Sayfa 782/2102 İlkİlk ... 28268273277278078178278378479283288212821782 ... SonSon
Arama sonucu : 16811 madde; 6,249 - 6,256 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    Sayın deniz43 kafama takılan bir soru var bilginiz varsa yorumlayıp aydınlatmaya çalışırsanız sevinirim.
    TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildirdi. Haber bu kafama takılan soru o tarihte böyle bir protokole neden gerek duyuldu? Ağustos 2016 sonunda 2,90 civarlarında bulunan kur 2017 ocak sonunda 3,80 civarına neden çıktı protokolden sonra kur neden enflasyon oranları üzerinde yükselmeye devam ederek bu gün 8 liraya kadar yükseldi? Demek ki 2016 3. çeyrekte kırılım yaşandı. Bu kırılımın sebebi ne olabilir? (15 Temmuz dışında) Saygılar
    Temel nedeni 2016 Kasım ayı başında Trump ABD başkanı seçildi ve seçim vaatleri nedeniyle dolar endeksi büyük bir ralli yaptı,100'ün üzerine çıktı,gelişmekte olan ülkelerde "carry trade" pozisyonları zarar kes uygulanarak kapatıldı ve para çıkışı oldu,bu da gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybetmesine neden oldu.

https://tradingeconomics.com/united-states/currency

Ama reel getiri oranları düşük olduğu için en çok para çıkışları da Türkiye'den oldu.

O zaman yazdıklarım eski forumda kaldı ama facebook hesabımda az sayıda yakın arkadaşım için yazdığım bloguma baktım.O zaman mukayeseli getiriler aşağıdaki gibiymiş.

Türkiye, Politika faizi %7.5;Enflasyon% 7.16)
    Brezilya, politika faizi:%14 ;Enflasyon:%7.87
    Meksika,politika faizi:5.25(yılbaşında %3 idi);Enflasyon:%3.06
    Rusya,politika faizi:%10; Enflasyon:%6.1
    Hindistan,politika faizi: %6.25;Enflasyon:%4.2

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Temel nedeni 2016 Kasım ayı başında Trump ABD başkanı seçildi ve seçim vaatleri nedeniyle dolar endeksi büyük bir ralli yaptı,100'ün üzerine çıktı,gelişmekte olan ülkelerde "carry trade" pozisyonları zarar kes uygulanarak kapatıldı ve para çıkışı oldu,bu da gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybetmesine neden oldu.

Ama reel getiri oranları düşük olduğu için en çok para çıkışları da Türkiye'den oldu.

O zaman yazdıklarım eski forumda kaldı ama facebook hesabımda az sayıda yakın arkadaşım için yazdığım bloguma baktım.O zaman mukayeseli getiriler aşağıdaki gibiymiş.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aklıma takılan tamam dolar endeksi 100 üzerine çıktı ama sonra da 90 altına geldi şu sıralarda da 92 civarlarında ama neden bu dönemlerde de kur artmaya neden devam etti ediyor? Bir diğer soru da aynı açıklamada Deniyor ki merkez bankası cari açığın finanse edilmesi amacıyla, yabancının parasını ülkesine götürürken talep ettiği dolarları ve yurt içi yerleşik vatandaşların döviz ve altın taleplerini karşılamak amacıyla bu döviz satışlarını gerçekleştirilmiştir. Merkez Bankasının bu talebi karşılamak yerine dalgalı kur rejimi var ben piyasaya müdahele edemem deyip rezervleri korumayı tercih etseydi kur ne olurdu. Yabancı 3 liradan piyasaya soktuğu dövizi 15 liradan geri alıp çıkacağını düşünmüyorum. En azından çıkışı zamana yaymak zorunda kalacaktı. Benim anladığım yabancı bu aşamada rest çekmiş bizde reste rest çekmeyip kabul etmişiz (yanılıyor olabilirim) Burada merkezi talebi karşılamaya dair karar vermeye etki eden başka nasıl bir güdü olabilir. Engin bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için Teşekkür ederim.
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Sayın Deniz 43 ;

Sizin ölçümlerinize göre de-facto enflasyon seviyesi nedir, ayrıca ilk faiz indirimini hangi ay bekliyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    Cevabınız için teşekkür ederim. Aklıma takılan tamam dolar endeksi 100 üzerine çıktı ama sonra da 90 altına geldi şu sıralarda da 92 civarlarında ama neden bu dönemlerde de kur artmaya neden devam etti ediyor? Bir diğer soru da aynı açıklamada Deniyor ki merkez bankası cari açığın finanse edilmesi amacıyla, yabancının parasını ülkesine götürürken talep ettiği dolarları ve yurt içi yerleşik vatandaşların döviz ve altın taleplerini karşılamak amacıyla bu döviz satışlarını gerçekleştirilmiştir. Merkez Bankasının bu talebi karşılamak yerine dalgalı kur rejimi var ben piyasaya müdahele edemem deyip rezervleri korumayı tercih etseydi kur ne olurdu. Yabancı 3 liradan piyasaya soktuğu dövizi 15 liradan geri alıp çıkacağını düşünmüyorum. En azından çıkışı zamana yaymak zorunda kalacaktı. Benim anladığım yabancı bu aşamada rest çekmiş bizde reste rest çekmeyip kabul etmişiz (yanılıyor olabilirim) Burada merkezi talebi karşılamaya dair karar vermeye etki eden başka nasıl bir güdü olabilir. Engin bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için Teşekkür ederim.

Siyasete girmek istemediğim için yazmadım ama ikinci defa sorduğunuz için yazayım,aslında sorunun cevabını siz de biliyorsunuz, Ağustos 2016'dan sonraki 2 yıllık dönem "Olağanüstü Hal"in ilan edildiği,ülkenin kararnamelerle yönetildiği,TBMM'nin pasifize olduğu,hukukun olmadığı,anayasanın mülkiyet hakkı dokunulmazlığının ihlal edilerek,mahkeme kararı olmaksızın şirketlere ve insanların mallarına el konulduğu ,126 bin kişinin kamudaki görevinden ihraç edildiği,insanların panik halinde döviz ve altın gibi defansif yatırım araçlarına koştuğu bir dönem.Yatırımcı güvenini inşa etmek yıllar alır ama kaybedilmesi 1 dakikayı bulmaz,yeniden kazanılması ise yine uzun yıllar alır.Tabii,ekonomideki görünümün giderek bozulması,uluslararası ilişkilerde gerginlik ve sürtüşmeler,bunların sonucu olarak rating kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu arka arkaya defalarca indirmesi ve doğrudan dış yatırımların dip yapması da diğer etkenler.

Alıntı Originally Posted by imperial Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43 ;

Sizin ölçümlerinize göre de-facto enflasyon seviyesi nedir, ayrıca ilk faiz indirimini hangi ay bekliyorsunuz?
    ENAG'ın yayınladığı verilere göre, 7 aylık enflasyon %24.01,yıllıklandırılmış enflasyon ise %44.61.ENAG'ın kullandığı metodoloji ve piyasa gözlemlerim,ENAG'ın enflasyonu sağlıklı biçimde ölçtüğü şeklinde.Ben de hesaplamalarımda ENAG'ın verilerini kullanıyorum.

https://enagrup.org/?p=metodoloji

Merkez Bankasını artık bağımsız bir kuruluş olarak görmek mümkün değil.Merkez bankası başkanını atayan siyasi makam ne zaman talimat verirse,o zaman faiz indirimi olur.

https://www.paraanaliz.com/2021/reel...aniyor-g-3204/

Ekonomide yeni risk: Tedarik zincirleri tıkanıyor

https://en.m.wikipedia.org/wiki/2018...nd_debt_crisis
    Vikipedi de boyle bir baslik varmis
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2021/reel...aniyor-g-3204/

Ekonomide yeni risk: Tedarik zincirleri tıkanıyor
    Turizm sektorunden sonra otomotiv ihracati da darbe yiyor ustelik simdi rezervlerin durumu da önem arz ediyor... abd de enflasyon artaken merkez bankasinin faizleri indirmeye hazirlandigini da unutmamak lazim... son 5 yilin en dusuk konut satisi 2021 ilk ceyrekte gerceklesmis...
    covid herseyi cok hizlandirdi malesef dun 50bin kisi aşı olmus Allah yardimcimiz olsun boyle durumlarda kar pesinde kosmak degil ayakta kalmak onemli diye düşünüyorum para kazanilir kaybedilir
    Son düzenleme : HATAKE; 18-04-2021 saat: 12:04.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 782/2102 İlkİlk ... 28268273277278078178278378479283288212821782 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •