Sayfa 547/2095 ÝlkÝlk ... 4744749753754554654754854955759764710471547 ... SonSon
Arama sonucu : 16760 madde; 4,369 - 4,376 arasý.

Konu: ...:::vobelýt:::...

Alýntý Originally Posted by deniz43 Yazýyý Oku
    Ben de yazýlarýmda sýk sýk ifade ediyorum,Uður Gürses de yazýsýnýn son 2 paragrafýnda ifade etmiþ:

"Ayrýca yerleþiklerin altýn ve dövize kayma eðiliminin ana sebebinin Türkiye'deki politik alandaki krizin ve büyük bir güvensizliðin olduðu gerçeðine Merkez Bankasý'nýn faizi yüzde 25'e çekerek bile önlem almasý olanaklý deðil.

Türkiye'de siyaset normalleþmeden parasýndaki deðer kaybý süreci durmayacaktýr. Kurumlarý, kurallarý olan, hukukun üstünlüðünü tesis etmiþ, hesap veren, demokratik deðerleri yeniden lokomotif deðerler haline getiren ülkenin parasýný, bizatihi kendi yurttaþý güvenir, elinde tutar."

Ama diyelim ki iktidar ve ekonomi yönetimi deðiþti,yukarýda ifade edilenler de yapýldý, bir umut ýþýðý doðar ama ekonomide öyle büyük bir enkaz oluþtu ki ,her þeyin kýsa sürede sihirli bir deðnek deðmiþcesine düzeleceðini beklemek de gerçekçi olmaz.
    Teþekkürler. Ben düne kadar ümitliydim. Ancak tv’de sürekli devlet onu yapsýn, devlet bunu yapsýn, devlet onada yardým etsin, devlet bunun elinden tutsun haberlerini gördükçe iktidar deðiþse bile devletin kasasýný sýnýrsýz görme eðiliminin deðiþeceðini düþünmüyorum. Bu nedenle bu ülkenin deðiþeceðine artýk inanmýyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi
    O egeli ben deðilim

...:::vobelýt:::...

Sn Deniz

Covid’in kazannaný çin midir ?

Açýkçasý durumu kontrol altýna aldý. Normale döndü. Normalde seçimi kazanmasý kesin olan trumpu sizin tahminize göre devirdi. Dünyaya medikal malzeme satýþýný gerçekleþtirdi. Tüm dünyayý bir yýl geriye atýp. Kendi bir yýl öne geçti.

O egeli ben deðilim

3. Çin ihracat payý covid ile sýçradý
    YTD

Alýntý Originally Posted by Egeli Yazýyý Oku
    Sn Deniz

Covid’in kaz***** çin midir ?

Açýkçasý durumu kontrol altýna aldý. Normale döndü. Normalde seçimi kazanmasý kesin olan trumpu sizin tahminize göre devirdi. Dünyaya medikal malzeme satýþýný gerçekleþtirdi. Tüm dünyayý bir yýl geriye atýp. Kendi bir yýl öne geçti.

Çin'de sisli puslu bir görüntü var.Çin devlet kapitalizminin olduðu bir piyasa ekonomisi ama diðer yandan tüm kurumlarýyla Mao'dan bu yana komünist bir devlet.Devlet her þeyi kontrol ediyor,kurallarý ihlal edenler hakkýnda verilen cezalar çok sert,küçük yaþlardan itibaren toplumun tamamýný kapsayan yoðun bir eðitim var.Sonuçta eðitimli disiplinli ve kurallara uyan bir halk.
    Bu nedenlerle salgýn ilk çýktýðýnda bu forumda,Çin'in sert tedbirlerle salgýný kontrol altýna alacaðýný ama diðer ülkelerin ayný sert tedbirleri alamayacaðý için durumun sýkýntýlý olacaðýný,hele Hindistan gibi ülkelere sýçrarsa durumun facia olacaðýný kitlesel ölümler olacaðýný yazmýþtým.
    Bunlarýn hepsi tamam,salgýnýn kontrol altýna alýnmasý da tamam ,ama aþýsý yokken doðrudan virüsü yok edecek bir tedavisi yokken salgýnýn sýfýrlanmasý bende þüphe yaratýyor.Acaba bu virüs Çin'de labaratuvar'da üretilen bir virüs ve Çin'in elinde bu virüsü yok eden antijenler de var ve bu sayede salgýný sýfýrladýlar mý diye kendime soruyorum...Ve bu sayede Çin ,diðer ülkeler ekonomilerini çökerten salgýnla boðuþurken, kendi ekonomileri küresel rekabette avantaj mý saðladý diye düþünüyorum.
    Sorunuzun cevabý evet,þu an görünen Covid'te Çin kazanç saðladý...

Alýntý Originally Posted by deniz43 Yazýyý Oku
    Çin'de sisli puslu bir görüntü var.Çin devlet kapitalizminin olduðu bir piyasa ekonomisi ama diðer yandan tüm kurumlarýyla Mao'dan bu yana komünist bir devlet.Devlet her þeyi kontrol ediyor,kurallarý ihlal edenler hakkýnda verilen cezalar çok sert,küçük yaþlardan itibaren toplumun tamamýný kapsayan yoðun bir eðitim var.Sonuçta eðitimli disiplinli ve kurallara uyan bir halk.
    Bu nedenlerle salgýn ilk çýktýðýnda bu forumda,Çin'in sert tedbirlerle salgýný kontrol altýna alacaðýný ama diðer ülkelerin ayný sert tedbirleri alamayacaðý için durumun sýkýntýlý olacaðýný,hele Hindistan gibi ülkelere sýçrarsa durumun facia olacaðýný kitlesel ölümler olacaðýný yazmýþtým.
    Bunlarýn hepsi tamam,salgýnýn kontrol altýna alýnmasý da tamam ,ama aþýsý yokken doðrudan virüsü yok edecek bir tedavisi yokken salgýnýn sýfýrlanmasý bende þüphe yaratýyor.Acaba bu virüs Çin'de labaratuvar'da üretilen bir virüs ve Çin'in elinde bu virüsü yok eden antijenler de var ve bu sayede salgýný sýfýrladýlar mý diye kendime soruyorum...Ve bu sayede Çin ,diðer ülkeler ekonomilerini çökerten salgýnla boðuþurken, kendi ekonomileri küresel rekabette avantaj mý saðladý diye düþünüyorum.
    Sorunuzun cevabý evet,þu an görünen Covid'te Çin kazanç saðladý...
    Sn Deniz gelinen noktada tamamen ayný fikirdeyiz.

O egeli ben deðilim

6. Merhaba Deniz Hocam,

GARAN; F/K=4,99 --- PD/DD=0,49 --- KAR=5,75 MÝLYAR --- PD= 28,8 MÝLYAR
    ISCTR ; F/K=3,49 --- PD/DD=0,37 --- KAR=6,69 MÝLYAR --- PD= 23,4 MÝLYAR
    AKBNK; F/K=4,53 --- PD/DD=0,44 --- KAR=5,62 MÝLYAR --- PD= 25,5 MÝLYAR
    YKBNK; F/K=3,93 --- PD/DD=0,39 --- KAR=4,58 MÝLYAR --- PD= 18,0 MÝLYAR
    HALKB; F/K=4,15 --- PD/DD=0,29 --- KAR=2,88 MÝLYAR --- PD= 12,0 MÝLYAR
    VAKBN; F/K=3,03 --- PD/DD=0,35 --- KAR=5,02 MÝLYAR --- PD= 15,2 MÝLYAR

Bankalarýn deðerlerine baktýðýmýzda, açýklanan bilançolarla kaðýt üzerinde ucuz gözüküyorlar.

Miktarýný tam bilmesek de, aslýnda batýk olan ama yüzdürülen krediler olduðunu, bunlarýn da zarar olmasý gerekirken, kar olarak görüldüðünü biliyoruz.
    Þimdi taþlar yerine oturduðunda, bir an her þeyin rasyonel hale döndüðünü düþünürsek (batýk krediler ayýklandýðýnda/faizler olmasý gereken noktaya geldiðinde v.s) bankalarýn karlarýnýn düþmesini, "f/k" larýnýn yükselmesini yani bu fiyatlarýn (f/k) aslýnda çok da ucuz olmadýðýný anlayabiliyorum. Yani aslýnda "GARAN"ýn karýnýn 6 milyardan 3 milyara düþmesini f/k sýnýn 5'ten 10 çýkmasýný anlayabiliyorum.

Anlayamadýðým bu rasyonel hale dönülen durumda, PD/DD deðerlerinin nasýl deðiþebileceði.

"GARAN" PD/DD=0,49, PD= 28,8 MÝLYAR olduðuna göre DD=57,6 MÝLYAR

her þeyin rasyonel hale döndüðü varsayýmýnda, kaðýt üstündeki "DD" deðerleri nasýl etkilenecek, bu deðer (PD/DD) 1'e nasýl yaklaþacak.

iyi günler

Alýntý Originally Posted by kurmay Yazýyý Oku
    Merhaba Deniz Hocam,

GARAN; F/K=4,99 --- PD/DD=0,49 --- KAR=5,75 MÝLYAR --- PD= 28,8 MÝLYAR
    ISCTR ; F/K=3,49 --- PD/DD=0,37 --- KAR=6,69 MÝLYAR --- PD= 23,4 MÝLYAR
    AKBNK; F/K=4,53 --- PD/DD=0,44 --- KAR=5,62 MÝLYAR --- PD= 25,5 MÝLYAR
    YKBNK; F/K=3,93 --- PD/DD=0,39 --- KAR=4,58 MÝLYAR --- PD= 18,0 MÝLYAR
    HALKB; F/K=4,15 --- PD/DD=0,29 --- KAR=2,88 MÝLYAR --- PD= 12,0 MÝLYAR
    VAKBN; F/K=3,03 --- PD/DD=0,35 --- KAR=5,02 MÝLYAR --- PD= 15,2 MÝLYAR

Bankalarýn deðerlerine baktýðýmýzda, açýklanan bilançolarla kaðýt üzerinde ucuz gözüküyorlar.

Miktarýný tam bilmesek de, aslýnda batýk olan ama yüzdürülen krediler olduðunu, bunlarýn da zarar olmasý gerekirken, kar olarak görüldüðünü biliyoruz.
    Þimdi taþlar yerine oturduðunda, bir an her þeyin rasyonel hale döndüðünü düþünürsek (batýk krediler ayýklandýðýnda/faizler olmasý gereken noktaya geldiðinde v.s) bankalarýn karlarýnýn düþmesini, "f/k" larýnýn yükselmesini yani bu fiyatlarýn (f/k) aslýnda çok da ucuz olmadýðýný anlayabiliyorum. Yani aslýnda "GARAN"ýn karýnýn 6 milyardan 3 milyara düþmesini f/k sýnýn 5'ten 10 çýkmasýný anlayabiliyorum.

Anlayamadýðým bu rasyonel hale dönülen durumda, PD/DD deðerlerinin nasýl deðiþebileceði.

"GARAN" PD/DD=0,49, PD= 28,8 MÝLYAR olduðuna göre DD=57,6 MÝLYAR

her þeyin rasyonel hale döndüðü varsayýmýnda, kaðýt üstündeki "DD" deðerleri nasýl etkilenecek, bu deðer (PD/DD) 1'e nasýl yaklaþacak.

iyi günler
    Bir þirket kâr ettiðinde ve bu kâr daðýtýlmaz ise þirketin sermayesine eklenir,þirketin özvarlýklarý yani defter deðeri artar.Tersi durumda yani zarar yazýnca da þirketin özvarlýklarý azalmýþ olur, þirketin defter deðeri azalmýþ olur.
    Þimdi bir örnek üzerinden gidersek; diyelim ki bir bankanýn öz kaynaklarý toplamý 40 milyar TL ,piyasa deðeri 20 milyar TL, o bankanýn piyasa deðeri/defter deðeri 20/40=0.5 dýr.
    Eðer bu bankanýn verdiði kredilerin bir bölümü batarsa ve 20 milyar TL zarar yazarsa, bankanýn defter deðeri 40-20=20 milyar TL ye düþer, bu durumda eðer piyasa deðeri deðiþmemýs ayný kalmýþ ise, bankanýn PD/DD i 20/20=1 e çýkmýþ olur.

SM-N920C cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

8.  Alýntý Originally Posted by deniz43 Yazýyý Oku
    Bir þirket kâr ettiðinde ve bu kâr daðýtýlmaz ise þirketin sermayesine eklenir,þirketin özvarlýklarý yani defter deðeri artar.Tersi durumda yani zarar yazýnca da þirketin özvarlýklarý azalmýþ olur, þirketin defter deðeri azalmýþ olur.
    Þimdi bir örnek üzerinden gidersek; diyelim ki bir bankanýn öz kaynaklarý toplamý 40 milyar TL ,piyasa deðeri 20 milyar TL, o bankanýn piyasa deðeri/defter deðeri 20/40=0.5 dýr.
    Eðer bu bankanýn verdiði kredilerin bir bölümü batarsa ve 20 milyar TL zarar yazarsa, bankanýn defter deðeri 40-20=20 milyar TL ye düþer, bu durumda eðer piyasa deðeri deðiþmemýs ayný kalmýþ ise, bankanýn PD/DD i 20/20=1 e çýkmýþ olur.

SM-N920C cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi
    Hocam söylediðiniz anlýyorum, ben eksik ifade ettim. Benim sormak istediðim sizin öngörünüz.

Misal yarýn rasyonel bir ekonomi yönetimi iþ baþýna gelse, sizin de öngördüðünüz politikalar uygulanmaya baþlansa, özellikle 4 büyük özel bankanýn kar/PD/DD rakamlarý kýsa ve orta vadede nasýl, ne yöne þekillenir...

Ayrýca bu þeffaf/gerçekçi olmayan bilançolarýn (yüzer krediler/düþük faiz) "DD" ye kaðýt üzerindeki deðerle, olmasý gereken deðer arasýnda ciddi bir +/- etkisi var mýdýr?

Ekonomimizin (bu kriz ortamýndan baðýmsýz olarak) bankalarýnýn böyle 5-6 milyarlýk kar üretme potansiyeli var mýdýr?

Dolar cinsinden baktýðýmýzda, Türkiye (normalleþmiþ bir ekonomide) ölçeðinde bir ekonomide, ISCTR, AKBNK,GARAN için 3-3,5 milyar USD bir eder uluslararasý eþdeðerlerine göre ucuz fiyatlar mýdýr?

teþekkürler.

Sayfa 547/2095 ÝlkÝlk ... 4744749753754554654754854955759764710471547 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •