Sayfa 1567/2105 İlkİlk ... 5671067146715171557156515661567156815691577161716672067 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 12,529 - 12,536 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Tuesday December 13 2022 Actual Previous Consensus
    04:30 PM
    US
    Core Inflation Rate YoY NOV 6%
    6.3% 6.1%
    US
    Inflation Rate YoY NOV 7.1%
    7.7% 7.3%
    US
    Inflation Rate MoM NOV 0.1%
    0.4% 0.3%
    US
    Core Inflation Rate MoM NOV 0.2%
    0.3% 0.3%

Gıdada aylık %0.5,,kirada aylık %0.75'lik artışlar olmasına rağmen;enerjide aylık %1.6,ikinci el arabalarda aylık %2.9 düşüş ve tıbbi bakım hizmetlerinde yine aylık %0.7 düşüş ABD Kasım ayı enflasyon rakamını aşağıya çekmiş.

2.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Çok değerli paylaşımlar için takip ettiğim bir forum konusu. Ama sürekli negatif haber paylaşılınca insanın içi kararıyor. Hiç mi iyi haber yok arkadaş?
    Burada millet gordugunu bildigini yaziyor.

Eger smart TV'in varsa, gir youtuba oradan izle, Veteriner hekimlerin sunumlari var.

Keci'sinden, ordegine kadar.

Bir izle bak neler anlatiyorlar.

Yok herkes siyasi nedenlerle ic karartan haberleri yaziyor diyorsan, yaniliyorsun, ya da bunlarin gidiyor olmasi icini acitiyor.

3. Borsayla ekonominin ilişkisi biri bozulunca öbürüne yansır demek gerçeklikten bihaber olmaktır. Esasında ekonomi diye tek düze, kendinden menkul ve homojen bir varlık , kavram yok. Sınıfsal bir dünyanın kendi sınıfsal kurallarına dahi uymayan bir bölgesinde yaşıyoruz. Birileri diğerlerinin sırtında yükseliyor. Krizler bu ayrımı derinleştiriyor bu sırada bazı sektör/şirket/kişilerin daha da zenginleşmesinin anlaşılamaması, asıl bu bana anlaşılmaz geliyor.

Bilimsel dayanaklarla karşı çıkılamayıp duygusal, alışılagelmiş algısal yollara girmek, neden sonuç ilişkisini tersine çevirmeye çalışmak bir bana mı tuhaf geliyor. Çok alıştık algıyla idareye herhalde. İstek varsa böyle düzelecekse aha da ben diyeyim: her şey çok züper

4. Demek ki o tarihe göre buggün 95 milyar dolara yakın net bir rezerv kaybı var.......[/QUOTE]

2012 de FED bilançosu 2-3 trilyon dolar olsabugün kü 8 trilyon dolara göre veyaABD enflasyonuna göre daha büyük kayıp bu
    Deniz hocam, bugün ki ABD enflasyonu ile ilkpiyasa coşkusu ( Altın , gümüş, Nazdac , emtialar)bir tuzak olabilir mi ?
    HT bloomberg yorumcuları bir ralliden bahs eder oldular ve S/P için 4300 cepte gibi öngörüler falan..
    ABD TÜFE bu kadar yüksekken (onların TÜFE lerine ÜFE yapışkan değil midir ) ve FED söylemlerinde bu kadar yumuşama yokken sanki herşey bitmiş FED faizlerde 5-5.25 tepesine yaklaşıyoruz eğri meğri falan diyerekten, 10 yıllık tahvillerde ve dolar endeksinde düşüşler aldatıcı olabilir mi ? Belki yılı yüksek kapama ve piyasa yapıcıların prim sevdasıdır . Selamlar.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.reuters.com/business/ene...es-2022-12-12/

U.S. to reveal scientific milestone on fusion energy

https://www.marketwatch.com/story/wo...?mod=home-page

World awaits U.S. nuclear fusion breakthrough - but experts warn commercial viability is at least a decade away

Füzyon enerjisi 70 yıldır bilim insanlarının üzerinde çalıştığı ve on milyarlarca dolar araştırma bütçelerinin ayrıldığı bir konu.Başarıldığı anda okyanuslardan sınırsız miktarda hidrojen elde etme imkanı olduğu için, çok ucuz maliyetle, sonsuz miktarda ve temiz enerji elde etme imkanı elde edilmiş olacak.Bu başarı insan uygarlığında yeni bir kilometre taşı olmuş olacak.Bu konuda başarıya nihayet ulaşıldığı ve bugün T.S ile 18:00 da ABD'den açıklama geleceği bildiriliyor ve bilim çevreleri tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor.
    Ama füzyon enerjisi başarılı bir şekilde üretilmiş olsa da,konuya yakın kaynaklar bunun ticari kullanıma girmesinin 10 yıl zaman alabileceğini ifade ediyorlar.
    Şu anda doğan çocuklar enerji açısından bambaşka bir dünyada yaşayacaklar herhalde...

Nuclear fusion breakthrough 'an enormous game changer,' Constellation Energy CEO says

https://finance.yahoo.com/news/nucle...152313098.html
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tarım sektörü,gıda güvenliği bir ülke için stratejik sektördür,çok önemlidir.En son pandemi döneminde gördük ,bir kıtlık olduğunda devletler önce kendi halklarını besliyor ihracatı yasaklıyorlar.Paranız olsa da gıda temin edemiyorsunuz.Bu nedenle başta avrupa,amerika,japonya olmak üzere dünyanın önde gelen bütün ülkelerinde tarım ve hayvancılık sektörü ve çiftçi güçlü bir biçimde desteklenir,hayatlarını bir geçim sıkıntısı olmadan sürdürmesi sağlanır.Bizim anayasamızda da gsyih'nın belli bir yüzdesi kadar tarım sektörünün desteklenmesi emredilir ama yapılan bu desteklerin çok düşük kaldığını ve çoğunun da hedef kitleye gitmediğini görüyoruz.

Bu nasıl bir politikadır ki; maliyet oluşturan girdi fiyatları yem,işçilik,elektrik ,veterinerlik hizmetleri..serbest ama süt fiyatları sabit.Sonunda üretici hayvanlara yem alacak gelir elde edemediği için ineklerini kesime gönderdi .Süt üretimi azalınca da doğal olarak süt ve süt temelli peynir,yoğurt,ayran,kefir,tereyağ fiyatları uçmaya başladı.İneklerin kesime gönderilmesi geçici arz fazlalığı yarattiğı için et fiyatlarında yüksek bir oranlı artış olmadı ama şimdi inekler kesime gittiği için ileride et olacak ineklerin erkek yavruları da artık doğmayacağı için arkadan et fiyatları da uçacak.

Sadece hayvancılık değil tarım sektöründe de benzer sorunlar var.Son 1 yılda tarımsal girdi fiyatları gübre,tarım ilaçları,tohum ,elektrik,mazot fiyatları %200'ü aşan zamlar gördü,çiftçi devletten yeterli desteği alamadığı için tarlalarını ekmemeye başladı,sonuçta üretim ve arz azaldı,fiyatlar yükseldi.

Bu politikalar baştanbaşa hatalı politikalardır,ülkenin sınırlı kaynakları betona ya da verimsiz sektörlere değil, stratejik sektörler olan tarıma ve yüksek teknolojili yüksek katma değerli sektörlere yönlendirilmelidir diyoruz.Önemli bir makro başlık olduğu için de burada da yazıyoruz.

Burada yazılan her şey tartışmaya açıktır,yanlış bilgi ya da yorum olduğu düşünülüyorsa somut verilere ve rakamlara dayalı olarak tartışmaktan memnun oluruz.Derdimiz ülke için iyi ve doğru olan şeylerin yapılması,geniş halk kitlelerinin refahıdır.Eleştiri olmaz ise,uyarı olmaz ise, hiç bir şey iyileşmez iyiye gitmez aynı kalmaya ya da daha da kötüleşmeye devam eder.

Pozitif haberleri,iyi haberleri burada paylaşmanıza hiç bir engel yok.Paylaşın,biz de memnuniyetle okuruz.
    Yarın seçimlerden sonra iktidar ve ekonomi yönetimi değişirse,onların yanlış yaptığını düşündüğümüz politikaları da aynı şekilde eleştirmeye,düzeltmeleri için uyarmaya devam ederiz.Bu bir vatandaşlık görevidir.
    Üstad açıklamaların için teşekkür ederim. Ağırlığını ortaya koymuşsun.
    Yine basitleşenler, ötekileştirenler ortaya dökülmüş. Tayyipçi Kemalci, muhafazakar/laik ayrım muhabbeti gerçekten mide bulandırıyor artık. Bizzat kendimiz basitleşip, kutuplaşıyoruz. Başka yerde aramayalım sorunu.

Birincisi, negatif haberlerden içim karardı, hiç mi iyi haber yok dediğim için adam tayyipçi yapmış beni. Etiketi yapıştırmış.
    İkincisi, tayyipçi olsam sana ne? Sana hakaret mi ettim. Yalan haber mi paylaştım? İftira mı attım? "Adam gibi" tartışıyoruz. Ötekileştirmeye ne gerek var?

Mesela benim için Selçuk Bayraktar ve savunma sanayi için yaptıkları müthiş boyuttadır. Onu eleştirene ve hatta sevdiğini söyleyemeyene "içimde" çok kötü şeyler beslerim, ama gidip adama küfür etmem, kemalci..vs etiket vurmam. Tartışırım, anlamaya çalışırım.
    @pit dostumuz somut olarak yaşadığını yazmış mesela. Bana müthiş gelen şey ona normal gelmiş. Yıllar önce zaten yapılan bir şeyin, dünyadaki yazılım-elektronik gelişmelerine paralel olarak gelişmesi zaten normalmiş. Yalan haber paylaşmamış, iftira atmamış. Düşüncesini paylaşmış. Kavga mı edelim yani? Etiket mi yapıştıralım birbirimize? Tartışmayalım mı?

Tarım konusunda ben şuna inanıyorum. Hükümet "1 dolar bile gelse" çok önemli mantığıyla ihracata fren koymadı. 12-13 liraya mandalina yer olduk turunç cenneti şu ülkede. İhracata gidiyor mal. Rekor kırıyor, dolar geliyor eyvallah. Ama içeriye ürün kalmıyor. Fiyat uçuyor.
    Piyasanın en büyük et/şarküteri malı üreticisi markalarından birinde akrabam var. Şirketi, BAE ile 5 yıllık et anlaşması yapmak üzere. Meyve/sebzedeki aynı durum ette de olacak/oluyor. İhracat için, dolar için, içeriye verilecek mal dışarıya gidecek. Bize kalan mallar da doğal olarak pahalılaşacak.
    Un yine malumunuz makarna üretimi ve "öncelikle" ihracatı için kullanılınca, içerde yine un içerikli ürünlerde sıkıntı oluyor.
    İki ucu *oklu değnek. İhracat üzerinden bize lazım olan dolara ulaşmak mı, ihracatı frenleyip içeride fiyatları bastırmak mı?
    Aynı KKM gibi. Varlığı da hazineye yük ama olmasaydı da doların fırlamasıyla yine yük. Tabii ki ekonomimiz berbat durumda ama hükümet kendince bir terazi kurup bu durumlara karar veriyor. Olanları anlamaya çalışıyoruz, yorum yapıyoruz. Tayyipçi-Kemalci kavgasına ne gerek var?

Biz aslında kendi kendimize yeten bir üretime sahibiz ama şu kritik dönemde "tüm dünyanın yaptığının aksine" bazı ürün/sektörlerde ihracata engel olunmaması bizim tüketimimizde sıkıntı çıkarıyor. İhracat vergisi gelmeli ki içerde fiyatlar düşsün.
    İthalata bakınca da mesela bugün pirinç ithalat vergisi sıfırlandı. Sanırım iyi bir şey bu. Çünkü kendimize yetmiyoruz. İthal ürüne de vergi koyunca tüketim pahalılaşıyor. Malumunuz stokçumuz, aç akbabalarımız bol ülkede.

Son olarak şunu söyleyeyim. Dolar, ağustostan beri neredeyse sabit kalmış. Sadece %2-3 artış var. Petrol/mazot düşmüş. Bir kaç aydır elektrik/doğalgaz zam yok. Çalışan maaşı aynı. Ama her ne hikmetse hala bu konuları bahane edip zam yapanlar var. Hadi ithalata bağımlı sektörleri bir nebze anlayalım ama mesela en basitinden nakliye bile hala ucuzlamıyor. Lastik fiyatlarını bahane eden olmuş. Ulan fişi çıkardım önüne. 29 Haziran' da 800TL' ye lastik almışım. Aynı bayiyi arayıp aynı marka/model için fiyat istedim 850TL dedi. 6 ayda %6 yükselmiş.
    6 ayda demir, çelik, kereste, pamuk ve hatta navlun bile nerelere düşmüş. Ama hala emtia yükseldiği için zam yaptım diyen zihniyet var. Haram olsun... (Giyim/tekstilcileri hariç tutuyorum, stoklar maalesef ellerinde kaldı, sağlam fiyat düşüşleri var)

Amma uzatmışım mesajı....

7.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Borsayla ekonominin ilişkisi biri bozulunca öbürüne yansır demek gerçeklikten bihaber olmaktır. Esasında ekonomi diye tek düze, kendinden menkul ve homojen bir varlık , kavram yok. Sınıfsal bir dünyanın kendi sınıfsal kurallarına dahi uymayan bir bölgesinde yaşıyoruz. Birileri diğerlerinin sırtında yükseliyor. Krizler bu ayrımı derinleştiriyor bu sırada bazı sektör/şirket/kişilerin daha da zenginleşmesinin anlaşılamaması, asıl bu bana anlaşılmaz geliyor.

Bilimsel dayanaklarla karşı çıkılamayıp duygusal, alışılagelmiş algısal yollara girmek, neden sonuç ilişkisini tersine çevirmeye çalışmak bir bana mı tuhaf geliyor. Çok alıştık algıyla idareye herhalde. İstek varsa böyle düzelecekse aha da ben diyeyim: her şey çok züper
    Deniz hocamin borsa yorumları, bazı çok unlu makro ekonomi yorum yapan kişilere göre hem çok daha isabetli hem de haddime olmayacak çok daha alcak gonullu.

Benim yarı zamanli işim borsa. Inat edersen hem aklına hem paraya sahip cikamazsin. Mantıksız olabilir pahalı olabilir veya tam tersi mantıksız olabilir ucuz olabilir. Gereken pozisyonu alıp sabirli olmak dışında yol yok. Pozisyon alirken de boyumuza etimize budumuza göre riski ayarlayarak.

Bunları yazmak çok kolay ama uygulamak o kadar zor ki. Piyasa ile inat olmaz. Borsa iyi ekonomi iyi diye bir durum ds tersi de yok borsa ayrı bir mecra, ayrı bir meslek, ayrı bir konu olarak görulmeli yoksa piyasa ile inatlasmaya başlar ve batar gidersiniz. 3000 den düşmesi lazım diyen ustadlar kafaya neredeyse bi o kadar daha puan yedi mesela, eğer 1 kaldıraç bile short olsa hepsi battı çoktan.

Paranın siyaseti inancı görüşü sagi solu yok. Yanlış doğrusu da bana göre yok: kazanan haklıdır bu kadar basit.

Deniz hocam CDS' in belirlenmesi konusunda bilgin varsa biraz anlatır mısın?

Bir ara hükümet bu konunun tartışılmasını da yasaklamıştı sanırım

"Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi 493 baz puanla 9 Aralık 2021' den bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi."

Bu rakamın kötü olduğu zaten biliniyor. Bir ara 900' e vurmuştuk.
    Şu anki şartlarda mesela gelişmekte olan diğer ülkelerden polonyanın 150.

Krizsiz bir dünyada da 100' ün altında olmak bizim için çok iyi olur deniyor ama tarihte en düşük 130' u görmüşüz 2013 yılında.

Benim merak ettiğim aslında şu. Geçen yıla göre biz daha kötü durumda değil miyiz? 1 yıl içinde olanlar; Dolar patladı, cari açık inanılmaz değerlere geldi, enflasyon uçtu, rus savaşı yanı başımızda, full enerji ithalatçıyız ve fiyat katlanmış, suriyeye kara harekatı konuşuluyor, yunanistanla girişmek üzereyiz algısı var, hatta burada bile ülkemizin borcunu ödeyemeyeceğini düşünenler arkadaşlar var.....vs Ama CDS 1 yıl öncesindeki değerin altına inmiş.

Bu rakam nasıl hesaplanıyor, kim belirliyor anlamış değilim.
    Kaba tabirle, CDS düşüyorsa, mesela borsada olumlu fiyatlanıyor. Aslında ben ekonomideki kötü gidişten dolayı borsadan çıktım bir kaç ay önce. Temmuzda başlayan borsadaki bu yükselişin de sanal olduğunu düşünüyordum ama bu CDS düşmeye başladı ve borsa da yükselmeye devam ediyor. Hissesiz kalınca da gerginliğim had safhada.

Aşağıdaki grafiği çıkardım. İncelediğimizde;
    - Virüsün başlamasından, Ekim 2021' e kadar her şey iktisada uygun. CDS-Dolar/TL-Bist ilişkisi normal. Kötü şey olursa dolar ve CDS yükseliyor, Bist düşüyor. Ya da tam tersi oluyor.
    - Ama "meşhur" 17-20 Aralık 2021 operasyonuna yaklaşırken, bist ile dolar-tl ilginç şekilde paralel hareket etmeye başlıyor. Dolar yükselirse, bist de yükseliyor.
    - Temmuz 2022' den itibaren ise dolar baskılandığı için sabit kalınca, CDS ile Bist yine normale dönüyor. CDS sürekli düşüyor ve bist sürekli yükseliyor.

Herhangi bir zamanda Bist yükselince veya dolar baskılanınca bunları "sanal hareket" olarak yorumluyoruz.
    Ama işin içine CDS' i katınca, burada bir sanal hareket olmadığı düşünülmez mi?

Sayfa 1567/2105 İlkİlk ... 5671067146715171557156515661567156815691577161716672067 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •