Sayfa 1332/2111 İlkİlk ... 332832123212821322133013311332133313341342138214321832 ... SonSon
Arama sonucu : 16884 madde; 10,649 - 10,656 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Deniz Ali Yazıyı Oku
    BDDK ise şirketlerin döviz mevduatına bakarken, "ama bu şirketlerin döviz cinsinden borçları mevduattan daha fazla" diye bir değerlendirme yapıp ,ona göre bir düzenleme yapmayı aklına getirmiyor.

borsada da işlem gören dev holding ve firmalara bddk sınır getirip tl dolar borçlanma genelgesi mi yayınlayacak bu syasi manada bindiği dalı kesmek değil mi x holding 10 milyar dolar borcu var kasada net 3 milyar dolar parası var 7 milyar doalr net borç nasıl düzenleme olabilir bu holdinge deniz bey örnek olarak sordum ?
    BDDK'nın getirdiği düzenlemeye göre;Bir şirketin 10 milyar dolar döviz cinsinden borcu,buna karşı 3 milyar dolar döviz nakdi varlığı,totalde 7 milyar dolar döviz açığı olsa bile,"Şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son
    1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması" halinde yani 30 milyar dolar aktif veya net satış hali varsa TL kredi alamıyor.Alabilmesi için,döviz nakdi varlığının 3 milyar doların altına düşmesi gerekiyor.
    Ama bu hamlenin boş bir hamle olduğunu söyleyebilirim çünkü şirket örneğin 3 milyar dolar döviz varlığından 2 milyar dolarıyla döviz borcunu ödeyip,borcunu 10 milyar dolardan 8 milyar dolara indirir böylece hem değişken faizli borçlarına kabaca %10 dolar faizi ödemez,faiz giderlerini düşürür,hem de TL krediye erişmesinde bir engel kalmamış olur.Şirket için bir başka çözüm yolu da üretim için kullanacağı ham madde ve yarı mamul ithalatları için satıcı firmaya peşin veya avans olarak erken ödeme yaparak rasyoyu sağlama şeklinde ifade edilebilir.

Bir de " kredi kullandırım sınırlaması kapsamına giren ancak Türk
    Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar ve ilgili mevzuat uyarınca YP
    cinsinden kredi kullanması da mümkün olmayan Şirketlerin, krediye başvurduğu
    tarihten itibaren 3 aylık dönem içinde yabancı para net pozisyon açığının bulunduğunu
    bağımsız denetim kuruluşunca onaylanmış şekilde tespit ettirerek bankaya sunmaları
    halinde; yalnızca başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı ile sınırlı
    olmak kaydıyla bu Şirketlerin de TL cinsinden nakdi ticari kredi kullanabilmeleri
    mümkündür.
    Bu istisnadan yararlanacak Şirketler için bakılacak kriter, yabancı para pozisyon açığının
    bulunması yani önümüzdeki herhangi bir 3 aylık dönemde yapancı para
    borçlarının(yükümlülüklerinin) yabancı para varlıklarından fazla olması durumudur.
    Böyle bir durum söz konusu ise, YP yükümlüklerin YP varlıklarından fazla olduğu tutar
    kadar bu Şirketlere de TL cinsinden nakdi ticari kredi kullandırılabilecektir."

yabancı para cinsinden kredi kullanamayan şirketlere istisna getirilmiş.Kimler bu şirketler,döviz geliri olmayan ama döviz cinsinden borçları olan bu nedenle hesaplarında döviz tutan ithalatçı şirketler,örneğin otomobil,mobil telefon,bilgisayar ithalatçıları gibi şirketler.

Ama döviz geliri olan ,üretim için ithalat yapan ve bu nedenle hesabında döviz tutan şirketler için sadece döviz varlıkları dikkate alınıyor,yükümlülükleri dikkate alınmıyor ve TL kredi sınırlamasına giriyorlar.

Monday June 27 2022 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Durable Goods Orders MoM MAY 0.7%
    0.4% 0.1%
    US
    Durable Goods Orders Ex Transp MoM MAY 0.7%
    0.2% ® 0.3%
    US
    Durable Goods Orders ex Defense MoM MAY 0.6%
    0.2% ® -0.5%

Kerim Rota'nın yazısı

https://www.paraanaliz.com/2022/dovi...tiyor-g-32999/

Kerim Rota: "İktidar sermayeden yardım istiyor"

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Bakalım Rus diktatörü ambargolar ne sürede etkileyecek? Yoksa her gün bu türden haberler okumaya devam edeceğiz.
    Resesyon beklentileriyle bir miktar aşağı gelen petrolü zaten Hindistan ve Çin'e ciddi iskontolu satıyor. Öte yandan halen Rus gazı ve petrolünün satışı için açık kapılar mevcut. Hatta biz bile Rus petrolünü iskontolu olarak alıyoruz. Yakında bu kapıların da kapanacağını düşünüyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

https://i3.posta.com.tr/i/posta/75//...d2a07ffcafa3b1
    Türk milletinin başı sağ olsun
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bakalım Rus diktatörü ambargolar ne sürede etkileyecek? Yoksa her gün bu türden haberler okumaya devam edeceğiz.
    Resesyon beklentileriyle bir miktar aşağı gelen petrolü zaten Hindistan ve Çin'e ciddi iskontolu satıyor. Öte yandan halen Rus gazı ve petrolünün satışı için açık kapılar mevcut. Hatta biz bile Rus petrolünü iskontolu olarak alıyoruz. Yakında bu kapıların da kapanacağını düşünüyorum.
    çok doğru üstadım bu hazine bakanı yardımcısının ziyareti sonrası süreç hızlanabilir

Sayfa 1332/2111 İlkİlk ... 332832123212821322133013311332133313341342138214321832 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •