Sayfa 426/2105 İlkİlk ... 3263764164244254264274284364765269261426 ... SonSon
Arama sonucu : 16837 madde; 3,401 - 3,408 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz
    Mesela ben bireysel yatırımcı olarak x hissesini 50 lira olursa alırım diyorum. 50 liraya gelmeden x hissesini almak için hareket etmiyorum.
    Çok istekliysem (yani kar marjı görüyorsam) en azından x hissesini almak için en kötü ihtimalle 50 liraya gelmeyeceğine ikna olmam gerekiyor.
    Mevcut süreçte biz yabancı yatırımcıya bu intibayı vermeden yabancı yatırımcının gelmesini beklememiz mümkün mü ?
    yada diğer bir deyişle mevcut hamlelerimizle bu denklemde hangi değişkenin değişmesini bekliyoruz.
    Benim tahminim 0 faizli bol likidite sizin görüşünüz nedir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Piyasadaki yabancının payı oldukça azaldı,bu oran yayınlanan 30 Nisan tarihli veriye göre Hazine kağıtlarında %5.73. Hisse senetlerinde ise yabancı sahipliği oranı daha yüksek,çünkü burada hazine kağıtlarında olduğu gibi yüksek hacimli alımları kısa vadede karşılayabilecek büyük oyuncular yok, büyük hacimli satışlarda fiyatların keskin derecede düşmesi kaçınılmaz,onun için satışlar zamana yayılmış durumda.Şu anda orada yabancıların payı hala %57 civarında görünmesine rağmen,bu görüntü aldatıcı,çünkü bunların önemli bir bölümü piyasada "bıyıklı yabancı" olarak adlandırılan şirket patronlarının ve büyük oyuncuların yurt dışında ,vergi cennetlerinde kurdukları yabancı fonlara ait ,gerçekte Türklere ait hisse senetleri.Kesin bir şey söylemek zor ama tahmini olarak ,körfez sermayesini de ayırırsak,geriye kalan avrupa ve amerikalı fonlara ait hisselerin borsamızdaki payının düzenli olarak azalarak %10-%20 arasında bir yere indiğini tahmin ediyorum.Giden batılı yatırımcıların gitme sebeplerini önceki sayfalarda tartışmıştık,"soft sermaye kantrolu" anlamına gelecek son alınan kararlardan sonra artık yakın vadede "gerçek yabancı" geleceğini tahmin etmiyorum.Çünkü yabancı daha önceki Türkiyeye girişlerinde kur riski almamak için yerli bankalara,usd teminat vererek , TL borçlandı,bu şekilde TL cinsi varlıklara yatırım yaptı,son SPK kararlarıyla bu yol kapandı,artık batılı yatırımcıların TL cinsinden varlıklara yatırım yapması oldukça düşük ihtimal. Ancak yabancı görüntüsünde "bıyıklı yabancı" gelebilir,petrol fiyatlarındaki sert gerileme nedeniyle muhtemelen körfez sermayesi girişi de azalacaktır.
    Borsada eğer yukarı doğru bir hareket olacaksa bu yerli oyuncular eliyle olacaktır,emeklilik fonları da bu harekete destek verebilir.

Nisan ayında Otomotiv üretimi ve ihracatı tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de durma noktasına geldi...

Otomobil Üretimi %-88,42
    Toplam Otomotiv Sektör Üretimi ise %-91,27
    Otomobil İhracatı %-85,89
    Toplam Otomotiv Sektör İhracatı %-89,99
    oranında geriledi..

Nisan ayında

Otomobil İthalatı %15,90
    Toplam Otomotiv Sektör İthalatı ise %5,62

oranında büyüdü

https://pbs.twimg.com/media/EXueohOW...png&name=small

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Önümüzdeki 4 ay içinde dolar endeksinin değer kazanacağını eur/usd paritesinin dolar lehine gelişeceğini tahmin ediyorum.
    Çünkü önceki sayfalarda yazdığım gibi ,ABD borsaları krizi fiyatlamak bir yana ,aşırı pahalı(S&P 500 için bugün itibariyle:Price/Earnings (TTM):30.93;Price/Book:8.38)Bu nedenle ABD borsalarının ,özellikle ikinci çeyrek bilançolarında bazı şirketlerin devasa zarar etmelerinden ve defter değerlerinin büyük ölçüde erimesinden,bazı şirketlerin ise iflas ederek borsadan çıkarılmalarından sonra ,borsa endeksinin hızlı bir hareketle dip yapacağını,bu esnada fonların teminat eksikliklerini tamamlamak için küresel ölçekte dolara ihtiyaç duyacaklarını ve bu talep nedeniyle dolar endeksinin yükseleceğini ve usd/eur paritesinin ise dolar lehine hareket edeceğini tahmin ediyorum.

-Önümüzdeki 4-12 ay'lık dönem içinde ise ; gsyih küçülmesi,işsizlik gibi temel makroekonomik verilerin ABD'de ,Euro bölgesine göre daha kötü geleceğini öngördüğümden bu sefer dolar endeksinin düşmesini,euro/usd paritesinin euro lehine hareket etmesini bekliyorum.

-Önümüzdeki 12 ay'dan sonra ise ABD ekonomisinin Euro bölgesi ekonomisine göre daha hızlı toparlanmaya başlamasını ve temel makroekonomik verilerin daha iyi gelmeye başlaması ile ,bu sefer de dolar endeksinin yükselmesini ,euro/usd paritesinin dolar lehine hareket etmesini bekliyorum.
    önemli noktalar diksi.

Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Sayın Deniz 43, Acil kodu ile soruyorum S.O.S
    Halk Bankasına varlık fonunun 7 milyar tahsisli acil para sokması ne manaya gelir. Bunun hisseye etkisi ne olur. Piyasa anlamadı. ben anlamadım. Şirketin değeri zaten 900 milyon dolarlara kadar düşmüştü. İnanılmaz bir değer değil mi. Koskoca Halk Bankası bu. 1.250 milyon ödenmiş sermayesi var. Şimdi 1 milyar dolar kadar bir para enjekte edilecek. Bu bir bedelsiz/ begelli sermaye artırımı mı nedir ?
    Bende 10.000 lot var. Maliyetim 8 Tl. idi 2 yıldır duruyor. Yani bu 80.000 lira 50.000 liraya düşmüştü. Şimdi ne manaya gelir. Şayet şirketin ödenmiş sermayesi diyelim 2,5 milyara çıktı.Hisse değeri şu an 5 tl. Yeni fiat 2.5 Tl mi olacak ? Küçük yatırımcı ne bilir tehsisili sermaye konmasını. Yıllar önce 8 dolardan halka açılmış şirket. Değeri 0.70 dolara düşmüştü. Şimdi ne olacak? Yabancılar bunu nasıl algılar ? Ne yapmalıyım ?

Tencere Guest
     Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    önemli noktalar diksi.

Assa kırılmış bir yarı yol formasyonu var bu grafikte. Düşüş devam edip şelale sürecegini düşünüyorum..

Tencere Guest
    Amerika da iç karışıklık olmaması için halka para dağıtılıyor. Dolar güvenli liman algısı tamemen hayal. ABD bankaları değerli nadir madenlerin fiyatlarını baskiliyor. Bir ponzi düzen var. ABD iç savaşı bir tık kadar yakın bu yüzden matbaalarin ışıkları hiç sönmeden para basıp dağıtıyorlar..

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, Acil kodu ile soruyorum S.O.S
    Halk Bankasına varlık fonunun 7 milyar tahsisli acil para sokması ne manaya gelir. Bunun hisseye etkisi ne olur. Piyasa anlamadı. ben anlamadım. Şirketin değeri zaten 900 milyon dolarlara kadar düşmüştü. İnanılmaz bir değer değil mi. Koskoca Halk Bankası bu. 1.250 milyon ödenmiş sermayesi var. Şimdi 1 milyar dolar kadar bir para enjekte edilecek. Bu bir bedelsiz/ begelli sermaye artırımı mı nedir ?
    Bende 10.000 lot var. Maliyetim 8 Tl. idi 2 yıldır duruyor. Yani bu 80.000 lira 50.000 liraya düşmüştü. Şimdi ne manaya gelir. Şayet şirketin ödenmiş sermayesi diyelim 2,5 milyara çıktı.Hisse değeri şu an 5 tl. Yeni fiat 2.5 Tl mi olacak ? Küçük yatırımcı ne bilir tehsisili sermaye konmasını. Yıllar önce 8 dolardan halka açılmış şirket. Değeri 0.70 dolara düşmüştü. Şimdi ne olacak? Yabancılar bunu nasıl algılar ? Ne yapmalıyım ?
    Yapılan açıklama:"Söz konusu işlemin finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır."

şeklinde.

Banka halka açık bir şirket,devletin dışında da hissedarları var.Dolayısıyla bir sermaye arttırımında herkesin hissesi oranında sermaye arttırımına katkıda bulunması gerekir.Ama burada bu işlemin nasıl yapılacağı belirsiz,ifade muğlak.Muhtemelen borsada elinde bankanın hisselerini elinde bulunduranlar sermaye arttırımına katılmayacaklar,rüçhan hakları kısıtlanarak,sadece kamunun sermaye arttırımına katılarak hissedarlık oranı,sermaye arttırımı oranınca artacak,borsada bankanın hissesini elinde bulunduranlar ise sermaye arttırımına katılmayacak ama bankadaki hissedarlık oranları düşecek gibi anlıyorum.Ama 1 hisse için 1TL mi,yoksa borsada son işlem gören fiyatı mı baz alacaklar,o şu an için belirsiz.Bu konu açıklığa kavuşunca ,sermaye arttırımından sonra 1 hissenin kaç TL olacağını hesaplayabiliriz.

8. Deniz Hocam,

Bildiğim kadarıyla bu işlemlerde son 10 günlük fiyatın ortalaması ile tahsisli sermaye artışı yapılıyor. Bugün HALKB 6,71 TL piyasa değerine sahip ve 7 milyar sermaye eklendiğinde piyasa değeri 13,71 milyar TL oluyor. Şu anki fiyat olan 5,37'den yeni ihraç yapılsa 1.303 milyar adet yeni hisse arz olur. Sermaye de 2,553 olur. Diğer bir ifade ile hisse fiyatı değişmeden sermaye artışı yapılabilir.

Buradaki sıkıntı yatırımcının bankadaki ortaklık oranı düşecek gibi geliyor. Bu nedenle yeni hisse için uygulanacak bedel daha yukarı çekilerek (mevzuat %20 kadar üste izin veriyor) nispeten küçük yatırımcı mağduriyeti beher hisse bakımından düşürülebilir.

Sonuç olarak anladığım 1,25 milyar TL ödenmiş sermayeli banka 2,3 ile 3 milyar TL ödenmiş sermayeye sahip olacak. Halka açıklık oranı düşmüş olacak.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 426/2105 İlkİlk ... 3263764164244254264274284364765269261426 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •