Sayfa 644/2113 İlkİlk ... 14454459463464264364464564665469474411441644 ... SonSon
Arama sonucu : 16897 madde; 5,145 - 5,152 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Alıntıdır...
    ARKADAŞLAR DÜŞÜŞÜN SEBEBİNİ AÇIKLIYORUM.

GAMESTOP isimli bir Abd şirketi batma eşiğine geliyor. Bir reddit topluluğu bunu kabullenemiyor.

Nedeni ise büyük fonlar bu şirketin değerinin sıfırlanacağı düşüncesiyle 2.5$ civarlarından %140 yasa dışı açığa satış yapıyorlar. YANİ KOCA FONLAR İŞ KARIŞTIRIP ŞİRKETİN HİSSE SAYISINDAN FAZLA SHORT POSİZYON AÇIP İŞ KOPARABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR.

Bunu fark eden küçük reddit grubu toplanıyor ve büyük bir küçük yatırımcı dayanışması başlatıyor. Hisse 2.5$'lardan bir anda 350$ civarına geliyor. Küçük yatırımcıların alışları ile.

Tabi 40$ civarında iken çoğu büyük hedge fon düşer diyerek short pozisyon açıyor.

Şuan 50 milyar dolarlık koca fonlar derin bir zarar içerisinde. Ve bu parayı resmen küçük yatırımcılara aktaracaklar. Yani koca merilinden tutun çitisi hepsi küçük yatırımcı tarafından öpüldüler.

Bank of amerika sı olsun çitisi olsun hepsi şuan batma eşiğine geldiler. Çünkü 2.5$ dan yaptıkları yüklü açığa satışları 350$ dan almak zorundalar.

Böylece ne oldu?

Tüm dünyada bu büyük kurumlar pozisyonları batmaması için hisse satmaya başladı. Buna Türkiye'de dahil. Para gerekiyor çünkü.

Şuan tüm yatırımcılar kenetlenmiş Gamestop hisselerini almaya hâlâ devam ediyor. Neden devam ediyorlar? Çünkü bu koca fonları batırmayı amaçlıyorlar. Ve kısmen de başardılar.

Yok bilmem bundan düştü yok şundan diyen çakma üstadlara itibar etmeyin. İşi iyice araştırdım. Sizde araştırabilirsiniz.

Bu bir küçük yatırımcı devrimi. Şuan hedge fonlar küçük yatırımcılar tarafından deli zarar halinde.

Koca fonlar sırf Gamestop'da öpüldükleri için tüm dünyada hisse satmaya başladı. Açık çok büyük. Bunlar posizyon ları kapatmazlar ise derin zarar çukuruna düşecekler. Bu ise tüm dünyada bir satış dalgası oluşturabilir. Yani bugünkü tüm dünyada ki düşüş gibi.

Yani özetle arkadaşlar bugünkü sebepsiz düşüşün sebebi bu.

Bakalım neler olacak izleyip göreceğiz.

2.  Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Alıntıdır...
    ARKADAŞLAR DÜŞÜŞÜN SEBEBİNİ AÇIKLIYORUM.

GAMESTOP isimli bir Abd şirketi batma eşiğine geliyor. Bir reddit topluluğu bunu kabullenemiyor.

Nedeni ise büyük fonlar bu şirketin değerinin sıfırlanacağı düşüncesiyle 2.5$ civarlarından %140 yasa dışı açığa satış yapıyorlar. YANİ KOCA FONLAR İŞ KARIŞTIRIP ŞİRKETİN HİSSE SAYISINDAN FAZLA SHORT POSİZYON AÇIP İŞ KOPARABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR.

Bunu fark eden küçük reddit grubu toplanıyor ve büyük bir küçük yatırımcı dayanışması başlatıyor. Hisse 2.5$'lardan bir anda 350$ civarına geliyor. Küçük yatırımcıların alışları ile.

Tabi 40$ civarında iken çoğu büyük hedge fon düşer diyerek short pozisyon açıyor.

Şuan 50 milyar dolarlık koca fonlar derin bir zarar içerisinde. Ve bu parayı resmen küçük yatırımcılara aktaracaklar. Yani koca merilinden tutun çitisi hepsi küçük yatırımcı tarafından öpüldüler.

Bank of amerika sı olsun çitisi olsun hepsi şuan batma eşiğine geldiler. Çünkü 2.5$ dan yaptıkları yüklü açığa satışları 350$ dan almak zorundalar.

Böylece ne oldu?

Tüm dünyada bu büyük kurumlar pozisyonları batmaması için hisse satmaya başladı. Buna Türkiye'de dahil. Para gerekiyor çünkü.

Şuan tüm yatırımcılar kenetlenmiş Gamestop hisselerini almaya hâlâ devam ediyor. Neden devam ediyorlar? Çünkü bu koca fonları batırmayı amaçlıyorlar. Ve kısmen de başardılar.

Yok bilmem bundan düştü yok şundan diyen çakma üstadlara itibar etmeyin. İşi iyice araştırdım. Sizde araştırabilirsiniz.

Bu bir küçük yatırımcı devrimi. Şuan hedge fonlar küçük yatırımcılar tarafından deli zarar halinde.

Koca fonlar sırf Gamestop'da öpüldükleri için tüm dünyada hisse satmaya başladı. Açık çok büyük. Bunlar posizyon ları kapatmazlar ise derin zarar çukuruna düşecekler. Bu ise tüm dünyada bir satış dalgası oluşturabilir. Yani bugünkü tüm dünyada ki düşüş gibi.

Yani özetle arkadaşlar bugünkü sebepsiz düşüşün sebebi bu.

Bakalım neler olacak izleyip göreceğiz.
    evet, bir domino etkisinden korkuluyor ve bu kez finans piyasalarında roller değişmiş gibi görünüyor
    ytd..

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43;
    Bu arada merkez bankası yıllardır günlük olarak yayınladığı analitik bilançoyu veri yayınlama takviminden çıkarmış ve bu nedenle son veri Salı gününe ait.Anlaşılan bundan sonra veri yayınlanmayacak.Nasıl yorumlayalım!....[/B]
    Çok şaşırdım Allah allah hiç böyle garip şeyler yapmazlardı. Hep çok şeffaf olurlardı. Bir yanlış anlaşılma vardır. Net rezerv 833 Mlyn dolar az para mı valla benim için çok çok büyük para iyi rezerv biriktirmişler.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bu arada merkez bankası yıllardır günlük olarak yayınladığı analitik bilançoyu veri yayınlama takviminden çıkarmış ve bu nedenle son veri Salı gününe ait.Anlaşılan bundan sonra veri yayınlanmayacak.Nasıl yorumlayalım!....
    Deniz hocam, sanırım hatadan dönülmüş. veriler 28 ocak itibariyle güncel görünüyor.

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...2BA8YwOo%3D/tr

ancak bu durum eriyen net rezervler gerçeğini ne yazık ki değiştirmiyor..
    ytd..

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    evet, bir domino etkisinden korkuluyor ve bu kez finans piyasalarında roller değişmiş gibi görünüyor
    Benim düşündüğüm domino etkisi şirketlerin batmasından ziyade, insanların sisteme güvenini kaybedip sistemden ayrılması.
    Her şeyin altındaki taş olan elon musk’un daha evvel sec’den ceza yediğide düşünülürse, bağımsız bir sistem kurmak mümkün mü sorusu sorulacaktır.
    Az önce güzel bir anekdot geldi. Onların bizi konrol edebileceği tek araç currency diye.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Benim düşündüğüm domino etkisi şirketlerin batmasından ziyade, insanların sisteme güvenini kaybedip sistemden ayrılması.
    Her şeyin altındaki taş olan elon musk’un daha evvel sec’den ceza yediğide düşünülürse, bağımsız bir sistem kurmak mümkün mü sorusu sorulacaktır.
    Az önce güzel bir anekdot geldi. Onların bizi konrol edebileceği tek araç currency diye.
    Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Güven kaybı gelirse, hikaye bambaşka bir boyuta geçer..

İflasdan kastım, gamestopda sıkıştırılan hedge fonun patlaması. Böyle bir durumda zincirleme default lar gelebilir; çünkü piyasada herkes birbirine borçlu. Ve bu kontrol edilemezse sistemik riskler realize olabilir..

2008 yılında benzer bir hikaye yaşandı ve lehman'a kadar beklendi. Sonra devreye girdiler..sistemi kurtardılar..
    ytd..

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    Deniz hocam, sanırım hatadan dönülmüş. veriler 28 ocak itibariyle güncel görünüyor.

https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?...2BA8YwOo%3D/tr

ancak bu durum eriyen net rezervler gerçeğini ne yazık ki değiştirmiyor..
    Evet,şimdi baktım yeniden güncel durumu koymuşlar ama henüz "veri yayınlama takvimini" buna göre güncellememişler.Orada hala veri yayını devam etmeyecek olarak gözüküyor.Umarım yıllardır aralıksız yayınlanan veri yine yayınlanmaya devam eder.

http://www3.tcmb.gov.tr/veriyaytakvim/takvim.php

Haber verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sayfa 644/2113 İlkİlk ... 14454459463464264364464564665469474411441644 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •