Sayfa 1335/2104 İlkİlk ... 335835123512851325133313341335133613371345138514351835 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 10,673 - 10,680 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Televizyon açık,BloombergHT açık araştırma müdürü Gizem Uzuner konuşuyor,"TL Güney Afrika Randına karşı bile değer kaybetmiş,halbuki bizim ekonomimiz çok daha iyi diyor". Güney afrika' da yılık enflasyon %6.5,Türkiye'de ise %160.Biz de sizin araştırma müdürlüğünüze şaşırıyoruz.
    Deniz Bey Merhaba;

Kur hesabı yaparken sizin metodunuzu kullanıyoruz ama diğer yandan para arzı konusunu hesaba nasıl dahil edebiliyoruz? onun etkisi talep enflasyonunun içinde mi kabul ediyoruz bir süredir para basıldığı yönünde bilgiler yayılıyor G.Afrika ile aynı enflasyonu yaşasak daha fazla para arzı yapan ülkenin o oranda parası değer kaybetmesi beklenmez mi?

Saygılarımla.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Televizyon açık,BloombergHT açık araştırma müdürü Gizem Uzuner konuşuyor,"TL Güney Afrika Randına karşı bile değer kaybetmiş,halbuki bizim ekonomimiz çok daha iyi diyor". Güney afrika' da yılık enflasyon %6.5,Türkiye'de ise %160.Biz de sizin araştırma müdürlüğünüze şaşırıyoruz.
    valla deniz hocam ilk kez bir konuda sizinle anlaşamayacağız
    gizem hanım 1.75 boyunda 54 kğ ikizler burcu toplasan 33 yaşlarında boyu posu endamı hoş bi bayandır
    böyle birinin ekonomi bilgilerini sorgulamanızı nasıl araştırma müdürü olduğunu sorgulamanızı çok yadırgadım
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

https://twitter.com/brsyzgn/status/1541800367834505217

Dün borsa düşüşüyle ilgili olarak...
    Son düzenleme : deniz43; 29-06-2022 saat: 10:46.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    valla deniz hocam ilk kez bir konuda sizinle anlaşamayacağız
    gizem hanım 1.75 boyunda 54 kğ ikizler burcu toplasan 33 yaşlarında boyu posu endamı hoş bi bayandır
    böyle birinin ekonomi bilgilerini sorgulamanızı nasıl araştırma müdürü olduğunu sorgulamanızı çok yadırgadım
    ............

5. Gizem boş kız değildir; tam dinlemedim o sırada ne dedi işlem yaptığım için, yarım kulak dinliyordum ama anladığım kadarıyla o sırada normal şartlarda Güney Afrika'dan çok daha potansiyelli ve büyük bir ekonomi olduğumuzu kastetmeye çalışıyordu. Yani biz bu hale düşecek ülke miydik, geçtim doları euroyu diğer gelişmekte olan ülkelere karşı bile paramız çok değer kaybediyor gibisinden bir serzeniş...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Deniz Bey Merhaba;

Kur hesabı yaparken sizin metodunuzu kullanıyoruz ama diğer yandan para arzı konusunu hesaba nasıl dahil edebiliyoruz? onun etkisi talep enflasyonunun içinde mi kabul ediyoruz bir süredir para basıldığı yönünde bilgiler yayılıyor G.Afrika ile aynı enflasyonu yaşasak daha fazla para arzı yapan ülkenin o oranda parası değer kaybetmesi beklenmez mi?

Saygılarımla.
    Reel büyüme oranından fazla para arzının artması enflasyon yaratır,yani onun etkisi enflasyonun içindedir,bir de negatif faiz uygularsanız tasarruflar azalır enflasyon ivme kazanır(Hem harcamaların artması ve talep enflasyonu yaratması hem de tasarrufu koruma amaçlı olarak, enflasyon oranı düşük rezerv bir paraya geçiş ile TL'nin değer kaybetmesi ile arz kaynaklı enflasyonun da katkı yapması ile).Güney afrikada yıllık enflasyonun %6.5 olması para arzının kontrol altında tutulduğunu gösteriyor.

Mahfi EĞİLMEZ'in aşağıdaki enflasyon konulu yazısı faydalı olacaktır:

https://www.mahfiegilmez.com/2022/06...flasyonun.html

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Gizem boş kız değildir; tam dinlemedim o sırada ne dedi işlem yaptığım için, yarım kulak dinliyordum ama anladığım kadarıyla o sırada normal şartlarda Güney Afrika'dan çok daha potansiyelli ve büyük bir ekonomi olduğumuzu kastetmeye çalışıyordu. Yani biz bu hale düşecek ülke miydik, geçtim doları euroyu diğer gelişmekte olan ülkelere karşı bile paramız çok değer kaybediyor gibisinden bir serzeniş...
    Bunu ilk defa söylemiyorlar ki,sürekli olarak en çok değer kaybeden para bizimki diye şaşırıyorlar.Ülkende enflasyon bu kadar yüksekken başka ne beklenebilir ki.Tabela aşağıda...

https://tradingeconomics.com/country...inflation-rate

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bunu ilk defa söylemiyorlar ki,sürekli olarak en çok değer kaybeden para bizimki diye şaşırıyorlar.Ülkende enflasyon bu kadar yüksekken başka ne beklenebilir ki.Tabela aşağıda...

https://tradingeconomics.com/country...inflation-rate
    yok elbette zaten ortada şaşıracak bir şey yok, hatta TL şu anda değerli bile ve daha fazla değer kaybetmesi lazım orası zaten belli de... Ben BBHT'deki yorumları TL'nin değer kaybına şaşırmaktan ziyade sık sık bu olguya dikkat çekmek olarak algılıyorum ama ulusal kanalda program yaparken günümüz RTÜK koşulları içinde ne kadar konuşabiliyorlarsa o kadar konuşuyorlar. Yoksa 6 aydır çıkan her konuk da yine RTÜK koşulları altında söyleyebildikleri kadar bu faiz politikası devam ettikçe TL'de değer kaybının süreceğini, bu sözde makro ihtiyati önlemlerin etkisinin kısa süreli olacağı ve esas problemi çözmekten çok uzak olduğunu söylüyor.

Bence BBHT'deki çok daha problemli yorumlar borsa hakkında devamlı çok ucuzuz şeklinde pompalanan yorumlar.... her gün 3-5 kere borsanın fk'sının gelişmekte olan ülkeler ortalama fk'sına göre ne kadar geride kaldığı anlatılıyor ama bir allahın kulu da çıkıp ordaki enflasyon/faiz kaç burdaki kaç, elbette hisse değerlemede kullanılan faiz bu kadar yuksek olursa basit matematik gereği değerleme sonucu çıkacak f/k da düşük olur.. bu ucuzluk değildir demiyor...

bence en eleştirilecek yorumlar bunlar... ama tabi bunları diyen konuklar da portfoy yatırım şirketi yöneticileri vs vs; onlar da çıkıp orda gerçekleri konuşsa muhtemelen ya bir daha çıkarmazlar hatta belki işi dahi sıkıntıya girer... ne diyeyim yani...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Sayfa 1335/2104 İlkİlk ... 335835123512851325133313341335133613371345138514351835 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •