Sayfa 1863/2106 İlkİlk ... 863136317631813185318611862186318641865187319131963 ... SonSon
Arama sonucu : 16848 madde; 14,897 - 14,904 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Thursday July 13 2023 Actual Previous Consensus
    06:00 AM
    CN
    Balance of Trade JUN $70.62B
    $65.81B $74.8B
    CN
    Exports YoY JUN -12.4%
    -7.5% -9.5%
    CN
    Imports YoY JUN -6.8%
    -4.5% -4%

https://www.cnbc.com/2023/07/13/chin...ectations.html

China's June trade data badly misses expectations

Batı dünyasının Çin imalatına bağımlılığı azaltma ve tedarikini çeşitlendirme stratejik kararı çerçevesinde Çin'in dış ticaret hacmi daralma yönünde.(Pandemi döneminde tek kaynağa bağlı kalmanın sakıncaları ve tedarik zincirinde aksamalar,mevcut Çin liderliğinde komünist doktrin yönünde katılaşma ve serbest piyasa ekonomisine gelen bazı kısıtlamalar,Taiwan'a bir Çin saldırısı durumunda Çin ile ticari bağların kopması ihtimali...)
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cnbc.com/2023/07/19/chin...opolitics.html

China says foreign trade faces "extremely severe" situation, blames geopolitics for slump

"Companies say some countries' politicization of trade has forced orders and production to move out, damaging the economic interests of both suppliers and buyers," an official said in Mandarin, via a CNBC translation

"Some countries' forceful push for "decoupling," "severing [supply] chains" and so-called 'de-risking' are human-made obstacles blocking normal commerce," Li Xingqian, the head of the ministry's external trade department, said in Mandarin, according to a CNBC translation.
     Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    https://twitter.com/santmanukyan/sta...jVyDeLD1bqGYBA

Sn deniz nasıl yorumlamamız gerekir. Normalde çinde iç piyasada talep düşünce üretim dış piyasaya döner. Dünyada çindeki ölçekle rekabet edemeyen şirketlerin karını törpülerdi. Şimdi dış ticarette yavaşlamış nasıl yorumlamak gerekir ?
    Covid sonrası tedarik sorunları bitti her şey normale döndü demek yeter mi ?
    Yoksa stratejik olarak yeni tedarik zinciri kuruluyor mu demek gerekir.
    Son olarak almanyanın çin ile ciddi dış ticareti vardı. Bu rakamlar almanyayı etkiler mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi
    Daha önce de birkaç kere bu konuya değinmiştim.Xi liderliğindeki Çin batı dünyasını rahatsız etmiş durumda."Dünyanın fabrikası" olan Çin'e imalat bağımlılığını azaltıp,tedarik zincirini çeşitlendirmek istiyorlar.Bu konuda Çin'in yerine ilk aday hindistan,sonraki aşamada ise ticaretin ve üretimin demokrasi ve özgürlüklerin olduğu ülkelerden küme oluşturarak,üretimin ve ticaretin çok büyük ölçüde bu küme içinde yapılması,otoriter ve özgürlüklerin kısıtlı olduğu ülkelerle ilişkileri sınırlandırmayı planlıyorlar.
    Muhtemelen Çin bir rejim değişikliği olmadığı takdirde ,ki bu konuda hiç bir beklenti yok,bir daha eski dış ticaret hacimlerini hiç göremeyecek görünüyor.Üretim hacmini koruyabilmek için Çin'in bundan sonra iç tüketimi daha destekleyici politikalar uygulaması gerekiyor.Bu arada Çin'in enflasyonu %0 ve üretici fiyat endeksi -%5.4,üretim maliyetleri düşmüş ve satış fiyatları ucuzlamış,küresel piyasalar için çok rekabetçi duruma gelmiş durumda.Çoğunlukla bizim ürün gamlarının hepsinde yoğun üretim yapıyor ve dış piyasalarda Çin ile fiyat rekabeti yapabilmemiz zor duruma gelmiş durumda.
    Yani sorunuzun cevabı, "evet, stratejik olarak yeni tedarik zinciri kurulma çabası var" ve bu stratejik karar ,kısa vadede alman ekonomisini olumsuz etkiler.

3. Temmuz ayı için;
    2. el otomobilde düşüş,
    Enerji fiyatlarında yükseliş

haberleri okudum.

Sizin çalışmalarınız Temmuz çekirdek/tüketici enflasyonları için
    piyasanın beklediği 0,3 ile karşilaştirdiğinizda ne görüyorsunuz.

İlginizi için teşekkürler.

Wednesday August 09 2023 Actual Previous Consensus
    04:30 AM
    CN
    Inflation Rate YoY JUL -0.3%
    0% -0.4%
    CN
    Inflation Rate MoM JUL 0.2%
    -0.2% -0.1%
    CN
    PPI YoY JUL -4.4%
    -5.4% -4.1%

https://www.cnbc.com/2023/08/09/chin...er-prices.html

China reports smaller-than-expected drop in consumer prices
    Son düzenleme : deniz43; 09-08-2023 saat: 06:10.

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Temmuz ayı için;
    2. el otomobilde düşüş,
    Enerji fiyatlarında yükseliş

haberleri okudum.

Sizin çalışmalarınız Temmuz çekirdek/tüketici enflasyonları için
    piyasanın beklediği 0,3 ile karşilaştirdiğinizda ne görüyorsunuz.

İlginizi için teşekkürler.
    Thursday August 10 2023 Actual Previous Consensus

03:30 PM
    US
    Core Inflation Rate MoM JUL 0.2% 0.2%
    US
    Inflation Rate MoM JUL 0.2% 0.2%
    US
    Core Inflation Rate YoY JUL 4.8% 4.8%
    US
    Inflation Rate YoY JUL 3% 3.3%

Reuters'in anketinde piyasa beklentisi Temmuz ayında çekirdek ve manşet enflasyonun %0.2 artacağı şeklinde;benim tahminim,çekirdek enflasyonun %0.35,manşet enflasyonun %0.4 artacağı şeklinde.

6. Teşekkürler Hocam.
    Piyasa hareketlerine bakınca da benzer olışumları gördüğümü söyleyebiliriz.

https://www.cnbc.com/2023/08/09/chin...ke-taiwan.html

China hawk says Beijing could attack Taiwan by 2024, bringing "war to the West"

Not aldık...

8. https://www.sozcu.com.tr/2023/dunya/...ekler-7767492/
    bu konu ilk ortaya çıktığında bedeli karşılığında sadece Türkler değil diğer sığınmacıların da Türkiye'ye iade edileceği konuşuluyordu. Umarım anlaşma sadece Türklerin iadesini içermektedir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 1863/2106 İlkİlk ... 863136317631813185318611862186318641865187319131963 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •