Sayfa 778/2120 İlkİlk ... 27867872876877677777877978078882887812781778 ... SonSon
Arama sonucu : 16953 madde; 6,217 - 6,224 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

-ABD'de enflasyonun zıplamasına rağmen benchmark ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki gerileme şaşırtıcı.İlk akla gelen Fed'in piyasaya girerek uzun vadeli tahvil satın alması yaparak fiyatları düşürücü yönde müdahale ettiği şeklinde.Ama yine de ben ,faizdeki bu gerilemenin geçici olduğunu düşünüyorum.Çünkü önümüzdeki haftalarda ABD'den çok kuvvetli veriler gelmeye devam edecek.Önümüzdeki 2 ay içinde muhtemelen 2 milyonun üzerinde istihdam artışı,çok kuvvetli tüketim harcamaları,gelir artışları,yüksek gsyih artışı verileri gelecek,gelecek ay muhtemelen enflasyon %3.5'a,üretici fiyat endeksi %6 yıllık artışa tırmanacak.Verilerle birlikte faizlerin de tırmanacağı düşüncesindeyim.

Fed'in tahvil piyasasında tabii ki önemli ağırlığı var,ama tek başına da belirleyici değil,bütün veriler aynı yönde gelince geri çekilmek zorunda kalır:

https://www.thebalance.com/who-owns-...l-debt-3306124

Who Owns the US National Debt?

2020 yılı sonucu itibariyle, ABD Hazine tahvillerinin elinde tutanlara göre dağılımı:(Trilyon dolar)

Bireyseller:1.77
    Yatırım fonları:3.81
    Bankacılık kurumları:1.34
    Sigorta şirketleri:0.44
    Fed:5.31
    Eyalet ve yerel hükümetler:1.09
    Yabancı hükümetler ve uluslararası yatırımcılar:7.17
    Emeklilik fonları:3.14
    Diğer:0.44
    Deniz Bey şu ortamda anladığım kadarıyla tahvil negatif faiz veriyor ve makas giderek artacak peki talep neden geliyor ya da çıkış yaşanmıyor mu tahvillerde?

2. ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Deniz Bey şu ortamda anladığım kadarıyla tahvil negatif faiz veriyor ve makas giderek artacak peki talep neden geliyor ya da çıkış yaşanmıyor mu tahvillerde?
    Bizde MB kuru baskılıyor.

Anlaşılan FED de faizleri baskılıyor.

Benim anladığım bu.

3.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Bizde MB kuru baskılıyor.

Anlaşılan FED de faizleri baskılıyor.

Benim anladığım bu.
    Doğru ama bizde geldiğimiz nokta ortada lakin US verileri daha sağlam olmalı henüz Kartal İHL'den mezunlar yetkilendirilmeli bildiğim kadarıyla yani ekonominin dinamiklerinin daha rasyonel olacağını umuyorum onlar açısından denge durumuna geçmek kolay olmalı biz de dolar/tl için fair value da bile bir sürü görüş var.

4. Borsalarda risk iştahında eksilme yok...

'''Dünyanın en büyük varlık yönetim kuruluşu olan ve portföyünde 8,67 trilyon dolarlık varlık bulunan Blackrock, stratejik görünümde hisse senetleri için "ağırlık artır" pozisyonunu koruduğunu kaydetti.'''

5.  Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Borsalarda risk iştahında eksilme yok...

'''Dünyanın en büyük varlık yönetim kuruluşu olan ve portföyünde 8,67 trilyon dolarlık varlık bulunan Blackrock, stratejik görünümde hisse senetleri için "ağırlık artır" pozisyonunu koruduğunu kaydetti.'''
    Niye olsun ki adamların rahatı için çalışıyor herkes koca koca merkez bankaları dahil. Dünya tarihinde görülmemiş bir olay(salgın) oluyor...DJ ,DAX ve en ilginç olanı Nikkei gibi borsalar salgından önceki seviyenin misli üstüne çıkıyor. Adamlardaki düşünce artık şu Dünyaya meteor çarpsa bize bir şey olmaz...

6. deniz43 bey bizim merkez bankası dolara müdahele ederken fed te tahvil faizlerine müdahele ediyormudur..bütün amerikan tahvil faizleri 1-2-3-5-7 vs hepsi birden %2 + artı iken 10 yıllık 20 yıllık ve 30 yıllık lar %0,7 artıda . hatta almanya 15-20 yıllıklar çılgın artıda ..%80 artı da..almanya o kadar artarken abd 10 yıllıkları yerinde sayması anlamsız degilmi ?

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    deniz43 bey bizim merkez bankası dolara müdahele ederken fed te tahvil faizlerine müdahele ediyormudur..bütün amerikan tahvil faizleri 1-2-3-5-7 vs hepsi birden %2 + artı iken 10 yıllık 20 yıllık ve 30 yıllık lar %0,7 artıda . hatta almanya 15-20 yıllıklar çılgın artıda ..%80 artı da..almanya o kadar artarken abd 10 yıllıkları yerinde sayması anlamsız degilmi ?
    Olabilir.Kısa vadeli tahvillerin faizi artarken uzun vadeli tahvillerin faizi düşmüşse,Fed'in elindeki kısa vadeli tahvilleri satıp uzun vadeli tahvilleri aldığı düşünülebilir.Ama enflasyon ve tahvil faizleri arasındaki makas genişledikçe Fed'in bu yönde bir aksiyon alması bile uzun vadeli faizlerdeki tırmanışı durduramaz.Çünkü bireysellerin,bankaların ve yatırım fonlarının elinde trilyonlarca dolarlık , Fed'den çok tahvil var ,Fed'in bilançosundaki tahvillerin üçte biri ise mortgage,ipoteğe dayalı menkul kıymetler,piyasadaki diğer oyuncular kitlesel olarak uzun vadeli tahvillerden çıkarsa bu tahvillerin faizleri yükselmeye devam eder.

Sayfa 778/2120 İlkİlk ... 27867872876877677777877978078882887812781778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •