Sayfa 467/2105 İlkİlk ... 3674174574654664674684694775175679671467 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 3,729 - 3,736 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Deniz hocam swap hariç net rezervlerin yıl bazında geçmiş değerlerini paylaşmanız mümkün mü?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Sn Deniz43 den aldım formülü ben takip ediyorum .
    hata varsa söylemeniz yeterli hemen düzeltirim .

Alıntı Originally Posted by mertus Yazıyı Oku
    Deniz hocam swap hariç net rezervlerin yıl bazında geçmiş değerlerini paylaşmanız mümkün mü?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Alıntı Originally Posted by mertus Yazıyı Oku
    Deniz hocam swap hariç net rezervlerin yıl bazında geçmiş değerlerini paylaşmanız mümkün mü?
    Merkez Bankası brüt döviz rezervlerini düzenli olarak yayınlıyor ama net döviz rezervleri için böyle bir veri yayınlaması yok.Diğer verilerden yola çıkarak biz hesaplıyoruz.Dolayısıyla merkez bankasının yayınladığı böyle bir veri seti yok ama birileri bu çalışmayı yapıp internette yayınlamış olabilir, araştırmak lazım.Ben de böyle bir veri seti hazırlayabilirim ama verinin yayınlandığı tarihte altının onsu kaç dolar,1 dolar kaç lira,swap yoluyla ne kadar dolar alınmış,dış varlıklar,döviz yükümlülükleri ne kadar ,her tarih için verileri toplayıp hesaplamaları yapmak zaman alıcı bir şey.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Sn Deniz43 den aldım formülü ben takip ediyorum .
    hata varsa söylemeniz yeterli hemen düzeltirim .

Verileri tek tek kontrol etmiyorum ,-doğru girdiğinizi varsayıyorum ama merkez bankasının net döviz rezervlerinin hesaplanmasında formülün tekrar üzerinden geçersek ;merkez bankasının TL olarak günlük yayınladığı analitik bilançoda dış varlıklardan-(dış yükümlülükler+ bankalar döviz mevduatı+kamu döviz mevduatı(bu üçünün toplamı toplam döviz yükümlülükleri rakamını veriyor)) çıkartıyoruz,merkez bankasının net döviz rezervini TL olarak buluyoruz,bunu merkez bankasının o gün için 15.30'da yayınladığı döviz kuruna bölerek net döviz rezervini dolar olarak buluyoruz.Bu rakam altın rezervini ve swap yoluyla alınan emanet dolarları da kapsıyor.Bu rezervin ne kadarının altın olduğunu bulmak için aylık olarak yayınladığı verideki altın miktarını(zorunlu karşılıklar +altın swapları çıkartarak) ,merkez bankasının kendine ait net altın rezerv miktarını hesaplayarak,verinin yayınlandığı günün 15.30 itibariyle altının onsu kaç dolardan işlem görüyorsa o rakamla çarparak altın rezervinin tutarını hesaplıyoruz.
    Swap rakamları ise her ay aylık verilerle yayınlandığı için burada yayınlanan en son rakamı kullanıyoruz.
    Sonrada tabloda olduğu gibi,merkez bankasının swaplar ve altın hariç/dahil net döviz rezervlerinin hesabını yapıyoruz.

Sonuç olarak;verileri tek tek kontrol etmiyorum ,formüle göre doğru girdiğinizi varsayıyorum ama tabloda gördüğüm serbest piyasa kuru değil merkez bankasının yayınladığı resmi döviz kuru olması gerekiyor.Döviz alım mı,satım mı hangisinin alınacağı konusunda bir kesin kural yok ama ben şirket bilançolarda merkez bankasının döviz satış kuru kullanıldığı için ,bu hesaplamada da hesaplamanın yapıldığı güne ait merkez bankasının döviz satış kurunu kullanıyorum.

Friday June 26 2020 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Personal Income MoM MAY -4.2
    10.5% -6%
    US
    Personal Spending MoM MAY 8.2%
    -13.6% 9%
    US
    PCE Price Index YoY MAY 0.5
    0.5%
    US
    PCE Price Index MoM MAY 0.1
    -0.5%
    US
    Core PCE Price Index YoY MAY 1.0%
    1% 0.9%
    US
    Core PCE Price Index MoM MAY 0.1%
    -0.4% 0%

Tüketim harcamaları Şubat ayında 100 iken pandeminin ayın ikinci kısmında kısmen hissedildiği Mart ayında %6.9 düşüşle 93.1,Nisan ayında %13.6 düşüşle 80.4,Mayıs ayında kısmi toparlama %8.2 artış ile 87.0 olmuş.Yani Mayıs sonu itibariyle tüketim harcamaları,Şubat ayına göre hala %13 aşağıda gerçekleşmiş.
    Son düzenleme : deniz43; 26-06-2020 saat: 15:50.

6. Sn Deniz hocam
    MB kendi açıkladığı Doviz rezervi ile sizin hesapta ki farklar nelerdir
    Swap la alınan dovizi biliyoruz da
    Başka hangi kalemler var
    Yazarsanız seviniriz

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn Deniz hocam
    MB kendi açıkladığı Doviz rezervi ile sizin hesapta ki farklar nelerdir
    Swap la alınan dovizi biliyoruz da
    Başka hangi kalemler var
    Yazarsanız seviniriz

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Merkez Bankasının yayınladığı "net döviz rezervi" olarak bir veri yok.Merkez bankası brüt rezervini ve analitik bilançosu ile diğer bilgileri yayınlıyor.Biz de analitik bilançosundaki verileri kullanarak net döviz rezervini hesaplıyoruz.
    Yani arada bir fark yok, çünkü merkez bankasının yayınladığı -mukayese edebileceğimiz- bu tür bir veri yok.

Küresel ölçekte ülkelerin ekonomilerini yeniden açabilmek için tedbirleri gevşetmesiyle pandemide günlük kaydedilen vaka sayıları ABD,Brezilya,Rusya ve Hindistan'ın öncülüğünde rekor sayılara yükseldi.

https://www.bloomberght.com/abd-de-g...irildi-2258886

https://gisanddata.maps.arcgis.com/a...23467b48e9ecf6

Sayfa 467/2105 İlkİlk ... 3674174574654664674684694775175679671467 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •