Sayfa 530/2103 İlkİlk ... 3043048052052852953053153254058063010301530 ... SonSon
Arama sonucu : 16817 madde; 4,233 - 4,240 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Bu albarakanın tahmini diğerlerinden yüksek
    Enteresan geldi bana

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Albaraka gibi benim beklentim de % 9,75
    Az da olsa faiz artırmış gibi olacak ama çift hanenin bir tık altı.
    Ortaya karışık. Ne şiş yansın ne kebap.

2. Hocam bunlar da yüzsüz yüzsüz konuşmuyor mu cok garibime gidiyor. Yemin ederim ki damat bunlardan daha masum. Adam hiç değilse saçma sapan da olsa, uğraştıkça batsa da çaba sarf ediyor, 500 milyar dolar borcu yapan bunlar, sıcak paraya ulkeyi bağımlı yapan bunlar, Ali Babacan 2015 yılında başbakan yardımcısı imiş, 400 milyar dolar dış borç bırakmış, hani milletvekili filan değil ki bildiğin ülkenin 2 numarası olarak bunca sene görev yapıp şimdi nasil kendini çözüm olarak sunuyor benim de bunu aklim almıyor işte. Son 5 yıl uçurumdan aşağı düştük direk ama bu da uçurumun kenarına getirmiş bırakmış bu mu şimdi iyi yönetim? Sizce nasil bir ekonomist ve yorumlarımı hakli buluyor musunuz?
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2020/gunc...oymasin-51571/

Aşağıdaki sözler sıradan birine ait değil,AKP iktidarında tam 13 yıl Ekonomi Bakanlığı yapmış Ali Babacan'ın bugün Fox televizyonunda yayınlanan sözlerı:

"Esnaf dostlarıma enflasyonu soruyorum; yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50 diyen var. Esnaf kendi alıp sattığı malın fiyatını bilir. TÜİK bu rakamı yüzde 11-12 açıklayınca, açıklanan bütün rakamlarla ilgili halkta şüphe oluşuyor. Yatırımcıda da “Bu devlet doğruyu söylemiyor, TÜİK doğru rakamı açıklamıyor, ben bu rakamlara güvenemiyorum”

Benim hesaplarıma göre de,gözlemlerime göre de hissedilen enflasyon en az %25.Merkez Bankası %8.25 politika faizini ne kadar arttırabilir ki, halk TL mevduata ilgi göstersin.Merkez Bankasının döviz mevduat sahiplerini ya da altın tercihi yapanları cezbedecek kadar bir faiz arttırımı mümkün değil, o zaman düşük sabit faizli tüketici kredileri ve devlet tahvillerinden bankalar büyük zarar yazar,ilave olarak da yükselen ticari faizler pandemi ortamında birçok firmayı kredi borcunu ödeyemez hale getirir.Bu nedenle merkez bankası ancak kozmetik amaçlı küçük bir faiz arttırımı yapabilir , o da yatırım tercihlerinde bir değişiklik yaratmaz.
    Merkez Bankasının ancak yapabileceğı , başarabilirse, algı yönetimi olabilir.Yani küçük bir faiz arttırımı yaparken, kararın açıklanmasıyla aynı anda birkaç milyar dolar birden satarak,piyasanın kararı çok olumlu karşıladığı algısını yaratmaya çalışabilir.Bir işe yarar mı...Etkisi kısa süreli olur,
    bir işe yaramaz.
    Neler yapılması gerektiğini önceki sayfalarda yazmıştım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hocam bunlar da yüzsüz yüzsüz konuşmuyor mu cok garibime gidiyor. Yemin ederim ki damat bunlardan daha masum. Adam hiç değilse saçma sapan da olsa, uğraştıkça batsa da çaba sarf ediyor, 500 milyar dolar borcu yapan bunlar, sıcak paraya ulkeyi bağımlı yapan bunlar, Ali Babacan 2015 yılında başbakan yardımcısı imiş, 400 milyar dolar dış borç bırakmış, hani milletvekili filan değil ki bildiğin ülkenin 2 numarası olarak bunca sene görev yapıp şimdi nasil kendini çözüm olarak sunuyor benim de bunu aklim almıyor işte. Son 5 yıl uçurumdan aşağı düştük direk ama bu da uçurumun kenarına getirmiş bırakmış bu mu şimdi iyi yönetim? Sizce nasil bir ekonomist ve yorumlarımı hakli buluyor musunuz?

Dün dündür bugün bugündür.
    Hitap ettiği kitle uzun süredir ak partiyi destekleyip bugün hayal kırıklığına uğrayan kitle. Yoksa baştan beri hataları görenler için bir anlam ifade etmiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4. BBC haberi:
    "ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı. Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağını söyledi."

Yani ilaç şirketlerine de bir yılda 2 milyar dolar ödemeyip borç yapmışız, bu ve muhtemelen benzeri dolar ödemeleri ertelemeye rağmen kura bu kadar baskı ve artış var, bir de bu borcu ödemeye kalksak kura nasıl yansır hesaplamak bile istemiyorum.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hocam bunlar da yüzsüz yüzsüz konuşmuyor mu cok garibime gidiyor. Yemin ederim ki damat bunlardan daha masum. Adam hiç değilse saçma sapan da olsa, uğraştıkça batsa da çaba sarf ediyor, 500 milyar dolar borcu yapan bunlar, sıcak paraya ulkeyi bağımlı yapan bunlar, Ali Babacan 2015 yılında başbakan yardımcısı imiş, 400 milyar dolar dış borç bırakmış, hani milletvekili filan değil ki bildiğin ülkenin 2 numarası olarak bunca sene görev yapıp şimdi nasil kendini çözüm olarak sunuyor benim de bunu aklim almıyor işte. Son 5 yıl uçurumdan aşağı düştük direk ama bu da uçurumun kenarına getirmiş bırakmış bu mu şimdi iyi yönetim? Sizce nasil bir ekonomist ve yorumlarımı hakli buluyor musunuz?

Haklısınız.Yurt dışından büyük ölçekli borçlanıp,bunu dış ticarete konu döviz kazandıracak yatırımlarda kullanmak yerine beton ekonomisine gömme yönünde ekonomi politikalarını geçmişte bizde bu başlık altında çok eleştirdik.Başkanlık sisteminde tüm yetki ve sorumluluk Başkandadır,Bakanlar ve diğer üst düzey görev yapanlar "atanmış" devlet görevlileridir.Ama Babacanın görev yaptığı dönemde parlamenter sistemde, tüm Bakanlar Kurulu üyeleri "seçilmiş kimse" olarak ve arkalarında parlamentonun güven oyunu almış olarak , müteselsilen ortak sorumluluk ve yetkiye sahiptirler.Bir Bakanın bile imzası olmadan hükümet kararname yayınlayamaz.Babacan'ın bu ekonomi politikalarını geçmiş dönemde benimsemiyorsa,sorumluluğuna katılmayıp,istifa etmesi gerekirdi.Bakan olarak uzun yıllar görevde kaldığı için onun da gelinen noktada sorumluluğu olduğu aşikar.

6. Ekonomik krizler Tarih kitaplarda ileride yazacak herşey başkanlık ve kasaya damadın getirilmesiyle başladı diye .

Sonuçlarını ise hep birlikte göreceğiz

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Ekonomik krizler Tarih kitaplarda ileride yazacak herşey başkanlık ve kasaya damadın getirilmesiyle başladı diye .

Sonuçlarını ise hep birlikte göreceğiz

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    O zaman da nasıl bugün Abdülhamit dönemini çok başarılıydı ama dış güçler durumu kötüleştirdi diyenler varsa bugünler içinde aynı şeyi söyleyecek akılsız sürüsü olacaktır. Maalesef sayıları da mevcut eğitim sistemiyle artacaktır.
    Bu ülke kaynak olarak 83 milyonu bakabilir, yeterki liyakatli ülke menfaatini kendi menfaatinden fazla düşünecek kadrolar başa gelsin. Şuan ki gidişat ile ne kadar basını sustursanız da kral çıplak diyen elbet çıkacaktır.
    Korkarım ki her şey bir kelebek kanadının oluşturacağı etki ile yıkılabilecek kadar hassas ve zayıf...
    Artık kendi adıma ne olacaksa olsun ve dibe vuracaksak vuralım diyorum yoksa bu ülkenin fabrika ayarlarına döneceği yok..
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Ben de en kötüyü görmeden duzelemeyecegimizi düşünüyorum... eksi sozlukteki basliklara şöyle bir göz gezdirmek bile fenalik getiriyor artik ... zaten tum dünya film senaryosu gibi oldu... abd de bile ordunun goreve cagirildigi dönemlerden geciyoruz... bu secimlerin belirsizlik taşıması cok degisik fiyatlamalara sebep oluyor... yasayalim görelim... saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 530/2103 İlkİlk ... 3043048052052852953053153254058063010301530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •