihracatçıların getirdikleri dövizlerin de %25'inin merkez bankası tarafından alınmasına rağmen.Bu tablo döviz kurlarının yükselmesini frenlemek için merkez bankasının yoğun döviz satışı yaptığını gösteriyor.
    Son düzenleme : deniz43; 23-01-2022 saat: 07:09.

-Enflasyon %82.8(ENAG),merkez bankasının politika faizi ise %14,arada büyük uçurum var,bu nedenle de merkez bankasının 100 ya da 200 baz puan daha politika faizini indirmesinin,politika faizinin %12'ye,%13'e inmesinin kısa vadede bir etki yapmasını beklemem çünkü artık piyasa fiyatlamaları ile merkez bankasının politika faizi arasında bir korelasyon kalmamış ,aradaki bağlantı tamamen kopmuş durumda.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de benim yukarıdaki yorumumda ifade ettiğim yönde konuşmuş:

https://www.paraanaliz.com/2022/gene...latti-g-22665/

"

O da "Merkez Bankası'nı ve politika faizini önemsizleştirdik" sözü olmuş. Bakan Nebati bu sözleri, geçen hafta içinde toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faizleri indirse de bir şey olmayacağını, artık politika faizinin öneminin kalmadığını, oraya bakılmaması gerektiği bağlamında söylemiş.

Bakan Nebati, yüzde 36'lık enflasyonun altında kredi faizi oranlarıyla kredi kullanımı yapıldığını, yüzde 14'lük Merkez Bankası faizine bakılmadığını söyleyerek "politika faizini önemsizleştirdik" demiş.

Hatta Bakan Nebati "Enflasyonun altında kredi kullanıyorsunuz. Bu bir başarı değil mi?"diyerek, şöyle devam etmiş: "Baktırdım, Cumhuriyet tarihinde böyle bir başarı olmuş mu diye; kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz" demiş.

Bakan böyle söyleyince, salon buz kesmiş.

Nasıl kesmesin? Paramızı basan kurum Merkez Bankası'nı paspas eden ve "önemsizleştirildiğini" ilk ağızdan duyan piyasa analistlerine bu sözler şoke edici gelmiş.

Hatta katılımcılardan biri dayanamayıp şöyle demiş; "Politika faizi ne için var öyleyse?"

Bakan Nebati ise "TCMB bağımsızlığı diyeceksiniz yok öyle bir şey. Siyasetçi olarak biz sorumluyuz. Faiz artmayacak artık, bunu unutun" diyerek yanıtlamış.

"

Hazine ve Maliye Bakanının söylediği şeyler piyasalarda deprem yaratacak sözler,ama diğer yandan gerçeği de ifade ediyor,içinden geldiği gibi,samimi olarak,gerçek niyetini gizlemeden dosdoğru konuşmuş,bu yönden takdir edilmeli.

Benim faizler konusundaki görüşlerim ise önceki sayfalarda var,düşüncelerimi paylaşmıştım:

10 Yıllık tahviller geçen sene de ,"piyasanın gelecek 10 yıl boyunca ,ortalama %0.5 civarı faiz beklentisini fiyatlıyordu".Bu fiyatlardan tahvil alanlar büyük hesap hatası yaptılar ve milyarlarca dolar zarar yazdılar.

Dünya çok borçlu doğru, ama mevcut para politikaları daha ,daha da çok borçlanmayı teşvik ediyor.Çünkü nominal faiz ile reel faizi birbirinden ayırmak lazım,enflasyonun altında "negatif faiz oranları" ,gerçekte borç verenden borç alanın cebine para koymaktır,servet ve gelir transferidir,sürdürebilirliği yoktur,servetin genelden az sayıda elde toplanmasına yol açar ,gelir dağılımını bozar,etik olarak da savunulamaz.Bir yerden sonra ,tasarruf etmek yerine harcamayı teşvik eder,enflasyonu patlatır,ülke ekonomisinin temellerini çürütür.
    Bir ülkede negatif faiz varsa ,serbest piyasa ekonomisi içinde kötü yönetildikleri ve verimsiz iş modelleri olduğu için elenmesi gereken şirketleri hayatta tutar,bu şirketlerin hayatta kalması rekabet ortamını köreltir,ülke ekonomisinin verimliliğini ve büyüme hızını düşürür,ekonomisinin sağlığını riske sokar.
    Reel faiz ortamında ise kötü yönetilen ve verimsiz şirketler serbest piyasa ekonomisi dinamiklerinde piyasadan elenir,bunların pazar paylarını iyi yönetilen verimli iş modelleri olan şirketler alır,ekonomide verimlilik artar,ülkenin sağlıklı ve sürdürülebilir biçimde ekonomisinin büyüme hızı yükselir,artan refah artışından tüm toplum yararlanır.

Faiz nedir:

-Bir tarafta müteşebbis ruhlu kişiler var;Güzel bir düşüncem var,bunu yapabilecek bilgiye beceriye sahibim,piyasada da bu konuda boşluk var,çok iyi kazanç sağlayacağına eminim diyor,ama bunu gerçekleştirebilecek sermayem yok diyor.Birileri de bu işe para koyarsa hem ben hem de bu projeye para yatıranlar hep beraber kazanırız diyor.

-Bir tarafta da milyonlarca kişi var;Dişinden tırnağından arttırmış tasarruf etmiş birikim sağlamış;Çocuklarının geleceği,eğitimi için,işsiz kalabileceği zor günler için,emekliliğinde sağlık problemleri ile karşılaşabileceği zor günler için...Ama ,gel bu projeye para yatır teklifinden korkuyor,ya proje başarısız olur,büyük zahmetlerle oluşturduğum birikimlerim erirse ya da kül olursa diye.

-Burada banka denilen kurum devreye giriyor.Diyor ki,korkma,paranı bana emanet edersen ben birikimlerinin paranın değerini reel olarak koruyacağım,bir miktar da sana nema vereceğim,paranı kredi olarak plase edeceğim projelerin fizibilitesini iyice inceleyeceğim,ona göre kredi vereceğim,proje başarısız olsa bile benim milyarlarca lira sermayem var,sen zarar etmeyeceksin,senin birikimlerin garanti altında olacak.Önce benim sermayem kadar,sonra da belli bir tutarına kadar devletin garantisi altında.
    Ama Banka da taraflara diyecek ki;Ben müteşebbis ile birikim sahipleri arasında köprü görevi yaparken,müteşebbisin projesinin riskini kendi sermayemle garanti ediyorum,bu organizasyon için kira,personel ücretleri,elektrik,ofis otomasyonu gibi birçok masrafım da olacak,dolayısıyla bu projeden oluşacak kazancın bir yüzdesini de benim alacağım şekilde bir kazanç paylaşımı olacak.

-Bu projede faiz; elde edilmesi beklenen kazancın (tasarruf sahipleri+ aracılık görevi yapan bankaya) düşen payıdır.Burada tasarruf sahiplerinin beklediği getiri en az enflasyon kadar olması reel değerini koruması,banka tarafından beklenen de masraflardan sonra,sermaye kazancının diğer iş kollarının kazanç ortalamasının altına düşmeyecek bir kazanç olmasıdır.

-Eğer kredi talep eden bir işletme -en azından- (enflasyon+makul banka komisyonu) oranı üzerinde bir kazanç sağlayamıyorsa,o proje verimsiz bir projedir.O projeye bir kaynak sağlanmamalıdır.İktisat bilimi temelde ihtiyaçların sonsuz kaynakların ise çok sınırlı olduğu varsayımına göre hareket eder.Sınırlı kaynaklar iyi yönetilen ,verimli çalışan şirketlerin projelerine yönlendirilmeli,kötü yönetilen verimsiz çalışan şirketlerde kıt kaynaklar heba edilmemeli,bu şirketlerin serbest piyasa ekonomisi içinde piyasadan elenmesiyle daha iyi yönetilen ve daha verimli çalışan şirketlerin piyasayı domine etmesi ve pazar paylarını büyütmeleriyle ülke ekonomisi de sağlıklı ve yüksek büyüme hızıyla büyüyecektir.

-Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir.

3. https://www.paraanaliz.com/2022/gene...latti-g-22665/

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomistler ve akademisyenlerle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde bir araya geldi. Nebati'nin, toplantıda Türkiye'nin ekonomik görünümüne dair bir sunum yaptığı öğrenildi. Bakan Nebati'nin, "Elindeki döviz tevdiat hesaplarını dövize endeksli mevduata geçerek Kurumlar Vergisi istisnasından faydalanmak isteyen şirketlerden 10 milyar dolar döviz bozumu bekliyorum" dediği iddia edildi.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Ben bu çıkan kanundaki akıl almaz vergi avantajları yüzünden bozulan dövizlerden kaynaklı kurda bir düşüş olacağını ama şirketlerin ekseriyetinin mevduatı max 3 aylık bağlatacağından, Nisan ve mayıs aylarında vade dönüşlerinin hemen akabinde tekrar dövize geçeceğini, bu yüzden en geç mayısta dövizin tekrar artacağını düşünüyorum.
    En yüksek avantaj 4. çeyrek geçici verginin verilme süresi olan 17 şubata kadar yapılan bozumlarda var. Bu tarihten sonra bozum yapacak şirket çok olmaz.

Bu yüzden bir kur düşüşü olacaksa 17 şubata kadar görürüz. Sonrası meçhul.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5. Universiteyden EGO otobuslerinde nizamiyede guvenlikler kimlik kontrolu yapar kimligi olmayanlar arka kapidan iner on kapidan binerdi. Dolap beygiri derdik. Ona benzetiyorum bu politikayi.

Uğur Gürses'in yazısı

https://t24.com.tr/yazarlar/ugur-gur...oogle_vignette

Bakan Nebati: "Politika faizini önemsizleştirdik"

7. Şirketler vergi avantajından yararlanmak için bozacakta parayı 6 ay kkm ye bağlamak şart

Ne kadar bozulma olur sizce?

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    En yüksek avantaj 4. çeyrek geçici verginin verilme süresi olan 17 şubata kadar yapılan bozumlarda var. Bu tarihten sonra bozum yapacak şirket çok olmaz.

Bu yüzden bir kur düşüşü olacaksa 17 şubata kadar görürüz. Sonrası meçhul.
    https://www.bloomberght.com/bakan-ne...iyorum-2297156

"Şirketler için Kur Korumalı Mevduata geçiş halinde sağlanacak Kurumlar Vergisi istisnasında minimum vadenin 6 ay olarak başlayacağını belirten Bakan Nebati'nin yasal düzenlemede 3 ay olan vadenin bu şekilde uygulanmayacağını söylediği, "Uygulamada 3 ay olacak ama 6 ayı kabul edeceğiz" dediği de kaydedildi."

Kanun çıkarılmış ama,Bakan "siz kanuna bakmayın" diyor.Bu yaşıma geldim,bu zamana kadar böyle bir şey görmedim,duymadım.Bu ifadeler, istediğini elde edene kadar , "şirketleri kandırmak" olmuyor mu!..,hadi hukuk devleti olmaktan çıkalı çok oldu,artık kanun devleti olmaktan da mı çıktık,bu yaklaşımla piyasalarda nasıl güven sağlanacak...Aslında yazacak çok şey var ama ben yazmaya utanıyorum...

Sayfa 1123/2105 İlkİlk ... 123623102310731113112111221123112411251133117312231623 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •