Sayfa 1175/2105 İlkİlk ... 175675107511251165117311741175117611771185122512751675 ... SonSon
Arama sonucu : 16835 madde; 9,393 - 9,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Deniz Hocam,

Cennetyolu arkadaşımızın sorusu ile bağlantılı olduğu için alıntı yaparak sormak istedim.

Morgan Stanley 6 ay vade için senelik %38 faiz ile TL borçlanmış. Bu faiz oranı ile borçlanmasındaki motivasyon ne olabilir?
    Enflasyon kadar ya da daha yüksek devalüasyon ihtimalini yüksek gördüğünden,vade sonunda %36 TL borcunu ödedikten sonra(6 aylık %18),dolar cinsinden iyi bir getiri kalacağını öngörmüş olmalı.
    Son düzenleme : deniz43; 06-03-2022 saat: 22:31.

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn Deniz Hocam
    KKM de 3 aylık süreler nasıl hesaplanıyor.
    Parayı yatırdığı gün mü baz alınıyor.
    Soru sebebim şu.
    KKM den ne zaman paralar serbest kalmaya başlayacak.

"Mesela 01 Nisan ile 10 Nisan arası 50 milyar
    Sonraki 10 gün 70 milyar.
    Gibi"

O paralar tekrar usd ye dönmeye kalkarsa,
    Dikkat edilmesi gereken tarihler nedir

Şimdiden çok teşekkürler

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    -Evet paranın yatırıldığı tarih baz alınıyor.

-25 Şubat tarihli son BDDK raporuna göre KKM hesabında 520.139 milyar TL gözüküyor(37.485 milyar dolar).Ne kadarı döviz hesaplarından ne kadarı TL hesaplardan gelmiş,yayınlanan bir bilgisi yok.

-Stokun ortalama bağlama kuru: 13.33 TL olduğu tahmin ediliyor.

-Şirketler için vergi avantajı süresi bittiği için bundan sonra bu kanaldan KKM hesabına geçiş artık beklenmiyor.

https://pbs.twimg.com/media/FM67gQxW...png&name=small

-Sosyal medyadan para yatırılma tarihlerini gösteren yukarıdaki grafiği alıntı yaptım.Buradan vade bitiş sürelerini görebilirsiniz.Gerçek kişiler için 3 ay vade süresi var,şirketlerin de parayı hesapta 3 ay tutma opsiyonları var, ama vergi avantajından faydalanmaları için parayı hesapta 6 ay tutmaları gerekiyor.

Bu verilere gore dolarda yuzde10luk artis hazineye duz hesap 50 milyar tl lik bir yuk getirecek malesef ... saglik bakanliginin 2022 butcesi 117 milyar tl imis...
    https://www.saglik.gov.tr/TR,86677/s...ul-edildi.html
    Insallah hedeflenen amaclara ulasabiliriz
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. Ülkemizde kamunun malını, parasını yanlış kararlar ile hiç etmenin ne siyasi, ne ahlaki ne de adli bir süreci olmadığı için herkes çok rahat.
    Doğacak zararda bizim ilave vergilerimizden ya da zamlardan karşılanacaktır.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

-Şu haliyle KKM'nin yıl sonuna kadar gitmesi zor,hem yüksek enflasyonda hesaplardaki TL'nin satın alma gücü eridi,özellikle gerçek kişiler mutsuz,hem de turizm sezonunda 35 milyar dolar döviz geliri geleceği umut edilmişti ,ama Rusya'nın Ukranya'yı işgali sonrasında artık mümkün gözükmüyor.
    KKM' ye dahil oldum ve 2 ay geçti. Dolar 12,63TL iken girmiştim. Kur şu an %12 civarı yükselmiş durumda. Hazine bunu bana verecek.

Yazdığınız gibi KKM' ye girenler şu an mutsuz ise, hangi enstrümana giren mutlu ki? "Keşke KKM' ye girmeseydim, dolarda kalsaydım" diyen var mı?

Şahsen dolarda kalsaydım bu RTE her an yeni tavşan çıkarır mı stresini yaşardım. KKM' deyim ve hem dolar düşüş riskine (o dönemdeki şartlara göre) hem de yükseliş riskine korumalı durumdayım.

Şu an savaş ortamı var tabi durum değişti. KKM giriş momentumu azaldı muhtemelen. Ama yine de tavşan riski var unutmayalım. Faizleri yükselterek tükürdüğünü yalamak durumu bu şahsiyet için imkansız olduğuna göre ya süper bono çıkarır ya enflasyona endeksli enstrüman çıkarır...vs

Ekleme: KKM' ye girenler için "hazinenin riskini arttırıyorsun, sana ödeyeceği farkı yine senden vergi ile alacak" diyenler dolar alanlara da "o doları alıyorsun ama enflasyon olarak geri vereceksin" diyorlar mı?

1-) Yapılan düzenleme ile yurt içi yerleşik tüzel kişiler için KKM' de dövizden TL' ye dönüş için en kısa vade 6 aydan 3 aya indirildi.

2-) Resmi Gazete' de yayımlanan karar göre, KKM' de vadesi gelen mevduatlar için yenileme imkanı getirildi. Vadesi geldiğinde KKM imkânından yararlanmaya devam etmek isteyenler, ilk açılışta dönüşümü yapılan Döviz tutarı ve dönüşüm kuru üzerinden destekten yararlanmaya devam edebilecek.

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    KKM' ye dahil oldum ve 2 ay geçti. Dolar 12,63TL iken girmiştim. Kur şu an %12 civarı yükselmiş durumda. Hazine bunu bana verecek.

Yazdığınız gibi KKM' ye girenler şu an mutsuz ise, hangi enstrümana giren mutlu ki? "Keşke KKM' ye girmeseydim, dolarda kalsaydım" diyen var mı?

Şahsen dolarda kalsaydım bu RTE her an yeni tavşan çıkarır mı stresini yaşardım. KKM' deyim ve hem dolar düşüş riskine (o dönemdeki şartlara göre) hem de yükseliş riskine korumalı durumdayım.

Şu an savaş ortamı var tabi durum değişti. KKM giriş momentumu azaldı muhtemelen. Ama yine de tavşan riski var unutmayalım. Faizleri yükselterek tükürdüğünü yalamak durumu bu şahsiyet için imkansız olduğuna göre ya süper bono çıkarır ya enflasyona endeksli enstrüman çıkarır...vs

Ekleme: KKM' ye girenler için "hazinenin riskini arttırıyorsun, sana ödeyeceği farkı yine senden vergi ile alacak" diyenler dolar alanlara da "o doları alıyorsun ama enflasyon olarak geri vereceksin" diyorlar mı?
    Bu hesaba girenlerin girdiği dolar seviyesi ortalama 13.33 TL,Şu anda dolar 14.33 getiri 14.33/13.33=1.075
    Aynı dönemde 2 aylık enflasyon:

TUİK:%16.45
    ENAG:%22.08

TUİK Üretici Fiyat Endeksi,2 aylık artış:%18.43

Siz genelden farklı olarak 1usd:12.63 TL seviyesinden girdiğiniz için 14.33/12.63=%13.46 getiri elde edeceğiniz için bunu yeterli görebilirsiniz ama genel kitle parası enflasyonda eridiği için mutsuz.

Şu anda hiç bir enstrümanda olan mutlu değil ama dövizde olanlar kendini daha güven içinde görüyorlar.Çünkü uzun vadede bölgeler arası enflasyon farkı kadar satınalma güçlerinin korunacağını biliyorlar.
    KKM'den farkı ise;vade bitince tekrar dövize geçilmek istenirse ,belki alım -satım fiyat farkı 100-150 kuruş büyük bir makas oluşacağı için yeniden dövize geçiş yolu kapalı olacak veya çok yüksek maliyetli olacak veya geçiş için ortaya başka bir takım engeller çıkmayacağının garantisi yok.
    Bir ülkenin halkı -birikimlerinin reel değerini korumak için- döviz alıyorsa ,kusur halkta aranmaz,kusur "güven verici" politikaları hayata geçirmeyen yönetimlerdedir.

Güne başlarken

Brent petrol

128.01
    up+9.90 (+8.38%)

https://www.cnbc.com/2022/03/06/us-c...ssian-oil.html

U.S. crude oil briefly tops $130 a barrel, a 13-year high on possible Western ban of Russian oil

-Altın:

USD
    Last | 9:35 PM EST
    1,994.10
    up+27.50 (+1.3984%)

-Buğday:

Wheat
    USd/Bu
    1231.0000
    56.75 günlük yükseliş 4.83% aylık yükseliş 58.46%

- Rusya'nın üretiminde yüksek payı olan sanayi metallerinde ciddi günlük artışlar var:Alimünyum %3.57, Nikel %7.35,Paladyum %5.04

-Uzakdoğu borsalarında sert kayıplar var.(Nikkeı:-%3.15,Shangai:-%1.12,HSİ:-%3.37)

Sayfa 1175/2105 İlkİlk ... 175675107511251165117311741175117611771185122512751675 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •