Sayfa 1443/2114 İlkİlk ... 443943134313931433144114421443144414451453149315431943 ... SonSon
Arama sonucu : 16906 madde; 11,537 - 11,544 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Simdi bunu da anlamazin sen.

Ihrac edilen urunun, uretiminde,urun basina dusen emek payi onemlidir.

Icerde dolara gore cok ucuz isgucu odersen, urettigin malin, dunya da rekbeti o kadar guclu olur.

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Dolarin baskilandigi iddiasi bir realite degil, o kisinin fikri.

Bunu dogru kabul edip, hareket edemez kimse.

Dolar degeri ile ihrac urun maaliyetleri arasinda cok yakin ilgi var, satacak pek para edecek malin yoksa, bu yolla ucuz isgucu ihrac ediyorsun.
    Bana anlatilan soyle

Son yillarda asgari ucret cok yukseldi haliyle isverende bunun sigorta primini oduyor bu primde anormal artti

bu artislari 40 kisi yada 50 kisi calistiran fabrika icin dusunun

Bu yuzden ihracat yapan isletmelerin masraflari katlanarak artarken dolar neredeyse sabit oldugu icin ihracat geliri artmiyor

Sorun burada

Deniz Beye ondan sordum emisyon hacmindeki patlama dolari ne zaman nasil etkiler diye. Emisyon hacmi hyperbolic artmis tarihte gorulmeyen cinsten. Ayni grafikte dolarin degerine bakin birde.

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Simdi bunu da anlamazin sen.

Ihrac edilen urunun, uretiminde,urun basina dusen emek payi onemlidir.

Icerde dolara gore cok ucuz isgucu odersen, urettigin malin, dunya da rekbeti o kadar guclu olur.
    Esas anlamayan sensin

Dolar asgari ucret kadar artmadi. Ihracata uretim yapan isyerlerinin iscilik maliyeti anormal artti ama dolar yerinde sayiyor

Oyle bir yaziyorsunki sanki 1960 li yillardan iktisat dersi almis 60 yasinda profesor gibisin. Olay cok komplike artik

4. Başka yerde tartışsanız, rica etsek. Sorunuzu defaeten, ısrarla soruyorsunuz ve cevap verilmiyor. Yukarı yönlü hedef vermek zaten sıkıntılı. Samimiyetinizden ben şüphe ettim. Sizi blokluyorum cidden.

5.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Esas anlamayan sensin

Dolar asgari ucret kadar artmadi. Ihracata uretim yapan isyerlerinin iscilik maliyeti anormal artti ama dolar yerinde sayiyor

Oyle bir yaziyorsunki sanki 1960 li yillardan iktisat dersi almis 60 yasinda profesor gibisin. Olay cok komplike artik
    Anlamazsin demistim.

Anlamiyorsun.

Bu yuzden surekli soruyorsun, aciklanani anlamiyor, aciklayana terbiyesizlik yapiyorsun, 15 senedir 1 gram degismedin.

Hala asgari ucret diyorsun, iscilik maaliyeti anormal artti diyorsun.

Bunlar senin gazetelerden edindigin kendi fikrin, iscilik maaliyetini dolar uzerinden oku diyecegim, yine anlamayacaksin,

Ben birim urun basina dusen iscilik payi, uretilen mallarin dis pazarda rekabet sansini artiriyor diyorum.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2022/yaza...asyon-g-34237/

Bu yazının üç temel iddiası vardır. Birincisi, Türkiye'de parasal genişleme ile yüksek enflasyon arasında çok güçlü bir ilişki vardır. İkincisi, Türkiye'de para arzının genişlemesinden doğrudan kamu otoritesi yani mevcut iktidar sorumludur. Son olarak, yakın dönem para arzı seviyeleri bizlere gerçek enflasyonun resmi rakamlardan daha yüksek olabileceğine işaret etmektedir...

Bu yazıya konu olan analizlerden dört temel sonuç çıkarabiliriz:

1- Türkiye'de yüksek enflasyon ile genişleyen para arzı arasında güçlü bir ilişki vardır.

2- Para arzının genişlemesinden Merkez Bankası, kamu bankaları ve doğal olarak bu kurumlara hükmeden mevcut iktidar sorumludur.

3- Tüketici enflasyonunun çıktı başı M3 ile uyumlu geçmiş trendi göz önüne alındığında, mevcut M3 seviyeleri gerçek tüketici enflasyonunun daha yüksek olduğuna bir işaret olarak okunabilir.

4- Üretici enflasyonunun çıktı başı M3 ile uyumlu geçmiş trendi göz önüne alındığında, son dönemde M3'ten daha hızlı büyüyen üretici enflasyonu paranın dolaşım hızının arttığına bir delil olabilir. Yüksek enflasyon döneminde paranın dolaşım hızının artması ekonomik literatürün de onayladığı bir olgudur. Bunun doğal sonucu, çıktı başı M3'ün işaret ettiği tüketici enflasyonu ile TÜİK tarafından açıklanan tüketici enflasyonu arasındaki farkın daha da açılmasıdır. Bu durum, gerçek tüketici enflasyonun resmi rakamlardan daha yüksek olabileceği iddiasını güçlendirmekle birlikte açıklanan çıktı seviyesinin (ya da geçmişten bugüne açıklanan reel ekonomik büyüme oranlarının) daha düşük olabileceği yönündeki şüpheleri test edecek ilave çalışmalara bir başlangıç noktası da oluşturabilir.

YORUM:Yazıdaki analizlere genel olarak katılıyorum.Yüksek enflasyonun kaynağı olarak ben de benzer nedenleri dile getiriyorum.Yani hatalı para politikaları nedeniyle yüksek talepten kaynaklanan enflasyon(para arzının reel büyüme oranının çok üzerinde artırılması,negatif reel faizler,gevşek para politikası..).
    Serbest piyasa ekonomisine müdahaleler arz ve talebin doğru seviyelerde kesişmemesi, arzın düşük olması ve arz şokları, tedarik zincirlerinde kırılma, dağıtım kanallarında tekelleşme yüksek enflasyona katkı veren diğer unsurlardır diyebiliriz.Ama en temel nedeninin para arzında patlama olduğu şüphesizdir.

Yani döviz almakla,dövizin fiyatının yükselmesiyle enflasyon yaratılamaz(Para arzını patlatmakla ,dövize gidecek TL'yi de yaratmış olursunuz,döviz alabilmek için önce TL'niz olması gerekir) .Yüksek enflasyon dönemlerinde "hard currency" paralardan birinde pozisyon almak sadece yüksek enflasyona karşı korunma amacıdır.Enflasyon için bir sebep değil,enflasyonun sonucu bir davranış biçimidir.Yüksek enflasyon için gösterilebilecek temel neden, Ekonomi Yönetiminde politika oluşturanların hatalı kararları ve uygulamalarıdır.
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Deniz Bey

Asagidaki grafikte TL de inanilmaz bir emisyon artisi gozukuyor. Ayni grafikte TL/Dolar kuruda var. Elbette bu emisyon artisi enflasyonu tetikleyecek ama benim merak ettigim dengesizlik olmamasi icinde TL/Dolar kurununda goreceli olarak artmasi gerekmezmi?

Bu baglamda grafige bakarak teknik olarak olmasai gereken degeri nedir TL/Dolar kurunun?

https://eksiup.com/p/zn5896135ceu
    Para arzındaki artış enflasyonun temel nedenidir.Döviz kurlarının "gerçek enflasyon" kadar artmadığına da tereddüt yok.Ekonomi yönetiminin döviz kurlarındaki artışı frenlemek için yılbaşından bu yana kabaca 70 milyar dolarlık satış yaptığını hesaplayabiliyoruz.Nasıl hesaplıyoruz;Merkez bankasına reeskont kredilerinden gelen dövizler var,ihracatçıların elde ettiği döviz gelirlerinin %40'nın merkez bankasına verilmesi zorunluluğu var+KKM'den gelen dövizler var.Hepsini toplayıp ,botaşa sattığı döviz miktarını çıkartıyoruz.Yılbaşına göre analitik bilançoda merkez bankasının net döviz miktarının bulduğumuz rakam kadar artması gerekirken artmadığını görüyoruz.Bu da merkez bankasının bu dövizleri arka kapıdan sattığını gösteriyor.
    Dolayısıyla arz ve talebe göre fiyatı piyasada serbest olarak oluşmadığı için döviz fiyatları doğal dengesinde değil,fiyatı enflasyon artışının da çok gerisinde ve aşırı değerli.TUİK'in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını çeşitli çapraz kontrol metotlarından biliyoruz,hem çarşı pazardan bunu görüyoruz yaşıyoruz hem de TUİK'in en son yayınlanan gsyih raporunda ücretlerin milli gelirden aldığı payın ne kadar sert düştüğünü görüyoruz.Bu da ücretlilere yapılan enflasyon farkı zamlarının "gerçek enflasyon" oranında olmadığını reel olarak ücretlerinin satın alma güçlerinin eridiğini bize gösteriyor.
    ENAG'ın yayınladığı enflasyon rakamları yaşadığımız,hissettiğimiz enflasyon rakamlarına yakın rakamlar.Ama bu rakamları referans alıp bir hesaplama yapınca dövizin denge kurlarının aşırı gözükecek kadar çok yüksek olduğunu gördüğüm için buraya yazmak istemiyorum.
    Ama sonuç olarak söyleyebileceğim,Türk lirasının aşırı değerli olduğu ve bir ülkede döviz kurunun denge değerinin, ekonomisinin doğal büyüme hızında ,cari açık üretmeyecek bir rakam olması gerektiği şeklindedir.
    Yıllık 120 milyar dolara giden bir rekor dış ticaret açığı ve yıllık 70 milyar dolara giden bir rekor cari açık rakamı da zaten Türk lirasının aşırı değerli olduğunu ifade ediyor.

7. ...:::vobelıt:::...

Basit düşünürsek Aralık 2021’de kur 18 seviyesindeyken KKM ayağına arka kapı satışılarıyla(laan nasıl? diyerek) dolar suni bir şekilde düşürüldü.
    Bu yapılmasaydı 2021 yılını kabaca 18 ile kapatırdı.
    Üzerine Enag enflasyonu ABD enflasyon farkını koyarsak olması gereken seviyeyi kabaca bulabiliriz.
    Sorunun sahibi sonuç kaç çıkar diye sormaz umarım.
    Son düzenleme : EGEDUK; 04-09-2022 saat: 16:40.

8. Merhabalar,

Orta vadeli programı açıklanmış hayırlı olsun. Eko-politik yorumları heyecanla bekliyorum

Linktedir.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 1443/2114 İlkİlk ... 443943134313931433144114421443144414451453149315431943 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •