Sayfa 765/2115 İlkİlk ... 26566571575576376476576676777581586512651765 ... SonSon
Arama sonucu : 16914 madde; 6,113 - 6,120 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. MB..Başkanı...Yenişafak..ta..yazdiğiklarının..ters ine..

Enflasyondan...daha..yüksek..MB..Faizi..

Olacak..demesi..çarki...dönürmeye..yetecek.mi...

Friday April 02 2021 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Non Farm Payrolls MAR 916K
    468K 647K
    US
    Unemployment Rate MAR 6%
    6.2% 6%

US
    Average Weekly Hours MAR 34.9
    34.6 34.7
    US
    Participation Rate MAR 61.5%
    61.4%

US
    Average Hourly Earnings YoY MAR 4.2%
    5.2% 4.5%
    US
    Average Hourly Earnings MoM MAR -0.1%
    0.3% 0.1%

Henüz yüksek aşılanma ve işyerlerinin açılmaya başladığı dönemi kapsamasa da ,çok güçlü bir tarım dışı istihdam rakamı geldi.Şimdi gözler benchmark ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde olacak.

ABD'de çok kuvvetli gelen(Aralık 1983'ten beri son 37 yılda gelen en güçlü veri ) bir ISM imalat PMI verisinin arkasından ,çok kuvvetli gelen bir tarım dışı istihdam verisiyle(916 bin istihdam artışı,bir önceki ayın da 89 bin edilerek yukarı yönde revize arttırılmasıyla 1 milyon'un üzerinde istihdam artışı) beklediğim gibi ABD benchmark tahvil faizleri ve dolar endeksi yükselişe geçti.Ama Paskalya tatili nedeniyle veriler henüz tam fiyatlandırılmadı.Eğer ABD'den Pazartesi günü gelecek imalat dışı ISM verisi de güçlü gelirse,benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizinin gelecek hafta %1.80'i,30 yıllık tahvil faizinin %2.60'ı test etmesini beklerim.Bu durumda gelişmekte olan ülkelerin paralarına ve varlıklarına satış gelebilir.
    Gelecek ay ABD'de aşılanma işlemlerinin tamamlanmasıyla ve teşvik paketlerinden gelen paranın hane halklarına ve reel sektöre akmasıyla, ertelenmiş talebin de devreye girmesiyle ve özellikle hizmet sektöründeki çok sayıda iş yerinin açılmasıyla,önümüzdeki 3-4 ay da çok kuvvetli istihdam rakamlarının gelmesini,ekonomideki büyüme hızının ivme kazanmasını ,enflasyon baskılarının daha hissedilir hale gelmesiyle benchmark tahvillerinde de yükseliş bekliyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de çok kuvvetli gelen(Aralık 1983'ten beri son 37 yılda gelen en güçlü veri ) bir ISM imalat PMI verisinin arkasından ,çok kuvvetli gelen bir tarım dışı istihdam verisiyle(916 bin istihdam artışı,bir önceki ayın da 89 bin edilerek yukarı yönde revize arttırılmasıyla 1 milyon'un üzerinde istihdam artışı) beklediğim gibi ABD benchmark tahvil faizleri ve dolar endeksi yükselişe geçti.Ama Paskalya tatili nedeniyle veriler henüz tam fiyatlandırılmadı.Eğer ABD'den Pazartesi günü gelecek imalat dışı ISM verisi de güçlü gelirse,benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizinin gelecek hafta %1.80'i,30 yıllık tahvil faizinin %2.60'ı test etmesini beklerim.Bu durumda gelişmekte olan ülkelerin paralarına ve varlıklarına satış gelebilir.
    Gelecek ay ABD'de aşılanma işlemlerinin tamamlanmasıyla ve teşvik paketlerinden gelen paranın hane halklarına ve reel sektöre akmasıyla, ertelenmiş talebin de devreye girmesiyle ve özellikle hizmet sektöründeki çok sayıda iş yerinin açılmasıyla,önümüzdeki 3-4 ay da çok kuvvetli istihdam rakamlarının gelmesini,ekonomideki büyüme hızının ivme kazanmasını ,enflasyon baskılarının daha hissedilir hale gelmesiyle benchmark tahvillerinde de yükseliş bekliyorum.
    senden daha şahinler de var.
    https://www.youtube.com/watch?v=Qdcqj_OKUfQ
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Yarın Avrupa piyasaları Paskalya tatilinde kapalı,Çin de resmi tatilde.ABD ve Japonya piyasaları ise açık.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Sayın Deniz 43, İş bankasının dolar bazlı değeri 2.716 milyar dolara düştü. Yüzde 60 ına sahip olduğu Şişe cam ise 2.756 milyar dolar İş bankasına ait TSKB, İş Menkul,İş GYO, Anadolu hayat vs. şirketleri var. Yani İş bankası hissesi bonus gibi duruyor. İŞ Bankası TL bazlı 8 yıl önceki fiatlarda. Bankalar malum. Çok fazla toksik barındırıryor olabilir. Öz sermayelerinde dollar bazlı küçlme olabilir fakat bu kadar beleşlik fazla değil mi. Alım için neden istahlı değil piyasa. Ben aldım. Ben mi akıllıyım piyasamı akıllı. Bun kadar anomali olabilir mi? Getir diye 1 yıllık firma bile 3 milyar dolar. Malum piyasa anomalilerle dolu. Batık merdiven altı şirketler var milyar dolar piyyasa değerinde. Gördüğüm risk özsermayelerini kaybetmiş bankaların sermaye artırımına ihtiyaç olacağı..
    Faizlerin yüzde 30 lara 40 lara yükselirse fiatlar daha da geriler mi ? Siz burdan bir miktar alırmısınız ? Almazsanız neden ?
    Gerçi daha önce almayacağınızı nedenleri ile yazmıştınız , fakat fakat bu fiatlar iştahınızı kamçılamaz mı ? Çocukluğumuzun kaç yıllık bankaları ne hale gelmiş, çöp fiatlar, tüm riskleri fiatlamamış deniebilir mi hala..D/D si 0.3 ---F/K ı 3.3 malumunuz.. Teşekkürler üstad
    Bir de Twtwerda 507 üstad da İMF den gelişmekte olanlara bir yardım fonundan bahs ile 6.5 milyar dolar artı 1.5 toplam 8 milyar dolar bir varlığın olacağını söyledi geçen gün bu bir miktar fiatlanabilir mi ?
    Son düzenleme : Ayan; 04-04-2021 saat: 18:53.

7. Sn Deniz Hocam
    Önümüzdeki hafta sanırım abd enflasyon rakamı var.
    Son hafta tarim dışı istihdam zaten çok iyi idi

enflasyonla ilgili sizinde bagsetğiniz kaygılar artık gündeme gelecek

Bu ortamda altının nasıl tepki vermesi beklenir

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...-uyari-1821332

Var.İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali bankacılık sisteminde sorunlu kredi oranının yüzde 5'ler civarında olduğunu vurgularken, yakın izlemedeki kredilerin de yüzde 15'lerin üzerinde olduğunu söylemiş(Toplam kredilerin %20'si kabaca 3.6 trilyon TL kredinin %20'si 720 milyar TL ediyor,Ocak ayında yayınlanan son aylık rapora göre ise bankacılık sektörünün toplam öz kaynakları ise 605 milyar TL).Bir rakam telaffuz etmem doğru olmaz ama benim projeksiyonlarım çok daha yüksek oranda sorunlu kredi olduğunu gösteriyor.Adnan Bali'nin söylediği rakam BDDK genelgesiyle Haziran ayı sonuna kadar bazı kredilerin "sorunlu" ve "yakın izleme" kapsamına alınmamasından ilave olarak tekrar tekrar yeniden yapılandırılan ancak geri ödeme kabiliyeti olmadığı halde yüzdürülen kredilerin "normal krediler" kapsamında gözüküp,bilançolarda bu kredilere faiz işletilip kar ediliyormuş gibi gösterilmesinden kaynaklanıyor.

https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/...vzuat_1059.pdf

Bankaların elinde geçen sene yüklü miktarda çok düşük faizlerden alınan Hazine tahvili ve geçen sene verilen çok düşük faizli kredilerden de hatırı sayılı yazacakları bir zarar da var Bankaların sermayeleri ;gerek batık kredilerden , gerek zarar yazan hazine tahvili ve düşük faizli kredilerden ciddi olarak erozyona uğrayacağı için sermaye arttırmaları gerekiyor.
     Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, İş bankasının dolar bazlı değeri 2.716 milyar dolara düştü. Yüzde 60 ına sahip olduğu Şişe cam ise 2.756 milyar dolar İş bankasına ait TSKB, İş Menkul,İş GYO, Anadolu hayat vs. şirketleri var. Yani İş bankası hissesi bonus gibi duruyor. İŞ Bankası TL bazlı 8 yıl önceki fiatlarda. Bankalar malum. Çok fazla toksik barındırıryor olabilir. Öz sermayelerinde dollar bazlı küçlme olabilir fakat bu kadar beleşlik fazla değil mi. Alım için neden istahlı değil piyasa. Ben aldım. Ben mi akıllıyım piyasamı akıllı. Bun kadar anomali olabilir mi? Getir diye 1 yıllık firma bile 3 milyar dolar. Malum piyasa anomalilerle dolu. Batık merdiven altı şirketler var milyar dolar piyyasa değerinde. Gördüğüm risk özsermayelerini kaybetmiş bankaların sermaye artırımına ihtiyaç olacağı..
    Faizlerin yüzde 30 lara 40 lara yükselirse fiatlar daha da geriler mi ? Siz burdan bir miktar alırmısınız ? Almazsanız neden ?
    Gerçi daha önce almayacağınızı nedenleri ile yazmıştınız , fakat fakat bu fiatlar iştahınızı kamçılamaz mı ? Çocukluğumuzun kaç yıllık bankaları ne hale gelmiş, çöp fiatlar, tüm riskleri fiatlamamış deniebilir mi hala..D/D si 0.3 ---F/K ı 3.3 malumunuz.. Teşekkürler üstad
    Bir de Twtwerda 507 üstad da İMF den gelişmekte olanlara bir yardım fonundan bahs ile 6.5 milyar dolar artı 1.5 toplam 8 milyar dolar bir varlığın olacağını söyledi geçen gün bu bir miktar fiatlanabilir mi ?
    Bilançosu gerçeği yansıtıyorsa,evet oldukça ucuz,çok iyi bir yatırım fırsatı olur.Ama bilançonun gerçeği ne ölçüde yansıttığını bilmiyoruz.Sosyal medyada bankaların ödenmeyen kredilerinin tekrar tekrar yeniden yapılandırıldığını,fiilen batmış şirketlere geri ödeme yapacakmış gibi banka bilançolarında faiz geliri yazıldığını yazıyor.BDDK'nın genelgesi 30 Hazirana kadar geçerli,belki ondan sonra tabloyu daha net görürüz,ama şu anda alın ya da satın diye bir öneri veremem çünkü bir şey söyleyebilmek için gerçek bilançoyu bilmek lazım.Piyasa fiyatlamasına gelince,demek ki piyasa İş bankasının vermiş olduğu solo bilançodaki 365 milyar TL kredinin özvarlığı kadar olan 68 milyar TL'nin batacağını öngörüyor ki,piyasa fiyatlaması olarak sadece konsolide bilançosundaki iştiraklerinin değerini banka değeri olarak fiyatlıyor(Faizlerin yükselmesi nedeniyle, geçen sene düşük faizlerden alınan menkul kıymetlerden ve düşük faizle verilen kredilerdeki zararı ihmal ediyorum).Doğru ya da yanlış ama piyasanın fiyatlaması bu,şüphesiz piyasa yapıcılar bizden daha çok bilgiye ulaşma ve bankanın içini bilme imkanına sahip.Tabii aşırı satılmış,satışı abartmış da olabilirler.

IMF'den bu tür bir paranın ülkelere gönderilmesi bir öneri,henüz kesinliği yok,%16 oy hakkı olan ABD'nin onay vermesi gerekiyor(IMF yönetim kurulları %85 oy ile karar veriyor).Böyle bir aktarım olursa merkez bankası net döviz rezervimiz (-)61.1 milyar dolardan,(-)54.7 milyar dolara gelir.Takribi 1.5 aylık dış ticaret açığımız kadar bir para.Merkez bankasının eriyen 134 milyar dolar rezervinin yanında çok küçük bir tutar olarak kalıyor.

Sayfa 765/2115 İlkİlk ... 26566571575576376476576676777581586512651765 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •