Sayfa 1366/2114 İlkİlk ... 366866126613161356136413651366136713681376141614661866 ... SonSon
Arama sonucu : 16912 madde; 10,921 - 10,928 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Deniz hocam eskiden rezerv ile bilgi veriyordunuz yasaklandığı mi artık vermiyorsunuz yada takibi zorlaştı mi
    Yok öyle bir yasak.Bayram nedeniyle merkez bankası yeni verileri yayınlanmayınca ben de rezerv ile ilgili yeni bir tablo yayınlamadım.Merkez bankasının son yayınladığı verideki altın miktarının ons olarak aynı kaldığı varsayımıyla durum aşağıdaki gibi(Altın miktarı hariç günlük yayınlanan analitik bilançoda hesaplama için diğer bilgiler mevcut):

*BİN 18.07.2022 Pazartesi
    Dış varlıklar 1,772,272,486
    Dış yükümlülükler 249,462,497
    Bankalar döviz mevduatı 1,366,909,919
    Kamu döviz mevduatı 196,610,835
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) -40,710,765
    1USD 17.4635
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) -2,331,192
    Altın rezervi 28,074,979
    Swap ile merkez bankasına 61,628,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -63,959,192
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -92,034,170

Son düzenleme : deniz43; 19-07-2022 saat: 15:57.

Alıntı Originally Posted by TIFIL Yazıyı Oku
    Vadeli döviz piyasasını referans olarak dikkate almıyorum çünkü :1)Orada merkez bankası "oyuncu" olarak yer alıyor 2)Kontratlar TL uzlaşmalı,ondan da merkez bankasında sonsuz miktarda var.

Hocam kur patladığı zaman burasınıda pek fazla tutabileceğini düşünmüyorum, en çok buradan alanlar kar eder, Merkez artık görev zararı mı ne eder onu bilemem. Bence.

Siz ne dersiniz?[/QUOTE]

Vadeli işlemlerde adı üzerinde kontratın bir vadesi var.Merkez bankası vadenin son gününe kadar ,vadelideki döviz fiyatlarının spottan çok farklı seyretmesine elindeki sonsuz TL kaynağı ile sağlayabilir.Ama sonuçta vadenin son gününde uzlaşma, spot piyasada o gün gerçekleşen fiyattan oluyor,buna merkez bankasının yapabileceği fazla bir şey yok,sadece o gün her zamankinden daha çok döviz satışı yapabilir.

3. Yazdıklarımı üzerine alınma
    Hiç biri sana değil.

4.  Alıntı Originally Posted by TIFIL Yazıyı Oku
    Vadeli döviz piyasasını referans olarak dikkate almıyorum çünkü :1)Orada merkez bankası "oyuncu" olarak yer alıyor 2)Kontratlar TL uzlaşmalı,ondan da merkez bankasında sonsuz miktarda var.

Hocam kur patladığı zaman burasınıda pek fazla tutabileceğini düşünmüyorum, en çok buradan alanlar kar eder, Merkez artık görev zararı mı ne eder onu bilemem. Bence.

Siz ne dersiniz?[/QUOTE]

MBnin viop kontratlarıyla pek ilgilendiğini sanmıyorum, MB kuru tutmaya çalışıyor ve viop kurları etkileyen bir yer değil (tersi geçerli). Ancak viopta çokça satış yaptı, nedeni de kontratlarda derinlik yaratarak kişi/şirketlere kur risklerini hedge etme imkanı sağlamak, yani gerçek dolar almasınlar burada takılsınlar diye, dolara talebi düşürebilmek için, aynı amaçla eskiden az sayıda olan dolar kontratlarını da önümüzdeki 18 ay için açmaya başlamışlardı herkes rahat rahat alsın diye. Bir nevi KKM gibi, kuru tutmak için oradaki TL zararı üstlendi, o zararlar da önemli olmuyor, yılın son günü birkaç hesap hareketiyle halledip kara geçiriveriyorlar biliyorsunuz.

5. Gümüş, platin, bakır v.s gibi maden içerikli fonlara etkisi olur o zaman değil mi sayın Pit.
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Çok büyük bir dönüşüm olacak. Yenilebilir enerji yatırımlarında kullanılacak girdilerin olduğu sektörler öne çıkacaktır.

6. Bu saatten sonra enflasyona dayalı tahvil bono faizi vermek sadece ülkenin %10 ununa yarar. Öncelikle küçük esnafın durumu şuan berbat ötesinde. Benim bir arkadaşım var iş merkezinde büfe işletiyor iş merkezi muhasebecierin. 2019 cirosu 3500 sigara 10 TL bugün aynı kişinin cirosu 1500 TL asgari ücretin altında kazanıyor. Aynı ismerkezinde konfeksiyon sektörü abiyeciler vs vardı bir tane kalmış onun da dükkan sahibi kira almıyor işleten de emekli. Muhasebecilerin yanında çalışan kesim çoğunlukla asgarî ücretin yarısından az alıyor. Bir çoğunun kredi ödeme sıkıntısı var. Buradan yola çıkarak bir muhasebeciler giderleri kısmış çünkü hitap ettiği kesimden ya para alamıyor yada enflasyon kadar kazanç elde edemiyor. Emlakçı galerici otomotiv sektörü haricinde krizde elinde mal olmayanlar sıkıntıda. Hatta şuan gördüğüm bazı yerel market zincirleri şube kapatıyor. TÜİK verileri sayesinde enflasyonu düşüren sistem %10 haric herkesin gelirinden bir miktar çaldı. Bugün ülkede çalışanların büyük kısmı asgari ücretli ve çoğunluğu TÜİK enflasyonu kadar zam alırken kira dahil giderleri enflasyonun üzerinde artmış çoğunun kredi kartı yada kredi geri ödemesinde sorun varken ekonominin gerçeklerine dönüp faiz artışı çok büyük kesimde hasara sebep olur. Bana göre bu enflasyon da aylık maaş artışı olmadığı sürece her ay alt kesimde küçülme var. İktidara talip olanlar da bol keseden vaatte bulunuyor bana göre o da mümkün değil. Hazine garantili yid ler USD bazlı ve vatandaş tahsilatı TL ile. Çoğunun vatandaştan alınan kısmı %25 ve taahhüt edilen çok altında kullanılan var. Cari açığı devlet süspansiyonlarini karıştırıyorum. Bu şartlarda bana göre enflasyona yakın faiz verilemez. Öncelikle güven lazım iktidara talip olanlar kreditörleri memnun etmese para gelmez halkı memnun edeyim derse bütçe yetmez. Bu konuda sizin ülkemizin çıkış süreci ile ilgili tahmini süreniz ne kadardir Deniz hocam.

7.  Alıntı Originally Posted by ogmilk Yazıyı Oku
    Gümüş, platin, bakır v.s gibi maden içerikli fonlara etkisi olur o zaman değil mi sayın Pit.
    evet ayrıca ciddi çelik ve cam kullanımı da olur. RES ler için karbon elyaf vb. Onun zaten Türkiye'de üreticisi de tek.
    https://www.dowaksa.com/tr/ruzgar-enerjisi.html
    ayrıntılı incelemek lazım.
    Önümüzdeki resesyon döneminde bu tür büyük alt yapı projelerine üretim yapan firmalar avantajlı olabilir.
    Öte yandan Deniz bey ne düşünür bilmiyorum ancak birçok sektöre erişimi olan bir yönetici olduğum için 3. çeyrekte resesyon etkilerinin görülmeye başladığını söyleyebilirim. Henüz rakamlar açıklanmadı ancak özellikle AB den talep düşüşleri gözlüyorum.
    Genellikle beyaz eşya, otomotiv vb sektörlerin en iyi satış yaptıkları çeyrekler 3.çeyrekler olurken bu sene nasıl devam edecek göreceğiz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Wednesday July 20 2022 Actual Previous Consensus
    09:00 AM
    GB
    Inflation Rate MoM JUN 0.8%
    0.7% 0.7%
    09:00 AM
    GB
    Inflation Rate YoY JUN 9.4%
    9.1% 9.3%

İngiltere ,gelişmiş ülkeler arasındaki enflasyonda şampiyonluğunu sürdürmeye devam ediyor.(ABD:%9.1;Euro bölgesi:%8.6)

Sayfa 1366/2114 İlkİlk ... 366866126613161356136413651366136713681376141614661866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •