Sayfa 389/2095 İlkİlk ... 2893393793873883893903913994394898891389 ... SonSon
Arama sonucu : 16755 madde; 3,105 - 3,112 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Türkiye'nin ülke riskinin bu kadar yükseldiği bu ortamda başarılı bir sendikasyon kredisi.Ziraat Bankasının %100 hissesinin Hazineye ait olduğu dikkate alınırsa,Hazine'nin borçlanma "spread'ini de ifade ediyor diyebiliriz.Daha önce akbank'ın da benzer oranlarda 1 yıl vadeli bir borçlanması olmuştu.(246 milyon dolar+284 milyon euro)

Ancak bu taze bir para girişi değil.

https://www.ntv.com.tr/ekonomi/ziraa...EUecDGOsBFLO3A

Ziraat Bankası geçen yıl 1.425 milyar dolar olarak alınan sendikasyon kredisi %61 oranında çevrilebilmiş.Akbank da sendikasyon kredisini %80 oranında çevirebilmişti.

Her 2 banka da vadesi gelen sendikasyon kredilerini çevirirken "net borç ödeyici" olmuş.
    Diğer şartlar aynı kalmak koşuluyla, sadece cds imize baktığımızda en az likör+500 puan olması gerekmez miydi maliyetin...buradan ben şu görüşü çıkarıyorum...daha doğrusu, şu görüşümü destekliyor bu borçlanma...cds artık yabancının risk algısını gösteren tek enstrüman neredeyse...daha doğrusu serbest işlem yapılabilen, Türk kamu yönetiminin müdahale etmediği tek alan...bu nedenle olması gerekenden çok yukarda fiyatlanıyor cds lerimiz...eski serbest ekonomi düzenimiz olsa belki de 300 lerde olurdu cds imiz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Diğer şartlar aynı kalmak koşuluyla, sadece cds imize baktığımızda en az likör+500 puan olması gerekmez miydi maliyetin...buradan ben şu görüşü çıkarıyorum...daha doğrusu, şu görüşümü destekliyor bu borçlanma...cds artık yabancının risk algısını gösteren tek enstrüman neredeyse...daha doğrusu serbest işlem yapılabilen, Türk kamu yönetiminin müdahale etmediği tek alan...bu nedenle olması gerekenden çok yukarda fiyatlanıyor cds lerimiz...eski serbest ekonomi düzenimiz olsa belki de 300 lerde olurdu cds imiz.
    -Bankaların tahvil ihraçlarında nominal faizin üzerine+cds risk primi eklenirken,sendikasyon kredilerinde verilen krediye karşı borç alan bankadan - Bankanın kredi "rating" notuna göre- teminat talep edilebilmektedir(Bankanın elindeki Hazine tahvilleri gibi..),bu yüzden sendikasyon kredileri ile temin edilen kaynağın maliyeti tahvil ihraçları ile edilen kaynağa göre daha "ucuz" olabiliyor.

Sendikasyon kredilerinde LIBOR 'un üzerine bir risk priminin eklenmesinin yanısıra sendikasyon kredilerinde başkaca maliyetler de
    bulunmaktadır. Faiz, komisyon ve diğer masraflar kredinin maliyetini oluşturmaktadır. Sendikasyon kredilerinde lider banka komisyonu (management fee),aracı banka komisyonu (agency fee), taahhüt komisyonu,avukatlık masrafları, tören masrafları, dokümantasyon
    ücreti gibi ek maliyetler de bulunmaktadır. Bu nedenle sadece risk primi yani marja (spread) bakarak sendikasyonun maliyetini tespit edebilmek mümkün değildir. Bazı durumlarda yüksek marj yerine "Bankanın itibarı açısından" ödenecek komisyonların yüksek tutulması yoluna da gidilmektedir.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Bankaların tahvil ihraçlarında nominal faizin üzerine+cds risk primi eklenirken,sendikasyon kredilerinde verilen krediye karşı borç alan bankadan - Bankanın kredi "rating" notuna göre- teminat talep edilebilmektedir(Bankanın elindeki Hazine tahvilleri gibi..),bu yüzden sendikasyon kredileri ile temin edilen kaynağın maliyeti tahvil ihraçları ile edilen kaynağa göre daha "ucuz" olabiliyor.

Sendikasyon kredilerinde LIBOR 'un üzerine bir risk priminin eklenmesinin yanısıra sendikasyon kredilerinde başkaca maliyetler de
    bulunmaktadır. Faiz, komisyon ve diğer masraflar kredinin maliyetini oluşturmaktadır. Sendikasyon kredilerinde lider banka komisyonu (management fee),aracı banka komisyonu (agency fee), taahhüt komisyonu,avukatlık masrafları, tören masrafları, dokümantasyon
    ücreti gibi ek maliyetler de bulunmaktadır. Bu nedenle sadece risk primi yani marja (spread) bakarak sendikasyonun maliyetini tespit edebilmek mümkün değildir. Bazı durumlarda yüksek marj yerine "Bankanın itibarı açısından" ödenecek komisyonların yüksek tutulması yoluna da gidilmektedir.
    Detaylı açıklama İçin teşekkürler.

Ama ben şunu sormaya çalıştım..diğer parametreleri sabit alırsak...ülke cds ine baktığımızda borçlanmanın libor+ kaç olmasını beklerdin...tersten sorayım...yine diğer parametreleri normal bir düzeyse alıp...bu borçlanmaya baktığında, buradan cds imizi ne düzeyde tahmin ederdin?

Derdim şu...şöyle bir görüşüm var...gerek forumda gerek Twitter da şöyle bir iddiam vardı...cds lerimiz eskisi gibi risklerimizi çok doğru göstermiyor...olduğumuzdan daha kötü gösteriyor...bu nedenle mutlak değere çok takılmayın...artarsa risklerimiz artıyor, düşerse azalıyor diyelim...ama seviyenin ifade ettiği şey 2 yıl öncesine göre çok daha Farklı diyorum..
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Detaylı açıklama İçin teşekkürler.

Ama ben şunu sormaya çalıştım..diğer parametreleri sabit alırsak...ülke cds ine baktığımızda borçlanmanın libor+ kaç olmasını beklerdin...tersten sorayım...yine diğer parametreleri normal bir düzeyse alıp...bu borçlanmaya baktığında, buradan cds imizi ne düzeyde tahmin ederdin?

Derdim şu...şöyle bir görüşüm var...gerek forumda gerek Twitter da şöyle bir iddiam vardı...cds lerimiz eskisi gibi risklerimizi çok doğru göstermiyor...olduğumuzdan daha kötü gösteriyor...bu nedenle mutlak değere çok takılmayın...artarsa risklerimiz artıyor, düşerse azalıyor diyelim...ama seviyenin ifade ettiği şey 2 yıl öncesine göre çok daha Farklı diyorum..
    Ülke cds'imizin yüksek olmasının nedeni diğer nedenlerin yanında ,esas olarak kamu otoritelerinin getirdiği swap kısıtlamaları nedeniyle TL varlıklardaki risklerini " hedge " etmek isteyen yabancıların Türkiye cds'lerini satma ihtiyacını duymalarından kaynaklanıyor.Libor oranının yanına eklenen ortalama %2.5 spread'ler ülke rating notu dikkate alınırsa makul bir oran ama , bu spread'e göre ülke cds'inin 300 civarında olması makul olurdu.Halbuki hafta içinde 700'e kadar yaklaşmış ,şimdi 600'e yakın seyreden bir cds'imiz var.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : deniz43; 10-04-2020 saat: 15:48.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    ABD petrol ihracat kısıntısı yapmadıkça PUTİN kimseye bir söz vermeyebilir.
    RUS petrol hamlesinin hedefi ABD petrol ihracatıdır.
    Diye düşünüyorum.
    KREMLİN: MEKSİKA'NIN PETROL ÜRETİM KESİNTİSİNE KATILMASI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

KREMLİN : HERKES OPEC+ ÜRETİM AZALTILMASI ANLAŞMASINDAN FAYDA GÖRÜR

Bu + içinde ABD de olmalı diyor PUTİN... diye anlıyorum.....

Halil Barışkan, CMT
    @halilbariskan
    "VESTL S&P, kredi notunu Şirketin Haziran 2020'ye kadar vadesi gelecek borçlarının bir kısmının vadesini ilgili finansal kuruluşlar ile mutabık kalarak uzatacak olması ve Covid-19 salgınının etkileri nedeniyle geçici olarak CCC+'dan SD'ye indirmiştir".

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

değerli yorumlarınız için çok teşekkürler Deniz bey
    ben de imf den fed den kara gözlü yarimden para gelecek tarzı haberlere temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum... 1. sebep sizin de belirttiğiniz gibi 100b doları 95 ülkenin paylaşması ve ekonomi yönetiminin dizginleri bırakmamak için stand by a uzak bakması
    2. sebep de fed in elinde abd tahvili yüksek olan merkez bankalarıyla swap kanalı açması... (yanılmıyorsam) 2-4b dolarlık tahvilimizle çok para alabileceğimizi sanmıyorum
    nisanda s400ler için yaptırım konusu vardı inşallah hem o konu hem idlip konusu ısıtılıp önümüze koyulmaz....
    bu nedenle bence hala puslu hava devam ediyor... görüşlerim kesinlıkle yatırım tavsiyesi olmayıp amatör düşüncelerdir
    illetlerle mücadele ettiğimiz şu dönemde herşeyin ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim... bütün arkadaşlara sağlıklı mutlu günler diliyorum ... saygılar...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. Vedat ozdan basbayağı esmiş.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ben de dün buna dikkat çekmiştim. The Washington Post'un yazdığına göre ABD'de Fannie Mae ve Freddie Mac tarafından desteklenen ipotekleri olan 30 milyondan fazla satın aldıkları evleri için mortgage kredisi alan kişi ve ayrıca bu kurumlar dışında ipotek kredileri olan 40 milyondan fazla kişi var.(Bir bölümü sahip oldukları evleri ipotek ettirip başka harcamaları için bankadan kredi alanlar)

Not:Bu konu hakkında içeride kimse birşey yazmadı demiştim,ama Vedat Özdan'ın da bu konuda bir tweet'i olmuş:

https://twitter.com/VedatOzdan/statu...49882915598336
    bang bang you shot me down..

Sayfa 389/2095 İlkİlk ... 2893393793873883893903913994394898891389 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •