Sayfa 580/2091 İlkİlk ... 8048053057057857958058158259063068010801580 ... SonSon
Arama sonucu : 16725 madde; 4,633 - 4,640 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Deniz kardeş, mevcut döviz rezervi ile önümüzdeki yıl için kür tahmininiz her şeyin rayında hiç bir sorun yaşamazsak ve ülkeye akın akin yatırım gelirse rezerv denkleşir. Ayrıca çoğunlukla iyi yönetilmeyen mali yapı var. Ülkede üretim olmadan ihracat olmadan bu yapı kolay kolay da tamir olmaz. Şuan ki faiz oranları ile ve Pandeminin git gide yeni bir ivme kazanmasi ile piyasaya yeni kredi likidite vermeden yürümesi de bana göre mümkün değil. Ülke vergi ile yaşar. Kazançtan harcamadan vergi elde eder. Üretim ve tüketim sektörü bu durumda ayakta kalması devam etmesi için an be an takip edilmeli özellikle bankacılık sektöründe bir panik oluşmamali. Tüm dünyayı etkileyen bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte acemilik panik ve zıt kararlar alınması sıkıntıya sebep olur. Ytd

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Şu anda altının ounce fiyatı 1900 usd'ın üzerine çıkmış bulunuyor.Yılın ilk çeyreğinde Fed faizleri sıfıra indirdiğinde ve büyük bir parasal genişleme yaptığında ,bu durumda altının prim yapmasını beklediğimi ve yatırım portföyleri sepetinde altına da kısmen de olsa yer verilmesinin düşünülmesi gerektiğini daha önceki yazılarımda birçok defalar ifade etmiştim ve altının bu yıl içinde 1900-1950 usd/ounce görmeyi beklediğimi yazmıştım.Bugün itibariyle söylediğim bölgeye gelinmiş durumda,bu band içinde bir düzeltme beklemekle beraber,majör merkez bankaları mevcut parasal genişleme ve negatif reel faiz politikalarını sonlandıracağı sinyalini vermedikçe altında yükselme potansiyelinin devam etmesini ,gelecek yıl içinde, daha önce gördüğü en yüksek seviyenin enflasyonla düzeltilmiş bugünkü değeri 2204 usd/ounce'in görülebileceğini öngörüyorum.
    Mart ayında Fed'in faizleri sıfıra indirmesi ve parasal genişleme kararı almasıyla altının ounce/usd fiyatı 1500 usd'in altına inmişken yukarıda yazdığım nedenlerle altının yatırım portföy sepetine dahil edilmesini gerektiğini yazmıştım.24 Temmuz tarihinde yukarıda yazdığım yazıda ise ,altın yıl içinde hedef gördüğüm 1900-1950 usd bandına gelince bu seviyeleri düzeltme bölgesi olarak gördüğümü ,buralardan kar alınabileceğini ancak 2021 yılı için ,"daha önce gördüğü en yüksek seviyenin enflasyonla düzeltilmiş bugünkü değeri 2204 usd/ounce'in görülebileceğini öngörüyorum" diye yazmıştım.
    Ben o yazıyı yazdıktan sonra altın öngördüğüm düzeltme bölgesini de hızla geçerek ,2089 usd/ounce seviyesine kadar yükseldi ve daha sonra teknik düzeltmesini yapmaya başlayarak şu anda 1800 usd'in altına kadar geldi.Fiyat düzeltmesinin hangi seviyeye kadar olacağı için net bir şey söylemek zor çünkü çok fazla sayıda değişken var ama -temel analiz olarak- gelecek yıl altın için 2200 usd/ounce civarında hedef fiyat beklentim devam ediyor.Çünkü majör merkez bankalarının para arzını büyük ölçüde arttırmaları ve faizi sıfıra hatta negatif bölgeye çekme koşullarında bir değişiklik yok.
    Bu öngörümü değiştirecek tek faktör, ABD Hazine tahvillerinin faizinin hem gerçekleşen hem de beklenen enflasyonun üzerinde reel getiri sağlayacak bir yüksekliğe çıkması olur.

TUİK'e göre:

-Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2020 yılı üçüncü çeyreğinde %6,7 arttı.

-2019 yılında 760.778 milyar dolar olan gsyih ,son 12 ay olarak yıllık 736.098 milyar dolara geriledi.

https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreHaber...80119?id=33606

TUİK'e göre:

Ekim ayında genel ticaret sistemine göre ihracat %5,6, ithalat %8,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 artarak 17 milyar 329 milyon dolar, ithalat %8,4 artarak 19 milyar 703 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Ekim döneminde ihracat %9,1 azaldı, ithalat %2,2 arttı

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,1 azalarak 135 milyar 617 milyon dolar, ithalat %2,2 artarak 175 milyar 888 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemine göre:

-Ekim ayında dış ticaret açığımız %34.4 artarak 2.374 milyar dolar,

-Ocak-Ekim yılın ilk 10 ayında dış ticaret açığımız %76.2 artarak 40.272 milyar dolar,
    oldu.

Üretimimiz ne kadar düşmüşse yıllardır şu kur ile bile halen net ithalatçıyız. Turizm gelirlerinin olmadığı veya düştüğü bunun gibi yıllarda maalesef kuru kontrol etmek çok zor olur.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6. su kurlarla dıs tıcaret acıgı verıyor olmak ınanılır gıbı degıl hakkaten...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    su kurlarla dıs tıcaret acıgı verıyor olmak ınanılır gıbı degıl hakkaten...
    İhracat aşırı derecede ithal girdi mallara bağlı olup, bir de aşırı aşırı hortumlama olunca dış ticaret ve bütçe açığı vermek kadar doğal ne olabilir. Gerçek bir üretim ekonomisine geçemedikçe yüksek faiz, yüksek kur, dış ticaret ve bütçe açıklarına, fakirleşmeye devam.
    Son düzenleme : JAS; 01-12-2020 saat: 11:34.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,782
    Sn Deniz bey , Dolar / CAd için 2021 yılı için bir öngörünüz var mıdır ? Teşekkürler ,
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Sayfa 580/2091 İlkİlk ... 8048053057057857958058158259063068010801580 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •