Sayfa 859/2119 İlkİlk ... 35975980984985785885986086186990995913591859 ... SonSon
Arama sonucu : 16945 madde; 6,865 - 6,872 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Hocam yazınızı net hatırlıyorum. Ben hep söylerim böyle öngörülerde bulunacak kadar bilgili görmüyorum kendimi, o nedenle hem ongoru vermekten medeni cesaretiniz için hem de son derece isabetli ongorunuz için tebrik ederim zevkle takip ediyorum sizi.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yukarıdaki yazıyı bu başlıkta 18 Ocak tarihinde yazmıştım,6 Aylık süre doldu.18 Temmuz itibariyle kapanış değerleri aşağıdaki gibi oldu ve hiç bir gün yukarıda verdiğim rakamların üzerinde günlük kapanış olmadı.:

BİST 100:1363.28
    BİST 30:1470.19
    oldu.

Bugün de Fed'den gelen son açıklamalar ve son gelen makroekonomik veriler ışığında ABD ekonomisinde yıl sonu itibariyle gerçekleşecek 2021 yılı makroekonomik verileriyle ilgili projeksiyonumu paylaşmak istiyorum.

Fed üyelerinin projeksiyonları:

https://www.federalreserve.gov/monet...bl20210616.pdf

GSYİH Büyümesi:%7.0

İşsizlik Oranı:%4.5

Enflasyon(PCE):%3.4

Benim Projeksiyonlarım:

GSYİH Büyümesi:%6.6-%6.7

İşsizlik Oranı:%5-%5.1

Enflasyon(TÜFE):%7.1
    Teşekkürler Deniz Hocam, çok değerli bilgi dolu paylaşımlarınız için iyi ki varsınız.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Doğru.Resesyon dönemlerinde şirketlerin üretim ve satışları azalır,işsizlik oranı artar,şirketlerin karları azalır ve dolayısıyla hisse senetleri borsaları da düşerler.
    Powell'ın dün Ohio'dan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Anthony Gonzales 'in sorusuna verdiği cevapta,yüksek enflasyona rağmen,yıl sonuna kadar kabaca 6 ay daha verilerin olumluya dönmesi için kendilerine zaman tanıdıkları ve bu süre içinde mevcut para politikalarını -olağanüstü bir gelişme olmadıkça- sürdürmeye devam edecekleri izlenimi aldım.(Powell bugün de Senato'da konuşacak.)
    Bu durumda benim projeksiyonum ,bu ay sonunda "kira tahliyesi moratoryumu'nun sona ermesiyle yılın son 4 ayında enflasyon sepetinde %23.7 gibi büyük ağırlığı olan kira fiyatlarının yüksek oranlarda artarak yılın son 4 ayında enflasyonun yükselişine liderlik yapması, Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre, küresel ölçekte gıda fiyatlarındaki yıllık artış %40'a yaklaşmasına rağmen henüz hareketlenmeye başlayan gıda fiyatlarının da enflasyon oranındaki yükselişe katkı vermesi(aylık %0.8 artış)(Seçilmiş gıda fiyatlarında aylık fiyat artışları:dana ve sığır eti %5.3,domuz eti %4.0 ,balık ve deniz ürünleri %1.6,(gıda'nın enflasyon sepetinde ağırlığı %13.87)bu suretle ABD'de enflasyonun yılı %7'nin üzerinde bir artış ile kapatması şeklinde.Eğer Fed yıl sonuna kadar beklerse,para politikalarındaki değişikliklerin etkisinin de gecikmeli etkisi olduğu dikkate alınırsa,Fed'in enflasyonun önünü kesmek için hem çok sert bir faiz artışı yapması(cari enflasyon oranının üstünde), hem de bilançosunu küçültme programı uygulamaya başlaması ve para arzını azaltması gerekir(Karar almakta gecikmenin yüksek maliyetini üstlenmek zorunda kalacak.).Bu da ABD ekonomisini resesyona sokar.
    Sayin Deniz,
    Verim egrisine baktigimizda anladigimiz;
    Kisa tarafi yukselirken uzun tarafi tam tersine dustu. FED bence soyle yorumluyor. Evet enflasyon var ama gecici. Sebebi ertelenmis talep, pandeminin sebep oldugu tedarik zincirinde ki kirilim sebebiyle dogurdugu negatif yonlu arz soku ama bunlar gececi diyor. Bakin degerli metallerde enflasyon varsa degerlenme niye yok diyor.

Faiz artisindan once parasal genislemeye son verdigimde iktisadi faaliyet dusecek, emtia fiyatlari gerileyecek totalde enflasyon dusecek. Bu sene goreceginiz enflasyonu dert etmeyin diyor ve verim egrisinin uzun tarafi da FED'in destekcisi.

Ama bende sizin gibi dusunuyorum en azindan simdilik sebebine gelirsek, fiyat artislari yapiskandir, ucret artislari yapiskandir bunlarin yaninda girdi maliyetleri bu kadar yukselmisken stok maliyetleri artmisken ureticiler fiyatlar duserken zararina mal mi satacak? Kardan edecekleri zarar enflasyonu asagi ceker mi? Ya da fiyatlarin dusecegini bilen tuketici yuksek maliyetten talep olusturur mu?

2022 Q2 her sey belli olur.

BIST dusuncem de, yabancinin talep olusturmadi bir ortamda ileri cok gudecegini dusunmuyorum. Yerli + fonlar ile buyuk geri cekilmeler onlenmis oldu. Yuksek enflasyonun olmasina ragmen sirket degerlemeleri ulkemize duyulmayan guven sebebiyle hak etmedigi dusuk seviyelerde.
    Nasil ki doviz kurunda birikimli enflasyonlun neticesini yillar sonra gorduk borsamizda da bu gorulecektir. Dogru zamanda, dogru seviyede giris bu sebeple cok onemlidir.

Başta Deniz bey olmak uzere katkilariyla bize bircok sey ogreten tum arkadaslarin bayramini kutlar sevdikleriyle birlikte mutlu tatiller dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5. İyi bayramlar herkese..

İyi bayramlar.

7. Hayırlı bayramlar

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Bu kirlenmiş dünyayı yaşanılır kılan
    nedir
    bilir misin?

*"İncinsen de incitme"*

diyen

*Mevlana'sı,*

*"Yaradılanı sev, yaradandan ötürü"*

diyen

*Yunus'u,*

*"Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir"*

diyen

*Hacı Bektaş Veli'si,*

*"Ne mutlu eğri zamanda doğru yerde durabilene"*

diyen

*Pir Sultan Abdal'ı,*

*"Beni hor görme* *gardaşım,*
    *sen altınsın da*
    *ben tunç muyum?"*

diyen

*Veysel'i,*

*"Kötü insanların türküleri yoktur"*

diyen

*Neşet Ertaş'ı,*

*"Bütün aşklardan yücedir, insanın insanı sevmesi"*

diyen

*Mahsuni'si,*

*"Sana düşman*
    *bana düşman,*
    *düşünen insana* *düşman, vatan ki*
    *bu insanların evidir, sevgilim*
    *onlar*
    *vatana düşman"*

diyen

*Nazım'ı,*

*"Çiçek gibi insanların kalbini kırdınız, bahçeleriniz bahar görmesin"*

diyen

*Ahmed Arif'i,*

*"Dağlar,insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır"*

diyen

*Yaşar Kemal'i*

var.

Yani bu kadim topraklarda

*kin ve nefret yeşermez.*

*Her şeye rağmen sevgi yeşerecektir...*

*Kardeşçe,*
    *sevgi dolu nice mutlu bayramlar...*

Sayfa 859/2119 İlkİlk ... 35975980984985785885986086186990995913591859 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •