Sayfa 627/2111 İlkİlk ... 12752757761762562662762862963767772711271627 ... SonSon
Arama sonucu : 16886 madde; 5,009 - 5,016 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Deniz Hocam yine güven verecek piyasaya. Bilmem kaç üye şunu dedi, rapor, tutanak böyle,beklentilerimiz şunlar, pandemi var, destekler devam. Sonra birden 180 derece dönecek basacak tokadı yine her zamanki gibi. İşleri bu. Çokta güzel yapıyorlar işlerini.
    Demokrat iktidarların ekonomi politikaları farklı,Fed'in üzerinde bu sefer Başkan'dan gelen bir baskı olmayacak.Bu durum Fed'in kitaba uygun bir politika yürütmesini kolaylaştıracak.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bu grafiğe göre geçer,ama çekirdek enflasyon daha düşük olabilir ve Fed "biz çekirdek enflasyona bakıyoruz " diyebilir.Ama Fed'den bir hareket gelmese bile, piyasada tahvil faizleri yükselir,baskı yaratır.
    ECB..dende..EUR...değeri..ile..ilgili..dikkatle..t akip..ediyoruz..söylemlerinide..üstüne..koyunca...

Sizin.de..üstüne...basa..basa..söylediğiniz.....

Dolar..endeksi..değerlenir..EURUSD...olmasii.gerek en..yerlere..gelir..sanırım...

Ulkemize uğramayan bol para döneminin iyice sonlarına yaklaştık demektir bu. Bakalım yüzde kaç faizle para bulacağız. Tedirgin edici
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Wednesday January 13 2021ActualPrevious
    4:30 PM
    US
    Core Inflation Rate YoY DEC1.61.6%
    1.6%
    04:30 PM
    US
    Inflation Rate YoY DEC1.4
    1.2% 1.3%
    US
    Inflation Rate MoM DEC0.4
    0.2% 0.4%
    US
    Core Inflation Rate MoM DEC0.1
    0.2% 0.1%

https://tradingeconomics.com/united-...ation-rate-mom

Son 7 ayın enflasyonu %2.4,bu trend devam ederse -baz etkisiyle- ABD Mayıs ayında %4 civarında enflasyonu görebilir.

ABD'de 2020 ocak ve şubatta %0.1,Mart ayında (-)%0.4,nisan ayında (-)%0.8,Mayıs ayında ( -)%0.1 enflasyon olmuştu.

Enflasyon %4'e gelince bakalım Fed hala politika faizini sıfırda tutabilecek mi!..
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. İlk tepkilerinin bu olacağını zannetmiyorum.

Deniz hoca 80 lerdeki FED müdahalesini örnek verdi mesela ama dünya o dünya değil - demografi değişti. Geçen 40 yılda batı inanılmaz yaşlandı. Yaşlanan insanlar delice para harcamaz, harcama kalemleri bellidir. Dolayısıyla mevcut Enflasyon, piyasaya korkunç para salınması kaynaklı; ( para basılması demiyorum) talep kaynaklı değil. Daha farklı bir zaman, daha farklı bir dünya. Ben dolardan ziyade, Altın için daha olumlu düşünüyorum ama her ikisinde de poz alan bir yatırımcı değilim, altın biriktiriyorum o ayrı.

Dünyaya ne olacak derseniz, son 30 senede Japonya ne yaşamış / ne olmuş ona bakılabilir!

Ülkeyi yöneten irade boşuna 3 çocuk demiyor, hesabı kitabı bilimsel boyutu var. O bunları bilerek söylemiyor ama ona bu konuşmayı yazan kişiler biliyor. Nüfusu yenilenemeyen devletler ancak ve ancak göçmen ile ayakta kalır, ancak göçmen alıp da yıkılmayan da bir tane devlet yoktur. Demografi en geçerli ve en isabetli temel analizdir bana göre. Ömrümüz yeterse yaşayıp görelim.

Bu arada abd de pek çok arkadaşım/ iş yaptığım kişilerde erkek / kadın fark etmeksizin 4 - 5 çocuk görmeye başladım son yıllarda. Yani devletleri de farkında ve gerekli teşvikleri sağlamaya başladılar. Avrupa için durum çok daha kötü duruyor.

5 çocuk doğurmuş sabah akşam inanılmaz disiplinle çalışıyor kadın, helal olsun bizde 2. Doğuran oy anam öldüm bittim modunda. Düşünmek lazım.
     Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Ulkemize uğramayan bol para döneminin iyice sonlarına yaklaştık demektir bu. Bakalım yüzde kaç faizle para bulacağız. Tedirgin edici

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Selamlar,

Öncelikle iktisat ve finans konusunda eğitimim yok, bu konularda daha çok 'bir bilene' yaslanma şeklinde eksikliği giderme eğilimim. Objektif paylaşım yapan da pek kalmadı maalesef eskisi gibi.

Hatırladığım kadarıyla, bir FED üst düzey yetkilisi borsaların çok primli olduğuna dair bir tweet attığında, Trump kendisini, manipülasyon yapmakla, aşağıdan hisse almaya çalışmakla itham etmişti. Eğer yeni ABD yönetimi, FED'i kendi haline bırakacaksa, FED' in gerçek fikri bu attığı tweet'teki gibiyse, sürprizle karşılaşabiliriz.

Grafiğe baktığımızda, faiz silahındaki kurşunların aslında bence tükendiği görülüyor. Öte yandan %4.5 ların altına düşmesiyle birlikte altın fiyatları hortlamış. Yani bu para arzı, bu düşük faiz ortamında, evet borsaların yukarıya doğru 'itilmeye devam edileceği' beklenmekle birlikte, altın fiyatları rekor kırabilir. Çünkü çok yüklü para arzı, aşırı şişen borsalardan seken paranın altına, bitcoine bir şekilde kaçmasına yol açıyor, daha da açabilir. Herhalde en son isteyecekleri şey de altın fiyatlarının (tüm değerli metaller) rekor kırması olacaktır.

Sanki deneme yanılmayla, 'uçlarını' keşfetmeye çalışıyorlar bu finansal ekonomik sistemin. Ya da gerçekten tehlike çok ama çok büyük ve başka yapılabilecek bir şey kalmadı. Bir tarafta halka (ABD'de), şirketlere can suyu veriliyor, bir tarafta TESLA, BTC zenginleri para eziyor.

Bence ABD büyük sosyal olaylara gebe, son kongre olayları da tiyatroydu, bilerek tedbir almadılar, tiyatral bir şekilde yaşanmasını sağlayarak bahane yarattılar, toplumsal olaylara müdahale noktasında gerekli yeni tedbirleri almak Biden'ın ilk işlerinden biri olacaktır.

Saygılar

https://www.paraanaliz.com/2021/duny...lanacak-55500/
    https://www.bloomberght.com/hisarcik...yorlar-2272534
    çin yavaş yavaş iflaslarla ilgili pozisyon almaya başlıyor anladığım kadarıyla... aşılama çalışmaları uzun süreceğinden ben belki daha sonra girişirler diye düşünüyordum ancak çok da uzak olmayan bir zamanda ülkeler halının altına attıkları sorunları temizlemeye başlayacak gibi .. bizim için atilla yeşilada sürekli mart ayında ab ve biden hamlelerinin nasıl olacağına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor... ben gereken anlaşmaların yapılacağını düşündüğümden bu konuda süpriz beklemiyorum beni çekindiren bu yıl turizm nasıl olacağı... faizleri düşürdüğümüz anda enflasyon ve döviz kendini gösteriyor...iş adamları ise şimdiden faizlerden dert yanmaya başladı... . bu açmazı çözebilmemizde yardımcı olması için dışarıdan kaynak girmesi nedeniyle turizme çok önem veriyorum ... inşallah bu seyahat kısıtlamaları nedeniyle bir sorun yaşamayız....
    beni üzen bir diğer konu ise geçen yıl ekonomi küçülmesine rağmen açıkların artması oldu... zaten motoru ısıtmaya başladığımızda açık artıyor bir de soğurken de açıkların artması beni düşündürdü..
    Deniz bey acaba sizce faizlerin yükseltilmesi bu dış açıkları ileriki dönemde nasıl etkiler ... bir de konteyner kiralarının dolar bazında çok yükseldiğini o yüzden ithalatın çok pahalı hale gelmeye başladığını okudum iki yerde ... önümüzdeki dönemde enflasyonun sebeplerinden biri olabileceği ileri sürülüyordu... çok fazla bu işleri bilmediğim için güvenirliğini sorgulayamadım ancak ekşi sözlükte iki ayrı yerde görünce dikkatimi çekmişti...bu konuda da bir bilginiz var mı diye sormak istedim üstadım...
    pandemi bizi çok kötü yakaladı süreci erkene çekti... inşallah bu yıl daha iyi oluruz
    - son olarak ben de abd deki olaylara izin verildiğini düşünüyorum... bana aşırı sağcı popülist kitlenin imkan bulduğunda neler yapacağını tüm dünyaya göstermek için izin verdiler gibi geliyor .... sonra da tv'lerden "evet işte siz busunuz bu boynuzlu adamsınız kürsüyü çalanlarsınız... sizin görüşünüz bu.... siz halkın seçimini dahi tanımayıp vandallığa başvuran insanlarsınız" diye gösterdiler ve insanların artık böyle aşırı sağcı popülist aktörlere prim vermesini engellemeye çalıştılar diye düşünüyorum...
    tüm arkadaşlara sağlıklı günler dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

7.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    İlk tepkilerinin bu olacağını zannetmiyorum.

Deniz hoca 80 lerdeki FED müdahalesini örnek verdi mesela ama dünya o dünya değil - demografi değişti. Geçen 40 yılda batı inanılmaz yaşlandı. Yaşlanan insanlar delice para harcamaz, harcama kalemleri bellidir. Dolayısıyla mevcut Enflasyon, piyasaya korkunç para salınması kaynaklı; ( para basılması demiyorum) talep kaynaklı değil. Daha farklı bir zaman, daha farklı bir dünya. Ben dolardan ziyade, Altın için daha olumlu düşünüyorum ama her ikisinde de poz alan bir yatırımcı değilim, altın biriktiriyorum o ayrı.

Dünyaya ne olacak derseniz, son 30 senede Japonya ne yaşamış / ne olmuş ona bakılabilir!

Ülkeyi yöneten irade boşuna 3 çocuk demiyor, hesabı kitabı bilimsel boyutu var. O bunları bilerek söylemiyor ama ona bu konuşmayı yazan kişiler biliyor. Nüfusu yenilenemeyen devletler ancak ve ancak göçmen ile ayakta kalır, ancak göçmen alıp da yıkılmayan da bir tane devlet yoktur. Demografi en geçerli ve en isabetli temel analizdir bana göre. Ömrümüz yeterse yaşayıp görelim.

Bu arada abd de pek çok arkadaşım/ iş yaptığım kişilerde erkek / kadın fark etmeksizin 4 - 5 çocuk görmeye başladım son yıllarda. Yani devletleri de farkında ve gerekli teşvikleri sağlamaya başladılar. Avrupa için durum çok daha kötü duruyor.

5 çocuk doğurmuş sabah akşam inanılmaz disiplinle çalışıyor kadın, helal olsun bizde 2. Doğuran oy anam öldüm bittim modunda. Düşünmek lazım.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    kronik resesyon ABD'ye gelirse, ultra küresel-finansal-dijital dünyanın şirazesi kayar. çünkü ABD, Japonya gibi bir trade surplus ülkesi değildir. ayrıca ABD doları dünyanın 1 numaralı rezerv parası, japon yeni ile kıyaslanamaz. ABD ile Japonya arasındaki farklılar daha da çoğaltılabilir.

korkulan senaryo şu; ABD'nin teknik resesyona girerek uzunca bir süre çıkamaması. tıpkı Almanya ve Japonya örneklerinde olduğu gibi. bunun devamında ise enflasyonun tekrar hortlaması.. çünkü enflasyon potansiyeli de gittikçe artıyor, geniş tanımlı para arzları daha önce görülmemiş seviyelerde. dolayısıyla zengin ülkelerde enflasyon öldü lafları hikaye çıkabilir.. kaldı ki bazılarına göre, enflasyon mevcut devasa borç yükünün makul bir seviyeye çekilebilmesinin yegane yolu olabilir
    ytd..

8. 2019 Ocak ayında hastayı ameliyat masasında bırakıp solunum cihazına bağladı FED. AMB diyemiyorum o hiç tedavi etmeye bile başlamamıştı zaten. Bu durumda ne olacağı belli. Hastalar ex olacak. Helikopter para oldu artık jumbo jet para. Zaten niyetleri vardı Covid denen bela tuzu biberi oldu. Ver babam ver, para arzı çıkmış arşa. Ya bu fazlalığı çekeceksin piyasadan hızlıca, mevcut şartlarda çok çok zor, ya da kenara geçip bir keyif cigarası yakıp nerede trak orada bırak deyip izleyeceksin.

Mantıksız, öngörüsüz, denetimsiz günü kurtarmayı amaçlayan politikalar bize özgü değilmiş demekki sadece. Yok zaten dardayız bizi de yakacak, perişan edecek kefereler.

Şuna da katılıyorum. ABD büyük sosyal ve siyasi olaylara gebe. Bugunden yarına da olabilir orta vadede olabilir. Ama cin şişeden çıktı. ABD nin dış politik olarak içe kapanma süreci de hızlanarak devam edecek gibi duruyor. Ciddi manada çok kutuplu, bölgesel güçlerin söz sahibi olduğu yeni bir dünya düzenine son hız evriliyoruz.Ülkeler arasında çok değişik, beş benzemezler tadında cici cici yeni ittifaklar görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz gibi duruyor.

Bu süreçte ABD den dış politika özelinde ciddi rahatsız edici, küresel dengeleri sarsıcı hamlelerde gelebilir.
    Son düzenleme : tospa; 14-01-2021 saat: 15:31.

Sayfa 627/2111 İlkİlk ... 12752757761762562662762862963767772711271627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •