Sayfa 177/2104 İlkİlk ... 771271671751761771781791872272776771177 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 1,409 - 1,416 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    https://m.haberturk.com/dolarda-540-...224183-ekonomi

Tüfe esaslı kur hesabınızdaki aynı rakamı vermiş TİM başkanı hocam. Kurdaki volatiliteden zarar yazıyoruz, 5.40 altı kurtarmaz demiş.
    Önce hafta içi verdiğim örneği tekrar vereyim:
    ************************************************** ****************************************
    ''Şöyle düşünelim; 1 USD=1 TL olsun. Bu tür bir kur seviyesinde de cari açığımızın sıfır olduğunu varsayalım. Ulaştırma maliyetleri ve korumacılık önlemlerinin olmadığı bir ortamda, Bizim ürettiğimiz 1 adet çamaşır Makinesi = 1000 TL ise, bu çamaşır makinesi'nin dolar bazında fiyatı 1000 ABD dolarıdır (Çünkü 1 USD =1 TL'dir). Aradan 2 yıl geçmiş olsun ve Türkiye'deki enflasyon izleyen 2 yılda toplam %40 olsun. Yani çamaşır makinesi'nin fiyatı 1000 TL'den 1400 TL'ye çıkmış olsun ve ABD'de bu sürede enflasyon 'sıfır' olsun. Eğer kurlar hala 1 USD = 1 TL ise bizim paramız ABD dolarına karşı aşırı değerlenmiştir. Yani adet çamaşır makinesi = 1400 USD seviyesine gelmiştir. Dolayısıyla ABD'li biri bizim ürettiğimiz 1400 USD'lık çamaşır makinesini değil kendi ürettikleri 1000 USD'lık Çamaşır makinesini satın alacaktır. Paramız aşırı değerli olduğu için, biz de kendi çamaşır makinemizi, televizyonumuzu, otomobilimizi veya buzdolabını almak yerine daha ucuza gelen diğer ülke mallarını (Bu örnekte ABD mallarını) almak isteriz(1400 TL yerine 1000 TL'ye). Zaten gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük problemlerden biri ithal mallarını tüketmeye yönelik güçlü istektir. Şimdi örneğe tekrar dönecek olursak; eğer bu 2 yıl içinde enflasyon birikimli olarak %40 olmuşken, Türk lirası da dolara karşı %40 değer kaybetmiş olursa 1USD =1.40 TL olacaktır. Böylelikle bizim bir adet çamaşır makinemiz 1400 TL olsa dahi dolar fiyatı = 1400/1.40 = 1000 USD şeklinde olacak ve dış ticaret açığı oluşmasını engelleyecektir. TL'nin değer kaybetmesi, hem yerlilerden gelen ithal taleplerini sınırlayacak, hem de ihracatın sorunsuz devam etmesini sağlayacaktır. İşte bu mantıkla bir hesaplama yapılabilir.''
    ************************************************** ****************************************

Her ülkede,o ülkenin şartlarına göre bir üretim maliyeti vardır,üretmediğiniz malları mecburen fiyat ne olursa olsun dışarıdan almak zorundasınız(Örneğin petrol gibi,ilaç gibi..) ama üretebildiğiniz ürünlerde ithalat yapıp yapmamanız için belirleyici olan üretim maliyetidir.Örneğin -desteksiz atan birinin hafta içinde söylediği gibi- 'doların 4 tl'nin altına gelmesini bekliyorum' gerçekleştiğini bir an düşünelim ,ne olur! Tarım ürünlerinden sanayi ürünlerine Türkiye'de üretilen her şeyin maliyeti yurt dışına göre çok daha pahalı olur,Türkiye'de üretilen hiç bir şey ,fiyatı ithallere göre çok daha pahalı olacağı için satılamaz,her şeyi ithal etmeye başlarız,fabrikalar kapanır çalışanlar işsiz kalır,köylerdeki üreticiler de üretmeyi bırakır şehirlerde iş aramaya gelirler.İşi olanlar sadece devlet memurları ve hekim,avukat,berber,taksi şöförü,lokantacı gibi hizmet sektöründe olanlar olur,her şeyi ithal ettiğimiz için bunu daha fazla borçlanarak yaparız,5-6 yıl içinde 450 milyar doları aşkın borcumuz katlanarak 1 trilyon dolara dayanır,diyeceğim ama diyemiyorum,çünkü o duruma gelmeden kreditörler ''bu ülkede hiç bir şey üretilmiyor,verdiğimiz borcu nasıl ödeyecekler'' deyip borç vermeyi keserler,öyle olunca da her şey yurt dışından ithal edildiği için ülkede ekmekten ilaca hiçbir şeyi bulamazsınız,hem enflasyon hem de kurlar göklere çıkar,fabrikalar hurda fiyatına satıldığı ve köylü de üretimi bırakıp şehre indiği için hemen üretime de yeniden dönemezsiniz,ülkede kaos olur.

Yukarıda çizdiğim senaryo ''çok uç'' bir senaryo,asla olmayacak bir şey,sadece ''döviz kurlarının şuraya inmesini bekliyorum'' diyenlerin nasıl saçmaladığını göstermek için yazdım.

Şu anda Türkiye'de durum şudur

1)Yılbaşı itibariyle Türk lirası aşırı değerliydi,sonra yaz aylarından itibaren türk lirası sert değer kaybetti 1USD=7.20 TL'ye kadar ,değersiz hale geldi,daha sonrasında da gerek kurlarda geri gelmesi ve gerekse yüksek enflasyon ile değer kayıplarını geri aldı,hatta şu anda -daha önceki sayfalarda hesaplamasını yaptığım gibi- tekrar değerli bölgeye girdi.

2)Dış ticaret anlaşmalarının bağlayıcılığı vardır,ithalatçı iseniz müşteri olduğunuz için, satıcı müşterisini kaybetmemek için sipariş iptallerine daha müsahamalı yaklaşırken,ama ihracatçı iseniz verdiğiniz fiyattan ''maliyetim yükseldi'' diye sözleşme fiyatından sipariş karşılamaz iseniz o pazarı kaybedersiniz,bir daha da aynı müşteriye mal satamazsınız,ayrıca hukuki bir takım davalarla da yüzyüze gelirsiniz.
    -İhracatçının 1usd:6.50 tl olduğu zamanlarda müşterinin zorlamasıyla yaptığı fiyat indirimleri var.
    -İhracat yapılan ürünler için tutulan yurt dışı üretici fiyat endeksi yıllık artışı %75'e yükselmiş durumda(Yeni veri önümüzdeki hafta gelecek)
    -Son 2 aydır yapılan ihracatlar büyük ölçüde stoklardan idi,yılbaşından itibaren yeni üretim maliyetleriyle mevcut döviz kurundan ihracat zarar yazar.Özellikle GBP/USD paritesinin gerilemesiyle üçüncü büyük ihracat pazarımız İngiltere'ye yapılan ihracat şimdiden zarar yazmaya başladı,Euro bölgesine yapılan ihracatlar da mevcut paritelerden maliyetiyle başa baş noktasında artık kar yazmıyor.

-Kasım ayı için ,1 EURO=1.14 paritesine göre 1USD=6 TL'nin üzeri ihracatçı için rekabetçi ,para kazandıran ve teşvik edici bir kur seviyesi olur düşüncesindeyim,5.40 tl ise TİM başkanının da ifade ettiği gibi benim daha önce denge kuruna ilişkin verdiğim bandın alt seviyesi,kur hiç bir şekilde bu seviyenin altına inmemeli ve her ay da bölgeler arası enflasyon farkı kadar artarak güncellenmeli.
    Son düzenleme : deniz43; 17-11-2018 saat: 15:36.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %8,3, otomotiv yakıtı satışları %4 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %6,9 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %4,6 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %6,6, otomotiv yakıtı satışları %3,2 azaldı.

Türkiyenin döviz cinsinden varlıkları ile yükümlülükleri arasındaki farkı ifade eden Net Uluslararası yatırım pozisyonu açığı bir önceki aya göre 14.689 milyar dolar artarak -324.198 milyar dolardan -338.887 milyar dolara yükseldi.

ULUSLARARASI YATIRIM POZİSYONU(Y.T:19.11.2018)
    (Milyar ABD Doları)(Eylül 2018 sonu itibariyle)

Varlıklar: 226.327

Yükümlülükler: 565.214

Uluslararası Yatırım Pozisyonu, net: -338.887

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Kasım ayı için ,1 EURO=1.14 paritesine göre 1USD=6 TL'nin üzeri ihracatçı için rekabetçi ,para kazandıran ve teşvik edici bir kur seviyesi olur düşüncesindeyim,5.40 tl ise TİM başkanının da ifade ettiği gibi benim daha önce denge kuruna ilişkin verdiğim bandın alt seviyesi,kur hiç bir şekilde bu seviyenin altına inmemeli ve her ay da bölgeler arası enflasyon farkı kadar artarak güncellenmeli.
    Sayın deniz43, uzun süredir forumdayım ama bu başlığı ve yazılarınızı yeni gördüm, yukarıda son paragrafını alıntıladığım yazınız harika olmuş, tam benim düşündüklerimi yazmışsınız, birebir aynı fikirdeyiz.
    Sizin dolar kurunun fiyatını enflasyonla hesaplamanız gibi benim de kendi çalışmam var, ben geçmiş yirmi yıldaki her günün dolar fiyatını abd ve türkiye enflasyonundan arındırarak bugüne getiriyorum ve toplu olarak grafiğini çiziyorum, böylece görsel olarak dolar kurunun reel değerini görüyorum. Son bir aylık veri yok onları güncelleyeyim bu başlıkta paylaşırım.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sayın deniz43, uzun süredir forumdayım ama bu başlığı ve yazılarınızı yeni gördüm, yukarıda son paragrafını alıntıladığım yazınız harika olmuş, tam benim düşündüklerimi yazmışsınız, birebir aynı fikirdeyiz.
    Sizin dolar kurunun fiyatını enflasyonla hesaplamanız gibi benim de kendi çalışmam var, ben geçmiş yirmi yıldaki her günün dolar fiyatını abd ve türkiye enflasyonundan arındırarak bugüne getiriyorum ve toplu olarak grafiğini çiziyorum, böylece görsel olarak dolar kurunun reel değerini görüyorum. Son bir aylık veri yok onları güncelleyeyim bu başlıkta paylaşırım.
    Memnun olurum.Bu başlığa hoş geldiniz.

http://www.paraanaliz.com/2018/rapor...t-dusus-28002/

Tüik tarafından açıklanan verilerde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %41,4, yüzölçümü %55,1, değeri %44,7, daire sayısı %58,6 azaldı.

7. Aşağıda USD-TL çalışmamı paylaşıyorum. Bunu hazır bir yerde bulamadığım için MB günlük döviz kurları ve TÜİK ile ABD aylık enflasyon verilerinden kendim oluşturdum. En yakın hazır veri MB reel efektif döviz kuru, ama orada da sadece dolar değil döviz sepeti kullanılıyor.
    Çalışmamda geriye dönük olarak günlük dolar kuru değerini ABD ve Türkiye enflasyonundan arındırdım, böylece geçmişteki tüm kur değerlerinin bugünkü ederini buldum. Örneğin 28.11.2014 tarihinde dolar 2.2149 liraymış, o zamandan günümüzde tüfe %61.6 artmış, ABD enflasyonu ise %6.5 artmış. Dolayısıyla o günkü kurun bugünkü karşılığı (2.2149 x 1.616) / 1.065 = 3.3608 oluyor.

İlk grafik 20 yıllık, burada 2001 krizinin etkisi görülüyor, o zaman da dolar bugünkü fiyatla 5 liradan 8 liraya kadar çıkmış. Daha öncesinde yani 2001 öncesinde dalgalı kur rejimi uygulanmıyordu, o zamanki stabil kur bile görülebiliyor. Arkasından gelen TL'nin değerli olduğu yıllar (bugünkü değerle 3 lira civarı) da görülüyor.
    İkinci grafik son on yıl, üçüncüsü son beş yıl, dördüncü de son bir yıllık grafikler.
    Son bir yıllık grafikte ağustosta başlayan çıkışın enflasyon karşısında neredeyse tamamen söndüğünü görüyoruz: mayıs-temmuz 2018 arasında bugünkü değerle 5.1-5.4 aralığında kararlı halde seyretmiş, bugün de o seviyeye gelmiş durumdayız. Dolardaki düşüşün artık durması gerektiği yönündeki düşüncemin temeli buna dayanıyor.

8. [QUOTE=pilavli;2869795]Aşağıda USD-TL çalışmamı paylaşıyorum. Bunu hazır bir yerde bulamadığım için MB günlük döviz kurları ve TÜİK ile ABD aylık enflasyon verilerinden kendim oluşturdum. En yakın hazır veri MB reel efektif döviz kuru, ama orada da sadece dolar değil döviz sepeti kullanılıyor.
    Çalışmamda geriye dönük olarak günlük dolar kuru değerini ABD ve Türkiye enflasyonundan arındırdım, böylece geçmişteki tüm kur değerlerinin bugünkü ederini buldum. Örneğin 28.11.2014 tarihinde dolar 2.2149 liraymış, o zamandan günümüzde tüfe %61.6 artmış, ABD enflasyonu ise %6.5 artmış. Dolayısıyla o günkü kurun bugünkü karşılığı (2.2149 x 1.616) / 1.065 = 3.3608 oluyor.

İlk grafik 20 yıllık, burada 2001 krizinin etkisi görülüyor, o zaman da dolar bugünkü fiyatla 5 liradan 8 liraya kadar çıkmış. Daha öncesinde yani 2001 öncesinde dalgalı kur rejimi uygulanmıyordu, o zamanki stabil kur bile görülebiliyor. Arkasından gelen TL'nin değerli olduğu yıllar (bugünkü değerle 3 lira civarı) da görülüyor.
    İkinci grafik son on yıl, üçüncüsü son beş yıl, dördüncü de son bir yıllık grafikler.
    Son bir yıllık grafikte ağustosta başlayan çıkışın enflasyon karşısında neredeyse tamamen söndüğünü görüyoruz: mayıs-temmuz 2018 arasında bugünkü değerle 5.1-5.4 aralığında kararlı halde seyretmiş, bugün de o seviyeye gelmiş durumdayız. Dolardaki düşüşün artık durması gerektiği yönündeki düşüncemin temeli buna dayanıyor.

Hemen şu dev çanak formasyonu çalışırsa ne olur diye düşünüyor insan)) Elinize sağlık bu arada.

Sayfa 177/2104 İlkİlk ... 771271671751761771781791872272776771177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •