Sayfa 1592/2119 İlkİlk ... 5921092149215421582159015911592159315941602164216922092 ... SonSon
Arama sonucu : 16951 madde; 12,729 - 12,736 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Merhaba Deniz Bey

Doviz kuru hakkindaki gorusunuzu merak ediyorum. Piyasadaki gercek enflasyonu en dogru ENAG in olctugunu varsayarsak %100 lere yakin oldugunu goruyoruz. Ama dolar bunun yarisi bile artmiyor. Yani yay biraz fazla gerilmedimi? Bu benim dusuncem ama sizinkini cok merak ediyorum.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Satın alma paritesine göre "adil değer" hesaplamasını ülkeler arasındaki enflasyon farklarına göre yapıyoruz.Ama genel kanaat olarak TUİK'in enflasyon verileri pek güvenilir değil.ENAG verileri bizim çarşıda pazarda piyasada karşılaştığımız fiyatlarla daha uyumlu ama onun da sadece 2 yıllık geçmişi var.Bu nedenle sağlıklı bir hesaplama yapmak zor.
    Ama yıllık 100 milyar doların üzerinde bir dış ticaret açığı veren bir ülke olarak paramızın aşırı değerli olduğu aşikar.Bir ülkenin parasının "adil değeri"nin ekonomisinin normal büyüme hızında (Türkiye için %4-%5) dış ticaret açığı vermediği bir döviz kuru olduğunu söyleyebiliriz.
    Yüksek teknolojili ürünlerimizin bu yılın ilk 11 ayında ihracattaki payı %3.0,ihracatımızda kg başına satışımız 2021 yılında 1.2 usd.Bu oranlar düşük olduğu için rekabetçi kalabilmek için paramızın değerinin bir miktar düşük olması gerekir.Ama ihracatımızda katma değer oranını ve yüksek teknolojili ürün payını yükselttiğimizde o zaman hem dış ticaret açığı vermeyiz hem de paramız daha değerli olabilir.Bunun için de nitelikli işgücü,işgücü için nitelikli eğitim,teknolojik yatırımlar,verimlilik artışı,innovasyon başlıklarına ağırlık vermemiz gerekiyor.
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Merhaba Deniz Bey

Doviz kuru hakkindaki gorusunuzu merak ediyorum. Piyasadaki gercek enflasyonu en dogru ENAG in olctugunu varsayarsak %100 lere yakin oldugunu goruyoruz. Ama dolar bunun yarisi bile artmiyor. Yani yay biraz fazla gerilmedimi? Bu benim dusuncem ama sizinkini cok merak ediyorum.
    Sayfanın yukarısında yazmıştım.Türk lirasının aşırı değerlendiği aşikar.

Monday January 02 2023 Actual Previous Consensus
    11:55 AM
    DE
    S&P Global Manufacturing PMI Final DEC 47.1
    46.2 47.4
    12:00 PM
    EA
    S&P Global Manufacturing PMI Final DEC 47.8
    47.1 47.8

https://tradingeconomics.com/euro-ar...ufacturing-pmi

Euro bölgesi imalat sanayi ,Temmuz ayından beri son 6 aydır daralma bölgesinde

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Aralık ayına ilişkin PMI Türkiye imalat satınalma yöneticileri endeksini açıkladı. Endeks Aralık'ta 48.1 ile eşik değer olan 50'nin altında kaldı. Böylelikle endeks Şubat ayından bu yana son 10 aydır eşik değerin altında,daralma bölgesinde bir performans kaydetti.

33.295 milyar dolar ile Aralık ayında tüm zamanların en yüksek aylık ithalat rekoru kırılırken,110.186 milyar dolar ile de tüm zamanların en yüksek yıllık dış ticaret açığı rekoru kırıldı.

Ticaret Bakanlığı geçici verilerine göre:

2022 yılı Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %3,1 oranında artışla 22 milyar 915 milyon
    dolar, ithalat %14,6 oranında artışla 33 milyar 295 milyon dolar oldu. 2022 yılı Ocak-Aralık döneminde
    ise geçen yılın aynı dönemine göre, ihracat %12,9 oranında artışla 254 milyar 210 milyon dolar, ithalat
    %34,3 oranında artışla 364 milyar 395 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Buna göre;2022 yılı Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre dış ticaret açığı %52 artarak 10.381 milyar dolar,yılın 12 ayı Ocak-Aralık döneminde ise dış ticaret açığı ;geçen yılın aynı dönemine göre, %138.4 artarak 110.186 milyar dolar oldu.
    Son düzenleme : deniz43; 02-01-2023 saat: 14:47.

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Ekonomi teorisinin temel kuramlarından biri;"Ekonomideki imkânsız üçleme ya da üçlü açmaz (impossible trinity ya da trilemma) hipotezine göre; sermaye hareketleri serbestken,döviz kurları ya faizlerden en fazla birini kontrol edebilirsin,ikisini birlikte kontrol edemezsin".
    Son dönemde getirilen 200'ün üzerinde tebliğ,yönetmelik ve regülasyon değişiklikleri artık "tam sermaye kontrolu"na çok yakın olduğumuzu ve serbest piyasa ekonomisi defterini kapatmamızın yakın olduğunu gösteriyor.Bu son talimat da bu yönde atılmış yeni bir adım.
    Yıllık 110.2 milyar dolar dış ticaret açığı+yıllık 186.3 milyar dolar kısa vadeli dış borç ödemesi,yıllık kabaca 300 milyar dolar dış finansman ihtiyacı ortaya çıkarıyor.Merkez bankasının net döviz rezervi ise 29 Aralık tarihi itibariyle swaplar hariç net (-)54.6 milyar dolar.Dış finansman ihtiyacımızın kabaca 60 milyar doları turizm+diğer hizmet gelirlerinden finanse edilse,40 milyar dolar da net hata/noksan ile finanse edilse, geriye yine 200 milyar dolar gibi devasa açık kalıyor.

https://ycharts.com/indicators/sofr

Küresel ölçekte faizler artıyor,ve bu yıl daha da yükselmesi bekleniyor.Libor'un yerine geçen SOFR'da 1 yıllık borçlanma maliyeti %4.30,ülke kredi notumuz yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe kadar altına düştüğü için risk puanımız çok yüksek,bunu eklediğimizde dolar cinsi borçlanma maliyetimiz %10'un üzerine yükseliyor.
    Mevcut konjonktörde ekonomi politikalarının sürdürülebilirliği mümkün değil,ancak seçime kadar zar zor idare edilebilir.Eğer mevcut iktidar seçimleri kazanır ise ve faiz ile döviz kurlarını serbest piyasanın değil, kendisinin belirlemeye devam etmeye niyetliyse ,yapabileceği tek şey,yeni hükümetin ilk toplantısında tam sermaye kontrolüne geçmek,sermaye hareketlerinin serbestliğine son vermek ve serbest piyasa ekonomisinden çıkmak olur.Ya da mevcut ekonomi politikalarını tamamen terkedip faizleri ve döviz kurlarının belirlemesini serbest piyasaya bırakması gerekecek ve serbest piyasa ekonomisinde kalmaya devam edecek ama bu ihtimal bence daha düşük bir ihtimal.
    Son düzenleme : deniz43; 03-01-2023 saat: 08:12.

TCMB, hafta sonu yaptığı duyuru ile bankaların yanı sıra diğer mali kuruluşların da menkul kıymet düzenlemesi kapsamına alındığını duyurmuştu.Buna göre ilk aşamada faktoring şirketlerine Türk lirası cinsinden faktoring alacaklarına uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi yükümlülüğü getirilirken, bankaların menkul kıymet tesisine tabi varlık ve yükümlülüklerinin de kapsamı genişletildi.Alınan kararların zorunlu olarak tahvil talebini artırmasıyla faizlerde yeni bir hızlı düşüş dalgasını getirdi:

TR 10 YILLIK TAHVİL:%8.18

TR 5 YILLIK TAHVİL:%7.91

Enflasyon ise;bugün yenileri açıklanacak ama,mevcut halde :

TUİK:%84.39
    ENAG:%170.70

Şirketlerin enflasyonu ÜFE ise:%136.02

Sayfa 1592/2119 İlkİlk ... 5921092149215421582159015911592159315941602164216922092 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •