Sayfa 99/2105 İlkİlk ... 49899798991001011091491995991099 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 785 - 792 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Thursday May 10 2018 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Core Inflation Rate MoM APR 0.1%
    0.2% 0.2%
    US
    Core Inflation Rate YoY APR 2.1%
    2.1% 2.2%
    US
    Inflation Rate YoY APR 2.5%
    2.4% 2.5%
    US
    Inflation Rate MoM APR
    0.2% -0.1% 0.3% 0.2%
    US
    Initial Jobless Claims 5/MAY 211K
    211K 218K

Çekirdek enflasyon aylık %0.1 geldi,yıllık bazda %2.1 değişmedi,genel enflasyon aylık %0.2 geldi yıllık bazda %2.4'ten %2.5'e yükseldi.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Thursday May 10 2018 Actual Previous Consensus
    US
    Core Inflation Rate MoM APR 0.1%
    0.2% 0.2%
    US
    Core Inflation Rate YoY APR 2.1%
    2.1% 2.2%
    US
    Inflation Rate YoY APR 2.5%
    2.4% 2.5%
    US
    Inflation Rate MoM APR 0.2% -0.1% 0.3% 0.2%
    US
    Initial Jobless Claims 5/MAY 211K
    211K 218K

Çekirdek enflasyon aylık %0.1 geldi,yıllık bazda %2.1 değişmedi,genel enflasyın aylık %0.2 geldi yıllık bazda %2.4'ten %2.5'e yükseldi.
    tüm gelişmekte olan kurlara alımlar geldi bu veriyle...bizim şöyle bir açmazımız var...şimdi çok zeki ekonomi yönetimi, fiyat hareketlerini yeterince iyi yorumlayamadığı için, kur gevşedi, tansiyon azaldı sanacak..ya da öyle lanse edecek..faiz artışı beklentisini es geçecek...sonra ters bir veride, kurlar hareketlenince, tl en önden satılacak.

yani normal zamanda bu veriyi bizim için olumlu yorumlardım, ama bu şartlarda olumsuz oldu bizim için diyorum.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    tüm gelişmekte olan kurlara alımlar geldi bu veriyle...bizim şöyle bir açmazımız var...şimdi çok zeki ekonomi yönetimi, fiyat hareketlerini yeterince iyi yorumlayamadığı için, kur gevşedi, tansiyon azaldı sanacak..ya da öyle lanse edecek..faiz artışı beklentisini es geçecek...sonra ters bir veride, kurlar hareketlenince, tl en önden satılacak.

yani normal zamanda bu veriyi bizim için olumlu yorumlardım, ama bu şartlarda olumsuz oldu bizim için diyorum.
    Ben de böyle düşünüyorum,veri piyasa beklentilerinin altında kalınca euro/dolar paritesi de sıçradı ABD 10 yıllık faizleri geriledi.Ama ben piyasanın aceleci davrandığını düşünüyorum.Evet veri beklentileri karşılamadı ama buna rağmen hala yıllık bazda genel enflasyonda yükselme var,üstelik önümüzdeki 3 ay boyunca baz etkisi yine enflasyonu yükseltecek yönde duruyor örneğin Mayıs ayı enflasyonu geçen yıl negatif,gelecek ay o veri seriden çıkacak yıllık bazda enflasyon yükselişine devam edecek.Salı günü -Fed'in de çok önem verdiği- bir veri geldi:

05:00 PM
    US
    JOLTs Job Openings MAR 6.550M
    6.052M 6.101M

Bu veri şirketlerin yeni açılan iş yerleri veya mevcut iş yerlerindeki kapasite arttırımı için aradıkları boş pozisyonlar için aradıkları eleman sayısında 1 ay içinde 500 000 gibi çok büyük bir sıçrama olduğunu ifade ediyor.Bu da %3'9 a inen ve iyice küçülen atıl istihdam havuzundan artık istedikleri niteliklere sahip eleman bulamayan şirketlerin daha yüksek ücret teklifiyle diğer şirketlerde çalışan elemanları transfer etme aşamasına gelindiğini gösteriyor ki dolmakta olan bardağın taşmasıyla bir anda hem ücretlerde ciddi oranda sıçrama hem de bunun enflasyona hızlı bir şekilde yansımasını görebiliriz.

4. teşekkürler deniz43 üstadım. Size de sayın cauti

Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    teşekkürler deniz43 üstadım. Size de sayın cauti
    Ben de nezaketiniz için teşekkür ediyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    piyasa çok zayıf...tepki bile veremiyor...99-101 arası ideal tepki bölgesi aslında...ama illa tepki gelecek diye bir şey yok...fazla risk almadan seyretmek lazım.
    beklediğimiz bölgeden tepki geldi...piyasalar biraz yatışmış gözükse de...dün abd tüfe kaynaklı gelişmekte olan ülke paraları değer kazandı...bizimkiler yine şark kurnazlığı ile ekonomi kurmayları toplandı vs ile piyasa düzeldi ayağına yatıyoruz.

kur çok çıkmıştı, bu haberler bahane edilerek bir miktar kar realizae edildi..ayrıca borsa çok sert düştü, yurt dışında kayda değer bir düşüş olmamasına rağmen...bu nedenle borsadaki tepki de normal, hatta gecikmeli ve şiddeti düşük.

eğer, seçime kadar böyle gideriz, 1-2 toplantı daha yapar durumu idare ederiz diye düşünüyorsa yöneticilerimiz...yurt dışında işler biraz bozulmaya giderse, ki powell aslında şahin konuşuyor son dönemlerde...böyle bir durumda 1-2 gün de kuru 4,4 üzerinde görebiliriz..o zaman da bir gece yarısı toplantısı ile zorla faiz artışını yaptırırlar.

borsada tepki dediğim gibi gecikmeli ve momentum düşük...üstelik yabancı düşerken satmamış, satamamıştı...tepki de ciddi satış yapılıyor...tepki mal satmak için kullanılıyor gibi...dikkatli olmak lazım...işler terse dönerse borsada çok daha sert ve acıtıcı düşüşler gelebilir.

şahsen tepki amaçlı 99 lardan açtığım longları kapadım(100-102 bandına shortları kapamıştım)..tekrar azar azar short açmaya başlayacağım.

Haftaya bakış ve önemli gündem maddeleri

Bu hafta ABD'den veri trafiği diğer haftalara göre daha sakin olacak.Bu hafta ABD'den;Salı günü perakende satışlar,iş stokları,piyasa konut endeksi,Çarşamba sanayi üretimi,imalat üretimi ve kapasite kullanım oranı ,yeni ev başlangıçları,inşaat ruhsatları verileri gelecek.

Önümüzdeki hafta Çin'den de global piyasaların takip ettiği önemli veriler gelecek.Bunlar;Pazartesi doğrudan dış yatırım,Salı sanayi üretimi perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları verileri olacak.

Euro bölgesinden gelecek önemli veriler ise:Salı günü birinci çeyrek gsyih büyümesinin ikinci okuması,sanayi üretimi ve ZEW ekonomik güven endeksi verileri,Çarşamba çekirdek ve genel enflasyon verileri,Cuma dış ticaret ve cari denge verileri gelecek.Ayrıca Çarşamba günü Draghi'nin yapacağı konuşma global piyasalarca takip edilecek.

İç piyasalar açısından önemli olarak ise;Pazartesi günü yayınlanacak cari açık ve Salı günü yayınlanacak işsizlik rakamları,Çarşamba günü yayınlanacak sanayi üretimi Cuma günü yayınlanacak Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu verileri takip edilecek.Önümüzdeki hafta iç piyasalarca takip edilecek bir başka konu ise Çarşamba günü sonuçlanacak Hakan Atilla davası sonrasında Halkbank'a ABD Hazine bakanlığına bağlı OFAC tarafından muhtemelen kesilmesi beklenen ceza tutarı olacak.

8. şok halka arz için fiyat minimumda belirlenmiş,ilk başta 14 lira düşünülüyordu......10.5 deniliyor şu an...

Sayfa 99/2105 İlkİlk ... 49899798991001011091491995991099 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •