Sayfa 1195/2105 İlkİlk ... 195695109511451185119311941195119611971205124512951695 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 9,553 - 9,560 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    17 Aralık tarihinde yukarıda yazdığım öngörüm olmuştu.Dün 3 ay tamamlandı ve:

bist 100:2133.59
    bist 30:2394.94
    olarak kapandı.

3 ay boyunca 17 Aralık tarihinde görülen seviyeler hiç geçilemeyerek öngörüm gerçekleşti.
    Anladığım kadarıyla hocam 2406 geçilemeyecek diyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Ülkemizde demokratik ve katılımcı yönetim isteyen hiçbir kesim yok maalesef. Tüm siyasi partilerin içerisinde o partinin otokrat liderleri var. Uzun yıllar kadroları değişmiyor.
    Bu savaş özelinde de Rusları destekleyen öyle yazılar okudum ki sanki Ruslar dostane bir ülke, topraklarını ve halkını koruyan bir lider Putin. Ukrayna halkı yüzünü batıya dönmek istiyor, batıdan kastım daha çok demokrasiyi sindirmiş Avrupa ülkeleri. Çünkü bu halk yüzyılı aşkın süre Rus hakimiyetinde yaşadı. Artık Rusların dayattığı sistemi istemiyorlar. Rusların sistemi nedir? Başta bir otokrat, seçimle bile gitmemesini sağlamış, siyasi bağlantılarıyla zenginleşmiş bir oligarşik yapı, gelir dağılım adaletsizliği, baskıcı bir tek sesli yönetim, muhalefet partililer tutuklanıyor, sürgün ediliyor hatta zehirlenebiliyor.
    Ukrayna'nın şuan başında olan yönetim de halen Rus sistemine benzer hareket ediyor. Oligarşi orada da yoğun ama dediğim gibi halk bir şekilde AB ye girerek bu kötü gidişi tersine çevirmek istiyor. AB ye girseler de kolay mı tabiki zor. Uzun yıllar otoriter yapılarla yönetilen ülkelerde kurumlar yok olduğu için yeniden inşa edebilmek de zor bir yol. Ama mutlak yol güçlü liderlerle yönetilmek değil güçlü liderliğe ihtiyaç duymayacak güçlü sistemler kurmak bence. Bu konuyu ülke nüfusunun enaz %60 ına anlatamayız.
    Cok haklısıniz üstadım... seviklerinizle birlikte saglikli mutlu gunler dilerim saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Anladığım kadarıyla hocam 2406 geçilemeyecek diyorsunuz?
    "3 aylık süre içinde geçilemeyecek" diye yazmıştım. Bu süre doldu.Bu tarihten sonrası için henüz yeni bir öngörüm yok.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Cok haklısıniz üstadım... seviklerinizle birlikte saglikli mutlu gunler dilerim saygilar
    nezaketiniz için teşekkür ederim. yazılarınızı beğenerek okuyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    "3 aylık süre içinde geçilemeyecek" diye yazmıştım. Bu süre doldu.Bu tarihten sonrası için henüz yeni bir öngörüm yok.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    temel anlamda nedenini tam olarak çözemesem de xbank endeksi haftalık indikatörlerde yönünü yukarıya dönmüş ve ufakta olsa ralli belirtileri vermiş. ama dediğim gibi temel analizle açıklanacak bir neden bulamıyorum böyle bir harekete.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Ülkemizde demokratik ve katılımcı yönetim isteyen hiçbir kesim yok maalesef. Tüm siyasi partilerin içerisinde o partinin otokrat liderleri var. Uzun yıllar kadroları değişmiyor.
    Bu savaş özelinde de Rusları destekleyen öyle yazılar okudum ki sanki Ruslar dostane bir ülke, topraklarını ve halkını koruyan bir lider Putin. Ukrayna halkı yüzünü batıya dönmek istiyor, batıdan kastım daha çok demokrasiyi sindirmiş Avrupa ülkeleri. Çünkü bu halk yüzyılı aşkın süre Rus hakimiyetinde yaşadı. Artık Rusların dayattığı sistemi istemiyorlar. Rusların sistemi nedir? Başta bir otokrat, seçimle bile gitmemesini sağlamış, siyasi bağlantılarıyla zenginleşmiş bir oligarşik yapı, gelir dağılım adaletsizliği, baskıcı bir tek sesli yönetim, muhalefet partililer tutuklanıyor, sürgün ediliyor hatta zehirlenebiliyor.
    Ukrayna'nın şuan başında olan yönetim de halen Rus sistemine benzer hareket ediyor. Oligarşi orada da yoğun ama dediğim gibi halk bir şekilde AB ye girerek bu kötü gidişi tersine çevirmek istiyor. AB ye girseler de kolay mı tabiki zor. Uzun yıllar otoriter yapılarla yönetilen ülkelerde kurumlar yok olduğu için yeniden inşa edebilmek de zor bir yol. Ama mutlak yol güçlü liderlerle yönetilmek değil güçlü liderliğe ihtiyaç duymayacak güçlü sistemler kurmak bence. Bu konuyu ülke nüfusunun enaz %60 ına anlatamayız.
    Çok doğru tespitler.Tamamiyle katılıyorum.

Hazine Bakanlığı bugün 2 milyar dolarlık 24 Eylül 2027 vadeli tahvilin borçlanmasını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Duyuruda;"24 Eylül 2027 vadeli tahvilin kupon oranı %8,60, getiri oranı %8,625 olarak
    gerçekleşmiştir
    " ifade edildi.

Tahvilin %27'si Orta Doğu, %25'i Türkiye, %23'ü Birleşik Krallık, %18'i ABD, %6'sı diğer Avrupa ülkeleri ve %1'i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.İhraç tutarı 24 Mart 2022 tarihinde Hazine'nin hesabına girecek.

YORUM:Hazinenin borçlanma tahvili değişken faizli bir tahvil ve ödeme tarihinde yapılacak ödeme aslında (UST + 645,1 bp)

Yukarıdaki dolar cinsinden ödenecek yıllık %8.625 faiz ihale tarihindeki ABD 5 yıllık Hazine tahvil faizine göre oluşmuş bir fiyat,ABD'de Fed'in faiz artırımlarına paralel çok muhtemelen ABD uzun vadeli tahvillerin faizleri artma trendine girdiği için muhtemelen daha da yüksek faiz ödemesi yapacağız.
    Bu kadar yüksek faizli bir borçlanmanın altına imza atmak ve milletin sırtına yüklemek yerine, daha uygun koşullarda borçlanmak için beklenmeli ve fırsat kollanmalıydı düşüncesindeyim.Sonuçta yakın dönemde gördük ki,merkez bankası döviz kurlarının yükselmemesi için gerek gördüğünde ,bu 2 milyar doları 1 günde bile rahatlıkla satabiliyor.

https://www.cnbc.com/quotes/US5Y
    Son düzenleme : deniz43; 18-03-2022 saat: 12:28.

Merkez Bankası dün kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayınladı.İstatistiksel olarak en yüksek seviyeye gelmiş durumda.

https://geoim.bloomberght.com/2022/0...1a4ec662ad.jpg

Ama önümüzdeki 1 yıl içinde yapacağımız 173.7 milyar dolar dış borç ödemesi,merkez bankasının hesaplama yöntemini revize ederek bulduğu rakam ,eski yöntemle hesaplansa kabaca ne kadar olur diye arşivdeki eski yazılara baktım.yeni hesaplama yöntemi ile 139.6 milyar dolara revize edilen 2020 yılı sonu kısa vadeli dış borcumuz eski hesaplama yöntemi ile 188.8 milyar dolarmış.Hesaplama yöntemi değiştirilmemiş olsaydı ,şu anda kısa vadeli dış borcumuz 173.7 milyar dolar yerine 223 milyar dolar civarında açıklanabilirdi.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankasının bugün yayınladığı veriye göre;Aralık ayı sonu itibariyle,Türkiye'nin önümüzdeki 1 yıl içinde ödeyeceği kısa vadeli borcu,bir önceki aya göre 4.449 milyar dolar artarak 184.324 milyar dolardan 188.773 milyar dolara yükseldi.

KALAN VADEYE GÖRE KISA VADELİ DIŞ BORÇ STOKU (*)
    (Aralık 2020 itibarıyla) (Y.T:18.02.2021)
    (Milyar Dolar)

MERKEZ BANKASI :21.382

GENEL YÖNETİM (**): 5.928

BANKALAR:86.015

DİĞER SEKTÖRLER: 75.448

TOPLAM 188.773

(*) Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl ve daha kısa kalan dış
    borçları göstermektedir.
    (**) T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yurt dışında ihraç edilen
    borçlanma senetlerinden (eurobond) itfasına bir yıl ve daha kısa vade
    kalanlar için yapılacak ödemeleri kapsamaktadır (yurt içi yerleşik kişilerce
    satın alınanlar hariç).

https://www.bloomberght.com/kisa-vad...-rekor-2301828

Sayfa 1195/2105 İlkİlk ... 195695109511451185119311941195119611971205124512951695 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •