Sayfa 818/2100 İlkİlk ... 31871876880881681781881982082886891813181818 ... SonSon
Arama sonucu : 16799 madde; 6,537 - 6,544 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by metin68 Yazıyı Oku
    Benim sorum şu Türkiye'den para çıkışı var tamam bu cepte enflasyon var bu da cepte kurlar yükseldi bu da cepte

Şimdi sorum şu TL faizler enflasyon etkisiyle yükseldiğinde daha önce dolar bozup tahvil alan yabancı zarar yazmadı mı? Bonodan yazdığı zararın üzerine yüksek kurdan dolar alıp tekrar ikinci bir zarar yazmadı mı? Yoksa bono faizleri enflasyon nedeniyle değil de yabancı satışlarıyla mı yükseldi tıpkı dolar aldıklarında kurun yükselmesi gibi. Burada esas zararı yabancı mı yazdı hazine mi yazdı?
    -Eğer enflasyonun yükseleceği beklentisiyle elinde tahvil tutanların bir bölümü zarar kes yapıp satışa geçerse,tahviller değer kaybeder yani faizi yükselir.

-Bu durumda ellerinde tahvil bulunduran yabancılar da,tahviller değer kaybetmeye başladığı için zarar yazmaya başlarlar,eğer zarar seviyesi yabancıların önceden belirledikleri zarar kes seviyesini aşarsa yabancılar da ellerindeki tahvilleri satıp dolara geçiş yapıp ülkeden çıkış yapabilirler,bu durumda daha düşük kurdan giriş yaptıkları için oradan da zarar ederler.

-Bono faizleri , yabancıların beklentilerinin olumsuza dönmeleri nedeniyle satış yapmaları durumunda da yükselebilir.Çünkü yabancı için tahvil pozisyonları ,nominal tahvil faizinin kur artışlarının altında kalmaması beklentisine dayalıdır.Eğer beklentileri kur artışlarının tahvil faizinin üzerine çıkacağı şeklinde değişikliğe uğrarsa zarar kes yapıp pozisyonlarını kapatırlar ve ülkeden çıkış yaparlar.

-Yabancı yatırımcılar strateji olarak bütün yumurtaları asla aynı sepete koymazlar,Türkiye'deki yatırım pozisyonları, muhtemelen toplam yatırımlarının %1-%2 gibi çok küçük bir kısmını oluşturur,dolayısıyla aldıkları riske karşı edecekleri zarar ihtimalini önceden hesaplarlar ve katlanabilirler ve gerektiğinde tereddütsüz pozisyonlarını kapatırlar.

-Son yıllarda yabancılar genel olarak zarar etmiş gözüküyorlar,Hazine için önemli olan ise borçlanma ihtiyacı için enflasyonun üzerinde ne kadar reel faiz ödediğidir,enflasyonun altında bir nominal faiz ödemişse o hazinenin kazanç hanesine yazılır.
    Son düzenleme : deniz43; 15-05-2021 saat: 16:45.

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    sn. deniz43
    Lütfedip zaman ayırdığınız ve cevapladığınız için teşekkür ederim.

Demek ki Fed , enflasyona uygun faiz oranlarını artırmaya başlaması için , büyük sermayenin trilyonlarca dolarlık tahvillerinin pozisyonlarını değiştirmesini bekliyecek öncelikle. Faiz artımları başlayınca anlıyacağız ki büyük sermaye (borsamızda buna 'pala' diyorlar, bilirsiniz) pozisyonlarının önemli bir bölümünü çoktan değiştirmiş. Siz , verileri yorumlama uzmanısınız. Bu pozisyon değişikliklerini de yayınlanan resmi verilerden sezinlediğinizde , bu topik takipçilerini de bilgilendireceğinize inancım tam. Böylece , bir çok konuda olduğu gibi en azından ülkemiz finansal medyasından 1 adım önce haberimiz olacaktır diye düşünüyorum.

Bu topiği ve sizi gereksiz şekilde canınızı sıkacak kişilere ifade ettiğimiz gibi en azından şahsım , elbet para kazanma amaçlı temelinde ama öncelikle ekonomik entellektüel birikimimize değer kattığınızı düşünüyorum. Mesela Fed in - bizim merkez bankamızın böyle bir vizyonu olduğunu sanmıyorum - ülkenin istihdam politikası ile doğrudan sorumlu olduğunu bilmiyordum. Ben sanayi mühendisiyim. Sene 1984 , İtü de 1.sınıfda Ekonominin Temelleri diye bir dersimiz vardı , hocamız prof.dr.Besim Üstünel. Ecevit hükümetlerinde bir dönem maliye bakanlığı da yapmış çok değerli bir hoca ki Allah gani gani rahmet eylesin. Merkez bankamızın temel görevi , en birinci görevi fiyat istikrarını sağlamaktır dediğini 37 yıl sonra bile şimdi gibi hatırlıyorum. Bu bağlamda Fed in görevleri nelermiş diye baktığımda , economist dergisinden okuduğuma göre , sanırım Fed in sitesinde de yazıyor olması lazım. Bunu araştırmaya sizin yukarıdaki cevabınız neden oldu bana.
    Fed in 5 temel işlevi varmış. İngilizcem çok iyi değil , orta karar. Çevirebildiğim şekilde ve özet olarak ,
    1.Amerikan ekonomisinde mümkün olduğunca istihdamı maximum kılmak adına fiyat istikrarını sağlamak ve ılımlı uzun vadeli faiz oranlarını belirleyerek para politikası yürütmek
    2.Finansal sistemin istikrarı (özetle)
    3.Bireysel finansal kurumların güvenliğini sağlamak (özetle)
    4.Bankacılık ve Usa doları ile ödemeler sisteminin güvenliğini sağlamak (özetle)
    5.Tüketici haklarının korunması (özetle)

Bizim merkez bankamızın işlevleri ise , siyasete girmeyelim ama durumun fecaati ortada.

Selamlar
    Öncelikle nazik ifadeleriniz için teşekkür ederim.
    Sonrasında da muhtemelen iyi ifade edememiş olmalıyım,orada bir düzeltme yapayım.Tabii ki ,Fed para politikasında değişiklik yapmak için "büyük para"nın pozisyon değiştirmesini beklemiyor.İstihdam'a öncelik verdiği,enflasyonu ikinci plana attığı için bir süre daha aşırı gevşek para politikasını devam ettirmek,bu suretle ekonomi yüksek hızla büyürken istihdamın da hızla artmasını ümit ediyor.Politika faizinde bir artış yapmaz iken, şüphesiz piyasa faizlerinin de enflasyona uyumlu şekilde artmasını istemiyor.Ama Fed piyasanın en önemli oyuncusu olsa da 28.1 trilyon dolarlık borçlanma piyasasında payı 5.3 trilyon dolar ile sınırlı,elindeki kısa vadeli tahvilleri satıp uzun vadeli tahvilleri alarak sınırlı bir etkide bulunabilir ama enflasyon yükselmişken tek başına tahvillerin faizinin yükselmesini durduramaz,burada da menfaat birliği olduğu için "büyük para" da büyük zarar yazmamak için ellerindeki tahvil pozisyonunu sessizce boşaltana kadar Fed ile birlikte aynı yönde hareket ediyor.Enflasyonda devasa zıplamaya ve giderek ivme kazanmasına rağmen enflasyon artışına karşı benchmark tahvillerindeki faize şu ana kadar çok sınırlı yansımasına benim getirdiğim yorum bu.

https://www.thebalance.com/who-owns-...l-debt-3306124

2020 yılı sonucu itibariyle, ABD Hazine tahvillerinin elinde tutanlara göre dağılımı.(Trilyon dolar)

Bireyseller:1.77
    Yatırım fonları:3.81
    Bankacılık kurumları:1.34
    Sigorta şirketleri:0.44
    Fed:5.31
    Eyalet ve yerel hükümetler:1.09
    Yabancı hükümetler ve uluslararası yatırımcılar:7.17
    Emeklilik fonları:3.14
    Diğer:0.44

Fed'in para politikasına ilişkin ,kendi internet sitesindeki strateji belgesi ise aşağıda linkini veriyorum:

https://www.federalreserve.gov/monet...erRunGoals.pdf

Burada Fed sadece enflasyona değil ,maksimum istihdama da odaklandığını ifade ediyor.

Fed'in aşağıdaki son toplantıdaki karar metni gibi, tüm toplantılarında aynı ifadeyi sürekli görüyoruz.

https://www.federalreserve.gov/monet...20210428a1.pdf

"The Committee seeks to achieve maximum employment and inflation at the rate
    of 2 percent over the longer run"

https://wolfstreet.com/2021/05/15/od...nd-imbalances/

Fed üyelerinden Robert Kaplan:

-(Enflasyon konusunda)
    "What is happening is demand is shifting. There's more fiscal policy coming, and demand could be strengthened for some of these products, and that's actually creating some of the uncertainty. Demand is not static; it's increasing and there are intervening events. And that's why there is so much uncertainty as to how long this is going to take."

"Olan şey, talep değişiyor. Daha fazla maliye politikası geliyor ve bu ürünlerden bazıları için talep güçlendirilebilir ve bu aslında belirsizliğin bir kısmını yaratıyor. Talep durağan değildir; artıyor ve araya giren olaylar var. Ve bu yüzden bunun ne kadar süreceği konusunda çok fazla belirsizlik var. "

-What he worries about is, "depending on how long it takes to resolve these supply and demand imbalances, do they start to feed into inflation expectations?"

Kaygılandığı şey, "bu arz ve talep dengesizliklerinin ne kadar sürede çözüldüğüne bağlı olarak, enflasyon beklentilerini beslemeye başlıyorlar mı?"

-"While I'm willing to let inflation run moderately above 2% for some time," he said, "I'm also committed to anchoring inflation and inflation expectations at 2%."

"Bir süre enflasyonun% 2'nin biraz üzerinde ılımlı şekilde kalmasına izin vermeye istekli olsam da, enflasyonu ve enflasyon beklentilerini% 2'ye çapalamaya kararlıyım"

-As the economy is "making progress to achieving full employment and price stability, it would be healthy to begin the process in the not too distant future, sooner rather than later, to at least discuss weaning off these extraordinary measures" " these extraordinary measures being the purchases of Treasury securities and mortgage-backed securities.

Ekonomi, "tam istihdam ve fiyat istikrarına ulaşma yolunda ilerleme kaydettiğinden, sürece çok uzak olmayan bir gelecekte, en azından bu olağanüstü önlemlerin kaldırılmasını tartışmak, er ya da geç başlamak sağlıklı olacaktır' - bu olağanüstü önlemler (bilindiği gibi) Hazine menkul kıymetlerinin ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin satın alınması olarak devam ediyor.

-"I worry about excess risk taking in the financial markets, very tight credit spreads. I worry in particular about leverage and excess risk-taking building up in the nonbank financial market. I worry about some of the excesses and imbalances in the economy," he said.

"Finansal piyasalarda aşırı risk alma, çok dar kredi marjları konusunda endişeliyim. Banka dışı finans piyasasında özellikle kaldıraç ve aşırı risk alma konusunda endişeliyim. Ekonomideki bazı aşırılıklar ve dengesizlikler konusunda endişeliyim ".

-"And in addition, I focus on the housing market, and I use that as an example. We buy $40 billion of mortgage-backed securities every month, and that has helped during the pandemic to bolster the housing market. However, at this stage home prices are at historically elevated levels," he said.

Ve ilave olarak, konut piyasasına odaklanıyorum ve bunu bir örnek olarak kullanıyorum. Her ay 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alıyoruz ve bu, salgın sırasında konut piyasasını güçlendirmeye yardımcı oldu. Ancak bu aşamada konut fiyatları tarihsel olarak yüksek seviyelerde ".

-If you have these excesses and supply-and-demand issues, "what you don't know is, depending on how long that goes on, whether it starts to get embedded in inflation expectations. And you worry that inflation expectations start to get to be more elevated, and then you are getting them elevated to a level that is not consistent with anchoring them at 2%. That's the part I'm concerned about. This is a risk for me."

Bu aşırılıklarınız ve arz-talep sorunlarınız varsa, "bilmediğiniz şey, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, enflasyon beklentilerine eklenmeye başlayıp başlamadığıdır. Ve enflasyon beklentilerinin daha da yükselmeye başladığından endişeleniyorsunuz ve sonra onları % 2'ye çapalamakla tutarlı olmayan bir seviyeye yükseltiyorsunuz. Benim endişelendiğim kısmı bu. Bu benim için bir risk. "

4. Kafalar kumdan illaki çıkacak.
    Bakalım ne zaman

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. The problem for the Fed is that the bond market is not worried about surging inflation. Despite economic growth expectations of as much as 6%, interest rates are trading below 2%.

The “real economy†is heavily debt-financed, and as such, cannot withstand substantially higher rates. Consequently, the Fed is caught between hiking rates to quell transient inflationary pressures, thereby deflating the most significant asset bubble in financial history, or doing nothing and hoping no one pushes the “big red button.â€

Unfortunately, history is full of instances where someone panicked.
    tahminim, panik önce kriptolarda başlayacak..daha sonra diğer piyasalara borsa, tahvil, mortgage, türev vs. yayılacak. ancak mevcut dijital ve robotize finans piyasalarında artık her şey göz açıp kapayıncaya kadar olduğu için(flash crash mefhumu: mart 2020 hareketi gibi); 1987 tarzı bir kitlesel panik havası ortaya çıkarsa çok değişik fiyatlamalar görebiliriz.
    ytd..

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bu aşırılıklarınız ve arz-talep sorunlarınız varsa, "bilmediğiniz şey, ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, enflasyon beklentilerine eklenmeye başlayıp başlamadığıdır. Ve enflasyon beklentilerinin daha da yükselmeye başladığından endişeleniyorsunuz ve sonra onları % 2'ye çapalamakla tutarlı olmayan bir seviyeye yükseltiyorsunuz. Benim endişelendiğim kısmı bu. Bu benim için bir risk. "[/U]
    Sn. Deniz Bey,

Bu ortamda siz sermayenizi birikiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz, güvenli liman olarak nereyi görüyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Sn. Deniz Bey,

Bu ortamda siz sermayenizi birikiminizi nasıl değerlendiriyorsunuz, güvenli liman olarak nereyi görüyorsunuz?
    Bu soruyu daha önce cevaplandırmıştım,şartlar değişmediğinden aynı cevap geçerli.

ABD'de yapılan coranavirüs aşısı 273.5 milyon doza ulaştı.

https://tradingeconomics.com/united-...cination-total

Aşılanma oranı %82'ye geldi.

https://tradingeconomics.com/united-...ccination-rate

ABD ilaç firmaları devasa üretim kapasitesini harekete geçirip aşı üretiminde büyük miktarlara ulaştıklarından ve henüz aşılanmayan kalan az sayıda kişi için de ürettikleri aşıları eyaletlere gönderdikleri için,bundan sonra aşı ihraç etmeye başlayacaklar.

https://www.cnbc.com/2021/05/17/bide...d-of-june.html

Biden to say U.S. will send 20 million Pfizer, Moderna or J&J vaccine doses abroad by end of June

Umarım bizim Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz,şiddetle ihtiyacımız olan bu aşıları temin etmek için amerikalı ilaç firmalarıyla hemen bağlantı kurarlar.

Sayfa 818/2100 İlkİlk ... 31871876880881681781881982082886891813181818 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •