Sayfa 221/2096 İlkİlk ... 1211712112192202212222232312713217211221 ... SonSon
Arama sonucu : 16767 madde; 1,761 - 1,768 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Paylaşımlar için teşekkürler Ben yeniyim ama incelerken
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 106,026,517.00
    ve
    Altın rezervi 11,900,000

olarak 22 Mart tarihine ait olan verileri nereden bulunduğunu anlayamadım
    açıklar yada kısa yolu yazarsanız sevinirim teşekkürler .

Merkez Bankası her gün 14.30'da analitik bilançosunu yayınlıyor

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...2BA8YwOo%3D/tr

Bu adresten bulabilirsiniz.Hesaplamayı :dış varlıklar-dış yükümlülükler-bankalar mevduatı-kamu mevduatı şeklinde yapıp,yine aynı güne ilişkin merkez bankasının yayınladığı döviz kuru üzerinden dolar cinsinden hesaplayabilirsiniz.Altın için ise haftalık vaziyet bilgileri yayınlanıyor.Ancak altın çok likit ve hemen paraya çevrilebilir bir emtia olsa da piyasalarda sürekli işlem gören ve dolar cinsinden ons fiyatı sürekli değişim gösterdiği için kabaca hesaplanan bir rakam.Bu yüzden net rezervi "altın dahil" ve "altın hariç" olmak üzere 2 ayrı sütunda gösteriyoruz.

Alıntı Originally Posted by kurmay Yazıyı Oku
    Deniz Hocam,
    Bu konuyu açıklayabilirmisiniz?
    Benim aklıma takılanlar;
    1) Bu krediler misal 1 yıllık ise, direkt alındığı zaman 1 yıllık sabit fiyat/faiz üzerinden hedge edilmiyor/edilemiyor mu?
    2) %1800 faiz, gecelik %5 faiz yapıyor. 150 milyar dolar 5,3'dan 795 milyar tl, %5 faizden; 39 milyar 750 milyon tl / 1 gecelik faiz...
    Bu doğru değildir di mi hocam???
    Burada kastettiğim farklı.Tabii ki günlük swap faizi oranı ile haftalık,aylık,yıllık olan farklı.Ama günlük swap faizinin astronomik rakamlara yükselmiş olması nedeniyle diğer swap faizleri de çok yükselmiş durumda 6 aylık %38,1 aylık %79.Beklenen enflasyon seviyesine göre çok yüksek olması nedeniyle kimse -uzun vadeli olarak-bu faiz oranları üzerinden swap yapamıyor,swap piyasası çalışamaz hale gelmiş durumda,bu maliyetler katlanabilir maliyetler değil,sadece bu durumun kısa süreli olacağı 1-2 gün içinde düzeleceği varsayımıyla çok acil ihtiyaçlar için gecelik swap yapılabiliyor,bu da mecbur kalanlar için ciddi tahribat yapıyor.Ama bu durum umulduğu gibi kısa süreli olmaz ,uzarsa bankalar ve şirketler açık pozisyonlarını hedge edemedikleri için açık pozisyonlarını kapatmak için zorunlu olarak döviz almak zorunda kalırlar bu da yeni bir kasırga yaratır.Şirketler açık pozisyon riski alabilirler ama bankaların mevzuat gereği açık pozisyonlarının olmaması gerekiyor.
    Son düzenleme : deniz43; 28-03-2019 saat: 07:07.

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Deniz Hocam Merkez Bankası iki gündür teklif usulü döviz depo ihalesiyle piyasadan dolar alıyordu. Bugün için bir bilgi yok. Sosyal medyada ekran görüntüsü veriyorlardı. Bugün o da yok. Evds de de bulamadım. Sizin bir bilginiz var mı? Hayırlı akşamlar hocam.
    Ben de buna ilişkin bir bilgi göremedim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,788
    Çok teşekkür ederim .

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankası her gün 14.30'da analitik bilançosunu yayınlıyor

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...2BA8YwOo%3D/tr

Bu adresten bulabilirsiniz.Hesaplamayı :dış varlıklar-dış yükümlülükler-bankalar mevduatı-kamu mevduatı şeklinde yapıp,yine aynı güne ilişkin merkez bankasının yayınladığı döviz kuru üzerinden dolar cinsinden hesaplayabilirsiniz.Altın için ise haftalık vaziyet bilgileri yayınlanıyor.Ancak altın çok likit ve hemen paraya çevrilebilir bir emtia olsa da piyasalarda sürekli işlem gören ve dolar cinsinden ons fiyatı sürekli değişim gösterdiği için kabaca hesaplanan bir rakam.Bu yüzden net rezervi "altın dahil" ve "altın hariç" olmak üzere 2 ayrı sütunda gösteriyoruz.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

5. Sayın deniz43, bu bahsi geçen jp morgan opsiyonu dün nihayete ermemiş miydi?

Londra'da TL'ye ihtiyaç duyan kim hala? Bilginiz var mı acaba?

6. Buldum Deniz Hocam. MB 3 günde bu kadar usd çekmiş piyasadan. 1.5 milyar dolarda verdiğini geri çekti. Analitik bilanço gelince ne kadar harcamış belli olur.

Uğur Gürses çok iyi toparlamış:

https://www.dw.com/tr/analiz-tlnin-k...rdü/a-48091629

Analiz: TL'nin konvertibilitesi hasar gördü

DW Ekonomi Uzmanı Uğur Gürses, ekonomide yasakçı ve "arka kapı" politikalarının T'nin değerine, likiditesine ve konvertibilitesine hasar verdiğini, bunun da kısa vadede onarılamayacağını düşünüyor.

Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Sayın deniz43, bu bahsi geçen jp morgan opsiyonu dün nihayete ermemiş miydi?

Londra'da TL'ye ihtiyaç duyan kim hala? Bilginiz var mı acaba?
    Hala açık TL pozisyonunu kapatamamış olan bazı yatırım bankalarının olduğu duyumu var,ama isim konusunda bana ulaşan bir bilgi yok.

Sayfa 221/2096 İlkİlk ... 1211712112192202212222232312713217211221 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •