Sayfa 420/2105 İlkİlk ... 3203704104184194204214224304705209201420 ... SonSon
Arama sonucu : 16837 madde; 3,353 - 3,360 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    DTHlara İran benzeri uygulamalar hakkında bilgi alabilir miyim?

Bildiğim iki adet kur var ve paradan 4 sıfır atacaklar.
    Yanlış bir ifade yazmışım. Yerel para cinsine çevrilmede ithalatçı ile yerel halka farklı kur uygulamalarını kast ettim. Mesela, doları TL ye çevirmek isteyen ithalatçı güncel piyasa fiyatından çevirecek , yerel halk ise 5 tl den çevirecek gibi.
    Yunanistan ı ise sanırım biliyorsunuz. Belli limitte euro çekme sınırı getirilmişti .

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaber...kredisi/657022

29.04.2020
    VakıfBank son olarak, 16 ülkeden 33 bankanın katılımıyla toplam 950 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı. Emirates NBD ve Abu Dhabi Commercial Bank’ın koordinatörlüğünde sağlanan 367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti, geçen yılın aynı dönemine göre 25 baz puan düşerek Libor +%2.25, avro maliyeti ise 40 baz puan düşerek Euribor +%2.00 seviyesinde gerçekleşti.

Sn deniz sıcak sıcak karar geldi. Yorumunuzu alabilir miyiz

Bu amaçla, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 05.05.2020 tarihli ve 9010 sayılı Kararı ile Covid-19 salgınıyla ilgili olarak ortaya çıkan olağanüstü koşullar ortadan kalkıncaya kadar uygulanmak üzere;

- Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmasına,

- Söz konusu oranın günlük olarak solo bazda hesaplanmasına,

- Mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine " denildi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hoş geldiniz.Sizi forum sayfamızda görmeyi özledik,umarım her şey yolundadır,sağlığınız iyidir.
    Üstadım nazik mesajınızı çok geç gördüm. Özür dilerim. Yoksa sizin selamınızı görüp cevaplamamak haddim değildir. Her şey yolunda. Ufak tefek sorunları saymazsak sağlığımda yerinde. Sizi izlemek için ara ara uğruyorum sayfaya. sizin de iyi olduğunuzu bilmek güzel.

Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Üstadım nazik mesajınızı çok geç gördüm. Özür dilerim. Yoksa sizin selamınızı görüp cevaplamamak haddim değildir. Her şey yolunda. Ufak tefek sorunları saymazsak sağlığımda yerinde. Sizi izlemek için ara ara uğruyorum sayfaya. sizin de iyi olduğunuzu bilmek güzel.
    Her şeyin yolunda olmasına mutlu oldum.Sizi forumda daha sık görmeyi diliyoruz.Selamlar..

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn deniz sıcak sıcak karar geldi. Yorumunuzu alabilir miyiz

Bu amaçla, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 05.05.2020 tarihli ve 9010 sayılı Kararı ile Covid-19 salgınıyla ilgili olarak ortaya çıkan olağanüstü koşullar ortadan kalkıncaya kadar uygulanmak üzere;

- Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmasına,

- Söz konusu oranın günlük olarak solo bazda hesaplanmasına,

- Mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine " denildi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    BDDK ,bu tür kısıtlarla yabancıların TL borçlanıp dövizde pozisyon almaları önlenmeye çalışıyor.Bu amaçla Ağustos 2018'de bu oranı önce %25'e indirmişti,sonra sırasıyla %10,%1 ve nihayet dün %0.5'e indirmiş.Peki bu kararının pratikte bir anlamı var mı:Yok.%1 Zaten sembolik bir rakamdı,%0.5 daha da sembolik bir rakam.Daha önceki sayfalarda oran %1'e indirildikten sonra madde madde yazmıştım.Dolara,TL karşısında değer kazandıran temel nedenler var,eğer bu nedenler olmasaydı ve sadece TL için spekülasyon yapılıyor olsaydı,bu tür kararların bir işlevi olurdu ama öyle bir durum yok.Mevcut şartlarda ,ayrıca sadece TL değil diğer gelişmekte olan ülkelerin paraları da değişik nedenlerle dolar karşısında değer kaybediyor.TL'nin değer kazanması için neler yapılması gerektiğini de önceki sayfalarda madde madde yazmıştım.Ama coranavirüs salgını ile yaşanan küresel ekonomik türbülans döneminde onların bile faydası sınırlı olabilir,önce bu olağanüstü dönemin geride kalması gerekiyor.
    Rakamlara bakarsak ise;BDDK haftalık bülten verilerine göre bankaların yasal özkaynakları 662 milyar TL,Bankaların (yurt içi ve yurt dışı konsolide) yurt dışı bankalardan TL alacağı 2,8 milyar TL. TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre yurt dışı şubelerin Türkiye'deki bankalara TL borçları ise 12,5 milyar TL tutarında.Burada %0.5 oran fiilen yasaklama anlamına geliyor.
    Bu karar aynı zamanda Türkiye'ye yabancı yatırımcıların portföy yatırımlarının da çok büyük ölçüde önünü kapatmış oluyor.Çünkü yabancı yatırımcılar TL'nin kur riskini üzerlerine almamak için swap ile Türk bankalarından TL borçlanıp ,bu yol ile TL cinsinden varlıklara,hisse senetlerine,tahvillere yatırım yapıyorlardı.
    Son düzenleme : deniz43; 06-05-2020 saat: 05:04.

Wednesday May 06 2020 Actual Previous Consensus
    08:00 AM
    IN
    Markit Services PMI APR 5.4
    49.3 40

Sokağa çıkma yasağı Hindistan'da hizmetler PMI verisini "inanılmaz" bir seviyeye düşürdü.

https://tradingeconomics.com/india/services-pmi

Wednesday May 06 2020 Actual Previous Consensus
    09:00 AM
    DE
    Factory Orders MoM MAR -15.6%
    -1.2% -10%

Sayfa 420/2105 İlkİlk ... 3203704104184194204214224304705209201420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız