Sayfa 1545/2103 İlkİlk ... 5451045144514951535154315441545154615471555159516452045 ... SonSon
Arama sonucu : 16823 madde; 12,353 - 12,360 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    Faizler düşürüldü.
    Sırada dövüze baskı var..
    Liralaşma..
    Dövüz de ve altında çözülme bekliyorum.
    Rus gazı ötelencek.
    Post ülkelerden dolar alınacak..
    Dövüzcülere tam saha pres... ...
    Dövizde çözülme derken muhtemelen döviz düşecek demiyorsunuz, döviz mevduatlarında bozdurmalar olacak diyorsunuz?

Usd/TL grafiği son 2 haftadır, geçmişteki hareketlerinin tersini yapıyor gibi.
    Eskiden dolar yukarı bir adım atardı, MB basardı.
    Şimdi dolar aşağı bir adım atınca, MB alım yapıp tekrar 18,62' ye getiriyor gibi (doların düşmesini isteyeceklerini sanmıyorum). Mevcut ekonomik durumumuza göre çok fantastik bir durum tabi ama son MB verilerine göre gerçek kişilerin dolar bozdurmuş olması ve borsaya girişler bunu düşündürüyor.

Hükümetin "Liralaşma" mantığı sanırım KKM-$ bozdur, borsaya gel şeklinde. Geçmişteki icraatlarına baktığımda bunlara güvenmek çok zordu, güvenemedim ve borsaya giremedim. Düzeltme ha geldi-gelecek diye diye hissesiz kaldım!!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Dövize olan baskı tamamen yapay yollarla olmakta. Fiyatlar kontrollü olarak belli seviyelerde tutulmaya çalışılmakta. Şu anda ülkenin her ay 8-10 milyar usd paraya ihtiyacı var. Belli ülkelerden borç karşılığı alınan paralarla bu iş çok yürümez. İhracat bedellerinin önce %25 sonrasında %40 ının bozulması uygulaması neden acaba?
    Bankalarda döviz mevduat tutmaya ceza verilmesi de aynı amacın ürünüdür..Ayrıca vatandaşın kazandığı TL bankalarda -yaşanan enflasyona göre- düşük faizlerle ezdirilerek hiç ediliyor.
    Bütün bunlar %90 lardaki TÜİK enflasyonuna karşın sırf faizler artmasın tek hanede kalsın ve bir kısım seçmene şirin gözükelim senaryosunu ayakta tutabilmek için yapılıyor..Faiz sebep enflasyon sonuçsa ben niye gidip herhangi bir bankadan TCMB politika faizinden kredi alamıyorum ?!!
    Tahminimce seçimden önce(yanılırsam sonra) usd kurunun doğal salınımını engellemek için yapılan tam saha pres bir noktada çözülecek.. O noktada TL de ciddi değer kayıpları yaşamamız çok olası..

Bu durum farklı sektörlerde ve alanlarlarda yeni anomaliler ve haksız kazançlar oluşturdu:

İmkanı olan ev, araba aldı alanlarada düşük faizlerle sübvanseler yapıldı..(Servet transferleri oldu)Sonrasında orada da talep ve maliyet enflasyonunun birleşimi ile astronomik fiyatlamalar oluştu.

Birçok kişi de çaresizlikten sırf TL kazançları erimesin diye bir dönem kriptoya sonrasında da hisse senetlerine yani borsaya girdiler ve devam ediyorlar hala..Borsada da birçok hisse senedinde usd bazlı ucuzluk olduğu söylense de 4-5 aylık vade de 2-3-4 'e katlamayan hisse nerdeyse kalmadı..Burada da yakın zamanda satışlar/düzeltme olursa ciddi kayıplar ve sıkıntılar yaşanacaktır.

3. Sanki 2021 de enflasyon 100+dıydı da kur yukarı düzeltme yaptı..20% idi...20
    Bu yaşananlar önden yüklemeli kurun patlatılması yüzünden olmadı mı ? Oldu + üstüne fed armutları geldi.
    Sanki kur 20 30 olsa zamlar durup adil değer! korunacak..
    18 de stokçuluk başladı.. 1$ 0,5/0,25$ tasarruf hesabı...
    fışkırıp gitse kimbilir neler olacak..

***2018 den kalan kgf/yüzen kredi sorunu ne oldu ? eridi gitti.. Konusu bile olmuyor..
    Memento mori

Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    Sanki 2021 de enflasyon 100+dıydı da kur yukarı düzeltme yaptı..20% idi...20
    Bu yaşananlar önden yüklemeli kurun patlatılması yüzünden olmadı mı ? Oldu + üstüne fed armutları geldi.

***2018 den kalan kgf/yüzen kredi sorunu ne oldu ? eridi gitti.. Konusu bile olmuyor..
    Katılıyorum.
    Dengeli bir haber paylaşımı yok. Sabah akşam negatif.
    Kgf/yüzen kredi olayını güzel hatırlattınız. Ben de hemen CDS' e baktım. 500' den 900' e giderken kıyameti koparanlar, şimdi 900' den 500' e düştü. Konu bile edilmiyor....

Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    Sanki 2021 de enflasyon 100+dıydı da kur yukarı düzeltme yaptı..20% idi...20

Döviz kurlarındaki artış bir sonuçtur.Avrupada,amerikada 40 yıldır olmayan enflasyon döviz kurundaki artış nedeni ile mi ortaya çıktı.Para politikasında gevşemeye giderseniz,para arzını artırırsanız,negatif faizler uygularsanız ,ucuz borçlanmayı teşvik ederseniz bol ve ucuz para varlık fiyatlarında balon yaratır,üretimde girdi olan emtia fiyatları artar maliyet enflasyonu yaratır,sonra varlık fiyatlarının şişmesiyle elde edilen sanal zenginlik ve ucuz tüketici kredileri tüketici talebi yoluyla tüketici enflasyonunu ortaya çıkarır ve para politikasının sıkıştırılması yoluyla müdahale edilmez ise sürekli kendisini besler ve büyütür.

Türkiyede de enflasyonu patlatan derin negatif faizli krediler yoluyla önce para arzının sonra da enflasyonun patlatılmasıdır.Arkadan da döviz kurlarının yeniden patlaması çok uzak değildir.Daha önce kurun patlaması ise 2003-2013 arası yüksek enflasyona rağmen döviz kurlarının neredeyse sabit kalmasından kaynaklanıyor.Bu dönemde dışarıdan gelen büyük ölçekli doğrudan ve portföy yatırımlarıyla döviz kurları baskılandı,sonra da tetikleyici bir neden ortaya çıkınca dengelendi.

https://www.paraanaliz.com/2022/yaza...asyon-g-34237/

https://www.hisse.net/topluluk/showt...49#post6017049

-Şu anda uygulanan ekonomi politikaları nedeniyle ülkemizde vicdanları sızlatan vahşi bir servet ve gelir transferi var. Bir yanda dişinden tırnağından arttırmış tasarruf etmiş birikim sağlamış ;çocuklarının geleceği,eğitimi için,işsiz kalabileceği zor günler için,emekliliğinde sağlık problemleri ile karşılaşabileceği zor günler için tasarruf edenlerin birikimi %185 enflasyonda eritilirken ,bedavaya yakın faiz oranlarıyla seçilmiş kişilere ve şirketlere peşkeş çekiliyor ve bu arada kötü yönetildiği ve verimsiz çalıştığı için batması gereken şirketler halkın birikimleriyle kurtarılıyor. kgf ve ve diğer batık krediler de tarihi düşük orana iniyor,batık olmayan şirketler de karlarını artırıyor,kredi alan kişilerin cebine "bedava" para konmuş oluyor.Diğer transfer de gelirler üzerinden yapılıyor.Gerçek enflasyonun çok altında yapılan ücret güncellemeleri ile emeği ile geçinenlerin satınalma gücü eriyor,milli gelirden aldıkları pay sert bir biçimde düşüyor, "orta sınıf" neredeyse kalmıyor,emeği ile geçinenlerin satınalma güçleri eritilerek buradan diğer kesimlere bu gelirler transfer ediliyor.Bütün bunlara zemin sağlayan ise enflasyonu patlatan para politikalarıdır.

https://pbs.twimg.com/media/Fbeqm1BW...g&name=900x900
    Son düzenleme : deniz43; 28-11-2022 saat: 07:59.

https://research.danskebank.com/link/TheBigPictureNov2022final/$file/The%20Big%20Picture_Nov%202022_final.pdf

(Linki>kopyala>yapıştır ve git)

The Big Picture

8. İş Bankası genel Müdürü Hakan Aran: Yanlış adımlar atılıyor, sonuçları neyse katlanıyoruz...
    Aran, TL mevduat oranının zorlamayla bir yere vardırılacak konu olmadığını ve mudi tercihlerine saygılı olunması gerektiğini söyledi

Sayfa 1545/2103 İlkİlk ... 5451045144514951535154315441545154615471555159516452045 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •