Sayfa 522/2102 İlkİlk ... 2242247251252052152252352453257262210221522 ... SonSon
Arama sonucu : 16814 madde; 4,169 - 4,176 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bir önceki veriye göre çok yüksek bir artış değil mi bu rakam
    Evet, oldukça yüksek.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Evet, oldukça yüksek.

yükümlülüklerdeki artış neden kaynaklanmış olabilir
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    yükümlülüklerdeki artış neden kaynaklanmış olabilir
    Yabancı sermayeye ait şirketlerin kur artışı ile sabit varlıkları ,fabrika ve teçhizatları yeniden değerlemeye tabii tutulmuş olmalarından kaynaklanan bir artış olabilir.

Deniz bey degerli paylasimlariniz icin cok tesekkurler gercekten....
    Aklima bir husus takildi da size danışmak istedim.... acaba su an 0.7 getirili 1000 dolarlik bir abd 10 yillik tahvili alsak ... ileride abd de 2. Dalga söz konusu olursa ve tahvil verimleri 0.1 e gelirse 1000 dolarimiz 7000 dolara mi cikacak... bu tahvillerin çalışma prensibini anlayabilmek icin ornek olarak sormak istedim..
    Bir de acaba bu tahviller icin azami alim tutari bulunuyor mu yoksa bazı eurobondlar icin 200bin dolar sinir oldugu gibi bir minimum alim tutari var mi ... bu bilgileri gercekten aracı kurumlardaki arkadaslar bilmiyor sordugum zaman böyle dunya piyasalarina cok uzak olduklarini anliyorum...
    Değerli yorumlariniz icin simdiden cok tesekkur eder sevdiklerinizle birlikte mutlu haftasonlari dilerim... sagılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey degerli paylasimlariniz icin cok tesekkurler gercekten....
    Aklima bir husus takildi da size danışmak istedim.... acaba su an 0.7 getirili 1000 dolarlik bir abd 10 yillik tahvili alsak ... ileride abd de 2. Dalga söz konusu olursa ve tahvil verimleri 0.1 e gelirse 1000 dolarimiz 7000 dolara mi cikacak... bu tahvillerin çalışma prensibini anlayabilmek icin ornek olarak sormak istedim..
    Bir de acaba bu tahviller icin azami alim tutari bulunuyor mu yoksa bazı eurobondlar icin 200bin dolar sinir oldugu gibi bir minimum alim tutari var mi ... bu bilgileri gercekten aracı kurumlardaki arkadaslar bilmiyor sordugum zaman böyle dunya piyasalarina cok uzak olduklarini anliyorum...
    Değerli yorumlariniz icin simdiden cok tesekkur eder sevdiklerinizle birlikte mutlu haftasonlari dilerim... sagılar
    Eğitim hayatımdan sınıf arkadaşlarım ya da çocukluk arkadaşlarım gibi çok yakın çevremden bazı arkadaşlarıma yatırımları konusunda yardımcı oluyor ,danışmanlık yapıyorum.Son 4-5 yıldır çoğu arkadaşım yatırımlarını döviz ya da döviz cinsinden varlıklarda tutuyorlar,beraber gittiğimiz iş yatırım ya da garanti yatırımın uluslararası bölümlerinde ABD Hazine tahvilleri için alt limit yatırım tutarı 200 bin dolar,hisse senetleri için çok daha küçük miktar 20-25 bin dolar.

Tahvillerde hesaplama yaparken bononun üzerindeki kupon faizini de bilmek gerekiyor.bu da her ihalede değişiyor.Tahvil fiyatlamasında önce genel bir bilgilendirme yapayım.

Nominal değeri 1000TL olan yıllık %10 kupon ödemesi olan 10 yıl vadeli bir tahvil ele alalım.
    Tahvilin bugünkü fiyatı 1100 TL ise tahvilin vadeye kadar getirisi ne kadardır?

2 Türlü tahvil vardır,kuponlu ve kuponsuz.
    Kuponsuz tahviller iskontolu tahvillerdir. Tahvilin cari fiyatı, itibari fiyatından düşükse, bu tahvile iskontolu tahvil denir. Örneğin itibari değeri 1000 TL olan tahvilin bugünkü değeri 900 TL ise
    Bu tahvil iskontoludur ve hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır.

Bugünkü Deger (Present Discounted Va-
    lue)=PDV=FV(Future Value)(Gelecekteki Değer)/(1+i)^n ci kuvveti

i:interest(faiz)
    n:dönem

900:1000/(1+i)^1 i=%11.1 faiz ya da getiri

Uzun vadeli tahviller ise genel olarak kuponludur.Hesaplaması

PDV:K/(1+İ)^1+.........+(K/(1+İ)^n+(D/1+i)^n
    olarak yapılır.

Kupon ödemesi:D*kupon oranı=1000*0.1=100 TL

Her dönem kupon ödemesi 100 TL imiş,formüle koyarsak:

1100:100/(1+i)^1+.....100/(1+i)^10+1000/(1+i)^10
    İ:%8.48 hesaplanır.

Sonuç olarak 1000 TL'yi aldığınız bir tahvili 1100 TL'ye satarsanız kazancınız %10 olur ama net getirinizi hesaplamak için kupon faizini ve ödemelerini ve elde tuttuğunuz süreyi de dikkate almak gerekiyor,bu yıllık formülü günlüğe uyarlamak gerekiyor.
    Son düzenleme : deniz43; 19-09-2020 saat: 13:03.

Deniz bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim
    gerçekten dünya piyasalarına ve ülkemizin ekonomik durumuna sadece sizin paylaştığınız yorumlarla hakim olabilmek mümkün...
    bu forum da sayenizde hem ders kitabı hem de içinden geçtiğimiz olağanüstü zamanları ölümsüzleştiren bir forum niteliğinde ... elinize emeğinize sağlık
    mutlu haftasonları dilerim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim
    gerçekten dünya piyasalarına ve ülkemizin ekonomik durumuna sadece sizin paylaştığınız yorumlarla hakim olabilmek mümkün...
    bu forum da sayenizde hem ders kitabı hem de içinden geçtiğimiz olağanüstü zamanları ölümsüzleştiren bir forum niteliğinde ... elinize emeğinize sağlık
    mutlu haftasonları dilerim ... saygılar
    Ben de size nezaketiniz için teşekkür ederim.Güzel bir haftasonu geçirmeniz dileklerimle.

Deniz hocam
    Görünen o ki yakında vatandaşların döviz mevduatlarına el koyulup belli bir kurdan tl basarak verecekler.
    Bu durumda piyasa döviz kuru ile MB operasyonu kuru farklı olabilirmi .?
    Belki operasyon anında değil de sonradan farklılık oluşur düşüncesi oluştu şimdi.
    Bu durum olursa bir çok farklı gelişmelerle beraber olur herhalde.
    Döviz bürolarının kapatılması
    Herkesi elindeki dövizi bankalara belli bir kurdan teslim etmeye yönlendirmek.
    Vatandaşın döviz bulundurmasını engellemek gibi
    Bir sürü şey akla geliyor.
    Bu eksi rezerv sürdürebilir değil.

Sayfa 522/2102 İlkİlk ... 2242247251252052152252352453257262210221522 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •