Sayfa 1543/2116 İlkİlk ... 5431043144314931533154115421543154415451553159316432043 ... SonSon
Arama sonucu : 16923 madde; 12,337 - 12,344 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,832
    Deniz üstad ,

https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y

Bu grafiği nasıl yorumlamamız lazım ? Diğer bir sorum da ,
    Sendikasyon kredilerinin geri ödeme oranının yükselmesi ve kredi
    bulmakta yaşanan zorluklar ile birlikte Altın rezervlerinde beklenenden
    daha fazla bir düşme beklenmeli mi ?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

https://www.bloomberght.com/tlye-don...misyon-2319914

TCMB'den bankalara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen belgeye göre TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50'nin düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanacak

TL mevduatı %50'nin altında olan bankalara 1 Ocak tarihinden itibaren mevduat tutarının %12'si kadar,%185 çok yüksek enflasyon ortamında 5-10 yıllık uzun vadeli TL cinsinden tahvil alma zorunluluğundan sonra şimdi de zorunlu karşılıklardan %8 komisyon alınacakmış.

Bu ekonomi yönetiminde hiç aklı başında adam kalmamış..21 Kasım itibariyle bankacılık sisteminde 234.314 milyar dolar döviz tevdiat hesabı var.Hesap sahipleri "tamam,dövizimizi verin ,bankadan çekiyoruz" deseler 234 milyar doları dövizini bankadan çekeceklere ödeyebilecekmisiniz,o paranın 10 da biri çekilsin dövizin fiyatı anında %100 artar.Ekonomi yönetiminin, dövizini sistem içinde bankada tuttukları için hesap sahiplerinin elini öpmesi gerekirken,bankacılık sistemini çok zorluyorlar,neredeyse ellerine balyozu almışlar sistemin taşıyıcı kolonlarına vuruyorlar.Bu kadar zorlamayın, çöktüğü zaman hepimiz altında kalacağız..Mevduat sahibinin TL'ye geçmesini istiyorsan yapacağın mevduat sahibinin birikimlerini enflasyonda eritmeyecek bir getiri sunmak,ama sen hem TL hesaplarda duran mevduat sahiplerinin birikimlerini enflasyonda eritip, seçilmiş kişilere ve şirketlere alınterlerini birikimlerini peşkeş çek hem de " niye daha fazla kişiyi TL'ye geçirip birikimlerini enflasyonda eritip seçilmiş kişi ve şirketlere daha fazla transfer yapamıyorunuz onları daha fazla zenginleştirmiyorsunuz" diye bankalara yüklen...bankalara ceza üstüne ceza kes...
    Dünya ekonomi ve sosyoloji tarihinde eşi benzerine rastlanmamış bir vaka....

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Deniz üstad ,

https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y2Y

Bu grafiği nasıl yorumlamamız lazım ? Diğer bir sorum da ,
    Sendikasyon kredilerinin geri ödeme oranının yükselmesi ve kredi
    bulmakta yaşanan zorluklar ile birlikte Altın rezervlerinde beklenenden
    daha fazla bir düşme beklenmeli mi ?
    -Uzun vadeli tahvil faizleri=kısa vadeli tahvil faizi+uzun vadeli enflasyon beklentileri+vade ve risk primi olarak formule edlebilir.
    Kısa vadeli tahvil faizlerinin uzun vadeli faizlerden yüksek olması;kısa vadede enflasyonun yüksek olacağı ama orta uzun vadede düşeceği beklentilerini yansıtıyor.

-Merkez bankasının altın rezervlerinde pek düşme beklemiyorum çünkü pek fazla olmasa da Türkiye'de yıllık 40-45 ton altın çıkartılıyor ve bunları merkez bankası satın alıyor.Nasılsa merkez bankasının TL kaynağı sonsuz,para basıp tüm üretilen miktarı almasında zorluk yok.
    Son düzenleme : deniz43; 25-11-2022 saat: 08:24.

4. Günaydın Üstat,

Bir çok insan KKM de yada dövizde.
    TL mevduatında parası olan 1 ay sonra kullanmayı düşünendir muhtemelen.

Benim gibi KKM de olanlar,
    - Kur artarsa nasıl olsa kur karşısında garantideyim, Artmaz ise akmasa da damlıyor.
    Düşüncesiyle yaşıyoruz

Sizin bu söylediklerinizden sonra dovizdeki ciddi bir hareketlenme sonrasında KKM den çıkanların o tarafa geçmesini engelleyeceklerini düşünmeye başladım.
    Burada zaten bizi enflasyona yedirdikleri için hiç düşünmeden harcayacaklardır.

Bu derece bir eylem yaparlar mı sizce?
    Mülk sahiplerine yaptıkları %25 kira artışı hamlesini yapan bunu neden yapmasın diyorum kendime.

Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Günaydın Üstat,

Bir çok insan KKM de yada dövizde.
    TL mevduatında parası olan 1 ay sonra kullanmayı düşünendir muhtemelen.

Benim gibi KKM de olanlar,
    - Kur artarsa nasıl olsa kur karşısında garantideyim, Artmaz ise akmasa da damlıyor.
    Düşüncesiyle yaşıyoruz

Sizin bu söylediklerinizden sonra dovizdeki ciddi bir hareketlenme sonrasında KKM den çıkanların o tarafa geçmesini engelleyeceklerini düşünmeye başladım.
    Burada zaten bizi enflasyona yedirdikleri için hiç düşünmeden harcayacaklardır.

Bu derece bir eylem yaparlar mı sizce?
    Mülk sahiplerine yaptıkları %25 kira artışı hamlesini yapan bunu neden yapmasın diyorum kendime.
    Günaydın.Niyet okumak zor.Bu kadarı da olamaz dediğimiz bir çok şeyi yaptıkları için, "yapmazlar" diyemem.

Moodys' Pas Geçti

12 Ağustos seviyesinde Türkiye'nin kredi notunu daha önce hiç düşmediği yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altına ve alt küme "C" li not seviyelerinin sınırına indiren Moodys',bu sefer benim de tahminimin doğrultusunda ,bir not değişikliği yapmadı.
    Bilindiği üzere Moodys' not sisteminde C ile başlayan not seviyeleri değişik kademede temerrüt riski olduğunu ifade ederken en alt kademedeki "C" notu ise temerrütü ifade ediyor.
    Kredi notumuzun şu anda daha da aşağıya düşürülmesini gerektirecek kadar olumsuz somut gelişmeler yok,bu yönden "doğru" bir karar ama "pas geçmek" yerine bir değerlendirme yapıp notumuzu aynı bıraksaydı daha iyi olurdu.

Bir önceki değerlendirmede Moodys' ne olursa, Türkiye'nin kredi notunun daha da alt kademeye düşürüleceğini aşağıdaki şekilde ifade etmişti:

"FACTORS THAT COULD LEAD TO A DOWNGRADE

The ratings would likely be downgraded further if the authorities resorted to ever more coercive policy measures that raise the risk of a banking crisis or payment defaults by large corporations. A further material deterioration in the external balance would also be negative, as would evidence that inflation remains persistently high, implying a further increase in social risks. Furthermore, a severe political crisis following the next elections that brought on acute economic and financial disruptions would also be credit negative. Expectations that government debt would rise materially, with a related deterioration in debt affordability, would also put downward pressure on the rating"
    Son düzenleme : deniz43; 26-11-2022 saat: 06:37.

Mahfi Eğilmez'in yazısı:

https://www.mahfiegilmez.com/2022/11...rkes-niye.html

"Faiz, pek çok şekilde tanımlanıyor ama ekonomi bilimi açısından; satın alma gücünü belirli bir dönemde başkasının kullanımına devretmenin bedeli olarak tanımlanması sanırım en doğru tanım olur. Gelir iki şekilde kullanılır: Tüketim ve tasarruf. İnsanları tasarrufa özendirmenin yolu onların tasarrufuna enflasyonun biraz üzerinde bir faiz vererek satın alma güçlerini korumalarını sağlamaktan geçer. Aksi takdirde herkes tüketime yönelir ve eğer ekonomi bu tüketim talebinin tamamını karşılayacak yeterlilikte arza sahip değilse ithalat alır başını gider. Eğer belirli bir büyüme oranı yakalanmak isteniyorsa o zaman yatırımları yüksek tutmak gerekir ve eğer iç tasarruflar yatırımları karşılamaya yetmiyorsa o zaman tasarruf ithal edilir (borçlanma.) Esasen iç tasarruflarla yatırımlar arasındaki fark da bize ödemeler dengesi cari açığını verir.

Buraya kadar anlattıklarımızdan çıkan sonuç şudur: Faiz, ekonomide birçok dengeyi etkileyen önemli bir faktördür.

Özetle söylemek gerekirse, faizi yanlış belirleyince durumu kurtarabilmek için pek çok şey yapmak gerekiyor: Kuru tutmak için döviz satmak, onu yapmak için borç, swap ya da depo bulmak, döviz hesabı tutan bankalara ceza benzeri uygulamalara girişmek, hiç üstlerine vazife olmadığı halde Hazine ve TCMB'ye kur korumalı mevduat farkı ödetmek gibi gereksiz ve maliyetli işlemlere girişmek gerekiyor. Oysa faizi doğru belirleyip, ekonomiyi raydan çıkaran asıl mesele olan riskleri azaltmakla uğraşılsa bunların hiçbirini yapmaya ve ilave maliyetler yaratmaya gerek kalmayacak."

19 Ocak 2022 tarihinde ben de bu başlıkta faizlerle ilgili aşağıdaki yazıyı yazmıştım.Konuyla alakalı olduğu için tekrar buraya alıyorum:

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Faiz nedir:

-Bir tarafta müteşebbis ruhlu kişiler var;Güzel bir düşüncem var,bunu yapabilecek bilgiye beceriye sahibim,piyasada da bu konuda boşluk var,çok iyi kazanç sağlayacağına eminim diyor,ama bunu gerçekleştirebilecek sermayem yok diyor.Birileri de bu işe para koyarsa hem ben hem de bu projeye para yatıranlar hep beraber kazanırız diyor.

-Bir tarafta da milyonlarca kişi var;Dişinden tırnağından arttırmış tasarruf etmiş birikim sağlamış;Çocuklarının geleceği,eğitimi için,işsiz kalabileceği zor günler için,emekliliğinde sağlık problemleri ile karşılaşabileceği zor günler için...Ama ,gel bu projeye para yatır teklifinden korkuyor,ya proje başarısız olur,büyük zahmetlerle oluşturduğum birikimlerim erirse ya da kül olursa diye.

-Burada banka denilen kurum devreye giriyor.Diyor ki,korkma,paranı bana emanet edersen ben birikimlerinin paranın değerini reel olarak koruyacağım,bir miktar da sana nema vereceğim,paranı kredi olarak plase edeceğim projelerin fizibilitesini iyice inceleyeceğim,ona göre kredi vereceğim,proje başarısız olsa bile benim milyarlarca lira sermayem var,sen zarar etmeyeceksin,senin birikimlerin garanti altında olacak.Önce benim sermayem kadar,sonra da belli bir tutarına kadar devletin garantisi altında.
    Ama Banka da taraflara diyecek ki;Ben müteşebbis ile birikim sahipleri arasında köprü görevi yaparken,müteşebbisin projesinin riskini kendi sermayemle garanti ediyorum,bu organizasyon için kira,personel ücretleri,elektrik,ofis otomasyonu gibi birçok masrafım da olacak,dolayısıyla bu projeden oluşacak kazancın bir yüzdesini de benim alacağım şekilde bir kazanç paylaşımı olacak.

-Bu projede faiz; elde edilmesi beklenen kazancın (tasarruf sahipleri+ aracılık görevi yapan bankaya) düşen payıdır.Burada tasarruf sahiplerinin beklediği getiri en az enflasyon kadar olması reel değerini koruması,banka tarafından beklenen de masraflardan sonra,sermaye kazancının diğer iş kollarının kazanç ortalamasının altına düşmeyecek bir kazanç olmasıdır.

-Eğer kredi talep eden bir işletme -en azından- (enflasyon+makul banka komisyonu) oranı üzerinde bir kazanç sağlayamıyorsa,o proje verimsiz bir projedir.O projeye bir kaynak sağlanmamalıdır.İktisat bilimi temelde ihtiyaçların sonsuz kaynakların ise çok sınırlı olduğu varsayımına göre hareket eder.Sınırlı kaynaklar iyi yönetilen ,verimli çalışan şirketlerin projelerine yönlendirilmeli,kötü yönetilen verimsiz çalışan şirketlerde kıt kaynaklar heba edilmemeli,bu şirketlerin serbest piyasa ekonomisi içinde piyasadan elenmesiyle daha iyi yönetilen ve daha verimli çalışan şirketlerin piyasayı domine etmesi ve pazar paylarını büyütmeleriyle ülke ekonomisi de sağlıklı ve yüksek büyüme hızıyla büyüyecektir.

-Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir.
    Son düzenleme : deniz43; 26-11-2022 saat: 10:40.

8. Deniz hocam eyt çıktığında kıdem tazminatı asgari ücretten hesaplandığında 270 milyar TL yapıyor kademeli 4,5 milyon kişi 1 trilyonluk ek yük demek en az bunu sistem hangi şekilde kaldırır. Emekli maaşı ve SGK li çalışan kısmını da ilave edecek olursak o kadar kişi sistemden çıkacak ve kayıt dışı çalışacak bir şekilde. Mesela servis şoförleri emekli çoğunlukla. Hatta bunlar çoğunlukla şirket ve vergi de vermiyor. Bunun maliyeti altından kalkmak nasıl olur sizce enflasyon etkisi üretim maliyetlerine ne şekilde etki eder

Sayfa 1543/2116 İlkİlk ... 5431043144314931533154115421543154415451553159316432043 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •