Sayfa 399/2108 İlkİlk ... 2993493893973983994004014094494998991399 ... SonSon
Arama sonucu : 16857 madde; 3,185 - 3,192 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Mahfi Eğilmez'in yazısı

http://www.mahfiegilmez.com/2020/04/...yosu.html#more

Aktif Rasyosu
    “Bunlardan ilki 2001 krizinin ardından bankaların kaldıramayacakları risklere girmelerini önlemek amacıyla kurulmuş bulunan BDDK'nin bankaları risk üstlenmeye yönlendirme noktasına gelmesiyle ilgili. “

En can alıcı cümle bu olsa gerek. Zorunlu karşılık ile ilgili kısım hakkında ne düşünüyorsunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    “Bunlardan ilki 2001 krizinin ardından bankaların kaldıramayacakları risklere girmelerini önlemek amacıyla kurulmuş bulunan BDDK'nin bankaları risk üstlenmeye yönlendirme noktasına gelmesiyle ilgili. “

En can alıcı cümle bu olsa gerek. Zorunlu karşılık ile ilgili kısım hakkında ne düşünüyorsunuz.

-Verilen krediler eğer batarsa ve banka sermayesini kayıp edip zarara geçerse;banka sahipleri ,yönetim kurulu üyeleri ve tepe yöneticileri başta mevduat sahiplerine olmak üzere bankanın tüm yükümlülüklerini ve borçlarını tüm mal varlıkları ile karşılamak zorundalar.
    Bir banka elinde para varsa bunu krediye dönüştürüp para kazanmak ister,krediye dönüştürmediği her gün bankaya maliyeti vardır.Ama buna rağmen banka kredi vermiyorsa demek ki muteber bir kredi müşterisi bulamıyor demektir,banka kredi almak isteyen mevcut talep edenlerin kredi dönüşünü zayıf ihtimal, batmasını yüksek ihtimal görüyordur.Buna rağmen BDDK'nın "kredi batarsa senin sorumluluğun ama vermesen de bu sefer para cezası keserim" baskısı hem anayasamızdaki ticaret özgürlüğüne hem de evrensel ticaret ve bankacılık hukukuna ters düşen bir zorlama.

-Zorunlu karşılıklar ve disponibilite ile ilgili olarak Mahfi Eğilmez ile aynı görüşteyim.Bir formül olacaksa,-bankaların kredi için kullanamayacağı bu tutar- payda'da mevduatlardan bu kalemler düşülmeliydi.

-Sosyal medyada bankaların cezai yaptırıma uğramadan bu rasyoyu nasıl tutturabileceği konuşuluyor.Aklıma gelen bir fikir de iş bankası,akbank,yapı kredi gibi bankaların ana hissedarlarının gurup içindeki çok sayıda şirketlerin döviz ve TL mevduat hesaplarını gurup bankalarındaki hesaplarında tutuyor.Eğer koç,sabancı ve iş bankası şirketleri,-banka hesapları ne kadar var bilançolardan bakmak lazım ama- bankadaki mevduat hesaplarını gurup bankasından çekip şirketlerindeki kasaya taşırsa paydadaki mevduat tutarı küçüleceği için cezai yaptırımdan kurtulabilirler.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Sosyal medyada bankaların cezai yaptırıma uğramadan bu rasyoyu nasıl tutturabileceği konuşuluyor.Aklıma gelen bir fikir de iş bankası,akbank,yapı kredi gibi bankaların ana hissedarlarının gurup içindeki çok sayıda şirketlerin döviz ve TL mevduat hesaplarını gurup bankalarındaki hesaplarında tutuyor.Eğer koç,sabancı ve iş bankası şirketleri,-banka hesapları ne kadar var bilançolardan bakmak lazım ama- bankadaki mevduat hesaplarını gurup bankasından çekip şirketlerindeki kasaya taşırsa paydadaki mevduat tutarı küçüleceği için cezai yaptırımdan kurtulabilirler.
    Mevduatlar yastıkaltı yapılıp sistem dışına çıkarsa ekonomiye faydadan çok zararı olur bu yeni icadın.
    Benzer şekilde bankalar rasyoyu iyileştirmek için mudilerin döviz hesaplarını faiz düşürerek ya da iknayla TLye çevirmeye zorlarlarsa yine tepesi atan müşteri dolarını çekebilir.

Ben şöyle düşünüyorum, aktif rasyo diye böyle bir parametre tanımladılar ve şimdilik tutturması zor olmayan bir oran istendi. Ama buradaki amaç bu rasyoyu tanımlamış olmaktı, bundan sonra ileride istenen 1 ve 0.8 oranları ufak ufak 1.05, 1.1 diye artırılabilir, gerekirse azaltılabilir, yani bankalardaki kontrolü sağlayacak yeni bir araca kavuştu bddk.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Mevduatlar yastıkaltı yapılıp sistem dışına çıkarsa ekonomiye faydadan çok zararı olur bu yeni icadın.
    Benzer şekilde bankalar rasyoyu iyileştirmek için mudilerin döviz hesaplarını faiz düşürerek ya da iknayla TLye çevirmeye zorlarlarsa yine tepesi atan müşteri dolarını çekebilir.

Ben şöyle düşünüyorum, aktif rasyo diye böyle bir parametre tanımladılar ve şimdilik tutturması zor olmayan bir oran istendi. Ama buradaki amaç bu rasyoyu tanımlamış olmaktı, bundan sonra ileride istenen 1 ve 0.8 oranları ufak ufak 1.05, 1.1 diye artırılabilir, gerekirse azaltılabilir, yani bankalardaki kontrolü sağlayacak yeni bir araca kavuştu bddk.
    Yabancı yatırım fil hafızalıdır. Şu anda eklenen her parametre bizim risk primimizi yükseltmektedir. Yabancı yatırım yine gelecektir. Ancak talep edilen iskonto veya beklenen getiri daha yüksek olacaktır.

O egeli ben değilim

5. https://www.zerohedge.com/markets/vo...itable-endgame

kaçınılmaz son hiperenflasyon ve depresyonu yazmış......

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    https://www.zerohedge.com/markets/vo...itable-endgame

kaçınılmaz son hiperenflasyon ve depresyonu yazmış......
    Global ölçekte önce piyasalarda ,sonra ülke ekonomilerinde tam bir çöküş ve felaket senaryosu beklentisini yazmış.Benim de olumsuz bir projeksiyonum var ,yazılan bazı hususlarda ve görüşlerde de mutabıkım ama yukarıda yazılana göre oldukça iyimser kaldım.Bununla beraber bu yazıyı bilgisayardaki arşivime kaydettim,bakalım zaman ne gösterecek.

Sizin ve Mahfi Eğilmez in yazıları bu konuyu özümsemede çok yardımcı oldu.

AR nin pay kısmını ; grup firmalara verilecek hülle kredi yoluyla maximize , payda kısmını ise ; mevduat sahiplerine düşük faiz teklif ederek paralarını sistemden çekmeye teşvik etmeyle minimize ederek , devlete bu cezayı (oyun kuralları sonradan değiştirildiğinden belki de buna haraç denilebilir) vermeyecek oranlara çekeceklerdir banka sermayedarları ve profesyonelleri.

Bankaları savunmak insanın aklına en son gelir ama zorunlu karşılık ve disponibilite de haksızlık yapılıyor gerçekten bankalara. Hukuki olarak bu konu tartışmaya açık mı , güncellenebilir mi , BDDK özelinde hakim değilim ama olması gerekiyor

Sayfa 399/2108 İlkİlk ... 2993493893973983994004014094494998991399 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •