Sayfa 633/2105 İlkİlk ... 13353358362363163263363463564368373311331633 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 5,057 - 5,064 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Bist 30 dışı kağıtlar gerçeklikten koptu. Her birinin bahcesinden altın mı çıkacak ne olacak %18 net faiz alınabilen ortamda borsa %40 vaat edebilmeli ki bu kağıtları taşıyan tahtaları yapan kişiler de ekmek yesin. Olur mu? Ben olmaz dememeyi öğrendim her şey olabilir ama yine de artık çok riskli. Bir günde 200 kağıt tavan çekiyor, günde %10 kazanamayana salak gözüyle bakılıyor, normal mi? Balon bu değilse nedir bilmiyorum.

Bist 30 ise banka dışı çoğu güzel ralli yaptı yoruldu. Ancak hala pek çok ucuz kağıt mevcut ve benzerlerine göre hala %30 iskontolu işlem görüyoruz, tabi ki sebepleri muhtelif. Sebepler ortadan kalkar mı kalkmaz mı bilmek imkansız.

Dolayısıyla 6 ay geçmez geçer diyemem ama bu hafta endekste iyi bir eksi kapanış sürpriz olmaz benim için. Bin tane bahanesi de var. Çıkışa devam edecek dahi olsa daha sağlıklı olur.

Tabi bilemiyoruz bu ralliyi de öngörmedim ama epey kısmından ciddi oranda faydalandım, tahmin etmek sizin gibi üstadlarin işi benim işim eşlik etmek, para kazanmak.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Çok uzun zamandır Türkiye borsasının yönü ve gideceği seviye ile ilgili hiç bir şey yazmadım,hiç bir öngörüde bulunmadım.
    Bugün ilk defa bir görüş yazıyorum.Kişisel öngörüm,borsamızın bu hafta göreceği en yüksek seviye en az 6 ay boyunca geçilemeyecek,bu seviyenin altında kalınacak.
    Bakalım öngörüm ne ölçüde isabetli olacak...Bekleyelim görelim...

Not:Bu öngörümün elbette sebepleri var ama öngörüm gerçekleşirse yazacağım,öngörüm gerçekleşmez ise demek ki sebepler geçerli değilmiş veya yeterli değilmiş manasına gelecek...
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. 987 f/k oranıyla işlem gören var. Akla zarar.
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Bist 30 dışı kağıtlar gerçeklikten koptu. Her birinin bahcesinden altın mı çıkacak ne olacak %18 net faiz alınabilen ortamda borsa %40 vaat edebilmeli ki bu kağıtları taşıyan tahtaları yapan kişiler de ekmek yesin. Olur mu? Ben olmaz dememeyi öğrendim her şey olabilir ama yine de artık çok riskli. Bir günde 200 kağıt tavan çekiyor, günde %10 kazanamayana salak gözüyle bakılıyor, normal mi? Balon bu değilse nedir bilmiyorum.

Bist 30 ise banka dışı çoğu güzel ralli yaptı yoruldu. Ancak hala pek çok ucuz kağıt mevcut ve benzerlerine göre hala %30 iskontolu işlem görüyoruz, tabi ki sebepleri muhtelif. Sebepler ortadan kalkar mı kalkmaz mı bilmek imkansız.

Dolayısıyla 6 ay geçmez geçer diyemem ama bu hafta endekste iyi bir eksi kapanış sürpriz olmaz benim için. Bin tane bahanesi de var. Çıkışa devam edecek dahi olsa daha sağlıklı olur.

Tabi bilemiyoruz bu ralliyi de öngörmedim ama epey kısmından ciddi oranda faydalandım, tahmin etmek sizin gibi üstadlarin işi benim işim eşlik etmek, para kazanmak.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

https://www.ft.com/content/72ca778e-...0-74551dc95a8f

Although the relief package is the immediate priority, Mr Biden's team is also preparing a second, multibillion-dollar recovery plan that would plough government funds into infrastructure, green energy, healthcare and education, at least partially funded by higher taxes on the wealthy and corporations.

Yardım paketi acil öncelik olsa da, Bay Biden'in ekibi, hükümet fonlarını altyapı, yeşil enerji, sağlık hizmetleri ve eğitime aktaracak, en azından kısmen varlıklılar ve şirketler üzerindeki yüksek vergilerle finanse edilecek ikinci, milyarlarca dolarlık bir destek planı hazırlıyor. .

Merkez Bankasının "altın ve swaplar dahil" net döviz rezervi de sıfırlanmak üzere.

*BİN 15 Ocak 2021 Cuma
    Dış varlıklar 679,944,727
    Dış yükümlülükler 40,674,154
    Bankalar döviz mevduatı 542,101,737
    Kamu döviz mevduatı 85,923,996
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 11,244,840
    1USD 7.4010
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 1,519,368
    Altın rezervi 27,010,587
    Swap ile merkez bankasına 60,100,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -58,580,632
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -85,591,220

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    ABD borsası ile ilgili bir öngörü var mı? En son pandemi donemi 20 binlerdeyken 14-15 binlere inerse alım yapılabilir demiştiniz,
    Deniz Hocam bu mesajı sataşma olarak algılama lütfen,

Şunun için yazdım bunu..ABD deki balon bence daha büyük ve daha tehlikeli, bist de ciddi bir realizasyon için abd de ciddi satışlar gelmeli. bu nedenle abd borsalarının durumu bist e de yön verecektir görüşündeyim.

öte yandan nosfecagrı nın değindiği gibi...bist deki balon hisse bazından daha çok..özellikle yan kağıtlarda inanılmaz yükselişler oldu..son dönemlerde bu tür saça yükselişler nispeten büyük sanayi şirketlerine de sıçramış durumda..ilk aklıma gelenler froto, otokar ve alarco carrier gibileri.

ancak ucuz kalmış endeks ağırlığı yüksek bankalar ve bazı u-30 hisseleri bir düşüş sırasında fazla düşemeyeceği için, düşüş endeks bazında çok can yakmayabilir...ama kağıt bazında büyük kayıplar oluşacaktır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankasının "altın ve swaplar dahil" net döviz rezervi de sıfırlanmak üzere.

*BİN 15 Ocak 2021 Cuma
    Dış varlıklar 679,944,727
    Dış yükümlülükler 40,674,154
    Bankalar döviz mevduatı 542,101,737
    Kamu döviz mevduatı 85,923,996
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 11,244,840
    1USD 7.4010
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 1,519,368
    Altın rezervi 27,010,587
    Swap ile merkez bankasına 60,100,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -58,580,632
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -85,591,220
    yakında altınları bozdurmaya başlarız bu gidişle
    ytd..

7.  Alıntı Originally Posted by xyz Yazıyı Oku
    987 f/k oranıyla işlem gören var. Akla zarar.
    cari fk lar yanıltıcıdır...adam cari durumda çok az bir kar açıkladığı için, (başa baş noktasına yakın), 300-500 fk lar oluşabilir...önemli olan 2021 fk beklentisidir....gerçi böyle bakınca bile 100 fk üzeri hisseler çıkacaktır...onun için de kar-zarar başa baş seviyeleri bahane edilebilir.

bu nedenle bu tür saçma dönemlerde, saçmalığın boyutuna karar vermek için pd/dd değerine bakmayı daha doğru buluyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Deniz Hocam bu mesajı sataşma olarak algılama lütfen,

Şunun için yazdım bunu..ABD deki balon bence daha büyük ve daha tehlikeli, bist de ciddi bir realizasyon için abd de ciddi satışlar gelmeli. bu nedenle abd borsalarının durumu bist e de yön verecektir görüşündeyim.

öte yandan nosfecagrı nın değindiği gibi...bist deki balon hisse bazından daha çok..özellikle yan kağıtlarda inanılmaz yükselişler oldu..son dönemlerde bu tür saça yükselişler nispeten büyük sanayi şirketlerine de sıçramış durumda..ilk aklıma gelenler froto, otokar ve alarco carrier gibileri.

ancak ucuz kalmış endeks ağırlığı yüksek bankalar ve bazı u-30 hisseleri bir düşüş sırasında fazla düşemeyeceği için, düşüş endeks bazında çok can yakmayabilir...ama kağıt bazında büyük kayıplar oluşacaktır.
    Hayır öyle algılamadım,sizin iyi niyetle ifade ettiğinizi biliyorum.Duruma açıklık getirmeye yönelik olarak,Pandemi döneminde benim söylediğim;"Pandeminin yarattığı ekonomik krizin en az 2008 ekonomik krizi kadar ağır olduğu ve 2008 krizi sırasında dow endeksinin geldiği 7000-8000 seviyelerinin 2020 yılı eşdeğerinin 14000-15000 seviyeleri olduğu,bu seviyelere inilirse uzun vadeli yatırım yapmak için çok iyi bir fırsat oluşacağı,herkese de bu fırsatı kullanmayı tavsiye ettiğimi ama gelmez ise de mevcut seviyelerden herhangi bir pozisyon almayacağımı" ifade etmiştim.Dow daha aşağı seviyelere inmedi ben de -daha önce yazdığım gibi- 2019 Kasım ayında ABD borsalarındaki yaklaşık 10 yıllık uzun vadeli pozisyonumu kapattıktan sonra ,o tarihten bu yana herhangi bir pozisyon açmadım.

ABD borsalarında büyük bir balon oluştuğu fikrini zaten bu başlıkta uzun bir süredir ifade ediyorum.18 Aralık tarihinde yazdığım yazıda da ABD borsalarının öncülüğünde dünya borsalarında Şubat ayı başından itibaren bir düzeltme beklediğimi yazmıştım.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Temel analiz açısından ,euro'nın dolara karşı bu düzeyde bir değer kazanması için sebep yok.Hem merkez bankalarının parasal genişlemelerinin/gsyih'ya oran olarak Euro Bölgesi çok daha fazla parasal genişleme yapmış,Euro bölgesinde enflasyon ve faizler eksi iken ABD de her ikisi de pozitif ve ABD Hazine tahvilleri çok daha iyi faiz veriyor,hem de ekonomilerin dipten toparlama açısından ABD ekonomisi Euro bölgesi ekonomisine göre daha iyi.

Beklentim Şubat ayı başından itibaren dünya borsalarında düzeltme ve dolar endeksinin yukarı yönlü hareket etmeye başlaması,euro'ya karşı da değer kazanmaya başlaması.Trump'ın aksine Biden döneminde ABD yönetiminin politikası,demokrat yönetimlerin genel yönetimi çerçevesinde, muhtemelen doları kuvvetli tutmak olacak.

https://tradingeconomics.com/euro-area/currency

Yukarıdaki grafikte 1992-2000 Clinton,ve 2008-2016 döneminde(Burada seçim kazanılan yıl Kasım ayı ,göreve başlama ve devretme 1 sonraki yılın Ocak ayı oluyor) euro/usd paritesinin değişimini görüyoruz.

Sayfa 633/2105 İlkİlk ... 13353358362363163263363463564368373311331633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •