Sayfa 1766/2119 İlkİlk ... 766126616661716175617641765176617671768177618161866 ... SonSon
Arama sonucu : 16945 madde; 14,121 - 14,128 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Emre Akcakmak @akcakmak

🇹🇷 Turkiye MB brut ve net rezervleri cok yakindan izleniyor, ancak artik yukumluluklere daha fazla odaklanmanin vakti geldi diye dusunuyorum.

Özetin özeti, Merkez Bankasi, muhtemelen cogu regulasyonlarla seviyesinin kontrol edilebildigi zorunlu karsiliklar olmak uzere, bilancosunda rezerv niteliginde gorulen USD 75bn civarinda yabanci parayi rezerv yönetimi cercevesinde kullanmis (bkz. negatif rezerv).

Altini likidite/konvertibilite olarak farkli degerlendirmek gerekebilir ama onu da ayni sepete koyuyorum cunku MB altini nakit gibi aktif olarak yönetiyor. "MB net altini" olan USD 25.6bn (grafikte yok) bile cogu "emanet" olan diger rezervlerin satilip altina cevrilmesi ile olusmus, yani "MB'ye ait" demek zor, fakat MB'nin himayesinde kullanilabilir vaziyette.

Asil soru, "kullanilabilir rezervler" ve likidite. Yukumluluklere kisaca kalem kalem bakarsak:

- YP zorunlu karsiliklar (toplam bloke ve ihbarli): Regulasyonlar ile belirlenip bankacilik sektöru YP yukumluluklerinin 21%'ine denk geliyor. Her 100 dolar mevduatinizin 20'si MB'de. Kullanim ve geri ödeme konusunda MB'nin elinin en rahat oldugu alan.

- Lokal swaplar: Zamanla dususe gecmesi net rezervi degistirmiyor, ancak kullanilabilir rezervi dusurur. Bankalar zorda kalirsa swap linelarini azaltabilir. MB acisindan kullanim alani daha kisitli.

- Yabanci MB swaplar: Kullanim alani özel anlasmalar olmadikca cok sinirli. Kullanilabilir rezerv olarak dusunmek dogru degil.

- Yabanci bankalar: Ciddi yukseliste. USD 5bn Suudi mevduatini biliyoruz ancak kalan USD 12bn ile ilgili bilgi kisitli. Libya, Azerbaycan ve Körfez olabilir. Kullanim alani var, ancak pratikte kisitli.

- Kamu ve diger: Kamuda kisa vadeli yukumluluklerinin az oldugunu dusununce kullanim alaninin oldugunu dusunuyorum, ancak tamami degil.

- IMF: Belirsiz, kisitli.

Sonuc olarak, "kritik rezervler"i altini iceri alip yeniden yorumlayip bazi rakamlari da revize edip, Merkez'in USD 35bn civari bir "ekstrem kullanim alani" olabilecegini (ZK, yabanci swaplar, IMF ve kamu'nun bir kismini kenara ayirarak) dusunuyorum. Bu rakam gecen sene Haziran'dan sonra gerceklesen cari aciga bakinca 9 aya denk geliyor, fakat dinamikler farkli olacaktir. Sansimiz kisa vadede turizm sezonu ile cari acigin dusecek olmasi.

Ek not: Bunu yukumlulukler konusunda baslangic noktasi alip teknik alanda duzeltme/yorum/uyariniz olursa memnun olurum. Oradan ilerleriz. Buna bagli olarak da zaman serileri olarak revize edilmis tahmini kullanilabilir rezerv seviyesini yeniden paylasmayi planliyorum.

beşyüzyedi Sonucunuza direkt bir etkisi olmayacak 2 düşüncem:

1. Yerel swapları doğrudan ZK gibi görüyorum. Ar
    2. Yükümlülükler, varlıkların karşısında, yeri geldiğinde ödenmesi gereken kalemler. Basit gerçek. Fakat bazen yükümlülüklerin "transferi" veya "satışı" anlamına gelebilecek imalar okuyoruz. Bu yöntem hatalı olur. Aktifler satılabilir. Hangi aktiflere dokunulamaz, o kısmı önemli.

Yerli swaplar'da TL likiditenin bu sekilde verilmesinden yola cikarak mi bu sekilde dusunuyorsunuz yoksa baska bir sebepten dolayi mi?

Yukumlulukler konusunda katiliyorum, evet. Bunlarin hepsi yukumluluk. "Kullanilabilirlik" konusunda mecburen bu sekilde dusundum, ie. elimizde bir noktada bu yukumlulukleri yerine koyabilecekmis gibi hareket eden bir MB var. Yerine koyamazsa zaten isin rengi bambaska oluyor.

2. Haberler.com
    @Haberler
    ·
    37sn
    Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in kendisine yönelik teklifi kabul etti. http://Haberler.com GYY Bedia Teymur'un aktardığı bilgiye göre Şimşek, Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapacak.
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

https://www.paraanaliz.com/2023/ekon...siniz-g-54532/

Erdoğan Şimşek zirvesinden yeni notlar: iki konuda güvence vermelisiniz"

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Mehmet Şimşek, görev almaktan şeref duyacağını ancak kilit görevlere atama yetkisi ve doğru olduğuna inandığı ortodoks politikalarına dönüş konusunda güvence istedi. Hazine Bakanlığı için Çağlayan Çetin'in de adı geçiyor.

-Şimşek bu talebini dile getirirken, uygulanan ekonomik modelin yanlış olduğunu, kısa vadede çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, uluslararası yatırım kuruluşlarının da kendisiyle aynı fikirde olduğunu açık şekilde anlattı. Şimşek ortodoks ekonomi politikalarına dönülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

-Oksijen'in edindiği bilgilere göre Erdoğan, atama yetkisi için "Bunu olmuş bil" cevabını verirken, Şimşek'in ortodoks politikalara dönüş ısrarına olumlu ya da olumsuz bir cevap vermedi.

4. Hadi bankaları anladım da, diğer şirketleri Mehmet Şimşek ekibinin olası ataması ve ortodox politikaları dönüş söz konusu ise neden bu şekilde aldıklarını pek anlamadım... faiz artışı, düşecek büyüme, artacak işsizlik vs vs vs ...

neyse, heralde benim bilmediğim bir şey biliyorlar...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Hadi bankaları anladım da, diğer şirketleri Mehmet Şimşek ekibinin olası ataması ve ortodox politikaları dönüş söz konusu ise neden bu şekilde aldıklarını pek anlamadım... heralde benim bilmediğim bir şey biliyorlar...
    Normale dönüş fiyatlaması bence. En azından azda olsa güven verici ve doğru kararların alınacağı düşüncesi tüm bist şirketlerine pozitif yansıdı. Kısa süreli bir karambole durumu var ilk gerçekçi atılacak adımın haberi kulislere düştüğü an hisselere arası ayrışmaların olacağını düşünüyorum. Tabi acemi yorumu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    " Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

6.  Alıntı Originally Posted by KNUCK Yazıyı Oku
    Normale dönüş fiyatlaması bence. En azından azda olsa güven verici ve doğru kararların alınacağı düşüncesi tüm bist şirketlerine pozitif yansıdı. Kısa süreli bir karambole durumu var ilk gerçekçi atılacak adımın haberi kulislere düştüğü an hisselere arası ayrışmaların olacağını düşünüyorum. Tabi acemi yorumu
    normale dönüş kısa/orta vadede şirket karlarına negatif yansıyacak, faizler arttıkça büyüme düşecek , işsizliği arttıracak vs vs...

zaten bunlar olmayacak olsa ortodox politikalardan kaçınılmazdı ki, seçim öncesi ortaya çıkacak bu problemler seçim sonrasına ertelendi, faiziyle beraber...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    normale dönüş kısa/orta vadede şirket karlarına negatif yansıyacak, büyüme düşecek , işsizliği arttıracak vs vs...

zaten bunlar olmayacak olsa ortodox politikalardan kaçınılmazdı ki, seçim öncesi ortaya çıkacak bu problemler seçim sonrasına ertelendi...
    Aynı düşüncedeyim sayın desperado. Söylemek istediğim biraz doğru yola girilebileceği düşüncesi ortamda müsaitken (seçim bitişi yurt dışı falan) yalancı bir bahar estiriyor. Fakat kısada fırsat değerlendirilmeli bence. Mal devir teslimi sanmıyorum 1-2 günde yapılabilsin. İnsanlara daha nerelere gidebilir hayalleri kurdurtulup tam anlamıyla içeri sokana kadar bahar havası devam edebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    " Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

8. Ortodoks poltikaya dönüş mü ? Bizim ülkenin en büyük sorunu 2 gün önceyi unutmaktır , faiz artışı olmayacak diye bizzat kendi dedi Reisi Cumhur hatta "indireceğiz "dedi demedi mi?
    Borsa üstadları kuşlu sitede öyle bir pazarlıyorlar ki Simşek konusunu insan hayret ediyor...
    Görmüyor musunuz spot kur bırakılıp , çarşı kuru bırakılmıyor , ortodoks politikada dediğimiz şeyin ağırlık noktası serbest piyasa değil mi?

Sayfa 1766/2119 İlkİlk ... 766126616661716175617641765176617671768177618161866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •