Sayfa 800/2119 İlkİlk ... 30070075079079879980080180281085090013001800 ... SonSon
Arama sonucu : 16946 madde; 6,393 - 6,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2. Sn. Deniz43 merhaba;

Mayıs ayında US 10 yıllıkların düşük seyri ve haziran ayında US enflasyon verilerinin hızla artacağını bekliyorsunuz bu durumda altın fiyatlarında da ani bir değişim beklemeli miyiz? enflasyondan korunma amaçlı faiz daha yavaş artarsa oraya yönelim olmaz mı?

Saygılarımla.
    Son düzenleme : Batman; 03-05-2021 saat: 15:22.

Genel kabul altın fiyatlarının cok baskılandıgı yonunde ... ancak ben son dönemde asıl faizlerin cok baskılandıgını düşünüyorum kimse müzik sussun istemiyor cunku bundan borsalar da kötu etkilenecek
    Insallah herkes kendi stratejisini uygulayarak guzel bir getiri elde eder
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Sn. Deniz43 merhaba;

Mayıs ayında US 10 yıllıkların düşük seyri ve haziran ayında US enflasyon verilerinin hızla artacağını bekliyorsunuz bu durumda altın fiyatlarında da ani bir değişim beklemeli miyiz? enflasyondan korunma amaçlı faiz daha yavaş artarsa oraya yönelim olmaz mı?

Saygılarımla.
    Fed önümüzdeki 16 Haziran toplantısına kadar biri bu Cuma diğeri gelecek ay başında 2 tane 1 milyonluk istihdam artışı verisi,birisi
    haftaya Çarşamba ,diğeri toplantıdan önce, 2 tane de yüksek oranlı enflasyon verisiyle %4 civarında bir enflasyon oranı ile büyük bir stres altında toplantıya girecek.Geçen haftaki toplantısı hala "masal anlatmaya devam edebildiği" son toplantı idi.Bir sonraki toplantıda artık masal anlatabilecek bir hali kalmayacak,anlatmaya devam etmek istese de artık piyasalarda kulak asan pek kalmayacak,piyasa oyuncuları kendi pozisyonlarını dengelemeye çalışacak.
    Beklentim bu şekilde ve zıplayan enflasyon ile birlikte benchmark 10 ve 30 yıllık ABD Hazine tahvillerinde sert bir yükseliş bekliyorum.Ama zıplayan enflasyona rağmen,Fed'in elindeki kısa vadeli tahvilleri satarak uzun vadeli tahvilleri satın alarak,benchmark tahvil faizlerindeki yükselişi kısmen de olsa frenleyerek suni bir fiyat oluşturma çabası olursa,o takdirde altın fiyatında hızlı bir yükseliş için şartlar oluşmuş olur.(Yüksek enflasyon fakat negatif reel faizler)

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fed önümüzdeki 16 Haziran toplantısına kadar biri bu Cuma diğeri gelecek ay başında 2 tane 1 milyonluk istihdam artışı verisi,birisi
    haftaya Çarşamba ,diğeri toplantıdan önce, 2 tane de yüksek oranlı enflasyon verisiyle %4 civarında bir enflasyon oranı ile büyük bir stres altında toplantıya girecek.Geçen haftaki toplantısı hala "masal anlatmaya devam edebildiği" son toplantı idi.Bir sonraki toplantıda artık masal anlatabilecek bir hali kalmayacak,anlatmaya devam etmek istese de artık piyasalarda kulak asan pek kalmayacak,piyasa oyuncuları kendi pozisyonlarını dengelemeye çalışacak.
    Beklentim bu şekilde ve benchmark 10 ve 30 yıllık ABD Hazine tahvillerinde sert bir yükseliş bekliyorum.Ama zıplayan enflasyona rağmen,Fed'in elindeki kısa vadeli tahvilleri satarak uzun vadeli tahvilleri satın alarak,benchmark tahvil faizlerindeki yükselişi kısmen de olsa frenleyerek suni bir fiyat oluşturma çabası olursa,o takdirde altın fiyatında hızlı bir yükseliş için şartlar oluşmuş olur.(Yüksek enflasyon fakat negatif reel faizler)
    deniz43 dostum US10 yıllıkların artışı sanayi metallerini (bakır, gümü...) ve petrolü (doğalgaz...) nasıl etkiler acaba?
    Saygılar.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    deniz43 dostum US10 yıllıkların artışı sanayi metallerini (bakır, gümü...) ve petrolü (doğalgaz...) nasıl etkiler acaba?
    Saygılar.
    Sanayi metallerinde ve petrol fiyatında fiyatlarında ana motivasyon küresel ölçekte dünya ekonomisinin gsyih'sının büyüme hızı ,dolayısıyla taleptir(veya talebin artacağı beklentisi).Talep arttıkça(veya talebin artacağı beklentisi) fiyatlar yükselir,talep düştükçe fiyatlar düşer.Bu nedenle özellikle dünyanın 3 büyük ekonomi bölgesi ABD,Çin ve Euro bölgesinin ekonomilerinin büyüme oranları(veya beklentileri) sanayi metallerinin fiyat hareketinde önemli rol oynar.

10 Yılık tahvil faizlerinin artışı ise ,altın gibi değerli metallerin fiyatlarıyla ters orantılı olarak hareket eder.Daha önce bu başlıkta aradaki ilişkiyi analiz eden bir yazıyı paylaşmıştım.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sanayi metallerinde ve petrol fiyatında fiyatlarında ana motivasyon küresel ölçekte dünya ekonomisinin gsyih'sının büyüme hızı ,dolayısıyla taleptir(veya talebin artacağı beklentisi).Talep arttıkça(veya talebin artacağı beklentisi) fiyatlar yükselir,talep düştükçe fiyatlar düşer.Bu nedenle özellikle dünyanın 3 büyük ekonomi bölgesi ABD,Çin ve Euro bölgesinin ekonomilerinin büyüme oranları(veya beklentileri) sanayi metallerinin fiyat hareketinde önemli rol oynar.

10 Yılık tahvil faizlerinin artışı ise ,altın gibi değerli metallerin fiyatlarıyla ters orantılı olarak hareket eder.Daha önce bu başlıkta aradaki ilişkiyi analiz eden bir yazıyı paylaşmıştım.
    Çok teşekkürler hocam.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow

The GDPNow model estimate for real GDP growth (seasonally adjusted annual rate) in the second quarter of 2021 is 13.2 percent on May 3, up from 10.4 percent on April 30. After this morning's Manufacturing ISM Report On Business from the Institute for Supply Management and the construction spending report from the U.S. Census Bureau, the nowcasts of second-quarter real personal consumption expenditures growth and second-quarter real gross private domestic investment growth increased from 8.7 percent and 28.7 percent, respectively, to 12.1 percent and 32.2 percent, respectively, while the nowcast of the contribution of the change in real net exports to second-quarter real GDP growth decreased from -1.46 percentage points to -1.52 percentage points.

Atlanta Fed'in projeksiyonuna göre ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüme hızı %13.2'ye kadar yükselmiş durumda.Yani gaz pedalının sonuna kadar basılmış,artık "ekonomi aşırı ısınmış" sözü de yeterli gelmiyor,motordan dumanlar yükseliyor,tüm göstergeler kırmızı bölgede alarm veriyor.Ekonomi tarihindeki önceki yaşanmış örnekler,sonrasında oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkacağını anlatıyor.

Sayfa 800/2119 İlkİlk ... 30070075079079879980080180281085090013001800 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •