Special Days Image
Sayfa 1675/2099 İlkİlk ... 675117515751625166516731674167516761677168517251775 ... SonSon
Arama sonucu : 16790 madde; 13,393 - 13,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ben de katılmıyorum.Bilge Yılmaz'ın özgeçmişi,liyakatı, mevcut siyasi kadroların içinde en parlak olanı ve en iyisi,saygı duyuyoruz ama,yıllık 118 milyar dolar tarihinin en yüksek dış ticaret açığı veren bir ekonominin parası aşırı değerlidir.Nokta.

"TCMB TL'nin daha fazla değerlenmesini engellemek için döviz ihaleleri yoluyla FX rezervlerini yükseltme çabasında olacak." sözünü de yadırgadım.
    Merkez bankası kuru sabit tutmak için her ay kabaca 10 milyar dolar döviz satıyor.Bu satış dursun 1 usd,1 hafta içinde 30 TL'de dengelenir,yani yeni ekonomi yönetiminin öyle TL daha da değerlenir diye bir endişesi hiç olmasın,merkez bankası döviz satışını kestiği an piyasa kendi reel dengesini oluşturur.
    Size aynen katiliyorum.

Birde isin su tarafi var. Doviz kitligi ve acigi var. Kitlik ve acik varkli terimler. Ayni zamanda bankalarin zorla aldigi dusuk faizli uzun vade tahvil stoku var. Toplam aktifleri icinde ~%3/4 hesap edilse bile otofinansmanin olmadigi bir donemde ani ve hizli faiz artisi da yapilmasi pek olasi degil.

Soru su; doviz kitliginda doviz acigi deger kaybi olmadan, talep kesilmeden, piyasanin atesi nasil sonecek.

Bence; Sayin Yilmaz gibi kisiler aciklama yaparken bosluk birakmamali, yuvarlak cumleler kurmamali
    . Kisa olmaya bilir aciklama ama net olmali

Önümüzdeki haftanın gündemi Cuma gününde yoğunlaşmış durumda:

Friday March 31 2023 Actual Previous Consensus
    04:30 AM
    CN
    NBS Manufacturing PMI MAR
    52.6
    CN
    NBS Non Manufacturing PMI MAR
    56.3
    CN
    NBS General PMI MAR
    56.4

12:00 PM
    EA
    Inflation Rate YoY Flash MAR
    8.5% 7.2%
    EA
    Core Inflation Rate YoY Flash MAR
    5.6% 5.7%
    EA
    Inflation Rate MoM Flash MAR
    0.8%

03:30 PM
    US
    Personal Income MoM FEB
    0.6% 0.3%
    US
    Personal Spending MoM FEB
    1.8% 0.3%

3:30 PM
    US
    Core PCE Price Index MoM FEB
    0.6% 0.4%
    US
    PCE Price Index MoM FEB
    0.6%
    US
    PCE Price Index YoY FEB
    5.4%
    US
    Core PCE Price Index YoY FEB
    4.7% 4.7%

İç gündem

31 Mart 2023

-S&P Türkiye'nin kredi notunu gözden geçireecek

-Cumhurbaşkanı adayları kesin listesi resmi gazetede yayınlanacak.

-Şubat ayı dış ticaret açığı verisi yayınlanacak.

https://thegoldobserver.substack.com...y-and-the-case

The Hierarchy of Money and the Case for $8,000 Gold

4. JUST IN: First Citizens is in advanced talks to acquire Silicon Valley Bank, $SIVB.
    First Citizens could reach a deal as soon as tonight to acquire SVB from the FDIC.

Credit Suisse yamandı EU tarafında, SIV için US tarafı çok geç kalmıştı ya...

Başlığı ziyaret sayısı 2 milyonu geçmiş.Katkı veren herkese teşekkür ederiz.

6. Aralık 2023 vadeli dolar/tl kontratı.

16 martta yani 11 gün önce başlayan yükseliş %10'u buldu. Diğer vadelerde de benzer yükseliş var, bir grafiği paylaştım burada sadece. Bu arada aynı sürede dolar/tl spot kurundaki yükseliş ise sadece %0.5 (10 kuruş kadar).

Bu artış seçimden sonra faizlerin yükselmesi ya da dolar kurunun yükselmesi ya da ikisinin birden yükselmesiyle açıklanabilir. Faiz yükselmesine bakalım, mevcut hükümet devam edecekse biliyoruz faiz yükseltmeye karşı, hükümet değişip faiz yükselmesi seçeneğinde ise: seçimlerin tek turda bittiğini ikinci tura kalmadığını varsaysak bile kesin sonuçların açıklanması, cumhurbaşkanının göreve başlayıp yeni ekonomi bakanı MB başkanını ataması ve faiz artırılması 15 güne yetişmez, dolayısıyla mayıs sonu kontratı faiz artışını fiyatlamıyor olmalı ama o bile 11 günde %4,2 yükselmiş.

Ben bu yükselişlerin normal piyasa beklentisiyle oluştuğunu hiç ama hiç düşünmüyorum, aynı borsadaki gibi viopta da serbest bir ortam yok, büyük oyuncular ve insider bilgi alanlar parasına para katıyor ve piyasayı yönlendiriyor. On gün önce dolar kontratları sakindi ve şimdikinden farklı bir beklenti haber vs. yoktu ama ne olduysa müthiş bir artış trendi başladı (hacim artışıyla beraber), üstelik daha seçime epeyce var. Benim görüşüm dolar kurunun artacağına yönelik büyük bir para pozisyon alıyor.

Paylaşmak istedim.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Emekleriniz için biz size teşekkür ederiz Hocam.
    Allah razı olsun...

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Emeklerin ve zaman ayırdığın için biz teşekkür ederiz.

Sayfa 1675/2099 İlkİlk ... 675117515751625166516731674167516761677168517251775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •