Sayfa 1650/2111 İlkİlk ... 650115015501600164016481649165016511652166017001750 ... SonSon
Arama sonucu : 16884 madde; 13,193 - 13,200 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Gelecek hafta salı ve çarşamba günleri Powell 18:00'da yapacaği konuşmalar, belli peryotlarda yaptığı Senato konuşmalarımıdır?
    Teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Gelecek hafta salı ve çarşamba günleri Powell 18:00'da yapacaği konuşmalar, belli peryotlarda yaptığı Senato konuşmalarımıdır?
    Teşekkürler.
    https://www.bloomberght.com/fed-bask...usacak-2326175

Pardon, gereksiz yer işgal etmişim ya.

Deniz Bey merhaba,

Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Karşılık beklemeden biz kenardaki forum kullanıcılarına çok değerli bilgiler veriyorsunuz.

Millet ittifakının seçimi kazanması durumunda Eurobond faizlerinde orta vadede nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

Sent from my 2201117PG using Tapatalk

5. Deniz bey iyi akşamlar diliyorum öncelikle. Sizlerin değerli bilgileri için müteşekkiriz.
    Sizin fikrinizi almak istediğim konu, gelişmekte olan ülkelerde (Pakistan, Nijerya, Gana, srilanka vb) ülkelerin borç çevrimlerinde son dönemde yaşadığı sıkıntılar ile ilgili. Bu yada benzeri ülkelerin olası temerrüde düşmesi, global piyasalarda dolara olan inancın yitirilmesine neden olur mu, yada emtia piyasasına yarar mı acaba?
    Fikirlerini duymak çok mutlu eder beni.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Deniz Bey merhaba,

Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Karşılık beklemeden biz kenardaki forum kullanıcılarına çok değerli bilgiler veriyorsunuz.

Millet ittifakının seçimi kazanması durumunda Eurobond faizlerinde orta vadede nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

Sent from my 2201117PG using Tapatalk
    Eurobond faizleri 2 bileşenin toplamından oluşuyor.Birincisi ABD hazine tahvil faizleri ve euro cinsinden almanya hazine tahvil faizleri,ikincisi ise ülke risk puanı.Sendikasyon kredilerinde ise SOFR ya da Euribor'un üzerine ülke ve banka(şirket) risk puanı ekleniyor.

Hem Fed'in hem de avrupa merkez bankasının bu sene faiz artırmaya devam etmesi beklendiğinden birinci bileşenin bu yıl artmaya devam etmesi,gelecek yıl ise duraklamaya geçmesi eğer enflasyonda bir düşüş olursa da düşmeye başlaması beklenir.

İkinci bileşen ülke risk puanı ise ;seçimlerden sonra gelecek ekonomi yönetiminin ve genel yönetimin performansına bağlı.Ülke ekonomisi şu anda enkaz halinde;enflasyon ve dış ticaret açığı uçmuş,yüksek işsizlik oranı devam ediyor,kısa vadeye sıkışmış büyük bir dış borç yükü var,merkez bankasının döviz rezervleri çok düşük,gelir dağılımı çok bozulmuş,serbest piyasa ekonomisinden çıkılmış komuta ekonomisine geçilmiş,faizlerin ve döviz kurlarının yapay seviyelerde tutulmasıyla birçok makroekonomik büyüklük farklı dengelerde oluşmuş,birçok sorunun çözümü ve borç ödemeleri seçim sonrasına ötelenmiş,bir de üzerine büyük yıkıma yol açan deprem felaketi gelmiş durumda.Bir şey söyeyebilmek için önce ekonomi birimlerinin başına kimlerin geldiğini,genel yönetimde koordinasyonun nasıl sağlandığını görmek gerekiyor.

Açıkça söylemek gerekirse kısa zamanda büyük bir iyileşme beklemiyorum ve çok iyimser değilim.Daha önce de yazmıştım,siyaseti meslek olarak yapanlardan çok şey beklemiyorum.Türkiye'nin her alanda çok iyi eğitim almış donanımlı bir insan kaynağı var ama mevcut konjonktürde siyaseti ülkeye hizmet etmek isteyenler değil, kendisi için imkanlar ve pozisyon elde etmek isteyenler yapıyorlar.Eski yönetimden daha iyi olabilirler ama Türkiye'yi bu badireden hızlı bir şekilde ancak siyaset dışı, alanlarında kendiklerini dünyaya ispatlamış teknokrat bir kabine çıkartabilir,siyasi otorite de sadece bu uzman kadronun arkasında siyasi irade olarak durmalı ,işlerine karışmamalı.
    Son düzenleme : deniz43; 07-03-2023 saat: 07:36.

Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Deniz bey iyi akşamlar diliyorum öncelikle. Sizlerin değerli bilgileri için müteşekkiriz.
    Sizin fikrinizi almak istediğim konu, gelişmekte olan ülkelerde (Pakistan, Nijerya, Gana, srilanka vb) ülkelerin borç çevrimlerinde son dönemde yaşadığı sıkıntılar ile ilgili. Bu yada benzeri ülkelerin olası temerrüde düşmesi, global piyasalarda dolara olan inancın yitirilmesine neden olur mu, yada emtia piyasasına yarar mı acaba?
    Fikirlerini duymak çok mutlu eder beni.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Türkiye'ye benzer şekilde bu ülkeler de,küresel piyasalarda likidite'nin bol,faizlerin ise çok düşük olduğu ,dış borçlanmanın kolay olduğu dönemlerde borçlanmışlar ancak aldıkları borçları döviz kazandıracak alanlara yatırım yapacak şekilde değerlendirmedikleri için,şimdi küresel faizlerin yükseldiği likiditenin azalmaya başladığı dönemde borçlarını ödemekte sıkıntı yaşamaya başladılar.Geçmiş yıllarda bu ülkelerin birinin temerrüde düşmesinin benzer ülkelerde de zincirleme bir bulaşmaya yol açtığını gördük ama bunun doların gücüne bir etkisi olmaz,dolar'ın değer kazanması, dolar endeksinin yükselmesi bu ülkelerin dış borç yükümlülüklerini yerine getirmesini zorlaştırır.
    Emtia piyasasında fiyatlama dolar ile yapıldığı için doların değer kazanmasının fiyat düşüşü,değer kaybetmesinin fiyat yükselmesi yönünde bir etkisi var ama emtialarda fiyatlarda esas belirleyici olan arz talep dengesi oluyor.Burada'da küresel emtia piyasasında petrol'ün %20'sini,kömürün %40'ını,sanayi metallerinin ortalama %55'ini ithal eden Çin'in talebi belirleyici oluyor.

https://www.ekonomim.com/kuresel-eko...-haberi-685462

Gelişen ülkelerde dolar krizi büyüyor
    Son düzenleme : deniz43; 07-03-2023 saat: 07:17.

Tuesday March 07 2023 Actual Previous Consensus Forecast
    07:30 AM
    CN
    Balance of Trade JAN-FEB $116.88B
    $78B $81.8B
    CN
    Exports YoY JAN-FEB -6.8%
    -9.9% -9.4%
    CN
    Imports YoY JAN-FEB -10.2%
    -7.5% -5.5%

Sayfa 1650/2111 İlkİlk ... 650115015501600164016481649165016511652166017001750 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •