Sayfa 1577/2104 İlkİlk ... 5771077147715271567157515761577157815791587162716772077 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 12,609 - 12,616 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://twitter.com/e507/status/1604...Wcio3pN0g&s=19

Öncesinde dünyayla aynı fiyattan aldığımız Rus petrolüne birkaç aydır herkesten $25 daha az ödüyormuşuz. Kabaca aylık $500 milyon indirime denk geliyor.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://twitter.com/e507/status/1604...Wcio3pN0g&s=19

Öncesinde dünyayla aynı fiyattan aldığımız Rus petrolüne birkaç aydır herkesten $25 daha az ödüyormuşuz. Kabaca aylık $500 milyon indirime denk geliyor.
    Bu düzen sence daha ne kadar devam eder üstad.

Rusya' dan bize hem para, hem de ucuza enerji geldiği belli. (devlet bunlardan para kazanıyor ama diğer taraftan çelik gibi damping uygulanması gereken ama uygulanmayan ucuz rus ürünleri de sektörü darmadağın etti).

Ayrıca yaptırımlardan sıyrılmak için ihtiyaçlarını ülkemizden aldıkları da belli. Benim yıllık cirom 200.000EUR civarındaydı son 3 yıldır. Ama sadece geçen ay 500.000 EUR ciro yaptım. Rusya' ya mal satmaya başladım. Hem teslimat öncesi peşin, hem de kolay satış.

Ülke enerji faturamızın %25' ini ruble yapmak için anlaştık. (usd/rub parite pek değişmese de, en azından dolar ihtiyacımızı nispeten azaltmada faydası olur)

Son olarak putin abimiz şu enerji borçlarını da ertelerse on numara olur.

Tabi karşılığında ne alıyor ya da alacak bilmiyorum. Muhtemelen ticarette arka kapı olmayı kabul ettiğimiz için bizimle iyi geçiniyordur?

3.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Üstad aslında seni anlıyorum ama kendimi anlatamıyorum.

Yazdıkların tabii ki mevcut. Benim merak ettiğim şey, bunlar çok büyük bir sorun mu? Yıllardır var bunlar. Kamu borcu %32 civarıydı, yanlış hatırlamıyorsam %42 civarına geldi.
    Yani konu ödemeler dengesine, borcunu ödeyememe konularına evrilme noktasına gelince ben biraz rahatsız oluyorum.

Özetle, ülkemiz borcunu ödeyemeyecek mi? 2023' te çok daha büyük belalar bizi mi bekliyor?
    Esasında, sorunun cevabı kurun suni olarak baskılanmasında. Sadece kur da değil. Faiz de baskılanıyor.. böylece kamu borcu olduğundan çok daha düşük gösterilerek bütçe açığı baskılanmış oluyor.

Devasa cari açığa rağmen, Rusya’nın desteği, Körfez sermayesi, nhh girişleri, KKM, ihracatçının dövizlerine zorunlu satış vs derken kuru sabit tutmayı başardılar 2022 yılında..

Ancak er geç piyasadaki işleyiş normalize olmak zorunda.. işte o zaman belki de Arjantin’e bile gıpta ediyor olacağız..
    ytd..

4.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku

Rusya' dan bize hem para, hem de ucuza enerji geldiği belli. (devlet bunlardan para kazanıyor ama diğer taraftan çelik gibi damping uygulanması gereken ama uygulanmayan ucuz rus ürünleri de sektörü darmadağın etti).

Ayrıca yaptırımlardan sıyrılmak için ihtiyaçlarını ülkemizden aldıkları da belli. Benim yıllık cirom 200.000EUR civarındaydı son 3 yıldır. Ama sadece geçen ay 500.000 EUR ciro yaptım. Rusya' ya mal satmaya başladım. Hem teslimat öncesi peşin, hem de kolay satış.

Ülke enerji faturamızın %25' ini ruble yapmak için anlaştık. (usd/rub parite pek değişmese de, en azından dolar ihtiyacımızı nispeten azaltmada faydası olur)

Tabi karşılığında ne alıyor ya da alacak bilmiyorum. Muhtemelen ticarette arka kapı olmayı kabul ettiğimiz için bizimle iyi geçiniyordur?
    Putin, reis’in kalması için elinden geleni yapıyor.. çünkü ABD yanlısı yeni bir iktidar Rusya açısından ciddi sıkıntı olur ..

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku

Rusya'nın ucuz petrol temin etmesi ve doğalgaz borçlarını seçim sonrasına ertelemesi seçimlere kadar devam eder.Seçimlerden sonra ise Erdoğan kazanırsa,muhtemelen Rusya yine ucuz petrol vermeye devam eder ama seçim sonrasına ertelediği doğalgaz ödemelerinin yapılmasını ister,belki doğalgaz ödemeleri yapılırken orada da bir fiyat indirimi yapabilir.Çünkü Rusyanın en büyük gelir kaynağı petrol ve doğalgaz satışları..Seçimi muhalefet kazanır ve Ukrayna konusunda batı ile birlikte hareket ederse ise, ne petrol fiyatında indirim ne de doğalgaz ödemelerinde bir kolaylık olur, ama mevcut dış politika devam ettirilir ise o zaman aynı avantajlar yeni yönetime de tanınabilir.
    Son düzenleme : deniz43; 18-12-2022 saat: 06:03.

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    .....
    .......Benim yıllık cirom 200.000EUR civarındaydı son 3 yıldır. Ama sadece geçen ay 500.000 EUR ciro yaptım. Rusya' ya mal satmaya başladım. Hem teslimat öncesi peşin, hem de kolay satış.
    ...?
    Sn.KaaN;

Çelik'ten bahsediyorsunuz, bu ereğli-kardemir-isdemir hisselerini etkileyebilecek bir yapıda mı?

Ikinci husus, kendi işinizde ciro artisi yasamissiniz. Allah isinizi rast getirsin. Hayirlı kazançlarınız olsun.
    Dış ticarette çok acık verdiğimiz bu dönemde ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı bu.
    Merkez bankası döviz hesabı yaparken net hata noksan diye birşeyden bahsetmekte son zamanlarda. Çok da büyük rakamlara ulaşıyor bu .
    Sizin ciro artişınız bu net hata noksan kaleminden sayılıyor mu?

İki soruma verebileceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ediyor, hayırlı işler diliyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bulgaristan eski bir komünist ülke olarak serbest piyasa ekonomisine daha yeni yeni alışıyorlar,giyim gibi bazı ürünleri bizde daha ucuza buluyor olabilirler ama daha önemlisi bizde çeşit daha fazla olabilir ama diğer taraftan Türkler de sarp gümrük kapısında Gürcüstandan ucuz telefon almak için kuyruk oluyorlar.
    Deniz Hocam Selamlar bizdeki Gürcistan ve Irak sınırlarındaki kuyruklar ucuz telefon değil sadece ucuz iphone kuyrukları yeni yılda kayıt ücreti fazlasıyla zamlanmadan burada 50 bin civarı olan 14 pro max'ı kayıt dahil 25 bin civarına mal edebilmek yoksa ucuz modellerde bu denli vergi olmadığından fazla makul olmamakta. 1000 TL civarına günübirlik tur düzenleniyor Batum'a.

Garanti dışı olacağından 10 binlik telefonu 8'e mal etmek çok mantıklı gelmeyebilir

Saygılarımla.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Sn.KaaN;

Çelik'ten bahsediyorsunuz, bu ereğli-kardemir-isdemir hisselerini etkileyebilecek bir yapıda mı?

Ikinci husus, kendi işinizde ciro artisi yasamissiniz. Allah isinizi rast getirsin. Hayirlı kazançlarınız olsun.
    Dış ticarette çok acık verdiğimiz bu dönemde ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı bu.
    Merkez bankası döviz hesabı yaparken net hata noksan diye birşeyden bahsetmekte son zamanlarda. Çok da büyük rakamlara ulaşıyor bu .
    Sizin ciro artişınız bu net hata noksan kaleminden sayılıyor mu?

İki soruma verebileceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ediyor, hayırlı işler diliyorum.
    Sn. 0101,

Deniz hocanın konuyu karıştırmadan şunu yazayım. Demir-çelik sektörü maalesef çok büyük darbe yedi. Rusya baş etkendi. Ama artık bu kötü durum stabil hale geldi. Daha kötüsü yok gibi görünüyor SteelOrbis' in sektör temsilcileri ile yaptığı konferansların videoları var. Onları izleyin isterseniz, sektör oyuncuları kendileri anlatıyor dertlerini.

Rusya' dan gelen ciro için iyi dileklerinize teşekkür ederim.
    Bizim yaptığımız kayıtlı ticaret olduğu için NHN olmuyor tabii ki
    NHN' nin yüksek olması bir süreklilik haline gelirse tabii ki kötüdür ama rakamlara yıllık bakınca sorun yok gibi. Malumunuz mülteci ve Rus-Ukraynalının sığınma mekanıyız. Para getiriyorlar, ev alıyorlar, hesaplarını taşıyorlar. Körfezden arada para gelebilir. Kayıtsız ticaret olabilir....vs

NHN için Kavcıoğlu geçen hafta şöyle bir açıklama yapmıştı;

"*KAVCIOĞLU: NET HATA NOKSAN TÜM ÜLKELERDE AYNI ŞEKİLDE, BİZDEN DAHA FAZLA, İLK 6 AYDA TÜRKİYE 13,8, ABD 159,8, ALMANYA 88 , İNGİLTERE 68-69 MİLYAR DOLAR NET HATA NOKSAN VERİYOR [FNC-NEWS]"

Sayfa 1577/2104 İlkİlk ... 5771077147715271567157515761577157815791587162716772077 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •