Sayfa 1914/2105 İlkİlk ... 914141418141864190419121913191419151916192419642014 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 15,305 - 15,312 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kredi faiz oranları serbest değil,merkez bankası politika faizi oranına göre değişen uzun vadeli,düşük faizli menkul kıymet tutma zorunluluğu var.Şimdi bu oranlar politika faizinin artmasına bağlı olarak yükseldi.

Tahvil tesis yükümlülüğünde yıllık bileşik faiz sınırı

İhracat,yatırım kredileri için:%53.9
    Diğer ticari krediler: %69.3
    İhtiyaç kredileri (70 bin TL üzeri): %77
    oldu.

Bankalar daha yüksek faizle kredi verebilecekleri için, artık mevduat faizlerini de yükseltmeleri beklenir.Her ne kadar yükselecek mevduat faizleri hala enflasyonun altında negatif getiri sunsa da ,bütün yumurtaları aynı sepete koymama,riski dağıtma ve kısa vadeli TL ihtiyaçları için kaynak olarak kullanma adına ,portföyün bir kısmı kısa vadeli TL mevduata yönlendirilebilir.

Eurobondların getirisi ülke cds puanına göre değişiyor ve şu anda cds'in düşmesiyle getiriler düşmüş durumda,şu anda alınacak bir eurobond cds'imizin tekrar yükselişe geçmesiyle değer kaybeder,eurobond almak için uygun yerlerin cds'imizin 500'ün üzerinde olduğu yerler söyleyebiliriz.

Altın ons fiyatı olarak şu anda 1900-2000 usd arasında dengelenmiş gözüküyor,1900'e yaklaşınca al,2000'e yaklaşınca sat gibi bir durum var.Altın'ın daha üst bir fiyat seviyesine atlaması için Fed'in faiz artırımını bitirme sinyalinin gelmesi gerekiyor.
    Günaydın üstad.

Açık yorum için teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.paraanaliz.com/2023/ekon...yoruz-g-63844/

Prof. Korkut Boratav: Ekonominin çökmesini değil, durgunlaşarak çürümesini yaşıyoruz
     Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    içinde bulunduğumuz ekonomik açmazda, merkez bankasının finansal sistemi düşük faizle fonlamaktan başka çaresi yok artık.. finansal sistem de benzer şekilde, kredi açtığı firmaları ucuzdan fonlamaya devam edecek. hep ne diyor reis, önceliğimiz üretim, istihdam.. dolayısıyla, enflasyonla mücadele adı altında bir süre daha göz boyamaya devam edecekler..

süreç nereye kadar gider, film nerede kopar allah bilir artık..
    üstadım bende sizin gibi film kopması bekleyenlerdendim ama Korkut hoca bence ekonomik çürüme deyimini güzel (ilk o mu dedi bilmiyorum) bulmuş diye düşünüyorum, hayat bir şekilde ilerleyecek ama artan sefaletle ve sonra insanlar bilemeyecekleri orta direk yaşantısına özenemeyeceklerde alt standart normalleşmiş olacak diye düşünüyorum.

saygılarımla.

3.  Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    üstadım bende sizin gibi film kopması bekleyenlerdendim ama Korkut hoca bence ekonomik çürüme deyimini güzel (ilk o mu dedi bilmiyorum) bulmuş diye düşünüyorum, hayat bir şekilde ilerleyecek ama artan sefaletle ve sonra insanlar bilemeyecekleri orta direk yaşantısına özenemeyeceklerde alt standart normalleşmiş olacak diye düşünüyorum.

saygılarımla.
    K.boratav çok değerli bir ekonomist ancak bildiğim kadarıyla finansal piyasalar dediğimiz devasa ve karmaşık yapıya ilişkin fon yöneticiliği gibi herhangi bir üst düzey pratiği bulunmuyor. bugünlerde bir yabancı fon yöneticisinin Türkiye'ye orta vadeli yatırım yapmayı düşüneceğini zannetmiyorum.

FED bile piyasaları yumuşak inişe tam olarak ikna edemiyorken, söz konusu olan Türkiye olunca iki kere düşünüyorlar.

saygılar bizden efendim.
    ytd..

4.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    K.boratav çok değerli bir ekonomist ancak bildiğim kadarıyla finansal piyasalar dediğimiz devasa ve karmaşık yapıya ilişkin fon yöneticiliği gibi herhangi bir üst düzey pratiği bulunmuyor. bugünlerde bir yabancı fon yöneticisinin Türkiye'ye orta vadeli yatırım yapmayı düşüneceğini zannetmiyorum.

FED bile piyasaları yumuşak inişe tam olarak ikna edemiyorken, söz konusu olan Türkiye olunca iki kere düşünüyorlar.

saygılar bizden efendim.
    Bistcoin dolar bazlı ikiye katladı ne kadar yatırım geldi, hedge fon denilen risk arayan fonların girişi bile çok sınırlı oldu.

Sen. Bob Menendez of New Jersey, wife charged with bribery

https://www.cnbc.com/2023/09/22/sen-...ndroidappshare

U.S. Sen. Bob Menendez of New Jersey and his wife Nadine have been indicted in New York on federal bribery charges related to an allegedly corrupt relationship with three businessmen.

Senatör Bob Menendez ,ABD Senatosunda dış işleri komisyonu başkanı ve Türkiye aleyhinde olmasıyla tanınan bir kişi.(Türkiye'nin f16 uçakları satınalmasını engelleyen kişi)

Friday September 22 2023 Actual Previous Consensus
    1:00 AM
    EA
    HCOB Services PMI Flash SEP 48.4
    47.9 47.7
    11:00 AM
    EA
    HCOB Manufacturing PMI Flash SEP 43.4
    43.5 44
    11:00 AM
    EA
    HCOB Composite PMI Flash SEP 47.1
    46.7 46.5

04:45 PM
    US
    S&P Global Manufacturing PMI Flash SEP 48.9
    47.9 48
    US
    S&P Global Services PMI Flash SEP 50.2
    50.5 50.6
    US
    S&P Global Composite PMI Flash SEP 50.1
    50.2

https://www.paraanaliz.com/2023/duny...dusus-g-64465/

Almanya'da konut fiyatları nisan-haziran döneminde 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 9.9 düştü. Böylece, konut fiyatlarına ilişkin verilerin toplanmaya başladığı 2000 yılından bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt Stuttgart ve Düsseldorf şehirlerinde daire fiyatları yüzde 9.8, ve bahçeli ev fiyatları ise yüzde 12.6 düştü.

Negatif reel faizler tüm varlık sınıflarında olduğu gibi konut fiyatlarını da şişirmişti,şimdi faizlerin yükselmeye başlamasıyla şişkinlik azalıyor.

https://www.ekonomim.com/gundem/gece...-haberi-708988

Hazine, kamu-özel işbirliği kapsamında yap-işlet-devret ve benzeri finansman modelleri kapsamında verdiği garantiler için dövizdeki yükselişten dolayı 2022 yılında 123.1 milyar lira tutarında kur farkı ödedi.

Sayfa 1914/2105 İlkİlk ... 914141418141864190419121913191419151916192419642014 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •