Sayfa 635/2068 İlkİlk ... 13553558562563363463563663764568573511351635 ... SonSon
Arama sonucu : 16543 madde; 5,073 - 5,080 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz
    Önce eksi faiz, sonra enflasyon derken bu yabancı emeklilik fonlarının sonu ne olacak sizce.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Geçmiş yazılarımda "negatif faiz" in sakıncalarını anlatırken ;"Bu uygulama kısa süreli bir geçici uygulamanın ötesine geçer,yıllarca devam ederse(japonya ve avrupa birliği gibi ülkelerde olduğu gibi), negatif faiz uygulayan ülkelerde, uzun vadede emeklilik fonlarını maaş ödeyemez hale getirir,sosyal güvenlik facialarına yol açar" diye yazmıştım.Görünen şu anda bu patikada epeyce yol alındığı...
    Son düzenleme : deniz43; 20-01-2021 saat: 04:55.

Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Deniz kardeş. MB hâlâ swapa devam ediyor. TÜİK hala aynı tutum içinde. Damad kayınpeder mantığı hala devam ediyor. Biden RTE nin mektubuna cevap vermemiş. Telefonla da görüşmemis. Bundan sonra ki süreç dolar ve yönetim açısından nasıl olur
    Kasım ayı başında Ekonomi Yönetimi değiştiğinden beri yapılan tek farklı şey "faiz arttırmak" oldu.Bir de sıcak parayı çekebilmek için aktif rasyosu kaldırıldı,yabancılara swap uygulamaları gevşetildi.Bunun dışında esasa ilişkin,Türkiye Ekonomisini kuyunun dibinden çıkaracak yapılan hiç bir şey yok,eski Bakan dönemindeki politikalar devam ettiriliyor.
    Biden bugün göreve başlıyor,önünde öncelikli konu olarak pandemi ile mücadele acil planı ve ABD ekonomisini toparlayacak destek programları var.Sonrasında dış politikasında öncelikli konu olarak ,ABD dış politika ve savunmasının temel direği transatlantik ilişkileri olacak.Trump zamanında bozulan Avrupa ile ilişkileri yeniden rayına oturtmak ve sonrasında da Çin ile ikili ilişkilerin durumuna bakmak dış politikada önceliği olacak.Türkiye konusunun Biden'ın gündemine gelmesi muhtemelen Mart ayını bulur.Biden ABD'sinin ne talep ettiğini biliyoruz,bilmediğimiz Erdoğan Yönetimi bu talepleri kabul edecek ya da bir uzlaşmaya varacak mı,yoksa bir uzlaşmaya varmayıp ipleri gererek Rusya'ya yanaşmayı mı tercih edecek.Dış politikadaki tercihin muhakkak ekonomimize de doğrudan yansımaları olacak.Mart ayını bekleyelim,ne olacağını görelim,o zaman ekonomimize nasıl yansımaları olacağını da değerlendiririz.

Sn Deniz
    Bugün MB ne karar alır bilmiyoruz ama
    Artırırsa ne olur, azalırsa ne olur, aynı kalırsa ne olur seçenekleri konusunda görüşünüz nedir ?

O egeli ben değilim

Deniz bey yanılmıyorsam bu savunma bütçesinde geçen maddelerde başkanın 1 ay içerisinde en az 5 yaptırım uygulaması söz konusuydu... bu biden ın şubat ayının başına kadar bize en az 5 yaptırım uygulayacağı anlamına mı geliyor yoksa trump zamanında 3 yaptırım seçilmişti yanılmıyorsam onlara ek mi yapılacak....işleyiş nasıl olacak diye sormak istemiştim ... birkaç haber sitesini karıştırdım ama gerçekten net bir bilgi bulamadım nedense bu konular yaşanmadan bilgi alamıyoruz her haber sitesinde aynı haberlere yer verilmiş
    değerli bilgileriniz için çok teşekkürler saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz
    Bugün MB ne karar alır bilmiyoruz ama
    Artırırsa ne olur, azalırsa ne olur, aynı kalırsa ne olur seçenekleri konusunda görüşünüz nedir ?

Geçen hafta sonunda merkez bankasının politika faizinde bir değişiklik yapmasını beklemediğimi yazmıştım.

-Bu şekilde politika faizinde bir değişiklik olmaz ise ,borsa etkisi nötür olur,faiz arttırırsa borsa endeksini arttırıcı ,faiz düşürürse borsa endeksini düşürücü yönde etkisi olur.

-Döviz kurlarında merkez bankası döviz satarak dengeyi sağlamaya çalışıyor,rezervlerde erime devam ediyor.Faizlerde bir değişiklik olmaması ya da düşüş olması -normal şartlarda- faizlerde yükselme periyodunun bittiği düşüncesiyle TL'de bir satış dalgası getirmesi beklenir ama muhtemelen ,daha karar açıklanmadan merkez bankası döviz satışına başlayarak "ilk anda" döviz kurlarında bir artışa imkan vermemeye çalışacaktır.Sürpriz bir faiz arttırımı olursa ise bu karar kısa vadede döviz kurlarını düşürecek yönde kullanılabilir.
    Dövizde alınan pozisyonlar genelde birikimleri enflasyondan reel olarak korumaya yönelik ve kısa vadede ihtiyaç duyulmayacak birikimler olduğu, orta ve uzun vadede döviz kurları da ülkeler arası reel enflasyon farkları kadar yükseldiği için ,kamu otoritelerinin kısa vadede dövizi baskılama çabaları,yerlilerin dövizi arz ve talebin kesiştiği daha yüksek seviyeden değil, daha ucuz seviyelerden almasından başka bir şeye yaramıyor ve ülkedeki dolarizasyon oranını yükseltiyor,ülkeye kısa vadeli giren yabancı sıcak paraya da halkın sırtından fahiş kazançlar sağlıyor.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Geçen hafta sonunda merkez bankasının politika faizinde bir değişiklik yapmasını beklemediğimi yazmıştım.

-Bu şekilde politika faizinde bir değişiklik olmaz ise ,borsa etkisi nötür olur,faiz arttırırsa borsa endeksini arttırıcı ,faiz düşürürse borsa endeksini düşürücü yönde etkisi olur.

-Döviz kurlarında merkez bankası döviz satarak dengeyi sağlamaya çalışıyor,rezervlerde erime devam ediyor.Faizlerde bir değişiklik olmaması ya da düşüş olması -normal şartlarda- faizlerde yükselme periyodunun bittiği düşüncesiyle TL'de bir satış dalgası getirmesi beklenir ama muhtemelen ,daha karar açıklanmadan merkez bankası döviz satışına başlayarak "ilk anda" döviz kurlarında bir artışa imkan vermemeye çalışacaktır.Sürpriz bir faiz arttırımı olursa ise bu karar kısa vadede döviz kurlarını düşürecek yönde kullanılabilir.
    Dövizde alınan pozisyonlar genelde birikimleri enflasyondan reel olarak korumaya yönelik ve kısa vadede ihtiyaç duyulmayacak birikimler olduğu, orta ve uzun vadede döviz kurları da ülkeler arası reel enflasyon farkları kadar yükseldiği için ,kamu otoritelerinin kısa vadede dövizi baskılama çabaları,yerlilerin dövizi arz ve talebin kesiştiği daha yüksek seviyeden değil, daha ucuz seviyelerden almasından başka bir şeye yaramıyor ve ülkedeki dolarizasyon oranını yükseltiyor,ülkeye kısa vadeli giren yabancı sıcak paraya da halkın sırtından fahiş kazançlar sağlıyor.
    Sn deniz teşekkür ederim.

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Deniz bey yanılmıyorsam bu savunma bütçesinde geçen maddelerde başkanın 1 ay içerisinde en az 5 yaptırım uygulaması söz konusuydu... bu biden ın şubat ayının başına kadar bize en az 5 yaptırım uygulayacağı anlamına mı geliyor yoksa trump zamanında 3 yaptırım seçilmişti yanılmıyorsam onlara ek mi yapılacak....işleyiş nasıl olacak diye sormak istemiştim ... birkaç haber sitesini karıştırdım ama gerçekten net bir bilgi bulamadım nedense bu konular yaşanmadan bilgi alamıyoruz her haber sitesinde aynı haberlere yer verilmiş
    değerli bilgileriniz için çok teşekkürler saygılar
    https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/...amasi-6218944/

2 gün önce yeni ABD Dışişleri Bakanı olan Antony Blinken, Türkiye'yle ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

"Blinken ayrıca Türkiye'ye yönelik yaptırımların gözden geçirileceğini ve daha fazla yaptırımın gerekip gerekmediğine bakacaklarını söyledi."

ABD'de iktidar değişti ve demokratlara geçti.Teorik olarak yeni yönetim ,Kongreden geçen ve 1 ay içinde uygulanması zorunlu bir kanun olduğu için ,CAATSA yaptırımların en az 5'ini uygulamak zorunda.Bu 5 yaptırım Trump'ın koyduklarıyla aynı olabileceği gibi farklı yaptırımlar da olabilir.Teorik olarak -isterse- Biden yönetimi 12 CAATSA yaptırımının hepsini de uygulayabilir.
    Yaptırımların hangilerinin uygulanacağı 2 ülkenin ilişkilerindeki seyre bağlı olacak ve muhtemelen Mart ayında netleşecek.

çok teşekkürler Deniz bey.... ben bir şekilde abd ile orta yol bulunacağına inanıyorum ancak inşallah testi kırılmadan anlaşma yolunu bulabiliriz... mesela rusya ile testi kırıldıktan sonra anlaşmayı denemiştik malesef çok beklediğimiz sonuçları olmamıştı...
    bu caatsa maddesinde de 1 ay içerisinde yaptırım uygulanacağı yazdığından acaba biden daha gelir gelmez 10 gün içerisinde 5 tane uygulamak zorunda mı diye aklıma takılmıştı.
    gerçekten zor bir durum ama bunların da üstesinden geleceğiz inşallah ...
    Hakkımızda hayırlısı ... çok teşekkürler tekrardan saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 635/2068 İlkİlk ... 13553558562563363463563663764568573511351635 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •