Sayfa 768/2120 İlkİlk ... 26866871875876676776876977077881886812681768 ... SonSon
Arama sonucu : 16953 madde; 6,137 - 6,144 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Günaydın Deniz Hocam, ve arkadaşlar yanılmıyorsam siz dolar haziranda 8 olur demiştiniz dolar Nisan da 8 i geçti yeni bir tahmininiz var mı?
    Doğru,ben o ifadeyi,dolar 7 TL'nin altına geldiğinde,forumda 6.2-6.5 TL'ler telaffuz edildiğinde "bu durumun geçici olduğunu ,makroekonomik göstergelerimizde bir iyileşme olmadığını,yıllık dış finansman ihtiyacımızda bir değişiklik olmadığı,küresel şartların TL'yi destekleyici olmadığı,bu nedenle döviz kurlarındaki seviyenin suni olduğu en geç Haziran ayında yine 8'li seviyeleri görürüz" şeklinde ifade etmiştim.

Şu anda ABD ekonomisinden -sayfanın başında yazdığım gibi- istatistik tarihine geçecek çok kuvvetli veriler geliyor,bu da ekonomide çok yüksek hızda büyüme,istihdamda büyük oranlı artış,aşırı ısınan ekonomi,yüksek enflasyon,yüksek faiz,paranın gelişmekte olan ülkelerden ABD'ye akması,yükselen dolar endeksi,ve değer kaybeden gelişmekte olan ülkeler parası manasına geliyor.Bu nedenle zaten döviz kuru öngörümü yukarı yönlü revize etmiştim.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ben de temel analiz tarafından bakayım:

Haziran verileriyle Temmuz ayında ABD'de enflasyonun %4'e yaklaşmasını, benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizinin %2.5'a gelmesini ,usd/TL'nin ise 9'lu seviyelerde hareket etmesini öngörüyorum.
    Cuma gününden başlayarak ABD'de 3 ay boyunca enflasyon verilerinin yıllık bazda keskin bir yükseliş dönemine girdiğini göreceğiz.İlk veri Cuma günü gelecek üretici fiyat endeksi:

Friday April 09 2021ActualPreviousConsensus
    03:30 PM
    US
    PPI MoM MAR0.5% 0.5%
    US
    PPI YoY MAR2.8% 3.8%

Beklenti aylık %0.5 artması yıllık ise %2.8'den %3.8'e zıplaması.Gelecek ay ise ,geçen yılın Nisan ayı (-)%1.3 düşüş olduğu için,seriden çıkınca ,üretici fiyatlarındaki yıllık artış %5'e zıplayacak.

Enflasyon verisi ise haftaya bugün(Salı) gelecek.

Tuesday April 13 2021ActualPreviousConsensus
    US
    Inflation Rate YoY MAR1.7% 2.4%
    US
    Inflation Rate MoM MAR0.4% 0.5%

Enflasyonda aylık %0.5 artış bekleniyor,veri bu şekilde beklendiği gibi gelirse yıllık enflasyonun %1.7'den %2.4'e zıplaması bekleniyor.Gelecek ay ise ,geçen yılın Nisan ayı (-)%0.7 düşüş olduğu için,seriden çıkınca ,enflasyondaki yıllık artış %3.3.-%3.6 bandına gelecek muhtemelen.
    Şu anda benchmark ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi, yılık enflasyon %1.7 'lar civarında dolanıyor,bakalım 2 ay içinde yıllık enflasyon muhtemelen 2 katına çıkınca 10 yıllık tahvil faizleri nerede dengelenecek,küresel ölçekte borsalarda,döviz paritelerinde ne tür yansımalar olacak.
    Benim tahminim %6.5-%8 civarında büyüyeceği tahmin edilen bir ABD ekonomisi varken,paranın dünyanın geri kalanından ABD'ye akacağı,gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları nedeniyle paralarının değer kaybedeceği şeklinde.

https://wolfstreet.com/2021/04/05/pr...higher-prices/
    Son düzenleme : deniz43; 06-04-2021 saat: 08:22.

ABD'de enflasyonun patlamak üzere olduğunu en iyi anlatan yazılardan biri

https://wolfstreet.com/2021/04/05/pr...higher-prices/

Prices Surge Broadly Across the Massive Service Sector and Companies Are Able to Pass On these Higher Prices

Services are about two-thirds of the economy.the services sector is enormous, ranging from healthcare to tech, and demand has been strong in many segments, and is coming back in others. Amid backlogs and shortages, input prices are soaring and companies are able to pass on those higher prices. The Fed might refuse to acknowledge it, but everyone else is seeing it.

The biggest concern is inflation, with price gauges hitting new survey highs in March as demand often exceeded supply for a wide variety of goods and services," reported IHS Markit in its Services PMI today.

On the price front, input costs soared in March. The rate of inflation accelerated to the fastest since data collection for the services survey began in October 2009," the report said.

"Subsequently, firms sought to pass on higher costs to clients through a sharper rise in selling prices,"the report said.

"A number of companies also stated that stronger client demand allowed a greater proportion of the hike in costs to be passed through. The resulting rate of charge inflation was the quickest on record," the report said.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yakın zamanda iş bankası ya da borsadan başka bir hisse senedi satın alma planım olmadığı için, ne iş bankası için ne de diğer hisse senetleri için de yaptığım detaylı bir araştırma da,değerleme çalışması da yok.

-İş bankası hisselerinin Hazineye devri tabii ki yatırımcı bakış açısı açısından çok olumsuz olur.Ülkemizde miras hukukunun,anayasa ile güvence altına alınmış mülkiyet hakkının dokunulmazlığının ihlal edilmesi olayı yaşanmış olur.Ama zaten kanunlar, hatta anayasanın çiğnendiğine,hukukun üstünlüğünün kalmadığına dair sürekli yeni örnekler görüyoruz,dolayısıyla böyle bir şey olsa da artık şaşırmam,yatırımcılar da şaşırmaz.Ama bunun sonucunda,"hukukun üstünlüğü" olmadığı için, dışarıdan doğrudan yatırım gelmediği gibi,yerlilerin de yatırımları zayıf seyrediyor. Ara sıra hızla girip çıkan portföy yatırımları geliyor,ama son malum gelişmelerden sonra oradan da akış duracak gibi gözüküyor.
    -Bankalar Telekom'un sahibi OTAŞ'a 4.750 milyar dolar kredi vermişti.Lübnanlılar Telekom'un içini boşaltıp,borcu ödemeden kaçınca ,Telekom'un %55 hissesi,verdikleri borç oranında bankaların oldu,bankalar bu amaçla SPV adlı bir şirket kurdular.Bankaların OTAŞ'a verdikleri bu krediyi nasıl muhasebeleştirdiklerini bilmiyorum,yıllık faaliyet raporlarındaki dip notlarını okumak,incelemek lazım.Ama örneğin bilançonun düzenlendiği tarihteki telekomun hisse oranındaki borsa değerini varlık olarak gösterebilirler,veya defter değeri daha yüksekse onu varlık değeri olarak gösterebilirler,verdikleri krediye faiz işlettikten sonra varlık fiyatı ile arasındaki farkı zarar gösterebilirler,ama bankaların esas hedefi ellerindeki hisseleri satmak.Satış fiyatı ile üzerine faiz işletilip satış gününe kadar getirilmiş kredi tutarı arasındaki fark bankanın kesin zararı olur.
    Hayatınızda hiç hisse senedi alma planınız oldu mu sayın deniz43? Yanlış anlamayın engin bilgileriniz borsaların işleyişine biraz ters.. Ben pek ihtimal vermemiştim..
    OMAHALI

Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Hayatınızda hiç hisse senedi alma planınız oldu mu sayın deniz43? Yanlış anlamayın engin bilgileriniz borsaların işleyişine biraz ters.. Ben pek ihtimal vermemiştim..
    Borsanın ilk açıldığı 1986 sonundan itibaren 2001 ekonomik krizine kadar birikimlerimin %70'i hisse senedi idi(Türk şirketleri).2009-2019 sonu arasında ise birikimlerimin %40'ı ABD borsalarında işlem gören hisse senetlerinde idi.Yaklaşık 10 yıldır ise artık Türk borsalarından bir hisse senedi almıyorum,işlem yapmıyorum ama örneğin 2001 krizindeki fiyatlara gelirse o zaman Türk şirketlerinin hisselerini de uzun vadeli yatırım olarak alabilirim..Bunları bu başlıkta daha yıllar önce de yazmıştım.

Not:Ben borsalarda hisse senedi aldığım zaman,sadece uzun vadeli olarak alıyorum,her yıl yıllık bilançosunu inceliyorum,devam ediyorum veya başka bir hisse senedi ile değiştiriyorum ,trader değil uzun vadeli yatırım mantığıyla yaklaşıyorum ve girmeden önce de çok detaylı araştırma yapıyorum.

Deniz hocam bekleyen talep ve ısınma enerji ve petrol fiyatlarında 100 dolarları gündeme getirebilir mi? Bu durumda cari açığımız beklenenin üzerinde artış gösterecektir. Bir yıllık süreçte en önemli artı düşük petrol fiyatlarıydi ekonomimiz icin
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://edition.cnn.com/2021/04/03/h...day/index.html

US hits 4 million Covid-19 vaccine doses in a day for a new record

Devasa üretim kapasitesini harekete geçiren ABD,günlük 4 milyon doz aşılama kapasitesine ulaştı.

Tek dozluk Johnson&Johnson aşılarının üretilmesine dünyanın önde gelen ilaç fabrikalarından Merck'in de kendi fabrikalarında üretilmesine destek vermesiyle,bu ayın ikinci yarısında aşı üretim kapasitesi bir kademe daha artacak.
    Gelecek ay sonunda aşılanmanın bitmesi ve özellikle hizmet sektörünün tamamen açılmasıyla hem ertelenmiş tüketim harcamalarında hem de istihdam da büyük artışlar bekleniyor.
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Borsanın ilk açıldığı 1986 sonundan itibaren 2001 ekonomik krizine kadar birikimlerimin %70'i hisse senedi idi(Türk şirketleri).2009-2019 sonu arasında ise birikimlerimin %40'ı ABD borsalarında işlem gören hisse senetlerinde idi.Yaklaşık 10 yıldır ise artık Türk borsalarından bir hisse senedi almıyorum,işlem yapmıyorum ama örneğin 2001 krizindeki fiyatlara gelirse o zaman Türk şirketlerinin hisselerini de uzun vadeli yatırım olarak alabilirim..Bunları bu başlıkta daha yıllar önce de yazmıştım.

Not:Ben borsalarda hisse senedi aldığım zaman,sadece uzun vadeli olarak alıyorum,her yıl yıllık bilançosunu inceliyorum,devam ediyorum veya başka bir hisse senedi ile değiştiriyorum ,trader değil uzun vadeli yatırım mantığıyla yaklaşıyorum ve girmeden önce de çok detaylı araştırma yapıyorum.
    Tşkler hocam ülkemizden 10 senedir hisse almamanızın sebeplerinden en önemlisi(piyasa yükselsede) tl nin dolara karşı devamlı değer yitiricek düşüncenizde(analizinizde) olmanız mı? Bir başka sorumda şu an pahalı olduğu için sanırım abd hisseleriniz yok.. Piyasada olduğunuz zaman portföyünüzde bulundurduğunuz abd hisseleri nelerdi?
    OMAHALI

Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Deniz hocam bekleyen talep ve ısınma enerji ve petrol fiyatlarında 100 dolarları gündeme getirebilir mi? Bu durumda cari açığımız beklenenin üzerinde artış gösterecektir. Bir yıllık süreçte en önemli artı düşük petrol fiyatlarıydi ekonomimiz icin

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Dünya gsyih'sının kabaca %40'ın oluşturan ABD+Çin'in ekonomilerinin bu yıl %6.5-%8 arası büyümesi bekleniyor.Diğer ülkelerde de baz etkisi ile ortalamanın üzerinde bir büyüme bekleniyor.Bu durum petrol talebini arttırıcı bir etki yapacak,diğer taraftan OPEC ülkelerinin de kısıntı programıyla arzı kısıtlayıcı çabaları var.Bu nedenle varil fiyatlarında bir yükseliş beklenir ama 100usd/varil abartılı gözüküyor,ABD'de büyük bir kayaç petrolü rezervi var,fiyatların yükselmesi,buradaki arzı arttırıcı etki ve fiyatları frenleyici etki yapacaktır,şu an itibariyle 75 usd doların üstünde bir kalıcılık gözükmüyor.

Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Tşkler hocam ülkemizden 10 senedir hisse almamanızın sebeplerinden en önemlisi(piyasa yükselsede) tl nin dolara karşı devamlı değer yitiricek düşüncenizde(analizinizde) olmanız mı? Bir başka sorumda şu an pahalı olduğu için sanırım abd hisseleriniz yok.. Piyasada olduğunuz zaman portföyünüzde bulundurduğunuz abd hisseleri nelerdi?
    Bir nedeni o, diğer nedeni de 2000 yılına kadar borsanın hareketi,makroekonomik göstergelere,ekonomideki gelişmelere ,haberlere,çok paralel hareket ediyordu,zaman zaman abartılı iniş çıkışlar yapıyordu ama yön bakımından mantık dışı, rasyonel olmayan borsa hareketleri yoktu,bir hisse senedini iyi analiz edip,ucuz bir fiyattan aldığınızda uzun vadede iyi kazanç elde etmeniz garanti gibiydi.Ama özellikle vadeli işlemler borsası kurulup,burada işlemler başladıktan sonra borsamızda yönün rasyonelitesi kalmadı.Ellerinde hem büyük para,hem de büyük stokta mal olan piyasa yapıcılar,borsaların gitmesi gereken yönün tam tersine hareketler yaparak rasyonel hareket eden küçük yatırımcılarının birikimlerini özellikle kaldıraçlı piyasalarda kendilerine transfer ettiler,endeksi düşürmek istedikleri zaman ellerindeki büyük stoku satarak düşürdüler,yükseltmek istedikleri zaman ellerindeki büyük para ile endeksi yükselttiler,bunun öncesinde de kaldıraçlı piyasada pozisyon alarak para kazandılar.
    Şu anda vadeli işlemler piyasasını sadece "hedge" için önerebilirim,hisse senedinde ise kurumsal yönetilen,düzenli temettü politikası uygulayan borç/özvarlık olanı düşük,kar/özvarlık oranı yüksek ,geleceğin de gözde sektörleri içinde olmaya devam edecek şirketlerin hisse senetlerine,endeksin düştüğü zamanlarda makul fiyatlardan giriş yapılabilir,uzun vadeli elde tutulabilir.Vadeli işlemler piyasası ise sadece endeksin düşeceğini düşündüğünüz zaman hisse senedini tutmak istiyorsanız hedge amaçlı kullanmak uygun olacaktır.

Evet,2019 Kasım ayında ABD borsalarının artık çok pahalı hale geldiğini,şiştiğini düşündüğüm için bütün hisse senetlerimi satıp çıkmıştım.Ama ABD borsaları ondan sonra da yükselmeye devam etti,yükselmeye devam da ediyor. 2009-2019 arası elimde:

J.P Morgan(Banka)
    Merck(İlaç)
    Google Alphabet Class A(Teknoloji)
    Procter& Gamble(Sanayi)
    Lockheed Martin(Savunma)

Değişik sektörlerden bir yatırım sepeti oluşturmuştum.

Sayfa 768/2120 İlkİlk ... 26866871875876676776876977077881886812681768 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •