Sayfa 1918/2104 İlkİlk ... 918141818181868190819161917191819191920192819682018 ... SonSon
Arama sonucu : 16832 madde; 15,337 - 15,344 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Ben 35 yildir Kanada'da oturuyorum.

Gecen buradaki arkadaslara soyledim, yok artik dediler.

Cikardim cep telefonunu gosterdim,

Ya orasi Turkiye diyor, kardesim dolar degilmi, ne alaka dedim, durdu dusundu.

Sonra baktim, bu Eurobond'lar hangileri, bir resmini ceksem diye, yanliyor.

Ha bir de ABD ve Kanada'da oyle 1000 dolarlik Eurobond satmazlar, minimum 200.000 dolar olacak.

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Deniz Hocam merhabalar iki sorum olacak?
    1-Mb. faiz artırımına devam ediyor nereye kadar devam edecek diye sormuyorum şeffaf olmadıkları için bilmek zor, peki mb. rezerv yakıyor mu yani dolar satmaya devam edip kura müdahalede bulunmaya devam ediyorlar mı etmiyoruz demişlerdi çünkü etmiyorlarsa şu anki mevcut kur kendi halinde mi?
    2- Faiz artırımları devam eder ve enflasyon oranına yaklaşır üzerine çıkar veya çıkmaz bu durumda doların ve bistin seyri nasıl olur? Dolar ve bist ucuz kalmış olur mu olmaz mı?
    -Merkez bankasının resmi gazetede yayınladığı tebliğle,ihracatçılar ve turizmciler döviz gelirlerinin %40'ını bankalar üzerinden merkez bankasına verip yerine TL almak zorundalar.En son verilerle Ağustos ayı ihracatı 21.6 milyar dolar,Temmuz ayı turizm geliri 5.3 milyar dolar.Ayrıca Ağustos ayında reeskont kredilerrinden gelen de 0.3 milyar dolar var.
    Demek ki,merkez bankası hiç döviz satmasa 1 ayda net döviz rezervinin kabaca ;

21.6*0.4+5.3*0.4+0.3=11.06 milyar dolar artması gerekir.
    Peki artmış mı;

Merkez bankasının swaplar hariç net döviz rezervi Pazartesi itibariye (-)63.4 milyar dolar,1 ay önce ise (-)67.3 milyar dolar imiş,demek ki,son 1 ayda merkez bankası kabaca 7.2 milyar dolar civarında döviz satmış.

-Enflasyon %128(ENAG),faizlerin bu ekonomi yönetiminde gerçek enflasyon seviyesine yaklaşmasını beklemek mümkün değil.

-Dövizin fiyatının hangi değişkenlere ve gelişmelere göre nasıl etkileneceğini sayfanın yukarısında yazdım.

-BİST'in ucuzluğu diye bir şey yok.Artık yüzü batıya dönük,çağdaş uygarlık düzeyini yakalamaya çalışan bir Türkiye yok."kurumlar ve kurallar" ülkesi olmaktan da uzun süre önce çıktık.Hukukun üstünlüğünün,güçler ayrılığının ,denge ve denetimin,şeffaflığın ve hesap verilirliğinin olmadığı,bağımsız ve tarafsız yargının olmadığı ,otoriter bir ortadoğu ülkesiyiz.Bizim borsanın fiyat/kazanç,piyasa/defter değeri gibi rasyolarını isviçre,hollanda,almanya gibi gelişmiş kalkınmış ülkelerin rasyolarıyla karşılaştırıp,ucuzuz diyince ,yüzüme geniş bir gülümseme yayılıyor.Rasyoları mukayese etmek için önce yüksek oranda bir ortadoğu ülkesi iskontosu uygulamak lazım.

-İkinci husus ,bizim ekonomimizde üretim yapısı %70 yurt dışından gelen ham madde ve ara girdiye dayanıyor,bu ithalatı yapacak dövizi bulamadığımız an, ekonomimizin çarkları durur.Bu risk de şirket değerlemelerinde hiç iskonto edilmiyor.

-İyi yönetilen ve verimli iş modeli olan kurumsal şirket sayımız odukça az,Daron Acemoğlu'nun çalışmasına göre son 15 yıldır ekonomimizde verimlilik artışı sıfır.Şirketler ucuz kredi ve ucuz işçilik ile kar ediyorlar.Yüksek teknoloji ve yüksek katma değer üreten şirketler çok az.

-Ama borsamız çok iyi kazandırıyor.Bence borsada olanlar,kapıya yakın durarak ve belirledikleri stop loss seviyesine sadık kalarak, olmaya devam etsinler,bedava para dağıtımına kimse hayır demez,musluk akıyorken herkesin cebini doldurmak istemesi anlaşılır durum.Ama borsa ucuz mu hayır,yükselmesi rasyonel bir temel ve beklentiye dayanıyor mu,hayır.

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Sadece Eurobond'da mevcut.

ABD 10 yillik hazine bonosu yillik %5.5, Turk Eurobond'da %11.83 dolar getiri.

Benim Eurobond portfoyum 35.000 dolar, yillik getiri 3.482 dolar.

Ay'da 290 dolar getiri, bugun 8.000 TL.nin uzerinde.

Enflasyon yok, risk yok.

Ya dolar duserse diye zorlama riskler uretmemek lazim.

Emekli ayligi 7.500 TL. olan bir ulkede, aylik 290 dolar getiri yani 8.000 TL.

Bir de dolarin 60 TL. oldugunu dusunun.
    Sn Tinaz eurobondların getirisi yıllık 8-9 civarında, hesabınız yanlış.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sn Tinaz eurobondların getirisi yıllık 8-9 civarında, hesabınız yanlış.
    35.000 dolar EB portfoyu 3.482 dolar yillik getirim var. Bu %9.9 getiri degilmi.

Eger eldekilerin cogu, 6 ayda bir %5.93 olan Eurobond olsaydi,toplam getiri ne oludu ?

Hesaplamayi mi yanlis yapiyorum acaba.

5.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    35.000 dolar EB portfoyu 3.482 dolar yillik getirim var. Bu %9.9 getiri degilmi.

Eger eldekilerin cogu, 6 ayda bir %5.93 olan Eurobond olsaydi,toplam getiri ne oludu ?

Bu 35.000 dolarlik EB'un belki 30.000 dolarini, dolar 19 TL. iken aldim.

2030'da bugun 1208'e aldigim %5.93 getirili Eurobond'un bana 1000 dolar olarak geri donecegini hesab ederek mi bu rakama variyorsunuz ?

Sonuc olarak getiriyi TL'ye cevirip harcayacaksam, bunu neden hesaba almiyoruz.

Yarin dolar 60 TL. olursa, yillik getirim ayni mi kalacak ?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://twitter.com/KobeissiLetter/s...01520101257494

"Average interest rate on a 30-year mortgage rises to 7.75%, the highest since November 2000.

This officially more than a whole percentage point above the 2008 highs.

Mortgage rates are now up 500 basis points in just over 3 years.

The payment on a $500,000 mortgage has gone from $2,000/month to $3,600/month.

That’s an 80% increase not including taxes and insurance.

How can this end well?"

https://pbs.twimg.com/media/F6oXvoqW...jpg&name=small
    500 K dolar para alıp da aylık 3600 $ mı ödüyoruz sadece?

Bu bedava değil mi resmen? 250K $'dan 2 ev alsak, kiraya versek... Kendi kendini öder, üste de para kalır yahu...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

7.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku

kupon faizi ayrı.. getiri ayrı..
    getiri eurobondu aldığınız fiyata göre değişir..
    eurobond fiyatı ise alındığı zamanki cds ve amerikan tahvil oranlarına göre değişir..

mesela şu an cds 380 civarı.. amerika 10 yıllıklar 4.55 civarı
    10 yıllık hazine eurobondları 8.35 civarlarında..

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,898
    ABD’de konut fiyatlarında yıllık artış yüzde 1

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artış kaydetti.

https://www.sozcu.com.tr/2023/emlak/...zde-1-7813345/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 1918/2104 İlkİlk ... 918141818181868190819161917191819191920192819682018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •