Sayfa 210/2108 İlkİlk ... 1101602002082092102112122202603107101210 ... SonSon
Arama sonucu : 16863 madde; 1,673 - 1,680 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Ahmet TAKAN/Yeniçağ gazetesi.
    IMF ile süren görüşme/pazarlık ları yazmiş.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/a...si-50602yy.htm

McCinsey gelmeden önce de, IMF ile görüşüldüğünü, ama adının IMF olmayacağini, farklı bir yapı üzerinden bildirileceğini ifade etmişti. Bu sefer direk IMF diye yazmış.

2.  Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Ahmet TAKAN/Yeniçağ gazetesi.
    IMF ile süren görüşme/pazarlık ları yazmiş.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/a...si-50602yy.htm

McCinsey gelmeden önce de, IMF ile görüşüldüğünü, ama adının IMF olmayacağini, farklı bir yapı üzerinden bildirileceğini ifade etmişti. Bu sefer direk IMF diye yazmış.
    IMF ile gizli anlaşma vb iddialara şahsen ben gülüyorum. Yani bu gayriresmi, illegal bir kurum değilki. IMF in heyeti de, anlaşması da, parası da resmi yollardan davul- zurna ile gelir. Dünya üzerinde IMF ile gizli anlaşıp, gizli gizli para alabilen ilk ve tek ülke oluruz.

Birde meblağa bak talep edilen 200 milyar usd. IMF in mevcut bütçesinin o kadar olduğunu sanmıyorum. Seçime kadar da avans 20 milyar usd. Bu daha da güzel.

Bazı şeyleri abartmayı çok seviyoruz.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -ABD'nin cari açığı tutar olarak yüksek görünse de gsyih'ya oranı makul sınırlar içinde 2018 yılı henüz belli olmadı ama 2017 yılında bu oran -%2.4
    https://tradingeconomics.com/united-...account-to-gdp

Bundan sonra kenara çekilip,nelerin olacağını hep beraber göreceğiz.
    Deniz Hocam,
    Öncellikle bugüne kadar verdiğiniz emekler için tekrar teşekkür ederim.

Uzun zamandır yazmamanızın sebebi, özel bir durum ise söyleyecek bir sözümüz olamaz ancak; sosyal medyanın "çok konuşan, boş konuşan", "asgari saygı düzeyinin altında gezinen" kerameti kendinden menkul tiplerini ciddiye alıp yazmaktan vazgeçtiyseniz değmez hocam, böylelerini engelleyip geçmek lazım.
    Yazılarınızı benim gibi merakla bekleyen, keyifle okuyan, emeklerinizi takdir eden pek çok arkadaşın olduğunu da bilin hocam.

4.  Alıntı Originally Posted by kurmay Yazıyı Oku
    Deniz Hocam,

Uzun zamandır yazmamanızın sebebi, özel bir durum ise söyleyecek bir sözümüz olamaz ancak; sosyal medyanın "çok konuşan, boş konuşan", "asgari saygı düzeyinin altında gezinen" kerameti kendinden menkul tiplerini ciddiye alıp yazmaktan vazgeçtiyseniz değmez hocam, böylelerini engelleyip geçmek lazım.
    Yazılarınızı benim gibi merakla bekleyen, keyifle okuyan, emeklerinizi takdir eden pek çok arkadaşın olduğunu da bilin hocam.
    Bu vesile ile ben de yazılarınızı 4 gözle beklediğimi ifade edeyim.

Hem doktora düzeyinde ekonomi eğitimi almış biri, hem de her gün piyasa içinde aktif bir profesyonel olarak sizi gayet iyi anlayabiliyorum deniz43.

Sizin gibi rasyonel ve orta-uzun vadeye bakan saygıdeğer ekonomistlerin hemen hepsi aynı şeyi söylüyordu...fed dansözlere taş çıkaracak ölçüde kıvrak hareketler yapıyor, yapacak bir şey yok.

Sosyal medyayı bilmem de... bu forumda ileri geri konuşan zibidileri kaale almaya değmez... red listesi bunun için var.

Ayrıca bu başlığa sırf sizin yazılarınız için gelen çok kişi var... sadece bu başlıkta yazılarınızı paylaşırsanız, sadece meraklıları gelir, okur... günde 100 takla atan kumarbazların sizin yazılarınızla işi olmaz, okusa da anlamaz zaten,

5. Aynen...Buradan devam...Ben de gelip buraya devamlı okuyorum yazılanları...Teşekkür ederim katkıda bulunanlara...

6. Deniz Hocanın küsüp ara verdiğini sanmıyorum. Ya da öyle umuyorum. Şahsi işlerinin yoğunluğundan ötürü yazamadığını varsayıyorum.

Cautionary nin de dediği gibi dünyanın en etkili MB si bir hafta içerisinde 180 derece dönüyorsa yapacak hiçbirşey yok. Küresel piyasa yapıcı FED imiş.

Alıntı Originally Posted by kurmay Yazıyı Oku
    Deniz Hocam,

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu vesile ile ben de yazılarınızı 4 gözle beklediğimi ifade edeyim.

Hem doktora düzeyinde ekonomi eğitimi almış biri, hem de her gün piyasa içinde aktif bir profesyonel olarak sizi gayet iyi anlayabiliyorum deniz43.

Sizin gibi rasyonel ve orta-uzun vadeye bakan saygıdeğer ekonomistlerin hemen hepsi aynı şeyi söylüyordu...fed dansözlere taş çıkaracak ölçüde kıvrak hareketler yapıyor, yapacak bir şey yok.

Sosyal medyayı bilmem de... bu forumda ileri geri konuşan zibidileri kaale almaya değmez... red listesi bunun için var.

Ayrıca bu başlığa sırf sizin yazılarınız için gelen çok kişi var... sadece bu başlıkta yazılarınızı paylaşırsanız, sadece meraklıları gelir, okur... günde 100 takla atan kumarbazların sizin yazılarınızla işi olmaz, okusa da anlamaz zaten,
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Aynen...Buradan devam...Ben de gelip buraya devamlı okuyorum yazılanları...Teşekkür ederim katkıda bulunanlara...
     Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Deniz Hocanın küsüp ara verdiğini sanmıyorum. Ya da öyle umuyorum. Şahsi işlerinin yoğunluğundan ötürü yazamadığını varsayıyorum.

Cautionary nin de dediği gibi dünyanın en etkili MB si bir hafta içerisinde 180 derece dönüyorsa yapacak hiçbirşey yok. Küresel piyasa yapıcı FED imiş.
    Öncelikle nazik ifadeleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Öğrenci olduğum dönemde Türkiye'nin en iyi okullarında çok iyi bir eğitim aldım,üniversite giriş sınavlarında en yüksek puanlardan birini alarak derece ile üniversiteye girdim.Sonrasında da ,iş hayatımda çalıştığım dönemde ,konusunda dünyanın en büyüğü olan uluslararası büyük bir firmada ,forumda da yazdığım konular ile ilgili olarak çok sayıda şirket içi ve dışında eğitim alarak,üstüne zaman içinde kendi gayretlerimle ilave ederek belirli bir birikime ulaştım.Aktif çalışma hayatımı sonlandırdıktan sonra ,hayatım boyunca büyük emeklerle sahip olduğum donanım ve birikimi hiç bir karşılık beklemeden ,emek ve zaman harcayarak,''iyilik yap,denize at,balik bilmez ise,halik bilir'' felsefesiyle,özellikle yolun başında olan arkadaşlarımla paylaşmaya çalıştım.
    Benim bütün projeksiyonlarım,mutlaka verilere,bir temele dayalı,yayınlanmış bilgilere ve hesaba dayalı analitik bir yaklaşımla hazırlanmış analiz ve yorumlardır.Orta ve uzun vadelidir,yarın ne olacağını söylemez(orası müneccimliğe girer),amaç 1 adım ötesini değil dürbünle görülebilecek geniş bir alanda büyük fotoğrafı göstermektir.
    Durum bu minvalde olmasına rağmen;''Şöyle dedin,ama böyle oldu'' ,''olumsuz değerlendirme yapıyorsun,algıları zehirliyorsun'',''Dolar buraya indi,yanıldın'' gibi ''laf sokmaktan mutlu olanlar'' artık yazma şevkimi kırdı.''Kendime,ben niye bu kadar zaman ayırarak ve emek sarf ederek bu yazıları yazıyorum ve de üstüne bir ton laf yiyorum,buraya ayırdığın zamanı özel hayatına ilave et,hayatın tadını çıkar noktasına geldim''.
    Kısa vadede ''büyük para''nın gücü piyasalara istediği gibi yön verir,ve bu yön hakkında –özellikle- Türkiye gibi sığ ,spekülatif ve manipülasyona açık piyasalarda bir şey söylemezsiniz.Ama orta/uzun vadede piyasalar da mutlaka makroekonomik verilerin gösterdiği yere gelmek zorundadır.Benim yorum ve analizlerim de bu orta/uzun vadenin ne yönde olabileceği ile ilgilidir.Şu ana kadar bütün yazdıklarımn arkasındayım.Yaptığım analiz ve yorumların zamanı geldiğine gerçekleşeceğine de bir kuşkum yok.Hisse.net kurulduğundan beri bu siteyi takip ederim,ama aktif iş hayatımın yoğunluğu nedeniyle 2007 yılında buraya üye oldum,ilk zamanlarda daha az,aktif iş hayatımı sonlandırdıktan sonra da son 5-6 yıldır daha yoğun bu foruma yazıyorum.Yazdıklarımın hepsi,bu forumun arşivlerinde.Bir IMF,Dünya Bankası,Fed gibi kuruluşların orta ve uzun vadeli projeksiyonlarına bakın bir de benimkilere bakın,benimkilerin çok daha isabetli olduğunu göreceksiniz,keza zaman zaman gsyih büyümesi,işsizlik,enflasyon gibi yayınlanacak temel veriler ile ilgili öngörülerde bulunuyorum,bunları da piyasa tahminleri ile karşılaştırınca benimkilerin çok daha isabetli olduğunu görebilirsiniz.
    Bir yatırımı neye göre yaparsınız;orta ve uzun vadede makroekonomik verilerin nereye gideceğini analiz ederek yaparsınız.Burada zamanlama önemlidir,çünkü kazanç mal satılırken değil,alınan fiyata göre yapılır.Vadeli hisse senetleri piyasalarında kaldıraçlı işlem yapmak ise daha ziyade ''hedge'' içindir,yani elinizde bir hisse senedi pozisyonu vardır,bunu muhafaza etmek istiyorsunzdur ama piyasanın ters yöne gideceğini düşünüyorsunuzdur,o zaman vadeli işlemlerde pozisyon alarak riskinizi sigorta edersiniz.Bu işlem arabanızın bir kazaya uğraması ihtimaline karşı kasko yaptırmak gibidir.Nasıl kasko işleminden bir kazanç beklemediğiniz gibi,bu vadeli işlemler sigortasından da bir kazanç beklenmez,riskinizi garanti altına alırsınız.Öbür taraftan,böyle bir hisse senedi portföyü olmadan vadeli işlemlerde pozisyon almanın kumar oynamaktan farkı yoktur,kazanmanız ya da kaybetmeniz paranızın yazı/tura gelme ihtimali kadardır.Maalesef vadeli işlemlerde kısa sürede küçük sermaye ile zengin olmak için yüksek kaldıraç ile piyasaya girenler ,yem oluyorlar ve 'büyük para' sahiplerinin servetlerini arttırıyorlar,bu nedenle ancak orta/uzun vadeli stratejilerle ve doğru makroekonomik projeksiyonlarla yön tayin edilerek piyasalarda para kazanılabilir,kısa zamanda köşeyi dönme hayalleri ise sadece hüsranla sonuçlanır.
    Vadeli işlemler piyasasında,doğru analizlerle özellikle emtia piyasalarında –düşük kaldıraç ve yeterli teminat ile- para kazanmak mümkün ,ama bunun için belirli bir zaman piyasa tecrübesi gerekiyor.
    Sonuç olarak artık analiz ve yorum yapmaya bir süre ara verdim.Sadece hisse.net blogumda veri ve haberleri paylaşmaya devam edeceğim.Sadece önemli bir gelişme olduğunda yorum ve analiz yapacağım.Dün Fed toplantısı önemli kilometre taşı idi,onunla ilgili blogumda bir yorum yaptım,burada da paylaşıyorum.Ayrıca bana bir soru sorulursa,bu başlık altında ,yani Vobelit'te sorularınızı cevaplandırmaya devam edeceğim.Tüm forum arkadaşlarıma bol kazançlar dilerim.

************************************************** ***************************************

https://www.bloomberght.com/haberler...-sabirli-olmak

Fed Başkanı Powell, politika toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında "Ekonomiyi en iyi şekilde desteklemenin yolu faiz konusunda sabırlı olmak" dedi.

Çin ve Avrupa'da büyümenin yavaşladığını söyleyen Fed Başkanı, Fed politikalarının veriye bağlı olduğunun altını çizdi.

"Sürdürülebilir ekonomik faaliyet ve güçlü işgücü piyasası bekliyoruz." diyen Powell, ABD ekonomisinin mükemmel bir noktada olduğunu söyledi.

Enflasyonun yüzde 2'lik hedefe yakın kaldığını ifade eden Fed Başkanı, ekonomiyi en iyi şekilde desteklemenin yolunun sabırlı olmak olduğunun altını çizdi. Powell, sabırlı olma süresinin ne zaman biteceğinin tamamen verilere bağlı olduğunu söyledi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı çekmeye devam edeceğini söyleyen Powell, merkez bankasının bilanço daraltılması planını anlatmada önemli ilerleme kaydettiğini belirtti. Powell, "Faizlerden sonra bilançoyu ve sözlü yönlendirmeyi kullanabiliriz." dedi.

Fed metninde paralel şekilde ana politika aracı olarak faizleri işaret eden Fed Başkanı, "Politika yolumuzun şu anda uygun olduğunu düşünüyoruz." dedi ve politikayı hızlı bir şekilde değiştirmeyi gerektirecek bir neden bulunmadığını vurguladı.

Powell, "Ekonomik verileri geniş çapta değerlendiriyor olacağız." dedi ve sonraki faiz artırımının veriye bağlı olacağını sözlerine ekledi.

Powell, bilanço daraltma süreciyle ilgili olarak "Bilanço daraltma planının piyasada türbülansa yol açmasını istemiyoruz. Bilançoyla ilgili tartışmalarda kaydedilen ilerlemeden memnunum." dedi.

ABD'de federal hükümetin kapalı kalması konusunu değerlendiren Fed Başkanı, "Hükümet kapanması ilk çeyrek büyümesini etkileyecektir." şeklinde görüş bildirdi.

Gelen verilerin küresel yavaşlamanın devam ettiğini işaret ettiğini ifade eden Powell, "Sert Brexit finansal karmaşa üzerinden ABD'yi etkileyecektir." dedi.

Powell, "Siyasi endişeler bizim için asla önemli olmayacak." dedi.

************************************************** *************************************
    Fed Yorumu

Fed bilanço 'normalleşmesi' için ne söyledi:

The Committee is prepared to adjust any of the details for completing balance sheet normalization in light of economic and financial developments. Moreover, the Committee would be prepared to use its full range of tools, including altering the size and composition of its balance sheet, if future economic conditions were to warrant a more accommodative monetary policy than can be achieved solely by reducing the federal funds rate.

Komite, ekonomik ve finansal gelişmelerin ışığında bilanço normalleştirilmesinin tamamlanmasına ilişkin detaylardan herhangi birini düzeltmeye hazırdır. Dahası, eğer gelecekteki ekonomik koşullar yalnızca politika faizi oranını düşürerek elde edilebilecek daha destekleyici bir para politikası gerektiriyorsa, Komite,bilançosunun büyüklüğünü ve kompozisyonunu değiştirmek de dahil olmak üzere tüm araçlarını kullanmaya hazır olacaktır

-Bu ifadelerde,Fed'in mevcut bilanço daraltmasına ara vereceği yönde bir ifade var mı?,Hayır.Sadece ,eğer makroekonomik veriler gelecekte kötü gelirse,ve ekonomi destekleyici bir para politikasına ihtiyaç duyarsa faiz indirimi dışında hedeflenen bilanço büyüklüğü rakamını değiştirebiliriz,bilanço daraltma (aylık 50 milyar dolar) bunu değiştirebiliriz diyor.Ama, makroekonomik veriler kötü gelirse ve ekonomi destekleyici para programına ihtiyaç duyarsa!.Ama şu anda böyle bir gereksinme olmadığı için,Powell'ın basın toplantısında da ifade ettiği gibi("Sürdürülebilir ekonomik faaliyet ve güçlü işgücü piyasası bekliyoruz." diyen Powell, ABD ekonomisinin mükemmel bir noktada olduğunu söyledi.),aylık 50 milyar dolarlık bilanço daraltması devam edecektir,ancak makroekonomik veriler kötü gelirse bu rakam ileri ki Fed toplantılarında değişebilir,ama muhtemelen sadece rakam değişecektir,bilanço daraltılmaya devam edecektir.
    Fed 4550 milyar dolara kadar çıkmış olan bilançosunu bugün itibariyle 500 milyar dolar azaltarak 4050 milyar dolara indirmiş durumda,daha önce uygulamaya konan program bu yıl 600 milyar dolar bilançosunu azaltarak yıl sonunda 3500 milyar dolara,gelecek yıl 600,sonraki yıl da 400 milyar dolar daha bilançosunu daraltarak 2021 yılında 2500 milyar dolara indirmekti.
    Fed ABD ekonomisindeki gelişmelere göre bu 2500 milyar dolarlık bilanço hedefini daha yüksekte bir rakam ile değiştirebilir,bilanço daraltılması ile ilgili aylık 50 milyar dolar rakamını değiştirebilir ama mevcut ekonomik koşullarda bilançosunu daraltmaya devam edecektir.Fed'in söylemi,-kişisel düşüncem olarak- dünkü yazımda da ifade ettiğim gibi sadece 'piyasanın gazını almaya yönelik'' olarak görüyorum.
    Piyasalar ise her zamanki gibi abartılı bir tepki verdi,aslında değişen bir şey yok,somut olan şey Fed'in bilanço daraltmaya programına uygun olarak daraltmaya devam ettiğidir,gerisi ''may'' ''conditional'' ''şarta bağlı olabilir' ihtimallerdir.Hepsi bu.

SONUÇ:Fed'in ve başkanı Powell'ın dile getirdikleri ifadeler sadece ''konjonktürel',Powell'ın da ifade ettiği gibi esas olan gelecek makroekonomik verilerdir.Ücret artışları üzerinden enflasyon baskısı gelirse Fed'in söylemi ve eylemleri de hemen 180 derece yön değiştirir,esas olan bundan sonra ABD'den gelecek makroekonomik veriler için isabetli projeksiyonlar yapabilmektir

Peki ABD ekonomisi nasıl gidiyor

-ABD ekonomisinde birinci çeyreklerde gsyih büyümesi ağır kış koşulları nedeniyle geleneksel olarak diğer çeyreklere göre daha düşük olur.Bu sene de öyle oluyor:

https://www.dunya.com/dunya/abdde-so...-haberi-438418

ABD'de son 25 yılın en soğuk günleri yaşanıyor

-İlave olarak,federal hükümet dairelerinin kapanması nedeniyle tüketici güveninin düşmesi,bunun tüketici harcamalarını olumsuz etkilemesi(ABD gsyih'sının kabaca üçte ikisini oluşturuyor) ,nedeniyle bunun da ilk çeyrek gsyih rakamında olumsuz etkisini göreceğiz.

-Bir de Çin ile ticaret görüşmelerinin nasıl sonuçlandığını görene görene kadar yatırımlarda bir frene basma görüntüsü var.

Toplamda ,ABD ekonomisinde ilk çeyrekte bir yavaşlama olması muhtemel gözükse de,mevcut projeksiyonlar,diğer çeyreklerde ABD ekonomisinin güçlü seyrini devam ettireceğini gösteriyor,muhtemelen ikinci çeyrekten sonra Fed'in söylemi de yeniden 'şahin'leşecektir.

8. Katkılarınız için teşekkür ederim. Blog adresinizi de paylaşırsanız sevirim. Nerde olursanız takip etmek isterim.

İyi günler.

Sayfa 210/2108 İlkİlk ... 1101602002082092102112122202603107101210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •