Sayfa 208/2105 İlkİlk ... 1081581982062072082092102182583087081208 ... SonSon
Arama sonucu : 16835 madde; 1,657 - 1,664 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Daha önce paylaştığım bir çalışmamı güncellemek istiyorum. Aşağıdaki grafikte son on dört aylık dolar/TL kuru Türkiye ve ABD enflasyonundan arındırılmış (reel kur) olarak görülüyor.
    Ağustos 2018'deki dolar hareketi tamamen geri alınmış durumda.

2. Kaldıraçlı piyasalarda yeri geldiğinde sen kolunu kesemezsen, başkası gelir kafanı keser.

3.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    İyi günler
    ileriki dönemde syn cautionary'nin belirttiği gibi bist30 endeksi ve üzerinden hisse senedi portföyümü hedge etmek için viop kullanmayı düşünüyorum..
    ancak viop konusunda tamamen bilgisizim bu konuyu öğrenebilmek için uygun görürseniz bir kaç soru sormak istiyorum ... eğer bu hususlar daha önce anlatılmışsa bağışlayın lütfen
    Sn. HATAKE,
    Varanta girmeyin, durduk yerde değer kaybeden bir araçtır, bu nedenle zaman geçtikçe daha çok beklediğiniz yönde fiyatın gitmesi gerekir kazanabilmeniz için.
    Diğer yandan ben hisseleri hedge etmek için viopta pozisyon almanızı da önermem. Borsa düşerken zarardan koruduğu gibi çıkarken de kardan eder. Ancak hisseleriniz endeksten hızlı artacak veya yavaş düşecekse viopta ters pozisyon almak işe yarar, buna güveniyorsanız yapın. Bu işin daha kolayı hisselerinizi ne zamana kadar hedge etmek istiyorsanız şimdi satın o zaman tekrar alın, boşuna riske girmemiş ve komisyon ödememiş olursunuz.
    Yani risk almadan borsada kazanç yok, ancak riskin şeklini değiştirebiliyorsunuz.

4. 2006'dan beri borsanın 3 centi (veya ustunu) gormedıgı tek bır sene bıle yok... her sene zıyaret etmıs alttan veya ustten gelıp..

Bu bılgı de dursun burda... lazım olur...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Merkez Bankasının bugün yayınladığı veriye göre ,geçen hafta da yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarındaki artış devam ederek ,1.881 milyar dolar arttı,toplam 161.746 milyar dolara ulaştı.Toplam döviz tevdiat hesabı olarak 192.296 milyar dolara ulaştı.

--Merkez Bankasının bugün yayınladığı veriye göre ,geçen hafta yurt dışı yerleşikler 115.1 milyon dolarlık hisse senedi aldılar,141.9 milyar dolarlık Hazine tahvili sattılar.

-Merkez Bankasının bugün yayınladığı veriye göre,geçen hafta sonu itibarıyla TL mevduattaki yıllık artış %9.79'ta kalırken,TL kredi hacmindeki yıllık artış %1.3'te kaldı.
    Sayın Deniz Hocam ; Selamlar efendim. Toplam mevduatlar içinde döviz / TL mevduat oranı son durum nedir ? Bende kalan son bilgiye göre yüzde 51 döviz, yüzde 49 TL pozisyonu vardı.
    Gerçekten önümüzde 175 milyar dolarlık 1 yıl içinde çevirmesi gereken bir borç yükü var. Rahmetli Özal Türkiye her 10 yılda bir ödemeler dengesi krizine girer demişti. Rasyonel olmayan söylemler bu sıra kesildi. Faiz sebep enflasyon netice, faizde sabrımın sonu geldi , Merkez bağımsız olamaz , siyasi sorumluluk bizde vs. gibi Sn. başkan konuşmayınca sanki durulma var gibi. Dolarda ki hareketde böyle borsada ki gibi sert olacağa benziyor. Acaba bu borç ödemelerinin aylara göre dağılımı var mı ? Biz bu bilgileri bilemeyince alttan sat - üstten al yapıp varlığı küçültmeden başka birşey yapmadık.
    Borsada dolar bazlı yükseldi. Algı ile iyi oynuyorlar. Acaba göstergelerde düzelme varda borsa bunu erkenden fiatlıyor mu ? Yoksa Döviz, faiz, borsa üçgeninde bant hareketi mi ? Aslında bu son soruyu sormamam gerekirdi size. Fakat küçük yatırımcıyı şaşkına çevirdiler. 6 ay bakıla 2 haftada bankalara yüzde 20-30 yaptır.

Teşekkürler üstad...

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz Hocam ; Selamlar efendim. Toplam mevduatlar içinde döviz / TL mevduat oranı son durum nedir ? Bende kalan son bilgiye göre yüzde 51 döviz, yüzde 49 TL pozisyonu vardı.
    Gerçekten önümüzde 175 milyar dolarlık 1 yıl içinde çevirmesi gereken bir borç yükü var. Rahmetli Özal Türkiye her 10 yılda bir ödemeler dengesi krizine girer demişti.
    Borsada dolar bazlı yükseldi. Algı ile iyi oynuyorlar. Acaba göstergelerde düzelme varda borsa bunu erkenden fiatlıyor mu ? Yoksa Döviz, faiz, borsa üçgeninde bant hareketi mi ? Aslında bu son soruyu sormamam gerekirdi size. Fakat küçük yatırımcıyı şaşkına çevirdiler. 6 ay bakıla 2 haftada bankalara yüzde 20-30 yaptır.

Teşekkürler üstad...
    Veri ,merkez bankası tarafından haftalık yayınlanıyor ,en son 17 Ocak tarihinde yayınlandı,11 Ocak itibariyle mevduatın %48.66'sı döviz,%51.34'ü TL cinsinden.Döviz tevdiat hesabının her hafta sürekli artmasına rağmen toplam mevduat payı içinde artmamasının nedeni ise TL'nin son dönemde yabancı para paralar karşısında değer kazanmasından kaynaklanıyor.

cevaplar için çok teşekkür ederim bu gün bir aracı kuruluşun demo viop hesabına kaydoldum ve saat 13:40 ta bist30 126.000 seviyesindeyken karşılaştırma yapmak için sanal kontratlar aldım. gün sonunda bist 30 126.440 seviyesinde kapattı.
    şubat vadeli 10 alış sözleşmesi 102 tl; nisan vadeli 10 alış sözleşmesi 168 tl ; haziran vadeli 10 alış sözleşmesi 675 tl artıda , aralık vadeli 10 alış sözleşmesi ise 275 tl ekside kapattı.
    öncelikle fiyatlamanın nasıl yapıldığını anlamadım . bist 30 artmış olmasına rağmen aralık vadeli kontrat neden düştü acaba? ayrıca vade 2 ay uzamasına rağmen şubatla nisan arasında çok fark olmazken nisanla haziran arasında 4 kattan fazla fark oldu buna da anlam veremedim.
    son olarak bu kontratları elde tuttukça ödeyeceğim bir swap maliyeti var galiba, acaba bu nedir eğer satış sözleşmesi olsaydı da bunu ödeyecek miydim yoksa bu sefer swaptan para mı kazanacaktım ?
    yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ....öğrenmeye çalıştığım için en basit konularda dahi takılıyorum şimdiden forumu işgal ettiğim için çok özür diler çok teşekkür ederim ... iyi akşamlar diliyorum
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. Selamlar Sn. Hocam.
    Bloğunuzda Draghi'nin açiklamalarını okudum.

Genel hali ile Dolar endeksi ve EURUSD hakkindaki görüş ve beklentilerinizi satir satir beynimin içine yazmiş olmakla birlikte,

Bugünkü Draghi açiklamalarının EURO ya pozitif veya negatif etkisi sizce nedir?
    Yada kısa vadede EURO'ya etkisini temel analiz ile değerlendirmek gerekirse, ne dersiniz?

İlginiz için teşekkür eder, başarılı çalişmalarınıza ait paylaşımların daim olmasinı dilerim...

Saygılarımla.

Sayfa 208/2105 İlkİlk ... 1081581982062072082092102182583087081208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •