Sayfa 338/2104 İlkİlk ... 2382883283363373383393403483884388381338 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 2,697 - 2,704 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    tşkler forumdaş,oldukça aydınlatıcı oldu,2020 yılı enflasyon ve yıl sonu dolar/tl tahminini de yazar mısın??
    Geçen yılbaşında yıllık tahminlerde "Türkiye ekonomisinin makro göstergeleri ile öngörülerimi paylaşmakta açıkça tereddüt ediyorum.Çünkü önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi TUİK'in yayınladığı özellikle gsyih büyümesi,enflasyon ve işsizlik gibi temel verilerinde bir çok tutarsızlık görüyorum,çapraz kontrollar uyuşmuyor" yazmış öngörülerimi daha ziyade global piyasalar için yapmıştım.

2017 öncesi eski forumda gsyih büyümesi,enflasyon gibi verilerde yaptığım tahminler oldukça isabetli olurdu.Ama şimdi özellikle 2018 yılında TUİK başkanının değişmesiyle benim hesaplamalarımla TUİK'in yayınladığı veriler arasında uçurum var.Ben yine aynıyım, değişmedim ama TUİK değişti,bu yüzden bir enflasyon tahmini yapmanın anlamı kalmadı,zaten yayınladıkları verileri ciddiye de almıyorum.

Dolara gelince ,sanırım herkes doların şu anda işlem gören fiyatının suni olduğunun farkında.Kerim Rota ve Haluk Bürümcekçi'nin hesaplamalarına göre merkez bankası geçen sene Kasım ayının sonuna kadar ilk 11 ayda kamu bankalarının üzerinden 32.8 milyar dolar satarak doları baskılamış suni bir dengede tutmaya çalışmış,Bloomberg'e göre daha dün kamu bankaları doları tutmak için 1-1.5 milyar dolar satmış.
    https://www.bloomberg.com/news/artic...lira-from-rout

Ama bu arada merkez bankası net rezervlerini de -altın hariç- sıfırlayıp negatif bölgeye geçmiş,bankalardan kısa vadeli swap yoluyla aldığı emanet dövizlerle net rezervlerindeki oluşan boşluğu doldurmaya çalışıyor.Sattıkça azalan brüt rezervlerini takviye etmek için dövizde zorunlu karşılık oranlarını yükseltiyor en son da zorunlu karşılıklar üzerinden bir komisyon kesmeye hazırlanıyor.
    Ama nereye kadar bu baskı politikasını sürdürüp ,kuru suni dengede tutabilir,bu sene bir 33 milyar dolar daha satabilecek dövizi kalmadı.Eğer sermaye hareketlerine kısıtlama gelip serbest kambiyo rejimi askıya alınmaz ise, önünde sonunda kurlar doğal denge seviyesine gelir,hele ilk aşamada doğal denge seviyesini de biraz aşar sonra yeniden olması gereken yere gelir.Ne zaman olacağı konusunda bir zamanlama vermek mümkün değil,yarın da olabilir ,1 yıl sonra da .Bir çok değişkene,iç ve dış konjonktüre ,jeostratejik sebeplere bağlı olarak herhangi bir şey tetikleyici olabilir.
    Doğal denge seviyesi ne derseniz en son Ekim ayında ,Eylül ayı sonu itibariyle hesaplamış,kendi hesaplamalara göre dış ticarette rekabet gücü sağlayacak denge kuru olarak ;1 euro=1.1167 usd paritesinden 1 USD:6.8946 TL hesaplamıştım..Bunu üzerine aradan geçecek zamanda gerçekleşecek Türkiye enflasyonu ile (euro bölgesi+dolar) enflasyonu ortalaması farkını ilave ettiğimiz zaman ,üzerindeki baskı kalkıp kendi doğal dinamikleri içinde hareket etmeye başladığında bu kur seviyelerini görebiliriz.
    Son düzenleme : deniz43; 04-01-2020 saat: 20:41.

Kerim Rota Yazısı: Zorunlu Karşılık Vergisi

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...vergisi-42400/

3. Sayın Deniz 43 biraz eski ezber gidiyorsunuz gibime geliyor. Nedenine gelince yukarıda bahs ettiğiniz 2008 krizinde ki şablonu bugüne uyarıyorsunuz. Global gelişmiş Merkez Bankaları bu krizden ders çıkardı ve kazan kazan dönemine girdi. Yani krizin belirtileri görülünce bilanço büyütüyorlar. Bakınız FED in 180 derece ters çarkına. 3.9 trilyon dolara düşen bilançoya her ay 100 olmak üzere 500 milyar dolar ekleme yaparken üstüne üstlük 3 kez faiz indirimi yapmasına. Bir eroinman gibi bunu diğer Merkez Bankaları da yapıyor. Esasen bizde 2008 krizini teğet geçiren ve ders alınmayan yanlışlıklarda bizde ki hataları örten bir sanal battaniye gibi soğumayı önleyen bir bozuk yapı. Değişik bir hastalık. Ancak bu virüs dış kaynaklı. ABD kendine enflasyon üretemezken bunu bizim gibi gelişmekte olan piyasalara ihraç ediyorlar. Bizde en büyük sorun güven vermeyen popolist ekonomik politikaların varlığı. Yapısal tüm sorunlar ortada iken , makyajla vaziyet idaresi. Bunun herkes farkında. Yani bize borç verenlerde farkında , fakat bakın BİST ve faiz oranlarına nerelere geldiler. Bu bir global sistem. Kimseyi batırmıyorlar ve sistem içinde yüzdürüyorlar ! Çünkü sistem entegre birbirlerine. Bakınız Yunanistan . Borçları kaç kere traşlandı. Draghi Avrupa merkez Bankasını ve batık şirketlerini paraya boğdu. Bunlar karşılığı olan varlıkla mı idi ? Deutsch Bank ın nasıl yüzdürüldüğüne. Eski ezberde batardı. Soru şu ; Niçin batmıyor oluşunda ! İşte bu yeni ekonomik düzen. Kazan kazan.......S/P 1800 e yükselirken çok yükseldi kar realizasyonu diye koro halinde iken; bugün 3500 lerde. Bu nedir ? Müzik çalıyor ve herkes kazanıyor. Kimse kapıya bakmıyor ; biliyor ki Helikopter Bernanke ve yedekleri orada duruyor. 2008 krinden çıkarılan ders budur bence..Yeni bir Lehman Brother değil yani. Oyun kurucular böyle diyor...Bizi bile 2018 ağustosunda ipten aldılar...
    Not; Yazılarınızı zevkle okuyorum ve istifade ediyorum. Halk Bankası topiğnden sayın TH ı tanırsınız. FED in çark edişini net olarak önceden yazmıştı. Yani FED para basacak basacak basacak. Japonya ve Çin de basacak Avrupada. Bizde basacağız. Yeni dünya bu !
    Son düzenleme : Ayan; 04-01-2020 saat: 22:14.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Geçen yılbaşında yıllık tahminlerde "Türkiye ekonomisinin makro göstergeleri ile öngörülerimi paylaşmakta açıkça tereddüt ediyorum.Çünkü önceki yazılarımda da ifade ettiğim gibi TUİK'in yayınladığı özellikle gsyih büyümesi,enflasyon ve işsizlik gibi temel verilerinde bir çok tutarsızlık görüyorum,çapraz kontrollar uyuşmuyor" yazmış öngörülerimi daha ziyade global piyasalar için yapmıştım.

2017 öncesi eski forumda gsyih büyümesi,enflasyon gibi verilerde yaptığım tahminler oldukça isabetli olurdu.Ama şimdi özellikle 2018 yılında TUİK başkanının değişmesiyle benim hesaplamalarımla TUİK'in yayınladığı veriler arasında uçurum var.Ben yine aynıyım, değişmedim ama TUİK değişti,bu yüzden bir enflasyon tahmini yapmanın anlamı kalmadı,zaten yayınladıkları verileri ciddiye de almıyorum.

Dolara gelince ,sanırım herkes doların şu anda işlem gören fiyatının suni olduğunun farkında.Kerim Rota ve Haluk Bürümcekçi'nin hesaplamalarına göre merkez bankası geçen sene Kasım ayının sonuna kadar ilk 11 ayda kamu bankalarının üzerinden 32.8 milyar dolar satarak doları baskılamış suni bir dengede tutmaya çalışmış,Bloomberg'e göre daha dün kamu bankaları doları tutmak için 1-1.5 milyar dolar satmış.
    https://www.bloomberg.com/news/artic...lira-from-rout

Ama bu arada merkez bankası net rezervlerini de -altın hariç- sıfırlayıp negatif bölgeye geçmiş,bankalardan kısa vadeli swap yoluyla aldığı emanet dövizlerle net rezervlerindeki oluşan boşluğu doldurmaya çalışıyor.Sattıkça azalan brüt rezervlerini takviye etmek için dövizde zorunlu karşılık oranlarını yükseltiyor en son da zorunlu karşılıklar üzerinden bir komisyon kesmeye hazırlanıyor.
    Ama nereye kadar bu baskı politikasını sürdürüp ,kuru suni dengede tutabilir,bu sene bir 33 milyar dolar daha satabilecek dövizi kalmadı.Eğer sermaye hareketlerine kısıtlama gelip serbest kambiyo rejimi askıya alınmaz ise, önünde sonunda kurlar doğal denge seviyesine gelir,hele ilk aşamada doğal denge seviyesini de biraz aşar sonra yeniden olması gereken yere gelir.Ne zaman olacağı konusunda bir zamanlama vermek mümkün değil,yarın da olabilir ,1 yıl sonra da .Bir çok değişkene,iç ve dış konjonktüre ,jeostratejik sebeplere bağlı olarak herhangi bir şey tetikleyici olabilir.
    Doğal denge seviyesi ne derseniz en son Ekim ayında ,Eylül ayı sonu itibariyle hesaplamış,kendi hesaplamalara göre dış ticarette rekabet gücü sağlayacak denge kuru olarak ;1 euro=1.1167 usd paritesinden 1 USD:6.8946 TL hesaplamıştım..Bunu üzerine aradan geçecek zamanda gerçekleşecek Türkiye enflasyonu ile (euro bölgesi+dolar) enflasyonu ortalaması farkını ilave ettiğimiz zaman ,üzerindeki baskı kalkıp kendi doğal dinamikleri içinde hareket etmeye başladığında bu kur seviyelerini görebiliriz.
    tşkler,2020 yılı için tr de konsolidasyon ve moratoryum riski görüyor musun??

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    tşkler,2020 yılı için tr de konsolidasyon ve moratoryum riski görüyor musun??
    Çok düşük ihtimal.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Çok düşük ihtimal.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    eyvallah.....

7. ABD başkanı sarı çıyan, İran ın kültür varlıklarına saldırırım diyerek...terörist devlet olduğunu, terör mantığı olarak işid den farkı olmadığını gösterdi ( işid de Irak taki çoğu şii inancında kutsal olan türbeleri havaya uçuruyordu).

İran otomatik olarak başta Türkiye olmak üzere, tüm ülke halklarının ve çoğu yönetimin desteğini alacaktır. Hatta ABD son hareket ile ilgili Avrupa dan destek gelmediği konusunda dert yanıyordu...Avrupa da çok düzgün olmayabilir, ama kültürel varlıklara saldırıya ok diyecek kadar gözü dönmemiştir...hatta sarı kafa dün akşam, bir soru üzerine, iyi de onlar da bizim askerlerimizi öldürüyor, yaralıyor dedi...ne alakaysa, camiyle, türbeyle...sonuçta bunlar ileride zorda kalırsa Kabe’yi de bombalar...İsrail bile bu kadar alçalamıyor.

Sonuçta, İran mağdur, İran psikolojik olarak üstün durumda...şu ortamda İran büyük bir saldırı yapıp, bu üstünlüğü kaybetmek istemez...ayrıca Irak tan da bir şekilde, yavaş yavaş da olsa çıkmak zorunda kalacaklar..hatta tüm orta Doğu dan....İran daha ne istesin.

Bu çerçevede, İran marjinal bşr hareket yapmayacak..ABD de gerginliği düşürmeye çalışacaktır,,,,bu nedenle borsamızdaki bu düşüş dalgasında 112-114 arasında dip yapıldıktan sonra, 121 binlerdeki zirvenin ilk çeyrekte deneneceğini düşünüyorum.

Sayfa 338/2104 İlkİlk ... 2382883283363373383393403483884388381338 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •