Sayfa 769/2108 İlkİlk ... 26966971975976776876977077177981986912691769 ... SonSon
Arama sonucu : 16864 madde; 6,145 - 6,152 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bir nedeni o, diğer nedeni de 2000 yılına kadar borsanın hareketi,makroekonomik göstergelere,ekonomideki gelişmelere ,haberlere,çok paralel hareket ediyordu,zaman zaman abartılı iniş çıkışlar yapıyordu ama yön bakımından mantık dışı, rasyonel olmayan borsa hareketleri yoktu,bir hisse senedini iyi analiz edip,ucuz bir fiyattan aldığınızda uzun vadede iyi kazanç elde etmeniz garanti gibiydi.Ama özellikle vadeli işlemler borsası kurulup,burada işlemler başladıktan sonra borsamızda yönün rasyonelitesi kalmadı.Ellerinde hem büyük para,hem de büyük stokta mal olan piyasa yapıcılar,borsaların gitmesi gereken yönün tam tersine hareketler yaparak rasyonel hareket eden küçük yatırımcılarının birikimlerini özellikle kaldıraçlı piyasalarda kendilerine transfer ettiler,endeksi düşürmek istedikleri zaman ellerindeki büyük stoku satarak düşürdüler,yükseltmek istedikleri zaman ellerindeki büyük para ile endeksi yükselttiler,bunun öncesinde de kaldıraçlı piyasada pozisyon alarak para kazandılar.
    Şu anda vadeli işlemler piyasasını sadece "hedge" için önerebilirim,hisse senedinde ise kurumsal yönetilen,düzenli temettü politikası uygulayan borç/özvarlık olanı düşük,kar/özvarlık oranı yüksek ,geleceğin de gözde sektörleri içinde olmaya devam edecek şirketlerin hisse senetlerine,endeksin düştüğü zamanlarda makul fiyatlardan giriş yapılabilir,uzun vadeli elde tutulabilir.Vadeli işlemler piyasası ise sadece endeksin düşeceğini düşündüğünüz zaman hisse senedini tutmak istiyorsanız hedge amaçlı kullanmak uygun olacaktır.

Evet,2019 Kasım ayında ABD borsalarının artık çok pahalı hale geldiğini,şiştiğini düşündüğüm için bütün hisse senetlerimi satıp çıkmıştım.Ama ABD borsaları ondan sonra da yükselmeye devam etti,yükselmeye devam da ediyor. 2009-2019 arası elimde:

J.P Morgan(Banka)
    Merck(İlaç)
    Google Alphabet Class A(Teknoloji)
    Procter& Gamble(Sanayi)
    Lockheed Martin(Savunma)

Değişik sektörlerden bir yatırım sepeti oluşturmuştum.
    Dolar...bazli..%100..üzerinde...getirisi..olmali.. bu..portföyün...o..zaman..araliğinda...
    US10Y...da..kalsa..yine..10..senede...yaklaşik.%30-40..getisi..sağlardi...sanırım...

TR..de..borsada..bulunan..çevremde..bazi..insanlar ...ABD..hisse..senetleri..alacak..şekilde...hesapl arini..açtılar..
    Bahsettiğiniz..dengesizliklerden..bunalip...

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Dolar...bazli..%100..üzerinde...getirisi..olmali.. bu..portföyün...o..zaman..araliğinda...
    US10Y...da..kalsa..yine..10..senede...yaklaşik.%30-40..getisi..sağlardi...sanırım...

TR..de..borsada..bulunan..çevremde..bazi..insanlar ...ABD..hisse..senetleri..alacak..şekilde...hesapl arini..açtılar..
    Bahsettiğiniz..dengesizliklerden..bunalip...
    https://www.dunya.com/finans/haberle...-haberi-616433

Yurt dışında döviz bazlı getiri sağlayan hisse senetlerine ilgi oldukça artmış.Eskiden zordu,internet yoktu,buradaki aracı kurumların yurt dışı işlemleri yoktu.Ben ilk 1992 yılında bir iş ziyareti için Londra'ya gittiğimde Merrill Lynch'te çalışan arkadaşım vasıtasıyla,onun ısrarıyla Londra'da hesap açtım.Şimdi çok kolay.İş bankası,garanti,akbank,neredeyse bütün aracı kurumların yurt dışı işlem bölümü var.Ama hatırlatayım,şu anda başta ABD borsaları olmak üzere dünya borsalarında endeksler çok şişmiş durumda,bu seviyelerden yatırım bana göre ,uygun değil.Ciddi bir düzeltme gelmesi gerekiyor.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.dunya.com/finans/haberle...-haberi-616433

Yurt dışında döviz bazlı getiri sağlayan hisse senetlerine ilgi oldukça artmış.Eskiden zordu,internet yoktu,buradaki aracı kurumların yurt dışı işlemleri yoktu.Ben ilk 1992 yılında bir iş ziyareti için Londra'ya gittiğimde Merrill Lynch'te çalışan arkadaşım vasıtasıyla,onun ısrarıyla Londra'da hesap açtım.Şimdi çok kolay.İş bankası,garanti,akbank,neredeyse bütün aracı kurumların yurt dışı işlem bölümü var.Ama hatırlatayım,şu anda başta ABD borsaları olmak üzere dünya borsalarında endeksler çok şişmiş durumda,bu seviyelerden yatırım bana göre ,uygun değil.Ciddi bir düzeltme gelmesi gerekiyor.
    Kişisel..hesaplamalarım..
    S&P..de..4100/4150..araliğindan...
    Mayis..ayi..başlarında...

Belkide...%50..indirim..gelecek...ABD...borsaların da...

Gelecek..hafta..başlayip..büyük..şirketlerin..bila nççolari..2-3..hafta..içinde..bitmesini..müteakip...

4. Konu yabanci borsalardan acilmisken benim gibi (2007 )10 yildan fazladir islem yapan eski yatirimcilar gercekten bunaldi.Sacma fiyat hareketleri,endeks hisse agirlik oranlarinin degismesi vb. Gectigimiz 2020 yilinda bu sikintilar iyice ayyuka cikti.Bende sahsen teknigin daha iyi calistigina inandigim yabanci piyasalara girecegim ama oncelikle duzeltmeyi bekliyorum

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bir nedeni o, diğer nedeni de 2000 yılına kadar borsanın hareketi,makroekonomik göstergelere,ekonomideki gelişmelere ,haberlere,çok paralel hareket ediyordu,zaman zaman abartılı iniş çıkışlar yapıyordu ama yön bakımından mantık dışı, rasyonel olmayan borsa hareketleri yoktu,bir hisse senedini iyi analiz edip,ucuz bir fiyattan aldığınızda uzun vadede iyi kazanç elde etmeniz garanti gibiydi.Ama özellikle vadeli işlemler borsası kurulup,burada işlemler başladıktan sonra borsamızda yönün rasyonelitesi kalmadı.Ellerinde hem büyük para,hem de büyük stokta mal olan piyasa yapıcılar,borsaların gitmesi gereken yönün tam tersine hareketler yaparak rasyonel hareket eden küçük yatırımcılarının birikimlerini özellikle kaldıraçlı piyasalarda kendilerine transfer ettiler,endeksi düşürmek istedikleri zaman ellerindeki büyük stoku satarak düşürdüler,yükseltmek istedikleri zaman ellerindeki büyük para ile endeksi yükselttiler,bunun öncesinde de kaldıraçlı piyasada pozisyon alarak para kazandılar.
    Şu anda vadeli işlemler piyasasını sadece "hedge" için önerebilirim,hisse senedinde ise kurumsal yönetilen,düzenli temettü politikası uygulayan borç/özvarlık olanı düşük,kar/özvarlık oranı yüksek ,geleceğin de gözde sektörleri içinde olmaya devam edecek şirketlerin hisse senetlerine,endeksin düştüğü zamanlarda makul fiyatlardan giriş yapılabilir,uzun vadeli elde tutulabilir.Vadeli işlemler piyasası ise sadece endeksin düşeceğini düşündüğünüz zaman hisse senedini tutmak istiyorsanız hedge amaçlı kullanmak uygun olacaktır.

Evet,2019 Kasım ayında ABD borsalarının artık çok pahalı hale geldiğini,şiştiğini düşündüğüm için bütün hisse senetlerimi satıp çıkmıştım.Ama ABD borsaları ondan sonra da yükselmeye devam etti,yükselmeye devam da ediyor. 2009-2019 arası elimde:

J.P Morgan(Banka)
    Merck(İlaç)
    Google Alphabet Class A(Teknoloji)
    Procter& Gamble(Sanayi)
    Lockheed Martin(Savunma)

Değişik sektörlerden bir yatırım sepeti oluşturmuştum.
    Tşkler hocam da yüzde 10 15 yazın düzeltme gelirse portföyüme bir iki tane hissenizi alıcam.. Apple, the cola cola, american express company,, bofa tercih edersiniz diye düşünmüştüm
    OMAHALI

Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Tşkler hocam da yüzde 10 15 yazın düzeltme gelirse portföyüme bir iki tane hissenizi alıcam.. Apple, the cola cola, american express company,, bofa tercih edersiniz diye düşünmüştüm
    İleride ABD borsalarında işlem yapmak istiyorsanız birkaç öneride bulunmak isterim:

-Riski dağıtmak için farklı sektörlerden seçeceğiniz hisse senetleriyle yatırım sepetinizi oluşturun

-Uzun vadeli yatırım için çok ıyi araştırma yapın.Örneğin CNBC'de hisse senedinin kodunu yazdığınızda o şirket ile ilgili her türlü bilgiyi görebilirsiniz(mobil telefon değil bilgisayar web sayfası versiyonunda).Finansal rasyolar,hisse senedinin geçmiş dönemdeki hareketi ve performansı,hakkında çıkan haberler,ortaklık yapısı temettü politikası,bilanço ve gelir tablosu,nakit akışı,analistlerin al-sat tavsiyeleri,şirketin hissedar yapısı..
    Ayrıca sektörde hangi hisse senedini seçmenin uygun olacağı ile ilgili olarak sektörün diğer önde gelen şirketleriyle rasyolarının mukayesesini görebilirsiniz..Burada üzerinde çalışabilir araştırabilirsiniz.

Burda örnek olarak J.P.Morgan'la ilgili link adresini veriyorum.

https://www.cnbc.com/quotes/JPM

-Her sektörün farklı özelliği vardır.Örneğin savunma sanayi şirketlerinde elde uzun vadeli ne kadar sipariş olduğu önemlidir.Bütün sektörler için yatırımların ne aşamada olduğu ve geçmiş temettü politikası önemlidir.Teknoloji şirketlerinde geleceğe ilişkin beklentiler önemlidir.

-Benim seçtiğim şirketler 2009 yılının şartlarına göre seçilmiş şirketlerdi,şimdi aradan geçen süre içinde şüphesiz rasyolar,beklentiler değişti.Yeniden iyi bir araştırma yapıp,sektörün diğer şirketleriyle detaylı bir mukayesesini yapmak ,ona göre seçim yapmak gerekir.Ama bir defa daha altını çizmek lazım,karlılıkta endeks giriş seviyesi çok önemli,endeks tepedeyken yatırım yapılırsa çok uzun süre beklense dahi tatminkar bir getirisi olmaz,fırsat kollamak lazım.Kapitalizmin doğasında döngüsel olarak balonlar,balonların patlamasıyla krizler ve kriz şartlarında olması gereken fiyatların da altına inmiş hisse senetlerini alma fırsatları var,bunları özellikle genç yaşta olanların sabırla bekleyip değerlendirmesi,uzun vadede çok iyi kazançlar sağlayabilir.
    Son düzenleme : deniz43; 06-04-2021 saat: 21:21.

7. Mükemmel bir yazı.

İnsanlar kafayı kuma gömüp kayıplarını ben uzun vadeciyim bahanesi altına sıkıştırmaya çok meraklı malesef.

Fiyata bakma bilancoya bakma bu sirket güzel en tepeden alırım çünkü ben uzun vadeciyim. Al sana uzun vade oluyor mesela ASELSAN 2017 zirvesini hala geçemedi.

Kötü şirket mi? Asla. Ancak pahalı alırsanız, istediği kadar iyi şirket olsun yıllarınız gider.

Hele hele iyi şirket değil ve zirvede aldıysanız yandı gülüm keten helva! Batan tahtası kapanan vs..

Malesef ederi 1 lira olan mallar şu an borsamizda 100 liraya kapış kapış gidiyor, ederi 1 lira olan başka mallara ise 50 kuruştan herkes burun kıvırıyor. Zannediliyor ki bu çılgınlık baki, hep böyle olacak, 100 milyonluk şirkete 10 milyar vereceğim ama 20 milyara da gelip benden alan olacak. Mümkün mü? Şimdiye kadar hiç olmadı hep temel analize geri dönüldü yine öyle olacak ancak çok kaybeden çok ocağı sönen malesef olacak. Belki 1 belki 3 sene sürer, bilemeyiz...

Özellikle 2020 sonrası çok yüksek sayıda yeni borsacı var, saçma sapan kağıtlarda parayı katlıyor ve biz eskilere de hafiften burun kiviriyorlar; olsun canları sağolsun; bu balon daha da şişebilir aynı 2001 krizi gibi süper ralli olup orada da patlayabilir ve bu süre boyunca yeni borsacilar yaptıkları şeyi yapmaya devam edebilirler. Sonuçta şu anki sistem ponzi dır ve bitmesi için yeni para girişinin bitmesi gerekir, bu olduğunda malesef pek çok acı hikayeler okuyacak göreceğiz. Ama laf anlatmak da faydasız yaşayarak öğrenirsin başka türlüsü olmuyor nedense.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    İleride ABD borsalarında işlem yapmak istiyorsanız birkaç öneride bulunmak isterim:

-Riski dağıtmak için farklı sektörlerden seçeceğiniz hisse senetleriyle yatırım sepetinizi oluşturun

-Uzun vadeli yatırım için çok ıyi araştırma yapın.Örneğin CNBC'de hisse senedinin kodunu yazdığınızda o şirket ile ilgili her türlü bilgiyi görebilirsiniz.Finansal rasyolar,hisse senedinin geçmiş dönemdeki hareketi ve performansı,hakkında çıkan haberler,ortaklık yapısı temettü politikası,bilanço ve gelir tablosu,nakit akışı,analistlerin al-sat tavsiyeleri,şirketin hissedar yapısı..
    Ayrıca sektörde hangi hisse senedini seçmenin uygun olacağı ile ilgili olarak sektörün diğer önde gelen şirketleriyle rasyolarının mukayesesini görebilirsiniz..Burada üzerinde çalışabilir araştırabilirsiniz.

Burda örnek olarak J.P.Morgan'la ilgili link adresini veriyorum.

https://www.cnbc.com/quotes/JPM

-Her sektörün farklı özelliği vardır.Örneğin savunma sanayi şirketlerinde elde uzun vadeli ne kadar sipariş olduğu önemlidir.Bütün sektörler için yatırımların ne aşamada olduğu ve geçmiş temettü politikası önemlidir.Teknoloji şirketlerinde geleceğe ilişkin beklentiler önemlidir.

-Benim seçtiğim şirketler 2009 yılının şartlarına göre seçilmiş şirketlerdi,şimdi aradan geçen süre içinde şüphesiz rasyolar,beklentiler değişti.Yeniden iyi bir araştırma yapıp,sektörün diğer şirketleriyle detaylı bir mukayesesini yapmak ,ona göre seçim yapmak gerekir.Ama bir defa daha altını çizmek lazım,karlılıkta endeks giriş seviyesi çok önemli,endeks tepedeyken yatırım yapılırsa çok uzun süre beklense dahi tatminkar bir getirisi olmaz,fırsat kollamak lazım.Kapitalizmin doğasında döngüsel olarak balonlar,balonların patlamasıyla krizler ve kriz şartlarında olması gereken fiyatların da altına inmiş hisse senetlerini alma fırsatları var,bunları özellikle genç yaşta olanların sabırla bekleyip değerlendirmesi,uzun vadede çok iyi kazançlar sağlayabilir.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Bist icin dusunursek yabancilar gitti hesap sayisi rekoru kiran yerlilerin parasiyla gördüğümüz zirve de belli ... daha yukari gitmemizi saglayacak para nerden gelecek bekleyelim bakalim... algolar gun icerisinde piyasayi aliyor veriyor ekrana bakan adam kör olur bir kac hamlede batar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 769/2108 İlkİlk ... 26966971975976776876977077177981986912691769 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •