Sayfa 948/2105 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998104814481948 ... SonSon
Arama sonucu : 16835 madde; 7,577 - 7,584 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Monday October 18 2021ActualPreviousConsensusForecast
    05:00 AM
    CN
    GDP Growth Rate YoY Q34.9%
    7.9% 5.2%
    CN
    GDP Growth Rate QoQ Q30.2%
    1.2% 0.5%

CN
    Fixed Asset Investment (YTD) YoY SEP7.3%
    8.9% 7.9%
    CN
    Industrial Production YoY SEP3.1%
    5.3% 4.5%
    CN
    Retail Sales YoY SEP4.4%
    2.5% 3.3%
    CN
    Industrial Capacity Utilization Q377.1%
    78.4%

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve dünyanın "fabrikası" Çin'in ekonomisi üçüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü. Eylül ayında ise,yıllık bazda perakende satışlar beklentilerin üzerinde artarken,sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı.

https://www.nytimes.com/2021/10/17/b...imes&smtyp=cur
    Son düzenleme : deniz43; 18-10-2021 saat: 06:42.

Haftaya ve güne başlarken;

U.S. 10 Year Treasury
    US10Y
    :
    +
    RT Quote | Exchange
    Yield | 10:16 PM EDT
    1.584%
    up+0.008

Brent Crude
    +
    USD
    Last | 3:11 AM BST
    85.65
    up+0.79 (+0.93%)

https://usanewsguru.com/investing/re...e-in-20-years/

Rents are rising "ominously" quick as tenants see largest improve in 20 years

Aylar öncesinden yazdığım gibi,ABD'de pandemi nedeniyle konan kiracıların tahliye yasağının kalkmasıyla kira fiyatları hızla artmaya başladı,Eylül ayında %0.44 artış ile son 20 yılda görülen en yüksek aylık artış oldu.

ABD'de ev fiyatlarındaki yılllık artış oranı %19.9 olduğu ,

Tuesday September 28 2021 Actual Previous Consensus
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price YoY JUL 19.9%
    19.1% 20%

kira fiyatlarındaki artış henüz yıllık %2.8'de olduğu için,önümüzdeki aylardaki kira fiyatlarındaki artışın ev fiyatlarındaki artış ile aradaki makası azaltacak şekilde hızla artması,ABD enflasyon sepetinde kira fiyatları %31'in üzerinde en büyük ağırlığa sahip olduğundan da,önümüzdeki aylarda kira fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların ABD enflasyonuna ivme kazandırmasını ve lokomotiflik yapmasını bekliyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Monday October 18 2021ActualPreviousConsensusForecast
    CN
    GDP Growth Rate YoY Q34.9%
    7.9% 5.2%
    CN
    GDP Growth Rate QoQ Q30.2%
    1.2% 0.5%

CN
    Fixed Asset Investment (YTD) YoY SEP7.3%
    8.9% 7.9%
    CN
    Industrial Production YoY SEP3.1%
    5.3% 4.5%
    CN
    Retail Sales YoY SEP4.4%
    2.5% 3.3%
    CN
    Industrial Capacity Utilization Q377.1%
    78.4%

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve dünyanın "fabrikası" Çin'in ekonomisi üçüncü çeyrekte beklentilerin altında büyüdü. Eylül ayında ise,yıllık bazda perakende satışlar beklentilerin üzerinde artarken,sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı.

https://www.nytimes.com/2021/10/17/b...imes&smtyp=cur
    Sevgili deniz43,

Çin büyümesi bir çeyrekte 7,9 dan 4,9 a düştü. Son çeyrek büyümesi için beklentim 4-4,5 aralığı. Ki bu düzey bana göre Çin için durgunluk demek?

Sizce Çin için hangi büyüme düzeyleri durgunluk anlamına gelir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili deniz43,

Çin büyümesi bir çeyrekte 7,9 dan 4,9 a düştü. Son çeyrek büyümesi için beklentim 4-4,5 aralığı. Ki bu düzey bana göre Çin için durgunluk demek?

Sizce Çin için hangi büyüme düzeyleri durgunluk anlamına gelir.
    Çin 2 nedenle yüksek oranlı büyümeye ihtiyaç duyuyor:
    1)1.411 milyar kişi ile dünyanın en yüksek nüfusa sahip ülkesi,bu devasa nüfusa iş bulabilmek için yüksek oranlı büyümeye ihtiyacı var(Kentlerin nüfusu hızla artıyor ama hala önemli oranda bir nüfus kırsal kesimde yaşıyor ve tarım ile uğraşıyor)
    2)Çin şirketleri dünyanın en borçlu ve en yüksek kaldıraç kullanan şirketleri,borçluluk oranının/gsyih'ya oranla düşmesi için yüksek büyüme oranlarına ihtiyaç var.

Bu nedenle size katılıyorum,Çin özelinde %5'in altında büyüme oranlarının "durgunluk" anlamına geldiğini söyleyebiliriz.Zaten Deng Şiaoping'in Mao'dan sonra Çin'i dünyaya açan reformlardan sonra 1990 başından itibaren son 30 yılda geçen yılın pandemi döneminde ilk çeyrek hariç hiç bir çeyrekte yıllık büyümenin %5'in altında olmadığını görüyoruz.
    Bu yılın üçüncü çeyreğinde ilk defa yıllık büyümenin %4.9'a kadar düştüğünü görüyoruz. Yukarıdaki New York Times'ın link'inde ifade edildiği gibi ;bu üçüncü çeyrekte çelik fabrikaları elektrik kesintileriyle karşı karşıya kaldı,bilgisayar çip'i sıkıntısı araba üretimini yavaşlattı, sorunlu emlak şirketleri daha az inşaat malzemesi satın aldı seller, kuzey-orta Çin'de ticareti aksattı.Bunların hepsi, küresel büyüme için temel bir motor olan Çin ekonomisine zarar verdi.Teknoloji şirketlerini cezalandırmak ve gayrimenkul spekülasyonlarını caydırmak da dahil olmak üzere bu çabalar, üçüncü çeyrekte büyüme üzerinde de baskı yarattı.Elektrik kesintileri son haftalarda doğu Çin'e yayılırken, düzenleyiciler evleri karanlıkta bırakmaktan kaçınmak için kimya fabrikaları ,çimento ve çelik fabrikaları gibi enerji yoğun operasyonların elektriğini kesti, İnşaattaki zayıflıktan da etkilenen endüstriyel üretim için çifte darbe oldu.
    Eylül ayında endüstriyel üretim, bir önceki yıla göre yalnızca yüzde 3.1 arttı.Otomobil üretimi gibi daha az elektrik kullanan sektörlerdeki montaj fabrikaları, elektrik kesintileri için aynı taleplerle karşı karşıya kalmadı. Ama onlar da başka zorluklarla karşı karşıyalar.Güneydoğu Asya'da devam eden coronavirüs salgınları, bazı otomobil parçalarının tedarikini kesintiye uğrattı. Ayrıca otomobillerde kritik bir bileşen olan yarı iletkenlerde küresel bir eksiklik var.Çin'deki pazar lideri Volkswagen Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin giderek kötüleşen bir çip sıkıntısı ve diğer tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle üretiminin düştüğünü söyledi. Şirket, müşterilerin ve bayilerin siparişlerini karşılayacak kadar arabaya sahip değil ve bu da birikmiş iş yığını yaratıyor.
    Sonuçta Çin ekonomisi, emlak çöküşü, enerji krizi, arz darboğazları ve artan hammadde maliyetleri dahil olmak üzere çeşitli olumsuz rüzgarların arasında bu düşük büyüme oranını yakaladı.
    Buna karşı,Çin'in ihracatı üçüncü çeyrek boyunca artmaya devam etti ve Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.1 artarak güçlü bir şekilde tamamladı. Çin, geçen ay şimdiye kadarki en yüksek üçüncü aylık ticaret fazlasını verdi.Çin, ekonomisi geçen yılın baharında pandemi'den çıktığından beri ihracattaki gücünü esasen korudu.Güçlü kalan bir diğer unsur ise hizmet sektörü ve perakende satışlar oldu.

Sonuç olarak bu büyüme oranı Çin için "durgunluk" anlamına gelecek kötü bir büyüme oranı ama sebepleri bu çeyreğe mahsus mu,yoksa gelecek çeyreklerde de bir süre daha devam edecek mi gözlemek lazım.Ama yılın ilk üç çeyreği dikkate alındığında, Çin ekonomisi hala bir önceki yıla göre % 9.8 büyüdü. Nihai tüketim, 2021'in ilk üç çeyreğinde GSYİH büyümesinin yüzde 64.8'ini oluşturdu. Tüketim, perakende satışların Eylül ayında yüzde 4.4 arttı ve Ağustos ayındaki yüzde 2.5'lik artışa göre hızlanma gösterdi.

Diğer taraftan önümüzdeki çeyreklerde;Kentleşme, uzun yıllar Çin ekonomisi için en büyük büyüme motoruydu. Ülke, yüz milyonlarca insan için modern yüksek binalarda geniş daireler inşa etti ve Çin, dünyanın geri kalanının toplamı kadar, hatta daha fazla çelik ve çimento üretiyordu.Şimdi, emlak - özellikle geliştiricilerin ve ev alıcılarının biriktirdiği borç - büyüme için büyük bir tehdit. Ülkenin en büyük emlak geliştiricisi Evergrande Grup, şimdiden ekonomide dalgalanan ciddi bir nakit sıkıntısıyla karşı karşıya.Evergrande'nin kaderi, ekonominin uzun vadeli sağlığı için daha geniş bir öneme sahip.Çinli yetkililer, tahvil alıcılarının ve diğer yatırımcıların Evergrande gibi borç yüklü şirketlere borç verme konusunda daha dikkatli olmaları ve hükümetin onları kurtarmak için her zaman orada olacağını varsaymamaları gerektiğine dair bir mesaj göndermek istiyorlar ,ancak yetkililerin ayrıca tedarikçilerin, inşaatçıların, ev alıcılarının ve diğer grupların mali açıdan kötü durumda olmadığından emin olmaları da gerekiyor.

Sonuç olarak önümüzdeki çeyreklerde Çin ekonomisinin büyüme trendini izlerken,aynı anda çok sayıda dinamiği takip etmemiz gerekiyor.Emlak çöküşü, enerji krizi, arz darboğazları ve artan hammadde maliyetleri gibi..Bu çeyrekteki düşük büyümenin sonraki çeyreklerde de devam edip etmeyeceği,bu unsurlara bağlı olacak.

6. @deniz43, detaylı açıklama için teşekkürler..bu analize ben de tamamen katılıyorum.

Anladığım kadarıyla çok belirsizlik var diye siz de net bir tahmin yapmak istemiyorsunuz. Benim Çin ile başlayan, daha sonra AB'ye oradan da ABD'ye uzanan bir stagflasyon beklentim var. Şimdilik uzak gibi gözükse de 2022 nin ikinci yarısında ABD'nin stagflasyon riskini konuşuyor olacağız diye düşünüyorum. Bu durumda abd nin faiz artışı beklentisi yavaş yavaş 2022 son çeyreğinden 2023 e kalacak diye düşünüyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://usanewsguru.com/investing/re...e-in-20-years/

Rents are rising "ominously" quick as tenants see largest improve in 20 years

Aylar öncesinden yazdığım gibi,ABD'de pandemi nedeniyle konan kiracıların tahliye yasağının kalkmasıyla kira fiyatları hızla artmaya başladı,Eylül ayında %0.44 artış ile son 20 yılda görülen en yüksek aylık artış oldu.

ABD'de ev fiyatlarındaki yılllık artış oranı %19.9 olduğu ,

Tuesday September 28 2021 Actual Previous Consensus
    04:00 PM
    US
    S&P/Case-Shiller Home Price YoY JUL 19.9%
    19.1% 20%

kira fiyatlarındaki artış henüz yıllık %2.8'de olduğu için,önümüzdeki aylardaki kira fiyatlarındaki artışın ev fiyatlarındaki artış ile aradaki makası azaltacak şekilde hızla artması,ABD enflasyon sepetinde kira fiyatları %31'in üzerinde en büyük ağırlığa sahip olduğundan da,önümüzdeki aylarda kira fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların ABD enflasyonuna ivme kazandırmasını ve lokomotiflik yapmasını bekliyoruz.
    onlarda TUİK başkanını değiştirip bizden birini getirsinler, sorun ortadan kalkar. bence
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Deniz üstad ;

21 Ekim de ortaya çıkan durum sizce ne şekilde sonuçlanacak ?
    Faiz düşecek mi ? Düşecek ise ne kadar düşürülecek ?
    KAsım a ertelenecek mi ? Etkileri neler olabilir .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Sayfa 948/2105 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998104814481948 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •