Sayfa 1487/2104 İlkİlk ... 487987138714371477148514861487148814891497153715871987 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 11,889 - 11,896 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Yılbaşı zammı olarak asgari ücretliye, memura ve emekliye tuik enflasyonu üzerinde zam verirler. Sizi enflasyona ezdirmedik derler. Bu kesim için olay tatlıya bağlanır. Ama arada pazarlık şansı olmayan beyaz yakalı ve asgari ücret üzerinde maaşla çalışan ara elemanlara düşük zam verilerek onların asgari ücrete bir adım daha yaklaşmaları sağlanır.
    Sonra da beyaz yakalı daha iyi cep telefonu için yurt dışına gidiyor falan diye laf edilir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    TUİK enflasyonu, gerek kamu gerek özel, emeğiyle geçinen insanların ücretlerini belirlemenin bir aracı olarak kullanılıyor. Yine aynı kategoride asgari ücret belirleniyor ve asgari ücret de diğer ücretleri bir kez daha belirliyor. Emeklinin, kayıtdışı çalışanın durumu içler acısı, onları yazmaya bile gerek yok.

Böyle yapılarak sonuçta ücretlilerden ve dar gelirlilerden sermayeye büyük bir servet transferi yapıldı ve yapılıyor. Sn Deniz43, bu durumda şu sorular size yöneltilse nasıl yanıtlardınız:

1-Önlerinde kendi siyasi geleceklerini doğrudan belirleyecek bir seçim varken bu acımasız servet transferi bilinçli yapılıyorsa, iktidar sahipleri aynı zamanda kendi bacaklarına da kurşun sıkmış olmuyor mu?

2-Yoksa seçime kadar "davranışsal, nöro ekonomi" vb ile bambaşka, mucizevi bir tablo yaratacaklarını mı düşünüyorlar?

3-Öyle değilse, dünya piyasasındaki gidişat 2008'in devamı bir krize işaret ederken, olağanüstü bir finansal destek bulmayı mı umuyorlar?

4-Servet transferi bilinçli olarak değil de basitçe "nas"tan ve bir kere adım attıktan sonra geri dönememekten mi kaynaklanıyor?

5-Yoksa daha basitçe halkın "bugünümüze de şükür" kaanatkarlığına mı güveniliyor?

Tüm bu sorulara verilecek yanıtların yetersiz kalacağını düşünüyorsanız, sizce Dünya ekonomisi ile açık ara ayrışan ve hem siyasal hem de ekonomik olarak giderek kötüleşen dünya konjonktürüne meydan okuyan, sonuçta iktisadın katı yasalarından kaçması imkansız bu durumun temelinde yatan esas etmen nedir?
    Aslında servet ve gelir transferi emeği ile çalışanlardan ve üretenlerden,toplumu sırtında taşıyan en yüksek katma değer üretenlerden doğrudan sermayeye yapılmıyor.Sermaye daha ziyade ara istasyon, onlara da, özellikle seçilmiş olanlarına ,bir şeyler kalıyor ama oradan da yüksek enflasyon ve yüksek vergilerle devlete ve devleti yöneten bürokrasiye gidiyor.Bir bölümü arada yolsuzluklarda buharlaşıyor,bir bölümü gösteriş,şatafat,debdebe harcamalarında israf ediliyor.Bir bölümü verimsiz yatırımlarda harcanıyor.
    -Bir bölümü iktidar partisinin arka bahçesi ,çoğu hayatında hiç çalışmamış,üretmemiş vergi vermemiş seçmen kitlesine sosyal yardım olarak dağıtılıyor.(6 milyon 630 bin hane,22 milyon kişi)

https://www.odatv4.com/guncel/cumhur...r-artis-225778

-Ülkede tarım ve hayvancılık çökmüşken, başta çiftçisi olmak üzere milyonlarca yardıma ihtiyacı olan emeği ile çalışan kişi kişi varken ,dünyada ABD'den sonra en yüksek ikinci ülke olarak ,yabancı ülkelere yardım yapmaktan böbürleniliyor(2022 yılı raporunda 5 milyar 587 milyon dolar)

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/turk...korudu/2646685

-Bu rakama dahil olmayan suriyeli,afgan afrikalı,pakistanlı sığınmacılara yapılan milyarlarca dolar sosyal yardım var.

Bu harcamaların tamamına yakını ,üstündeki yükle omuzları artık çökmekte olan ,dermanı kalmamış emeği ile geçinenlerden ve emeklilerin gelirlerinden servet ve gelir transferi ile yapılıyor.
    Son düzenleme : deniz43; 03-10-2022 saat: 14:26.

Monday October 03 2022 Actual Previous Consensus
    10:55 AM
    DE
    S&P Global Manufacturing PMI Final SEP 47.8
    49.1 48.3
    11:00 AM
    EA
    S&P Global Manufacturing PMI Final SEP 48.4
    49.6 48.5

İmalat arka arkaya 7 aydır daralıyor

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Eylül'de 46.9'a geriledi ve yavaşlamanın üçüncü çeyrek sonunda daha belirgin hale geldiğine işaret etti. Daralma 7. ayda da devam ederken kırılgan talep koşulları ve enflasyonist baskılar, Eylül ayında hem üretim hem de yeni siparişlerde yavaşlamaya yol açan temel faktörler oldu.

https://tradingeconomics.com/turkey/manufacturing-pmi

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ...Sermaye daha ziyade ara istasyon, onlara da, özellikle seçilmiş olanlarına ,bir şeyler kalıyor ama oradan da yüksek enflasyon ve yüksek vergilerle devlete ve devleti yöneten bürokrasiye gidiyor.Bir bölümü arada yolsuzluklarda buharlaşıyor,bir bölümü gösteriş,şatafat,debdebe harcamalarında israf ediliyor.Bir bölümü verimsiz yatırımlarda harcanıyor.
    -Bir bölümü iktidar partisinin arka bahçesi ,çoğu hayatında hiç çalışmamış,üretmemiş vergi vermemiş seçmen kitlesine sosyal yardım olarak dağıtılıyor.(6 milyon 630 bin hane,22 milyon kişi)...
    Yanıt için teşekkür ederim. Mesajınızın yukarıya aktardığım bölümü, iktidarın toplumsal dayanağını da tanımlıyor.

Şu halde iktidar yanlış ekonomi politikalarının yarattığı devasa enflasyon ve yoksulluğun yaratacağı hoşnutsızluğu söz konusu toplumsal dayanağın yanında belki de seçim öncesi öne sürdüğü "sosyal konut" ve "konut arsası" tatlandırıcılarıyla ve üstüne togg+doğalgaz açılışıyla boşa çıkarabileceğini düşünüyor.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

6.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Yanıt için teşekkür ederim. Mesajınızın yukarıya aktardığım bölümü, iktidarın toplumsal dayanağını da tanımlıyor.

Şu halde iktidar yanlış ekonomi politikalarının yarattığı devasa enflasyon ve yoksulluğun yaratacağı hoşnutsızluğu söz konusu toplumsal dayanağın yanında belki de seçim öncesi öne sürdüğü "sosyal konut" ve "konut arsası" tatlandırıcılarıyla ve üstüne togg+doğalgaz açılışıyla boşa çıkarabileceğini düşünüyor.
    Artik biraz zor.

Gecinemiyorum diyene, birak palavrayi, geciniyorsun diyen bir parti nerede secim kazanmis.

7. Deniz hocam aaaaayyynen öyle.

Mal gibi vergi veriyorsun. Verdiğin vergiyi götürüyor sama küfreden adama dağıtıyor ( sürtünme kaybı ile tabi)

Hem vergi veriyor, hem küfür yiyor hem seçimi kaybediyorsun nasil ama

Iste bir yere kadar gider bu tarz mutabakata dayanmayan zorlamalar.

Beyaz yaka akın akın gitmeye başlayınca, bu sefer yiyici tim ( eyt ler, düzenden nemalanan herkes ) vay hain vs arkadan sövmeye başlıyor.

Vergi ver, eğitim hizmeti alama, sağlık hizmeti alama, küfür ye ama dur çalış ozetle tr bu şekil.

Daha bombası aynı nutuk'taki gibi. Kendine muhalefet denen ne idugu belirsiz tipler de düzenden son derece memnun, aman seçilme ihtimali olan adam gelmesin reis bi dönem daha yönetsin derdinde. Yönetsin! Ben de vereceğim hiç vermedim artık vereceğim beter olsun...
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Aslında servet ve gelir transferi emeği ile çalışanlardan ve üretenlerden,toplumu sırtında taşıyan en yüksek katma değer üretenlerden doğrudan sermayeye yapılmıyor.Sermaye daha ziyade ara istasyon, onlara da, özellikle seçilmiş olanlarına ,bir şeyler kalıyor ama oradan da yüksek enflasyon ve yüksek vergilerle devlete ve devleti yöneten bürokrasiye gidiyor.Bir bölümü arada yolsuzluklarda buharlaşıyor,bir bölümü gösteriş,şatafat,debdebe harcamalarında israf ediliyor.Bir bölümü verimsiz yatırımlarda harcanıyor.
    -Bir bölümü iktidar partisinin arka bahçesi ,çoğu hayatında hiç çalışmamış,üretmemiş vergi vermemiş seçmen kitlesine sosyal yardım olarak dağıtılıyor.(6 milyon 630 bin hane,22 milyon kişi)

https://www.odatv4.com/guncel/cumhur...r-artis-225778

-Ülkede tarım ve hayvancılık çökmüşken, başta çiftçisi olmak üzere milyonlarca yardıma ihtiyacı olan emeği ile çalışan kişi kişi varken ,dünyada ABD'den sonra en yüksek ikinci ülke olarak ,yabancı ülkelere yardım yapmaktan böbürleniliyor(2022 yılı raporunda 5 milyar 587 milyon dolar)

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/turk...korudu/2646685

-Bu rakama dahil olmayan suriyeli,afgan afrikalı,pakistanlı sığınmacılara yapılan milyarlarca dolar sosyal yardım var.

Bu harcamaların tamamına yakını ,üstündeki yükle omuzları artık çökmekte olan ,dermanı kalmamış emeği ile geçinenlerden ve emeklilerin gelirlerinden servet ve gelir transferi ile yapılıyor.

8. Konuyu takip edenler için süpriz olmayan bir haber...
    https://www.bloomberg.com/news/artic...nts-until-2024
    Learn to sit back and observe, Not everything needs a reaction.

Sayfa 1487/2104 İlkİlk ... 487987138714371477148514861487148814891497153715871987 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •